Impulsy Václava Moravce

Moderátor (Václav Moravec):

Programové prohlášení úřednické vlády Jana Fischera je na světě. Premiér Fischer věří, že jeho překlenovací kabinet důvěru českých poslanců získá. Tady jsou jeho slova, jak je zaznamenalo Rádio Impuls.

 

Záznam Jana Fischera:

Programové prohlášení je dokumentem, který charakterizuje vůli vlády splnit ty a ty úkoly podle jejího nejlepšího vědomí a svědomí a s tím předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a věřím pevně, že důvěru získá.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Slova premiéra Jana Fischera. Jeho vláda se musí především vypořádat s ekonomickou krizí, která se nevyhnula ani České republice. Kvůli plánovaným schodkům rozpočtů, které do roku 2012 neklesnou pod 150 miliard korun, se České republice vzdaluje cesta k euru, k jednotné evropské měně. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem Rádia Impuls je europoslanec z Občanské demokratické strany Jan Zahradil. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Dobrý den.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili na základě vašich dotazů, vás posluchačů Rádia Impuls. I dál se můžete ptát formou sms zpráv na čísle 774 999 888. Dívám se na obrazovku, tedy pište dál své otázky ve formě sms zpráv na číslo, ještě jednou ho opakuji, 774 999 888. Dnešním hostem europoslanec ODS Jan Zahradil. Vy jste přijel z mítinku, na co se vás lidé nejčastěji ptají, to znamená, jaké otázky očekáváte teď od posluchačů prostřednictvím sms?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

To se nechám překvapit, ale ptají se na všechno možné. Není tam možné vysledovat nějaký jednotící trend. Ptají se na Evropskou unii, ptají se na vnitropolitické záležitosti, ptají se na ekonomickou krizi.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Platy europoslanců, jak časté je to téma?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Kupodivu ne příliš časté, ale já jsem na několika mítincích o tom začal hovořit sám právě proto, že vím, že to lidi zajímá a myslím si, že je v tom několik nejasností, které je zapotřebí uvést na pravou míru.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Kterou nejasnost máte nejvíc na mysli, protože lidé vidí asi tu celkovou částku téměř půl milionu korun, včetně všech těch náhrad a diet, které mají mít europoslanci k dispozici?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Ta hlavní věc, kterou já uvádím na pravou míru, je ta skutečnost, že ty platy jsou sice vysoké, ale budou vypláceny z evropského rozpočtu, nikoliv z českého státního rozpočtu, ale daněny by měly být v České republice. Aniž bych tedy europoslancům chtěl teď jaksi přiznávat nějaký statut těch, kteří budou nosit do českého státního rozpočtu, ono to tak trošku bude, protože ty peníze se budou vyplácet v Bruselu, ale danit se budou v Praze. To myslím, že není tak úplně špatná varianta.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Říkáte tedy, že kdyby europoslanec měsíčně bral miliardu, tak by český státní rozpočet nemusel mít tak velké schodky?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Ano, ale to se jistě nestane.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Říkáme to samozřejmě v nadsázce. Ještě jednou, otázky na Jana Zahradila můžete posílat právě formou sms zpráv, 774 999 888. Řeč je také o volbách do Evropského parlamentu, které se, počítáno ode dneška, uskuteční už za 11 dní. Červnové volby do Evropského parlamentu by podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyhráli občanští demokraté. ODS by volilo 36,5 procenta dotázaných. Druzí sociální demokraté by dostali 28 procent, to vyplývá z volebního modelu agentury CVVM. Z předchozích průzkumů přitom jako vítězná strana dlouhodobě vycházela Sociální demokracie Jiřího Paroubka. Jsou, pane Zahradile, pro vás taková optimistická čísla z pohledu ODS teď 11 dní před evropskými volbami výhodou nebo nevýhodou?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Tak je to určitě milé, určitě to přináší více klidu do stranických řad. Otázkou je, zda to nepřinese příliš mnoho klidu, tedy aby si někteří naši voliči a podporovatelé nemysleli, že výsledek je v kapse, aby se k těm volbám skutečně dostavili a aby opravdu mobilizovali jak sebe, tak své okolí. To je asi největší starost, kterou mám při pohledu na tento jinak příznivý průzkum veřejného mínění.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Je tou slabinou například to, že vám jako občanským demokratům vyjadřují podporu mladí lidé, viz internetová komunita Facebook, která nemusí pak k volbám jít a ty volby můžete prohrát?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Určitě máme a to bych si troufl říci, že je prokazatelné, více příznivců mezi mladými lidmi, určitě máme více příznivců právě mezi konzumenty internetu jako jediného informačního zdroje. Na druhou stranu možná tu roli hraje i kampaň Sociální demokracie. Jiří Paroubek vsadil na takovou velmi nenávistnou a agresivní notu a možná, že se to teď začíná otáčet proti němu a že ho opouštějí jeho vlastní voliči nebo alespoň někteří ti méně přesvědčení.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když ale Jiří Paroubek říká, že vajíčkové útoky, kterým čelí na mítincích České strany sociálně demokratické, jsou právě dílem internetové komunity, tedy dílem sympatizantů Občanské demokratické strany a že se snažíte ho vajíčky vytočit?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Pan Paroubek by možná měl trochu méně uvažovat v takovýchhle konspirativních teoriích. Svět nestojí na konspiracích, svět je přirozené místo a přirozeně se vyvíjí a stejně tak přirozeně se vyvíjí i názory diváků, posluchačů, voličů na to, že se chová tak, jak se chová, takže zřejmě k takovému jednání provokuje. Já to…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Promiňte, ale kdyby vy jste nám jako Občanská demokratická strana měli předložit výdaje na volební kampaň, tak tam nebudou zvýšené faktury za vajíčka, že se slepice v Libuši…

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Ne, to rozhodně ne a taková obvinění, která právě přicházejí od pana Paroubka nebo Tvrdíka, že to zorganizovala ODS, já odmítám a navíc jsou směšná. Něco takového se ani zorganizovat totiž nedá. To je opravdu takový živelný výron nespokojenosti části veřejnosti s Jiřím Paroubkem. Já neříkám, že to bůhvíjak schvaluji, on to Jiří Paroubek velmi dovedně využívá ve svůj prospěch a dělá ze sebe jakousi oběť téměř násilných útoků, ale pravdou je, že si asi to vykoledoval sám. Já bych byl raději, kdyby všichni ti, kdo uvažují o připojení se k tomu vajíčkovému facebookovému fanklubu, kdyby všichni ti přišli raději k volbám 5. a 6., tak to bych byl daleko radši.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Co podle europoslance Jana Zahradila z ODS, který je hostem dnešních Impulsů, hraje tu nejzásadnější roli, aby lidé k volbám do Evropského parlamentu, které jsou považovány za volby druhého řádu, aby k nim vůbec přišli? Vzpomeňme na minulou volební účast, 28 procent voličů, jedna z nejnižších v rámci Evropské unie.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Je to bohužel pravda, ty volby jsou považovány, jak jste řekl, za volby druhého řádu. Nejsou to jediné volby tohoto typu. Vzpomeňme si třeba na volby do českého Senátu, ty také zrovna nepřekypují volební účastí. Mám pocit, že lidé považují ten Evropský parlament za něco vzdáleného, za něco, co stejně nemohou ovlivnit a za něco, co nemá příliš velký vliv na jejich životy. Já se snažím všechna tato tři klišé na těch volebních mítincích rozptýlit. Tvrdím, že Evropský parlament není zas tak až moc vzdálen, tvrdím, že má dopad na naše životy a tvrdím, že se v něm rozhoduje o důležitých věcech.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Krom jiného, jaký je dopad na životy lidí? Můžeme se podívat do sms, které nám posluchači posílají prostřednictvím telefonů, ještě jednou opakuji číslo k nám sem do Rádia Impuls, na 774 999 888, na toto číslo posíláte sms Janu Zahradilovi. Jak pan Zahradil vnímá a jaký má názor na dorovnávání daní v České republice ze závislé činnosti pracujícím lidem v Rakousku a jestli i o tom rozhoduje Evropský parlament?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Téhle otázce příliš nerozumím, bylo by asi dobré, kdyby ji ten tazatel nějak rozvedl. Nerozumím tomu, co myslí dorovnáváním daní pracujícím v Rakousku.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když někdo pracuje v Rakousku, tak jestli když pak musí zdanit příjem v cizině, tak jestli …

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

My ho budeme také zdaňovat. Já jsem tady už hovořil o danění těch europoslanců a tam je celkem jasné, že ten člověk je daněn v zemi svého původu nebo svého trvalého bydliště a to takovou sazbou daně, která platí v zemi jeho trvalého bydliště. Takže to si myslím, že je naprosto v pořádku.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Podíváme-li se na výsledek voleb, soudě z těch průzkumů veřejného mínění, dnes byla zveřejněna dvojí data od University Palackého v Olomouci, která ukazují, že ten souboj může být vyrovnaný, CVVM naopak přišlo s jasným vítězstvím Občanské demokratické strany, tak sociální demokraté nemají i přes ten poslední výzkum agentury CVVM co ztratit, protože obhajují pouze dva mandáty europoslanců. Z nových 22, protože doteď měla Česká republika 24 europoslanců, tyto nové volby sníží počet českých europoslanců na 22. Tady jsou slova Jiřího Paroubka, když minulý týden mluvil o ambicích sociálních demokratů.

 

Záznam Jiřího Paroubka:

Samozřejmě, že bychom mohli mít minimalistický program, protože když jsme minule dostali 8,8 procenta, což byl nejtragičtější výsledek v dějinách Sociální demokracie a dva mandáty do Evropského parlamentu, tak kdybychom měli tři mandáty, čtyři nebo pět, tak bychom to považovali nebo by to někdo mohl považovat za úspěch. Já si myslím, že ta nejnižší hranice úspěchu je sedm a osobně si myslím, že jsme schopni dosáhnout nějakých osm až deset mandátů.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Slova předsedy České strany sociálně demokratické Jiřího Paroubka z minulého týdne. Není to podle Jana Zahradila, europoslance, hosta dnešních Impulsů tak, že občanští demokraté vlastně můžou evropské volby vždy jenom prohrát, byť nad sociálními demokraty zvítězíte, protože přepočteno na mandáty, na počet křesel, českých křesel v Europarlamentu, tak získat devět, což je číslo vaší obhajoby z těch 22, to by musel být super úspěch.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Určitě na devět mandátů bychom potřebovali získat více volebních hlasů, než v těch minulých volbách právě proto, že celkově těch mandátů je méně. My budeme rádi, když se nám podaří ten výsledek obhájit co do počtu hlasů, nikoliv mandátů. Pokud bychom dostali zhruba těch tři čtvrtě milionu hlasů, které jsme dostali minule, tak budeme samozřejmě rádi. Pokud dostaneme více, budeme ještě radši a já si myslím, že ani obhajoba těch devíti mandátů, a to i v případě, že tedy máme méně celkově mandátů na Českou republiku, tak obhajoba těch devíti mandátů není úplně nereálná.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Pokud byste měl zmínit dva nejdůležitější úkoly budoucího Evropského parlamentu, do kterého kandidujete a znovu obhajujete post europoslance, které dva nebo tři úkoly by to byly?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Určitě to bude debata nad příštím finančním rámcem Evropské unie, který bude platit od roku 2013 a tudíž tento Evropský parlament do něj zasáhne, respektive bude ho muset připravit, bude ho muset prodiskutovat a druhá věc, která s tím velmi úzce souvisí, je reforma společné zemědělské politiky, tedy snížení výdajů na společnou zemědělskou politiku Evropské unie, to je téma, o kterém se léta hovoří, každý se do toho kyselého jablka bojí kousnout a souvisí to právě s přípravou toho nového pěti nebo sedmiletého rozpočtového období po roce 2013. Bez reformy společné zemědělské politiky se prostě nepohneme dál.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Ale ono se o té reformě jen dlouze mluví, když se podíváme na celkové výdaje evropské sedmadvacítky, tak 40 procent jde právě do zemědělství. Podle vás, je reálné, aby se podařilo těm menším státům, jako je Česká republika nebo další země, prosadit především asi proti Francouzům a Němcům, aby se to číslo 40 procent výdajů evropské sedmadvacítky, jdoucí do zemědělské politiky, tak aby se snížilo?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Je to podle mě nutné, je to nezbytné a je zapotřebí o to svést třeba i docela tvrdý politický střet. Teď máme situaci vlastně zafixovanou, zabetonovanou až do roku 2013 právě proto, že Francie se dohodla s Německem, že to tak bude, my jsme v téhle situaci znevýhodněni, čeští zemědělci, ale i polští, maďarští, prostě celá ta střední a východní Evropa je znevýhodněna, protože naši zemědělci dostávají podstatně méně, ty platby sice postupně nabíhají a navyšují se, ale pořád je to méně, než dostávají zemědělci ze starých členských států, takže je to svým způsobem nekalá konkurence. My jsme tedy vstoupili za těchto podmínek do Evropské unie, schválili jsme si to v referendu, takže ti, co hlasovali pro v referendu, tak zase podle mě nemají příliš právo to kritizovat, ale je to nepříjemné a je to svým způsobem diskriminační. Naši zemědělci podle mě by si neměli na ty peníze příliš zvykat, ono to není příliš zdravé, měli by se spíš spolu s námi snažit tlačit na Evropskou komisi a na Evropskou radu, aby celý ten systém byl zreformován.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Pokud byste měl říct procenta, o která by bylo vhodné, aby se snížily výdaje na zemědělství z těch 40 procent, co budete považovat za úspěch, pokud se dostanete do Europarlamentu?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Určitě to nebude nula procent nebo deset procent, tak rychle to nepůjde, ale myslím si, že můžeme hovořit řádově o nějakých desítkách procent, o která by to mělo poklesnout, takže pokud se nám to podaří snížit na třetinu nebo na čtvrtinu celkových výdajů toho evropského rozpočtu, tak to už bude určitě úspěch a je nutno v tom pokračovat dál potom.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Lisabonská reformní smlouva, dokument reformující evropskou sedmadvacítku po rozšíření, to je jedno z témat i letošní předvolební kampaně voleb do Europarlamentu v České republice. Skupina senátorů z ODS chce podat druhý podnět k Ústavnímu soudu, aby posoudil vybrané pasáže Lisabonské reformní smlouvy a možnou kolizi s ústavou českou. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Radio Impuls věří, že Ústavní soud rozhodne o tom druhém podnětu velmi brzy.

 

Záznam Karla Schwarzenberga:

Jen doufám, že tentokrát Ústavní soud bude mít tu soudnost a odpovědnost rozhodnout o tom poměrně rychle, ty otázky, který se můžou objevit, jsou asi celkem jasné. Odpověď na to není těžké, takže by bylo dobré, kdyby se opravdu ten soud na to soustředil a odpověděl jasně, kladně nebo záporně.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Slova bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, pronesená před týdnem v Impulsech. Pokud by europoslanec ODS Jan Zahradil, který je hostem dnešních Impulsů, dostal možnost připojit nebo nepřipojit svůj podpis pod takovou druhou stížnost, respektive podnět, jak ho nazývají senátoři z ODS, pod tu Lisabonskou reformní smlouvu, jak by se rozhodoval?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Teď už bych ten podpis nepřipojil, jakkoliv jsem v Evropském parlamentu, když se hlasovalo o Lisabonské smlouvě, nehlasoval pro ní, já jsem se zdržel hlasování stejně jako celý europoslanecký klub ODS, protože ta smlouva je opravdu problematický dokument a koneckonců to řekl i premiér Mirek Topolánek v jednom, podle mého názoru, ze svých nejlepších projevů, když předkládal tu smlouvu k hlasování v Senátu. Ale Ústavní soud už jednou rozhodl, zdůvodnil ta rozhodnutí takovými velmi obecnými pravidly, týkajícími se mezinárodních smluv a já si myslím, že to druhé podání dopadne úplně stejně, jako to první, takže teď už v tom příliš mnoho smyslu nevidím.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vidíte to tedy jako zbytečný podnět.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Nechci těm senátorům sahat do svědomí, oni to myslí dobře, oni se skutečně domnívají, že ta smlouva je špatná, že by neměla být schválena, já to naprosto respektuji, ale já bych svůj podpis v této chvíli k tomu druhému podání už nepřipojil.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když jsem se díval do programu politických stran, které se ucházejí o hlasy voličů v letošních eurovolbách, tedy volbách do Evropského parlamentu, tak například lidovci tam mají rychlé přijetí eura, právě dnes jsme se ale dozvěděli, že státní rozpočty v těch dalších letech, české státní rozpočty v letech 2010 a 2012 by měly skončit se schodky vyššími, než, a teď pozor, většina z nás si to asi nedovede ani představit, 150 miliard korun. Takové budou deficity až do roku 2012. Podle nového ministra financí Eduarda Janoty se tak zásadně odsouvá termín přijetí jednotné evropské měny eura v České republice. Eduard Janota říká, že vláda ale dělá maximum, aby ty schodky státních rozpočtů snížila.

 

Záznam Eduarda Janoty:

Kdybychom neprovedli aktivně vydaná opatření, tak rozpočet na příští rok by skončil deficitem řádově 220 miliard a deficit v poměru k HDP by činil více než 7 procent.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Slova Eduarda Janoty, jak je zaznamenalo Radio Impuls. Schodky českých státních rozpočtů povedou k deficitu veřejných financí, a to v rozpětí 4 až půl až 4,7 procenta HDP v roce 2010 a následně tedy k pětiprocentnímu deficitu a v roce 2012 přes 4 procenta hrubého domácího produktu. To budou schodky veřejných financí. Jen pro úplnost, pro přijetí eura, abychom v České republice mohli platit eurem, tak je zapotřebí ta tříprocentní hranice, pro vás, jako pro ODS, je akceptovatelné, aby byly tak vysoké schodky státních rozpočtů do roku 2010, byť víme, že je tady nějaká ekonomická krize, ekonomická recese.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Přesně tak, my jsme si ty schodky nevymysleli, my jsme si nevymysleli propad ekonomiky, ten propad ekonomiky je závislý na tom, že se zúžily exportní možnosti pro českou ekonomiku, protože ta je jak známo velmi závislá na vývozu do Evropské unie a speciálně do Německa, a pokud se neoživí ekonomika v západní Evropě, no tak samozřejmě se příjmy státního rozpočtu nezvýší.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Ale dá se škrtat, to znamená…

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Dá se škrtat, já myslím, že nový ministr financí, kterého jsme teď slyšeli, je určitě připraven k velkým škrtům. Já už jsem si přečetl zprávu, že například hodlá zmrazit platy ve státní sféře, ve veřejné sféře a podobně, čili on se k tomu staví velmi úsporně. Možná má trochu tu výhodu, že je ministrem nepolitickým, který za to neponese odpovědnost ve volbách, takže to je jistá výhoda pro tento typ šetřivé politiky, ale i jakýkoliv jiný ministr, který přijde po něm, bude muset opravdu šetřit ve veřejných výdajích. Já myslím, že je kde šetřit. Přesto si myslím, že i ten nejšetrnější ministr financí se bude s tak vysokými deficity, jak jste řekl, potýkat a že to bude mít vliv nebo dopad na to, kdy eventuelně začít uvažovat o přijetí eura, to je zcela nepochybné.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Považujete za škodu pro Českou republiku, že pokud ty deficity státních rozpočtů, jak je dnes představil Eduard Janota, až do roku 2012, kdy se nedostaneme pod tu tříprocentní hranici, Maastrichtské kritérium, tak že se termín přijetí eura odsouvá někdy k roku 2015 nebo i za něj?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Ne, já to beru jako realistické vyjádření té situace, ve které se nacházíme. Jestliže ty deficity nebudeme schopni rychleji snižovat, no tak prostě nesplníme jedno z těch konvergenčních kritérií a nemůžeme uvažovat o nějakém blízkém vstupu do eurozony. A konec konců to se netýká jenom České republiky, to se týká jiných středo a východoevropských zemí, které ještě nepřijaly euro a které se potýkají se stejnými problémy. Mohl bych trošku sarkasticky dodat, že jsem zvědav, jak si s těmi rozpočtovými schodky poradí ty země, které už v eurozoně jsou, doufám, že nedojde k nějakému celkovému rozvolnění těch kritérií a že ty země budou dodržovat ten pak stability a růstu, který si samy stanovily a kritéria, která si samy určily, protože v opačném případě by to mohlo znamenat úplný rozpad té jednotné evropské měny a už bychom tady v tom roce 2015 nebo později neměli ani kam vstupovat.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Posluchači Impulsů se Jana Zahradila dál ptají prostřednictvím sms zpráv na čísle 774 999 888. Jedna z otázek od paní Vondráčkové. Dost lidí vnímá volby do Evropského parlamentu, volby europoslanců jako, cituji doslova: dobré koryto pouze pro politiky, kteří stejně pro lidi nic neudělají. Pokud byste měl paní Vondráčkové tento názor vyvrátit, to znamená, co udělají čeští europoslanci, abychom o nich nemuseli říkat, že byli u dobrého koryta?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

No tak já bych té paní částečně přece jenom, než na to odpovím, musel dát za pravdu v tom, že jsou země, kde na kandidátkách do Evropského parlamentu se zásadně objevují takoví ti emeritní politici, kteří už mají politickou dráhu za sebou, odsloužili si něco ve vládách a v parlamentech a tohle je taková, řekněme, nějaká zlatá tečka nebo zlatý hřeb za jejich politickou kariérou. V České republice, domnívám se, v této situaci ještě naštěstí nejsme…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Počkejte, ale co převažuje v Europarlamentu? Když se podíváte na složení Evropského parlamentu, byl jste v něm historicky prvním europoslancem, jedním z těch 24, je to takový evropský domov důchodců, politický?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

To záleží na tom, jaká zvyklost platí v které zemi. Jsou země a já je tady nebudu jmenovat, abych se nedopustil diplomatického faux pas, které opravdu zpravidla nominují na ty kandidátní listiny exministry, expremiéry, prostě lidi, kteří skutečně tu aktivní politickou dráhu už ukončili. Jsou země, které k tomu přistupují jinak.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Co převažuje?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Spíš bych řekl, že na počet těch europoslanců převažuje přece jen ta druhá skupina, to znamená lidé, kteří chtějí kandidovat speciálně do Europarlamentu, kteří jsou aktivní, kteří nejsou žádnými politickými výminkáři. Pravda je, že v tom Parlamentu máte 27 zemí, máte tam podle toho, jak jsem to počítal, možná 60, možná 70 politických stran, takže těch řezů, střetů zájmů, které tam jsou, je hrozně moc a pokud tam chcete něco prosadit, tak se musíte ve všech těch souřadnicích umět dobře a obratně pohybovat. Takže schopnost vyjednávat, hledat kompromis, vědět, kde ustoupit a kde naopak přitlačit na pilu, to si myslím, že je základní vlastnost každého, kdo chce být úspěšným europoslancem a je to ještě daleko náročnější než v domácím parlamentu.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Pan Krejčí – nebojíte se, že se stárnoucí populací bude ODS ztrácet volební preference vůči ČSSD?

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Nevím, já myslím, že jsme si schopni dobře zanalyzovat a identifikovat ty voličské skupiny, ve kterých máme potenciál, ve kterých máme nějaké stálé jádro. Nejsou to skutečně ty vyšší věkové skupiny, to je pravda, ale zase ti lidé, kteří dnes vstupují do produktivního věku nebo i ta mladší generace, v něm určitou dobu zůstanou. Čili já se toho v dohledné době neobávám. Jak to bude vypadat v roce 2050, to si asi nikdo z nás netroufne předvídat.

 

Moderátor (Václav Moravec):

To možná budete v tom Evropském parlamentu už v té druhé skupině jako vysloužilý důchodce Zahradil.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

To už tam zcela jistě nebudu, v Evropském parlamentu.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Jan Zahradil, europoslanec ODS, host dnešních Impulsů, váš host, protože jste se ho ptali prostřednictvím sms zpráv. Děkuji za rozhovor, někdy příště na shledanou.

 

Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS do voleb do EP:

Děkuji za pozvání, na shledanou.