Online rozhovor

Otázka: Jan Kovařík

Dobrý den, můj dotaz směřuje na parlamentní volby. Zde, že poslední kroky ČSSD nahrávají k tomu, že se od nich veřejnost odvrací a moc drtivý úspěch ve volbách pro ně nepřijde. ODS je jedna z mála variant pro voliče, ale zdá se, že současné vedení Vaší strany však voliče odrazuje. Plánujete stranu před volbami nějak personálně obměnit, nebo zůstane stejné s vědomím toho, že Vaše strana riskuje z tohoto důvodu poměrně velkou neúčast voličů ve volbách svým způsobem zachování patové situace, jež měla za následek pád vlády? Děkuji za odpověď.

 

Odpověď: Jan Zahradil

ODS volila své současné vedení na podzimním kongresu v roce 2008. Další kongres bude až na podzim 2009, tedy až po evropských i mimořádných parlamentních volbách. Z toho plyne, že před volbami žádná personální obměna vedení ODS není možná.

 

Otázka: Zbyněk Janoušek

Mohl byste mi, prosím, napsat, jestli ODS nelituje, že prosadila zvolení V. Klase prezidentem (tak trapným způsobem). Co ODS měla vůbec proti profesorovi Švejnarovi, kromě toho, že ho navrhovali socialisti??

 

Odpověď: Jan Zahradil

Nevím, zda a jak toho lituje někdo jiný v ODS. Já rozhodně nelituji toho, že na Hradě sedí V. Klaus. Myslím, že je dobrý prezident a že otevírá k diskusi témata, u nichž je to zapotřebí (EU, klimatické změny). Čeho lituji, je způsob, kterým se rozešel s ODS. To neměl dělat. Pan Švejnar byl především v české politice zcela nepopsaný list. To není jeho chyba, ale není možno z takového člověka přes noc vyrobit prezidenta republiky.

 

Otázka: Jan M.

Jestliže tak kritizujete Evropský parlament (demokratičnost apod.), pak nechápu, proč do něho kandidujete. Pro tučné odměny? Nebo snad chcete Evropský parlament rozkládat zevnitř (tak jako bývalí komunisté rozkládali KSČ?) Anebo vlastně nekandidujete za ODS ale za Pražský hrad? Asi jste zapomněl, že pod tu ostudu s pádem vlády se podepsal velmi výrazně váš prezident

 

Odpověď: Jan Zahradil

Váš dotaz svědčí o jistém nepochopení demokratických procesů. Domníváte se, že když někdo kritizuje nějaký systém, tak se tou kritikou z toho systému zároveň vyřazuje? Tedy, že kritický postoj k EP (nebo k EU obecně) má být důvodem, aby dotyčný v EP vůbec nepůsobil? To mi připomíná bývalý režim, který také opozici absolutně nepřipouštěl. Kdo byl v opozici nebo kritizoval, byl postaven mimo systém a zpravidla obrán o svá občanská práva. Demokracie je ale postavena na možnosti kritizovat, na existenci opozice. Také poznámka o „rozkládání zevnitř“ je podivná – nic nechci kritikou rozkládat, ale naopak zlepšovat…

 

Otázka: Václav Spurný

Dobrý den, pane Zahradile. Mám dotaz týkající se zákona o služebním poměru, neboli z. č. 361/2003 Sb. Už jsem se tázal několika členů ODS i ČSSD v on-line rozhovorech, ale zatím žádná odpověď. Tak jsem zvědav, jak to bude u Vás. Zpět k tomuto zákonu. Myslím si, a nejen já, že tento zákon je velmi špatně proveden a že kdyby byl přijat tak, jak jej navrhoval Stanislav Gross, bylo by to úplně o něčem jiném. Vaše úprava, myslím, úpravu této slavné vlády, jej úplně pokazila slušně řečeno. Nemyslíte, že je s tím třeba něco udělat??? Chcete vše podle Ameriky, ale vybíráte si vlastně jen to, co se vám hodí… Jsem zvědav, jestli dostanu nějakou odpověď. Nashledanou

 

Odpověď: Jan Zahradil

Obávám se, že odpověď nedostanete ani ode mě. Služební zákon nikterak nesouvisí s problematikou EU a nebude ani na evropské úrovni řešen. Takže já jeho budoucí podobu nijak neovlivním.

 

Otázka: Simona Hušáková

Dobrý den, vzhledem k různým signálům souvisejícím s finanční krizí a problémům bankovních ústavů začínám mít obavu o své úspory uložené v bance. Neměla bych je radši vybrat? Do jaké míry jsou peníze v bance pojištěné?

 

Odpověď: Jan Zahradil

Nemáte důvod se bát. Vláda schválila loni na podzim zvýšení pojištění vkladů na 50 tisíc EUR (necelý 1,5 milionu Kč) při míře pojištění na 100 %. Vaší obavě ale rozumím. ČSSD totiž předvedla loni na podzim další ze svých Strašení místo Řešení. Tvrdě prosazovala stoprocentní státní záruky za vklady. To právě v lidech vyvolalo obavy, že s českými bankami není něco v pořádku, i když jsou v podstatě zdravé.

 

Otázka: Libor Nárožný

Nechápu naprosto odmítavý postoj představitelů ODS k zavedení šrotovného, co vám na něm tak vadí? Snad není úplně od věci, když ho s velkým úspěchem zavedlo jak Německo, tak i Slovensko?!?

 

Odpověď: Jan Zahradil

Šrotovné zvýhodňuje jednu skupinu firem na úkor jiných a to ještě za peníze daňových poplatníků. Efekt na českou ekonomiku bude navíc minimální. Šrotovné podpoří prodej maximálně desítek tisíc automobilů, přitom se jich v Česku vyrobí za rok milion. Navíc není jisté, že si lidé koupí automobil vyráběný zde. Další námitkou je, že tím přimějeme řadu lidí zadlužit se, především prostřednictvím „rychlých půjček“, s jejichž splácením následně mohou mít problémy.

 

Otázka: Josef Vacek

Zdravím Vás, můžete mi odpovědět, respektive máte představu o termínu, kdy ČR přijme euro? Určitě nejsem sám, kdo se bojí zdražení, které euro přinese…

 

Odpověď: Jan Zahradil

Euro lze přijmout tehdy, až rizika o nichž hovoříte, budou minimální. Tedy: napřed reformy. Potom plnění konvergenčních kritérií. Potom postupné další sbližování s ekonomickou úrovní EU. A pak teprve rozhodnout o přijetí eura. Tedy závěr: nespěchat !

 

Otázka: Matyáš Zrno

Vážený pane poslanče, můžete srozumitelně a smysluplně vysvětlit, proč jste (jako jediný český pravicový europoslanec – dokonce i paní Roithová se alespoň zdržela…) hlasoval v EP pro novou antidiskriminační směrnici? Nemusím snad dodávat, že něco takového je zcela proti duchu pravice, ať už jí chápeme v spíše v liberálním nebo konzervativním kontextu. Dokud mě nepřesvědčíte o opaku, jste pro mě Vy a bohužel i celá kandidátka ODS nehlasovatelní. V rámci svých skromných možností se samozřejmě postarám o to, aby se to dozvědělo co nejvíc potencionálních voličů ODS. S dosud nepřekonaným úžasem nad Vaším hlasováním zdraví. Matyáš Zrno

 

Odpověď: Jan Zahradil

Pouhý přehmat na hlasovacím tlačítku. To se v těch stovkách hlasování může někdy stát. Celkový výsledek ten můj jeden chybný hlas neovlivnil – rozdíl mezi kladným a záporným hlasováním, jak jistě víte, byl značný. Navíc v EU neplatí ta hra, známá z českého parlamentu, kdy se kvůli jednomu přehmátnutí (ať domnělému či skutečnému) může opakovat celé hlasování. Tady se prostě jede dál. Výsledky hlasování se v EP totiž nikdy neliší jen o jeden hlas. Jinak klub ODS, jehož jsem předsedou, měl jednotné stanovisko – nepodpořit tuto směrnici.

 

Otázka: Stanislav Říha

Nechovejte se tak, aby byl DŮVOD Vás urážet, a nemusíte psát cokoli o výhradách na právo odstranění vulgarit! Pokud se ale TAK chováte, nemůžete se divit! Jestliže CHCI být POLITIK – je to PŘEDEVŠÍM o tom, mít dostatek JASNÝCH a FUNGUJÍCÍCH argumentů! Pokud je nemám – je POHODLNĚJŠÍ – NEDISKUTOVAT! Jenže potom se –

NEDIVIT !

 

Odpověď: Jan Zahradil

Mně je celkem jedno, jestli mě někdo uráží. A nedivím se ničemu. Jsem zvyklý na hrubiány nejrůznějšího kalibru a umím si s nimi poradit. Takže ta výtka směřuje asi na někoho jiného.

 

Otázka: Emanuel Smal

Je módou mluvit o tom, že dostáváme „evropské peníze“. Nechme stranou, že jde o záminku k byrokratickému exhibicionismu; Francie ale dostává nesrovnatelně víc. Ptám se: Odkud padají peníze? Viděli jsme, že finanční systém generuje peníze při rozvoji společnosti; má to své meze. Peníze odváděné unii slouží také na provoz administrativy (6 miliard EU ročně). Aby přesto zbývalo, nejde náhodou také o celní poplatky vybírané EU? Kdysi jsem náznak takové informace zaslechl. Lze porovnat náklady na jedno dobré rozhodnutí v unii, a v naší republice? Nebylo by lepší unii nahradit domluvou o zrušení celních bariér?

 

Odpověď: Jan Zahradil

Peníze skutečně odnikud nepadají. Evropský rozpočet je tvořen zejména těmi penězi, které do něj zaplatí členské státy. Je to dohromady cca 120 mld. EUR, což je něco málo přes 1 % celoevropského HDP. Státy platí v závislosti na výši a vývoji svého HDP – pro ČR to dnes znamená zaplatit ročně nějakých 30 mld. Kč. Měli bychom se tedy starat, abychom alespoň to, co zaplatíme, dostali jinou formou zpět. Jinak EU je jednotný celní prostor a proto uvnitř EU žádná cla neplatí – pouze na vnějších hranicích EU.

 

Otázka: Helena Kepertová

Dobrý den, kampaň do voleb se mi zdá velmi slabá. Pokud to bude stejné i do předčasných voleb, odrazí se to i na výsledku. Myslím, že CSSD si v posledních letech zadává kampaň u odborníků v cizině, dost úspěšnou, neuvažujete o tom také?

 

Odpověď: Jan Zahradil

Myslíte, že ČSSD má lepší kampaň do EP než ODS ? Já si to nemyslím. Mýtus o odbornících z ciziny, kteří marketingově udělají kampaň politické strany stejně jako kampaň na prací prášek, nesdílím. Letos je kampaň ODS, její obsah i grafika, poprvé postavena na důsledných průzkumech veřejného mínění, analýzách toho, co si lidé přejí a kvantifikovatelných ukazatelích. Vše, co pouštíme ven, si napřed testujeme. Máme silnou internetovou linii kampaně (YouTube, Facebook, negativní kampaň). Máme důkladně postavený mediální plán a dynamickou a svěží grafiku. Máme solidní volební program. A v pondělí startujeme s výjezdy po celé republice, zvládneme na 300 mítinků. Věřím, že na výsledku se to odrazí.

 

Otázka: Klára Nejedlová

Dobrý den, myslíte si, že bylo možné nějak zabránit pádu vlády? Děkuji. Klára

 

Odpověď: Jan Zahradil

Jak vidno, asi ne. Se všemi jednotlivci, kteří nakonec hlasovali proti vládě, se jednalo do poslední chvíle. Jejich motivy mohly být různé – od osobní zhrzenosti až po zlou vůli. Ať tak či tak, škoda byla způsobena a každý z těch, kdo se na tom podíleli, si to musí zodpovědět hlavně sám před sebou.

 

Otázka: Petr Novotný

Dobrý den, pane Zahradile, rád bych se Vás zeptal, zda si myslíte, že nás po pádu vlády v průběhu předsednictví budou brát v EU ještě vážně? Petr Novotný

 

Odpověď: Jan Zahradil

Je to smutný příběh. Mohli jsme na předsednictví vydělat politickou prestiž, místo toho jsme ji ztratili. Naše politická váha samozřejmě po pádu vlády poklesla. Toto poškození budeme ještě dlouho opravovat. Účet za to by měla zaplatit ČSSD, která tuto ostudu způsobila.

 

Otázka: dodopolasek Polášek

Opravdu se Vám ty trapárny, které ženou občana ČR do pastí Vašich experimentů a směřují zemi směrem na východ, nevadí? Proč Vaše strana vždy, když jde do tuhého, směřuje stejným směrem jako kdysi KSČ a nyní spolu s KSČM? Viz přístup k Lisabonské smlouvě, viz volba prezidenta a v neposlední řadě řešení nutných reforem pokusnými experimenty? Proč jsou stejné i metody a často i titíž lidé? Nepřipadne Vám to, že jste zase schopni čehokoli jen pod vlajkou jiné ideologie? Tentokráte místo kladiva a srpu s ptákem?

 

Odpověď: Jan Zahradil

Jestli nás někdo žene na východ, pak je to ČSSD. Lisabonská smlouva je mocenské řešení, které si protlačilo několik silných zemí EU v čele s Německem, aby se jim v EU lépe vládlo. Poukazovat na tyto očividné a prokazatelné skutečnosti není nic špatného. Hovoříte-li o „experimentech“, měl(a) byste si vyjasnit, jaké máte na mysli. Reformní program ODS používá standardních ekonomických nástrojů, žádných „experimentů“. Volba prezidenta? Byl zvolen bez hlasů komunistů a soc.dem., co vám na tom připadá „východního“? A konečně, co to je „titíž lidé“ ? Jmenujte mi, prosím, někoho z čelných představitelů ODS, který byl aktivní pod vlajkou jiné ideologie, konkrétně vámi zmiňovaného symbolu srpu a kladiva. Nenajdete ani jednoho. A nemávejte, prosím, s panem Tlustým, ten již není členem ODS.

 

Otázka: Michal Mecner

Dobrý den, 1) proč nejste lídr SSO. Jejich politika a filozofie mi přijde u vás mnohem blíže než k ODS. 2) ODS vždy dominovala mezi mladšími lidmi a lidmi s vysokou školou. Myslíte si, že tyhle lidi jsou skutečně tak silní nacionalisti a jsou proti Lisabonu (nebo ho považují za nutné zlo). Nemyslíte, že touhle politikou se spíš zaměřujete na voliče, kteří vymírají?

 

Odpověď: Jan Zahradil

1. Nemám v úmyslu měnit politický dres. ODS je první politická strana, jejímž jsem členem a bude i poslední.

2. Ani já nejsem nacionalista. Ale kritizovat ten či onen aspekt evropské integrace není nacionalismus. A pokud jde o Lisabon, je to značně problematický dokument, jehož nechtěným dítětem bude právě růst nacionalismu v EU. Lisabon totiž vytváří svými hlasovacími schématy v EU mocenský kartel nejsilnějších zemí a to časem vyústí nepochybně do protireakce v podobě antievropského či nacionalistického politického proudu ve více zemích EU. Bylo by lépe, kdyby tento dokument nikdy nevznikl.

 

Děkuji za všechny položené dotazy. Budeme mít ještě jednu možnost si vyměnit názory a to v samém závěru volební kampaně. Takže zatím nashledanou