Názory a argumenty

Moderátor (Jan Bednář):

V červnu se nejen u nás, ale v celé Evropě budou konat volby do Evropského parlamentu a už teď se objevují kandidáti. Poslanci v Evropském parlamentu se obvykle stávají členy jednoho z tamních politických klubů, tak existuje například frakce evropských sociálních demokratů, zelených nebo Evropské lidové strany, její součástí byl až dosud klub českých poslanců za ODS, kteří se ale rozhodli frakci opustit. O důvodech hovoří s europoslancem Janem Zahradilem Jan Fingerland.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

Co vás jako stranu přimělo k tomu, abyste vystoupili z té dosavadní frakce Evropské lidové strany?

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To je plán, který už máme řadu let. Řadu let na něm pracujeme a řadu let, nutno říci, jsme měli vždycky problémy s tím, sehnat dostatek partnerů. Jediným takovým stabilním a stálým partnerem pro nás byla vždycky Britská konzervativní strana. Teď vlastně poprvé po dlouhých letech je naděje, že budeme mít dostatek partnerů, že splníme ta kritéria, která Evropský parlament požaduje pro založení nové frakce. A tak samozřejmě do toho s velkým nadšením půjdeme.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

Které další strany by eventuelně se mohly také připojit?

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Tak třetí strana, která určitě na tom projektu bude participovat, je polská strana Právo a spravedlnost, bývalá vládní strana, dnes opoziční. Ty ostatní vám neprozradím v tuhle chvíli, protože ta jednání ještě probíhají a jsou poněkud delikátní. Třeba v EPP, v té Evropské lidové straně, tam už jsme se setkali s tím, když oni se dozvěděli, že s někým vyjednáváme o přestupu do té nové frakce, tak na něj tedy velmi tvrdě nastoupili a v podstatě ho takovým nátlakem donutili, aby to vzal zpátky. Takže teď se nechceme dopustit té samé chyby a zveřejňovat jména nějakých potencionálních partnerů.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

A co vlastně bylo takovým hlavním důvodem, byla to, řekněme, takový ten důraz na euroskepticismus nebo jsou tady nějaká další témata, která máte společná s těmi případnými dalšími stranami v novém klubu.

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Tak určitě je Evropská lidová strana dominovaná federalisty, tedy těmi, kteří požadují prohlubování evropské integrace, kteří mají takovou tu Schumannovsko-Monetovskou představu Evropské unie, a my jí nesdílíme, to je jasné. My nejsme prostě klasická kontinentální Křesťansko-demokratická strana. Za druhé, a to je asi stejně velký problém, ale nemáme ani personální, ani finanční autonomii. V podstatě Evropská lidová strana na nás bere peníze, když to takhle zjednodušeně řeknu, ale my je nemůžeme používat pro svou vlastní politiku. A nemůžeme vlastně ani svobodně rozhodnout, koho v té frakci zaměstnáme nebo nezaměstnáme. Takže to jsou všechno důvody, které se sešli, a my chceme mít jak politickou, tak programovou, tak finanční, tak personální autonomii a rádi bychom na půdě Evropského parlamentu vybudovali něco jiného, než je tady doposud. Zárodek nějaké nové platformy, která bude mít trochu jiné představy o Evropské unii, než jsou ty federalistické.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

Domníváte se, že to osamostatnění může mít třeba i nějaké nevýhody, ať už praktické nebo třeba, které mohou vyplývat z toho, že ty strany nebudou zcela sourodé ideově.

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Tak v EPP jsou také velmi nesourodé strany a já bych řekl, že daleko víc než nějaký politický program je drží pohromadě takový ten mocenský tah na branku. Tedy to, že jsou součástí nejsilnější frakce a že mají tudíž nejvíce funkcí k přerozdělení. To je asi věc, kterou je nutno přiznat, že o ní přijdeme. Protože my na tolik funkcí nedosáhneme, budeme-li v nějaké menší frakci. Ale z mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že počtem politických funkcí se vliv v Evropském parlamentu neměří.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

A když bychom se podívali na to, jak se zhruba odráží ten váš plán v České republice. Nebo jak se o něm přemýšlí v České republice, myslíte, že se vám třeba podařilo dostatečně vysvětlit, proč jste takovýto krok udělali, protože mně se zdá, že jakoby to vyvolalo určitý údiv mezi českými novináři nebo komentátory.

 

Redaktor (Jan Fingerland):

Tak já myslím, že ti, kteří tomu rozumějí, vědí, proč to děláme. Pokud jde o širokou veřejnost, obávám se, že ta o záležitostech nadnárodních frakcí má velmi malou povědomost a nerozlišuje mezi lidovci, socialisty, liberály a podobně. Pro ně jsou to všechno poslanci Evropského parlamentu. My se chceme snažit to změnit, určitě je tady prostor pro změnu, Evropský parlament je dlouhodobě ovládán jakousi skrytou velkou koalicí evropských lidovců a evropských socialistů, kteří si vždycky rozdělí všechny funkce. Rozhodují o tom, kdo bude předseda Evropské komise, kdo bude předseda Evropského parlamentu. My bychom chtěli být nějakou takovou novou štikou v rybníce, která ty stojaté vody trochu rozvíří.

 

Moderátor (Jan Bednář):

S Janem Zahradilem hovořil Jan Fingerland.