Jistoty a strašení ČSSD

Aktivity sociální demokracie se v poslední době omezují především na dvě věci: slibování a strašení. Kudy chodí, tudy rozdávají sliby. Dnes už dokonce neslibují nic konkrétního – asi jim totiž došlo, že by to nemuseli vyplnit. Svým voličům proto hrdě nabízejí jistotu. Úžasnou věc, po níž každý touží. Ale jistotu čeho? Na tuto otázku nám už sociální demokraté odpověď nedávají. Co takhle jistotu vlády s komunisty, jistotu zadlužování či jistotu neřešení dlouhodobých problémů. Zkrátka, pro každého se nějaká ta socialistická „jistota“ najde.

Pokud neslibují falešné jistoty, oddávají se naši sociální demokraté své oblíbené kratochvíli – strašení a vyhrožování. Skoro by se zdálo, že se z této činnosti stává standardní politická praxe ČSSD. Jen poslední týdny nabízejí několik varovných příkladů.

Krajské samosprávy ovládané ČSSD přestaly od občanů v krajských nemocnicích vybírat regulační poplatky. Nezákonnost tohoto jednání předběžně potvrdily už i různé soudy. Zdravotní pojišťovny v souladu se zákonem vyměřily několika středočeským nemocnicím pokuty za to, že nevybíráním poplatků porušují zákon. Jak na to reagoval středočeský hejtman David Rath? Začal vyhrožovat ředitelům zdravotních pojišťoven, že jestli nepřestanou nemocnice kontrolovat, budou po případném vítězství ČSSD na hodinu propuštěni. Nahradí je pravděpodobně takoví lidí, kteří k zákonům chovají minimálně stejnou úctu jako MUDr. Rath.

Aby toho strašení a vyhrožování nebylo málo, vybral si pro změnu Jiří Paroubek další oběť, kterou se mají stát nově jmenovaní čeští velvyslanci. Vysílání velvyslanců do zahraničí je součástí dlouhodobě plánované a připravované koncepce zahraniční politiky. To však Jiřímu Paroubkovi nebrání v tom, aby vyhrožoval jejich povolební výměnou jenom proto, že to nebyl on, kdo je vybíral. Je na místě mu připomenout, že právě během osmi let vlád ČSSD byla česká zahraniční služba zaneřáděna mnoha „diplomaty“, jejichž jedinou kvalifikací byla stranická legitimace ČSSD. Takže ted´ se Paroubek obává nástupu kvalitních profesionálů a chce je opět vyměnit za poslušné straníky ?

A poslední kapitola: předvolební billboardy ČSSD. Tady socialisté straší českou veřejnost vyhazováním z práce, škrtáním přídavků na děti nebo „kšefty“ s jejich zdravím – pokud prý bude u moci ODS. Jde o sprostou demagogii, která by se téměř dala nazvat šířením poplašných zpráv. Hlavně však : co to má společného s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu ? Pracovní právo či zdravotní a sociální politika nespadají do pravomocí evropských orgánů, ale jsou spravovány na národní úrovni.

Volební strategie ČSSD se tedy ukázala v jasných barvách: Neznámé a nedefinované jistoty pro všechny a pro ty, kdo by snad pochybovali, je připraveno strašení a pohrůžky.

  

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-zahradil.php?itemid=6487