Jan Zahradil: Nová frakce je hotová věc

Jak hodnotíte kampaň ODS? Někteří odborníci říkají, že marketingově byl váš soupeř lepší.

Kampaň nás přišla na necelých 40 milionů. Dodrželi jsme tedy číslo, o němž ODS dopředu veřejně informovala. ČSSD však za kampaň utratila minimálně dvojnásobek. Důležité je to, že se voliči nenechali zlákat a neuvěřili heslům, že se v Evropském parlamentu rozhoduje o českém zdravotnictví nebo o českých sociálních věcech. V tomto ohledu to byla střelba mimo cíl.

 

Když už jsme u střelby, socialisté vás ostře kritizují za vaječnou bitvu, kterou jste prý rozpoutali.

To, jak se chovali v posledních dvou týdnech kampaně, k jejich prohře také přispělo. Skutečně neadekvátním způsobem zareagovali na něco, co byla původně recese. Oni z toho udělali masové hnutí. Je vidět, že nejsou schopni flexibilní reakce. Kampaň mají přesně naplánovanou a když se objeví něco nečekaného, vyhodí je to ze sedla. Lidé poznali, že ten pseudonátěr usměvavosti a pohody najednou zmizel.

 

Takže ta vejce vám pomohla. Skutečně za nimi nestál někdo z Modrého týmu ODS?

Určitě nepomohla ČSSD, jak se snad někdo domnívá. S lidmi, kteří hledají chyby vždy někde jinde, ale nikdy ne u sebe, je to těžké. Náš soupeř udělal chybu, když podcenil internet a sociální sítě, kde se lidé dokáží velice rychle na něčem domluvit a stejně rychle to pak zase zruší.

 

Využijete sociální sítě i v kampani před volbami do Poslanecké sněmovny?

Nevynecháme je.

 

Nebojíte se, že vítězství ODS může na podzim nahrát ČSSD?

Je tady i druhá možnost. Může voliče motivovat, aby povzbuzeni současným výsledkem přišli ještě ve větším počtu.

 

ODS chce vytvořit v europarlamentu novou frakci. Podaří se to?

Bude ji tvořit britská Konzervativní strana, která má 25 europoslanců, polská Právo a spravedlnost se 16 europoslanci a ODS s devíti. To je dohromady 50. U dalších partnerů ze starých i nových členských zemí EU sledujeme, kolik dostali hlasů. Jsou to subjekty, které zpravidla dodají jednoho až čtyři europoslance. Ve frakci, která bude čtvrtá nejsilnější, jich bude dohromady přes šest desítek. A samozřejmě splníme požadavek, aby ji tvořily strany minimálně ze sedmi států.

 

Můžete jmenovat zbývající čtyři strany?

Zatím o nich hovořit nechci. Všechno oznámíme v posledním červnovém týdnu, až novou frakci oficiálně představíme.