Jan Zahradil: Je to lepší, než jsme doufali

Jak hodnotíte volební výsledek ODS?

Je to lepší výsledek, než jsme doufali. PJá jsem říkal, že neočekávám výrazně vyšší volební účast, než v prvních volbách a to se potvrdilo. My jste tedy svého cíle dosáhli: máme více než třicet procent hlasů, vypadá to, že jsme udrželi počet mandátů, takže já to nemohu interpretovat jinak, než jako úspěch. Přišli jsme v kampani s evropskými tématy, která nejsou úplně srozumitelná a pokud jsme i tak dokázali voliče přesvědčit, je to dobře.

 

Bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, dvojka vaší kandidátky, dostal tolik preferenčních hlasů, že přeskočil i Vás. Co na to říkáte?

Je to v pořádku. Ukazuje se, že osobní preferenční kampaně jsou k ničemu. Nikdo z těch lidí, kteří usilovali o kroužky, nedostal žádný podstatný počet preferenčních hlasů. Pan Tošenovský o ně vědomě neusiloval a jenom proto, že je známá osobnost, tak je dostal a tím přinesl nezanedbatelný počet hlasů ODS.

 

Co říkáte na výsledek ČSSD? Myslíte, že se na něm mohla podepsat vajíčková aféra?

Troufnu si říci, že ČSSD na této volební kampani zbytečně proinvestovala nějakých plus minus sto milionů korun, možná víc. Finanční prostředky, které do toho vrazili, byly naprosto neuvěřitelné a já doufám, že nám jednou řeknou, kolik je to skutečně stálo a kde ty peníze vzali. To, co předváděli v posledním týdnu, jaká inzerce lítala všude možně, to bylo za desítky milionů korun a je to z jejich pohledu ztracená investice.

 

Už v úterý budete v Bruselu, abyste začal zakládat novou frakci v Evropském parlamentu.Už víte, zda ve volbách uspěli vaši partneři?

Hned v úterý budeme jednat s Brity a Poláky, hlavně si teď musíme ověřit, kdo všechno se do Evropského parlamentu dostal. Řada z našich možných partnerů se pohybovala na hranici pěti procent. Musíme zjistit, zda uspěli. Jestli ano, okamžitě zahájíme jednání, abychom v posledním týdnu června byli schopni oznámit vznik nové frakce.

 

Co říkáte na výsledek malých stran? Neuspěla Libertas.cz, ani Jana Bobošíková a SNK-ED…

Jednoznačně se ukázalo, že tyto projekty nemají šanci na přežití a lidé by konečně měli přestat plýtvat svými volebními hlasy. Jestliže někdo pár měsíců před volbami založí politickou stranu a myslí si, že se dokáže vetřít do veřejného podvědomí tak, aby ho lidé volili… Znovu se ukázalo, že to tak není. To je případ pana Macka, paní Hybáškové, Libertas i pana Macha. To jsou všechno projekty, které byly předem ztracené a lidé, kteří pro tyto strany hlasovali, jenom proplýtvali svůj hlas.

 

Někteří vaši kolegové měli strach, aby ODS nezvítězila příliš viditelně. Báli se, že v říjnových volbách vás lidé volit nebudou. Vyhráli jste tedy moc nebo málo?

No tak hlavně, že jsme vyhráli! Neberu tyto volby jako předkolo parlamentních voleb. Teď před sebou máme dva měsíce prázdnin, lidi budou na dovolených – já myslím, že až se tady v září znova sejdeme, budeme začínat z bodu nula na zelené louce. Ty volby budou o něčem úplně jiném. Z výsledků se dá usoudit, že lidé věděli o čem hlasují a věděli, že nevolí do národního parlamentu a nerozhodují o poplatcích, penzích a příspěvcích. To budou na podzim.