ČSSD a generál Clark

Ještě si můžeme vybavit, jak si naši sociální demokraté na den podpisu smlouvy se Spojenými státy o radarové základně pozvali do Lidového domu bodrého ruského generála Bužinského, který nám všem s úsměvem slíbil, že nás Rusko snad bombardovat nebude. Tehdy měli z ostudy kabát.

Tentokrát – zřejmě ve snaze ukázat, že ČSSD není až tak protiamerická – si na svůj předvolební sjezd pozvali jiného generála, bývalého vrchního velitele sil NATO v Evropě Wesleyho Clarka. Ten sice – jelikož toho času na zasloužené penzi – nechal uniformu doma, přesto prý Jiřího Paroubka nezklamal – vystoupil totiž před delegáty s „vynikajícím“ projevem. Zvláště se socialistickému předsedovi líbily ty pasáže Clarkova projevu, v nichž se mluvilo o americkém zdravotnictví. Pro nás všechny ostatní však byly asi zajímavější ty části Clarkova projevu, které se dotýkaly oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti. Ty však Jiří Paroubek raději nechtěl komentovat.

Ostatně generálova oprávněná pochvala premiérovi a vládě se musela cítit v té záplavě protivládní rétoriky dost osaměle. Clark doslova řekl: „Chtěl bych také vyzdvihnout odvahu Čechů a jejich vlády, kterou prokázali přijmutím amerického radaru. Vím, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Jako soukromý občan USA jsem byl velmi hrdý, když jsem sledoval českou vládu přijímat toto rozhodnutí. A byl jsem hrdý i na to, jak silným spojencem je Česko pro NATO a USA.“ Škoda jen, že ve Veletržním paláci neseděl nikdo, kdo by se svou odvahou o slova chvály zasloužil. Naopak Jaroslav Foldyna tohoto oficiálního hosta sjezdu nepřímo označil za válečného zločince (!) kvůli útoku NATO na Srbsko a Kosovo v roce 1999.

Rozum zůstává trochu stát nad tím, proč si sociální demokraté Wesleyho Clarka na svůj sjezd pozvali. Těžko mohli čekat, že jim bude mazat med kolem úst. Možná se chtěli pochlubit zajímavým kontaktem z řad amerických demokratů nebo ukázat, že v sociální demokracii panuje prostředí příznivé pro diskusi. V každém případě je dobře, že jeho slova od řečnického pultu zazněla. Snad dodala inspiraci alespoň těm vnímavějším členům ČSSD, aby se (byť potichu) za zahraniční politiku své strany začali konečně stydět.

  

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-zahradil.php?itemid=5931