Online rozhovor

OTÁZKA (Honza)

Můžete jasně a konkrétně napsat, co jste vlastně udělal v europarlamentu? Kdybyste dokázal vyčíslit, jak se vyplatila investice do Vás z daní občanů EU?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 12:52)

Zkuste ods.eu a ods.cz – tam najdete každoroční podrobné zprávy o činnosti europoslaneckého klubu ODS včetně mé osoby. Ted´jsme navíc vydali zprávu souhrnnou za celých 5 let, ta je tam taky. Když mi dáte poštovní adresu, pošlu vám to klidně v balíčku a můžete si to po večerech číst. Opisovat to sem ale nebudu, lituju. To bych se už k žádnému dalšímu dotazu nedostal, je toho hodně.

 

OTÁZKA (Jakub)

Jaké máte řešení na krizi? Máte to jako heslo do voleb..

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 12:55)

Hlavně udržet zaměstnanost v situaci, kdy se zhoršují podmínky pro export do EU, na jejímž trhu jsme závislí. Než se evropská ekonomika zmátoří, musíme ulevit podnikům snížením povinných odvodů, aby nebyly nuceny snižovat náklady propouštěním. Opatření, které navrhla ODS, zachrání 60-80 000 pracovních míst.

 

OTÁZKA (Jakub Metelka)

Pane Zahradile, pokud jste chlap a máte zbytek slušnosti, tak odsoudíte vaječné útoky jako bezprecedentní porušení základních demokratických principů! Pohrdáte vrhači vajec nebo ne? Odpověď typu, co si kdo zasel, ať si taky sklidí a podobně, je jen výmluva a důkaz, že v tom má ODS prsty.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 12:58)

S vaječnými útoky nesouhlasím. Hlavně proto, že Paroubkovi teď´už spíš pomáhají, protože ze sebe může dělat chudáka a oběť. Nicméně kdyby nevypadal, nechoval se a nemluvil jako normalizační předlistopadový papaláš, tak by asi nevzbuzoval takovou averzi. On asi vůbec není schopen pochopit, že ta vajíčka po něm hází lidi, co ho opravdu nemají rádi a ne nějací agenti ODS. Takhle uvažovali bolševici – za vším viděli spiknutí ideodiverzních centrál. Paroubek zase za vším vidí ODS, tak ať se raději uklidní.

 

OTÁZKA (Jan Čech)

Pane Zahradile, pan Paroubek vypočetl, že nás každé Vaše slovo v EU parlamentu stálo přes 18 tisíc korun. Copak se nestydíte, takové peníze tam berete a pak tam jen mlčíte? K čemu tam tedy jste? Nemůžete se občas přihlásit o slovo a něco tam těm pánům povědět?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:04)

To jsem rád, že pan Paroubek mi to tak hezky spočetl. To mám víc zlata v hrdle než Karel Gott. On pan Paroubek vůbec rád počítá. Jednou spočítal novinářům, kolik stojí jeho oblečení a pak se jich zeptal „Pánové, kdo z vás to má.“. Tahle úžasná scénka je ke zhlédnutí na YouTube. Jinak pan Paroubek vůbec neví, o čem práce v Evropském parlamentu je, tak aťo ní raději drží pusu. EP není první třída základní školy, tam se neznámkují žáci podle toho, kolikrát se přihlásili. Fakt nesleduji, kolikrát jsem tam mluvil a kdo mi za to udělal čárku. Ale abych vás uklidnil: okolí mi zpravidla vyčítá, že mluvím až moc, ne že mluvím málo. Když ovšem v kuloárech EP dojednáváte podporu pro nějaký zákon nebo hovoříte se zahraniční delegací, stejně se to v parlamentní statistice neobjeví. Paroubkův dvorní žvanil Rouček prý vystoupil na plénu asi 100x. Já se ptám: všiml si toho vůbec někdo? Napsal o tom někdo? Výsledky práce v EP nejsou úměrné množství prožvaněného času.

 

OTÁZKA (Tomáš)

Dobrý den, co si myslíte o výrocích pana Peciny, že házení vajíček je nacistický útok. Není to trochu přehnané. Děkuji.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:06)

To pan Pecina silně přehnal. Nemyslím, že lidé, co hází vajíčky, jsou nacisté. Jsou to lidé, kterým vadí Paroubek a jeho politický styl předlistopadového papaláše. Ale už by měli přestat házet vajíčky a jít raději za týden k volbám. Role oběti totiž Paroubkovi náramně vyhovuje.

 

OTÁZKA (Janek)

Pane Zahradile, dnes jsem četl, že členy nové frakce v EP budou kromě britských konzervativců a PiSu ještě nějaké další. Prozradíte jaké? Děkuji.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:08)

Prozradit je nemohu. Dohodli jsme se, že je zveřejníme až v okamžiku ohlášení vzniku té frakce. Ale budou to standardní demokratické subjekty, žádní extremisté. Potřebujeme ještě minimálně 4 národnosti (musí jich být celkem 7) a ty máme. Počtem poslanců by to mohla být čtvrtá, nebo dokonce třetí nejsilnější frakce v EP.

 

OTÁZKA (David Pliska)

Dobrý den, neuvažujete do budoucna o své kandidatuře na předsedu ODS?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:09)

Teď opravdu uvažuji jen o kandidatuře do EP a o tom, jak ty volby vyhrát.

 

OTÁZKA (Robert Vajda)

ČSSD na bilboardech i v médiích provozuje extrémně lživou kampaň, od toho, kdo údajně zavinil krizi, přes výmysly, které ODS nikdy nedělala a nikdy neplánovala dělat až po údajná fašistická vajíčka, za která prý může ODS (co je na vejcích fašistického?). Plánujete nějaké právní kroky proti ČSSD?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:12)

Na to jednak žádné právní kroky nepomohou, jednak se nechceme ztrapňovat stejně jako ČSSD. Myslím, že ČSSD to se svou agresivní, arogantní kampaní a lhaním opravdu přehnala a že se jí to začíná vracet. Hlavně mladí lidé zjevně začínají mít těchto tlustých papalášů plné zuby. Teď jde o to, aby všichni, kdo nechtějí Paroubka, také přišli k volbám.

 

OTÁZKA (Holmes)

Dobrý den. Vaše modrá rétorika zaměřená na politické protivníky je na můj vkus arogantní. Možná svým stylem na někoho zapůsobíte. Nepřemýšlel jste, že může být kontraproduktivní? Zkuste obhajovat modrý program.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:14)

Že jsme arogantní? Proti ČSSD jsme neviňátka. Ale nechceme už opakovat chybu z loňského podzimu, kdy jsme na socanské sprostoty odpovídali slušností a prohráli jsme kvůli tomu volby.

 

OTÁZKA (max)

Jaký přístup zvolí ODS v případě, že v Irsku nedojde k opakovanému referendu, anebo dojde, ale toto dopadne opět zamítnutím LS? Přehodnotí ODS svůj současný vstřícný postoj k dokumentu, který měl skončit na smetišti historie stejně rychle, jako evropská ústava po referendech ve Francii a Nizozemí?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:17)

Zamítne-li Irsko znovu LS, je tato definitivně vyřízena. Proto je rozumný postoj prezidenta, který oznámil, že LS neratifikuje, dokud se nevyřeší – tak či onak – osud LS v Irsku. Osobně se mi nelíbí, že Irové půjdou k referendu podruhé, připadá mi to nelogické. Ale není mou věcí se vměšovat do jejich vnitřní situace a jejich politici tak rozhodli.

 

OTÁZKA (damenico)

Dobrý den. V Evropském parlamentu jsou poslanci zařazeni do klubů ne podle domovského státu, ale podle příslušnosti k politickým stranám. Chtěl jsem se zeptat, jak fungují poslanecké kluby? Vy jste se přidali k evropským lidovcům, jak se Vám s nimi spolupracuje a proč jste vlastně u lidovců?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:19)

K eurolidovcům jsme se přidali proto, že nikdo jiný od středu doprava nebyl v EP k dispozici. Po pětileté zkušenosti ale zakládáme vlastní frakci, která nám poskytne lepší organizační, institucionální, personální a politické zázemí k prosazování vlastní politiky. Eurofederalismus evropských lidovců nesdílíme a proto se na jejich politice už nechceme podílet.

 

OTÁZKA (Karel Jílek)

V současné kampani se velmi hlasitě projevují aktivisté strany Liberálové.cz v čele s Milanem Hamerským. Tvrdí, že nejlepší budoucností EU je federace po vzoru USA. Vás považují za „eurozbabělce“, který by nejraději vysedával za pecí a vedl Česko do izolace. Co o tom soudíte? Děkuji Karel Jílek

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:22)

Pan Hamerský je taková kuriozní postavička české politiky a udělá cokoliv, aby se zviditelnil. Nápady na zavedení evropské federace jsou nesmyslné. Zavání to sociálním inženýrstvím a konstruktivismem, což jsou typicky levičácké úlety. Evropa není USA, má jinou tradici a historický vývoj, nenaplňuje ani základní předpoklady k vytvoření federace.

 

OTÁZKA (Anna Šafránková)

Dobrý den, slyšela jsem Vás říkat v televizi v souvislosti s volbami do EP, že jakožto lídr kandidátky a spolutvůrce předvolerbní kampaně ODS „pracujete na facebooku“. Můžete nás, prosím, seznámit s tím, jak konkrétně tato „práce ODS“ na facebooku vypadá, co jste tam v rámci své kampaně udělali?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:23)

Přes ods.eu se můžete dostat na mou osobní stránku a profil na Facebooku, tak se tam, prosím, podívejte, to je lepší, než kdybych to popisoval.

 

OTÁZKA (pepešachista)

Proč jste na kandidátce jako jednička, když Hynek Fajmon měl lepší nominanční post?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:24)

To opravdu neměl. Na lídra kandidátky jsem byl navržen z regionů pouze já, neměl jsem žádného protikandidáta.

 

OTÁZKA (gogolak)

Dobrý den. Docela vás lituju. Ti mladí lidé, co hází vajíčka, si vůbec neuvědomují, že tím akorát dávají do rukou panu Paroubkovi silný argument. Celkem se obávám, aby nakonec díky tomuhle nezvítězil. Co s tím budete dělat? Ty výzvy, aby s tím přestali, a distancování se moc nepomáhají.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:26)

Máte pravdu, sdílím vaše obavy. Nic jiného, než se od toho distancovat a vyzvat všechny, aby toho nechali, ale nemůžeme dělat. Zakázat jim to neumíme.

 

OTÁZKA (Zdeněk)

Pane Zahradile,mohl byste mi sdělit, kdo z Vašich kandidátů ODS je pro Lisabon a kdo proti? A co vy sám? U Vás člověk nikdy neví na čem je..

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:30)

Zeptejte se jich, já to nezkoumal. Pokud jde o mě, v Evropském parlamentu jsem pro Lisabon nehlasoval. Respektuji ale, že česká vláda a premiér ji takto dojednali, že neměli více manévrovacího prostoru, že byli omezeni jak koaličními partnery, kteří nepřipustili naše veto, tak ostatními členy EU. Připomínám, že pouze 4 země – ČR, Británie, Nizozemí, Polsko – vyjednávaly změny, ostatních 23 členů EU bylo dokonce pro původní text euroústavy! Podle toho to také dopadlo. Pokud by ale Lisabonská smlouva padla pod stůl, plakat pro ni nebudu. EU se bez ní obejde a ČR ještě víc.

 

OTÁZKA (Petr K.)

Jak vysvětlíte voličům názorový kotrmelec ohledně Lisabonské smlouvy (dříve formulované jako Evropské ústavy)? Nemá na Vás někdo něco, čím by Vás vydíral?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:30)

Na Lisabon jsem teď odpovídal. A nikdo mě nevydírá.

 

OTÁZKA (Agreew)

Nesetkáváte se s projevy antisemitismu kvůli vašemu židovskému původu? Bojujete jako ODS nějak proti antisemitismu?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:32)

Vidím, že o mém původu víte víc než já. Nikdy jsem ho takto etnicky nezkoumal a k žádné náboženské komunitě se také nehlásím. Ale antisemitismus mi samozřejmě vadí.

 

OTÁZKA (Tomáš)

Vážený pane Zahradile, kolik europoslanců „musí“ ODS získat, aby to bylo považováno za úspěch? Jaké další české strany se podle Vás do EP dostanou? Děkuji za odpovědi.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:34)

Pro mě je minimum 7 europoslanců, ale věřím, že jich budeme mít víc. Do EP se podle mě může dostat 3-5 politických stran z ČR. Budou to všechny parlamentní strany, případně bez té jedné či dvou nejslabších. Různé nové subjekty podle mě nemají šanci.

 

OTÁZKA (Zdeněk)

Pane Zahradile, necítíte se špatně z toho, že podporou Lisabonské smlouvy jste popřel veškerou vaši politickou činnost, týkající se EU, kterou jste někdy od roku 2000 dělal?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:39)

Na Lisabon jsem již odpovídal, ale udělám to ještě jednou. Jistěže nemám radost z toho, že jsme neměli sílu, abychom této smlouvě zabránili. Mrzí mě to. Ano, necítím se dobře. Ale zároveň vím, že to z objektivních příčin nešlo a už jsem psal proč. A jsem politický realista – někdy prostě v politice narazíte na meze možného a dál už nejede vlak. Taková politika prostě je. Pro mě to byla velká lekce z tzv. „reálpolitiky“. To, co vypadalo jednoduché a ideologicky čisté, dokud jsme byli v opozici, se ukázalo jako nesmírně obtížné ve chvíli, kdy jsme převzali vládní zodpovědnost.

 

OTÁZKA (Anonym)

Pane europoslanče, v médiích se teď hodně mluvilo o platech poslanců EP a jejich změnách. Chtěl bych se zeptat na Váš názor, jak si myslíte, že by europoslanci měli být odměňováni?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:47)

Dosud europoslanci brali cca 86 000 Kč hrubého, což je plat českého poslance ve funkci předsedy výboru. A byli placeni z českého rozpočtu, to je důležité zdůraznit. To je něco přes 3000 EUR. Plat italského europoslance byl naproti tomu 11 000 EUR, Němec dostával 8000 EUR. Podle nového ustanovení budou všichni europoslanci placeni jednotně a už ne z národních rozpočtů, ale z evropského rozpočtu. Budou dostávat asi 7000 EUR. Vím, že to lidem připadá jako hodně peněz a také to je hodně peněz. Ale připomínám, že evropské platy už dávno berou všichni ostatní Češi, kteří pracují v dalších evropských institucích – komisař Špidla má asi 15 000 EUR, měsíčně, totéž má náš zástupce u Evropského soudního dvora, totéž měl pan Pilip, když pracoval v Evropské investiční bance. Všichni Češi, kteří pracují na úřednických místech v Evropské komisi nebo Evropském parlamentu, berou stejně jako jejich španělští či francouzští kolegové. Europoslanci byli poslední kategorie pro kterou to neplatilo. Takže z tohoto hlediska je takové srovnání platů spravedlivé. A navíc daně budou europoslanci platit doma, v ČR, takže zpětně přinesou i nějaké peníze do státního rozpočtu.

 

OTÁZKA (Luboš Houda)

Pane Zahradile, o víkendu by měl prý do Prahy přijet D. Cameron? Nemýlím-li se, je to na pozvání ODS, bude možné ho někde potkat?

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:49)

Ano, David Cameron, podle všeho příští britský premiér, nás přijede podpořit před eurovolbami. Chceme také takto zdůraznit, že právě s britskými konzervativci připravujeme onu zmiňovanou novou frakci, která, jak doufáme, zahýbá stojatými vodami Evropského parlamentu. Zítra dopoledne půjdeme na krátkou volební procházku Prahou.

 

OTÁZKA (Jan Viták)

Jak může odsouzený kriminálník Vladimír Železný kandidovat do EP. Říká se o tomto v ruském Kujbyševu narozeném podvodníkovi, že byl agentem KGB.

 

ODPOVĚĎ (29.05.2009 13:52)

V Evropském parlamentu už jsme měli i jinačí případ: jeden britský europoslanec byl odsouzen za daňové úniky a to „natvrdo“. Dostal asi 8 měsíců, ty si odseděl a pak se vrátil zpět do Evropského parlamentu, protože mandát europoslance mu z tohoto důvodu nezanikl. Takže možné to je. Hodina, mně vyměřená, uplynula. Děkuji za všechny dotazy a hlavně se těším za týden na shledanou u volebních uren !!!