Tatrovka z ČSSD patrioty neudělá

Hospodářská krize dorazila i do České republiky a Lidový dům teď horečně vymýšlí, jak toho využít ve svůj prospěch. V ČSSD se rozhodli všem ukázat, že slovo „česká“ není v názvu jejich strany jen tak pro formu. Milan Urban přišel s výzvou občanům, aby kupovali jen české výrobky od českých firem (na což mu již vtipně a přesně odpověděl Jiří Rusnok). A teď jsme se dozvěděli, že pro volební kampaň do EP je zapomenut oranžový truck americké výroby, který se ČSSD tak hodil při krajských volbách. Vypadalo by totiž poněkud trapně, pokud by z jeho paluby kandidáti přednášeli o podpoře českého průmyslu. Na jeho místo tak přichází stará, dobrá, ale hlavně česká tatrovka!

Jenže z lidí, kteří po léta do krve hájili všechny možné, jen ne české zájmy, se jen tak přes noc upřímní čeští patrioti nestanou. Ale protože se nejsnáze komunikuje v symbolech, a marketingoví odborníci Jiřího Paroubka tento zkratkovitý způsob komunikace ovládají takřka dokonale, není potřeba se trápit s podstatou, jen když se vyvolá zdání.

Naši donedávna „evropští“ socialisté jsou tedy opět „čeští“. Nevěrohodnost a populismus z toho ovšem čiší na sto honů. Stačí si připomenout dosavadní výkony ČSSD na poli „jejich“ evropské politiky. Žádnou totiž nemají. ČSSD zatím dokázala jen slepě papouškovat své přátele z nadnárodní Strany evropských socialistů a opisovat z jejích materiálů. Kdykoliv se dostal do křížku postoj ČR s názorem Bruselu, dle našich socialistů měl vždy pravdu (hádejte kdo) Brusel. A není na škodu si připomenout, kdo de facto zlikvidoval české cukrovarnictví či kdo ohrožuje české občany možným zdražením vodného a stočného kvůli nesplnitelnému závazku na (téměř) plošnou výstavbu čistíren odpadních vod v obcích. Je to smutné dědictví bývalých socialistických vlád tím a toho, jaké podmínky našeho členství v EU vyjednaly během přístupového procesu. Směšné a pokrytecké pak je, když se socialisté v českém Parlamentu vehementně staví proti těm směrnicím EU, na které sami přistoupili a pomáhali je dojednat v době, kdy byli u moci.

Když v Evropě písknou, že v ČR nesmí stát americký radar nebo že nemáme s USA individuálně vyjednávat o zrušení víz, Jiří Paroubek okamžitě začne hopsat podle této písničky. Ostudné odmítání podpory českých vojenských misí v zahraničí máme ještě v živé paměti. A tak by se dalo pokračovat donekonečna, včetně „specifických“ zahraničně-politických postojů ČSSD k Rusku. Nejčerstvějším příkladem budiž sociálnědemokratické odmítnutí plynovodu Nabucco ve prospěch těch variant, které by naši závislost na ruském plynu stvrdily na věčné časy. Socialisté mohou přijet na volební mítink v tatrovce. Stranu, hájící české zájmy, to z nich ale neudělá. Nicméně buďme rádi aspoň za tatrovku, taky si mohli pořídit ruský kamaz.

 

http://zahradil.blog.idnes.cz/