Události, komentáře

Moderátor:

Další – už 5. pokus o vyslovení nedůvěry vládě je na spadnutí. Tento předvánoční dárek přichystal koalici předseda ČSSD Jiří Paroubek. Opět hrozí hlasováním o nedůvěře a opět tvrdí, že má dostatek hlasů. Dnes řekl, že k tomu dojde v případě, pokud koalice v Senátu zkusí zvrátit zrušení zdravotnických poplatků, jak o něm v pátek rozhodla Poslanecká sněmovna. Ani v adventním čase si neodpočineme od politických půtek.

 

Moderátor:

My teď v Událostech, komentářích na chvíli uvítáme předsedu europoslaneckého klubu ODS Jana Zahradila. Dobrý večer.

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Dobrý večer.

 

Moderátor:

Jaké máte povědomosti o schůzce Jiřího Paroubka s velvyslanci?

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Mám určité znalosti z otevřených zdrojů, z diplomatických kanálů a mám pocit, že co tam pan Paroubek předvedl, je nestandardní věc. To, co se odehrálo kolem zahraničních vojenských misí, byl velký průšvih. Možná si to pan Paroubek začal uvědomovat a právě proto začíná hrát ty hry s vyslovováním nedůvěry vládě, aby odpoutal pozornost. Myslím, že poškodil pověst České republiky jak u našich spojenců, tak v zahraničí. Doufám, že si zapamatují, jak se pan Paroubek dokáže chovat.

 

Moderátor:

Na druhou stranu, proč by, pane europoslanče, předseda nejsilnější opoziční strany najednou měl měnit své názory proto, že sedí u jednoho stolu s velvyslanci? Navíc před chvílí jsme slyšeli, že on tu schůzku interpretuje úplně jinak, než ji interpretují diplomatické zdroje citované Mladou frontou Dnes?

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Mě nezajímá, jak ji interpretuje pan Paroubek, ten si jí samozřejmě vždycky bude tak, jak to pro něj bude výhodné. Mě tady zajímá, že ČSSD pod vedením pana Paroubka v podstatě porušila do určité míry spojenecké závazky České republiky, které mimochodem minulé sociálnědemokratické vlády pod vedením například premiéra Špidly nebo Grosse, zahájily, protože to byly tyto vlády, které s vysíláním zahraničních misí začaly. My, jako hlavní opoziční strana, jsme je podporovali. To, co se tady odehrálo, bylo nedůstojné divadlo ČSSD a já bych ani neříkal ČSSD, protože tam je spousta rozumných lidí v této věci, kteří třeba v tom Afghánistánu byli a vědí, o co tam běží. Řekněme rovnou, že to byl prostě pan Paroubek, který si svojí autoritou vydupal to, aby se ta strana chovala tak, jak se chovala, to znamená zcela neodpovědně.

 

Moderátor:

Poslední otázka na vás, pane Zahradile, ona to ale nebyla jenom ČSSD nebo jenom pan Paroubek, já mám pocit, že i vládní koalice v tom má do značné míry prsty v tom, co se odehrávalo v pátek v Poslanecké sněmovně?

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To bezesporu ano. Je smutná kapitola, že někteří poslanci nebo spíše tzv. poslanci současné vládní koalice takto klíčové věci s vládní koalicí nehlasovali, že jej nepodrželi, že jej v podstatě podrazili. Jestliže chce pan Paroubek kritizovat tyto poslance, na to má plné právo. Já si myslím, že by se měl spíše zaměřit na to, jak se choval on sám, jak se chovala jeho vlastní strana. Naštěstí sociální demokracie není jenom pan Paroubek, je tam i dost rozumných lidí. Jsou tam lidé, kteří byli v Afghánistánu, kteří vědí, o co tam běží, jak se tam bojuje, jakým způsobem tam naši vojáci nasazují životy a já myslím, že ten rozum, o kterém pan Paroubek hovořil, zvítězí v lednu, až se zákon bude v Poslanecké sněmovně projednávat znovu a nebudeme muset nějakým potupným způsobem naše kontingenty z Afghánistánu stahovat.

 

Moderátor:

Děkuji vám, že jste se připojil k Událostem, komentářům, pane europoslanče Zahradile, na shledanou.

 

Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Na shledanou.