Online rozhovor

OTÁZKA (Jansa)

Benešovy dekrety a Lisabonská smlouva, má to souvislost anebo ne z hlediska práva a výkladu Lisabonské smlouvy?

 

JAN ZAHRADIL

Některé právní výklady tvrdí, že ano, jiné, že ne. V každém případě bychom měli a mohli ještě usilovat o nějakou dodatečnou výjimku z tzv. Charty základních práv a svobod, která je přílohou Lisabonské smlouvy, resp. z těch jejích pasáží, které by teoreticky mohly sloužit k odstartování nějakých pokusů o prolomení poválečných konfiskací. Nicméně podle L.s. nepřipadá v úvahu žádná retroaktivita, takže podle mě je toto nebezpečí malé a spíše teoretické.

OTÁZKA (Řihák Luděk , Dubňany)

Opravdu část členů ODS uvažuje o založení strany „Libertas“, která již existuje v Irsku a je jednoznačně protievropská, resp. je jednoznačně proruská a zavání to v ní vazbami na KGB?

 

JAN ZAHRADIL

Tak především nevím, kdo z členů ODS přestoupí do strany Libertas, pokud vůbec vznikne. Já to nebudu. Za druhé – řeči o proruském charakteru této strany nebo jejích vazbách na KGB jsou podle mě jednoznačným propagandistickým nesmyslem. Je to propaganda některých evropských politiků a části evropského tisku, kteří se prostě lekli úspěchu Libertas v irském referendu a tak se začali chovat jako bolševici za bývalého režimu. U těch také každý, kdo tehdy otevřeně kritizoval tzv. socialistickou soustavu, byl agentem CIA. Dnes je pro změnu ten, kdo kritizuje EU, agentem Ruska. V tomto smyslu je Declan Ganley opravdu novodobým disidentem EU, protože míra tlaku, které čelí, je neuvěřitelná. Kromě těchto mediálních pomluv na něm velmi pravděpodobně „sedí“ několik zpravodajských služeb, které mají za úkol na něj něco najít, postiženo je i jeho podnikání. Přitom je to proevropský člověk, který např. hlasoval pro smlouvu z Nice. Veřejným nepřítelem se stal až poté, co ze současného euroestablishmentu udělal partu troubů, když je všechny porazil v irském referendu. Je to směšné, hloupé a hlavně nebezpečné. A nejsmutnější je, že tuto propagandu papouškují hlasem společným a nerozdílným naši eurofilové typu J. Hybáškové, kteří se zároveň pyšní tím, jací jsou antikomunisté. Ve skutečnosti přemýšlí jako bolševici. Manžel pí. Hybáškové pan Gabal napsal, že Irové podlehli „brutálnímu populistickému zastrašování bezohledného multimilionáře Ganleyho“. To je slovník, za který by se nestyděl ani Kojzar v předlistiopadovém Rudém právu. A tito lidé chtějí někoho poučovat o evropských hodnotách? Ať si je napřed sami osvojí a přestanou hlásat svoje paranoidní nesmysly.

OTÁZKA (Jan)

Pane poslanče, nemyslíte, že by ODS měla dělat jinou politiku s jinými lidmi?

 

JAN ZAHRADIL

To je velmi široká otázka. „Jiní“ lidé se jistě časem vynoří, jen o nich ještě dnes nevíme. A trochu „jinou“ politiku také budeme muset dělat, chceme-li ještě vyhrát volby.

OTÁZKA (gogolak)

Dobrý den, pane Zahradile. Zajímalo by mě, jak dlouho ještě budete chtít působit v Evropském parlamentu za předpokladu, že vás voliči opět zvolí europoslancem, a zda se časem plánujete vrátit do ČR a kandidovat třeba na nějakou vyšší funkci v ODS? Podle mého jsou lidé jako vy ve vedení této strany potřeba, na pana Paroubka byste platil. Děkuji za případnou odpověď a hodně štěstí ve volbách do Evropského parlamentu.

 

JAN ZAHRADIL

Kandiduji podruhé a pravděpodobně naposled. Nerad bych v Evropském parlamentu zestárl. Právě sleduji v TV pana Potteringa, předsedu EP, který tam sedí už od roku 1979. A je to na něm a jeho slovníku znát. Tak takhle bych nerad dopadl. Co budu dělat potom, zatím neřeším. Pokud bude po mém působení v ODS doma poptávka, určitě to nevylučuji. Ale myslím, že politikou by se člověk neměl živit celý život a měl by umět včas odejít. Jinak děkuji za přání úspěchu.

OTÁZKA (Josef Němec)

Už můžete projevit názor, zda se přikláníte k vládnímu, či prezidentskému náhledu na Lisabonskou smlouvu?

 

JAN ZAHRADIL

Můj názor je jasný. Lisabon jsem nepodpořil při hlasování v EP a nejsem jeho příznivcem. Ale respektuji to, že na smlouvě je podpis premiéra z roku 2007 a že se tak vláda zavázala k její ratifikaci. Bylo to ve složité situaci, stáli jsme tehdy při vyjednávání nakonec sami proti všem a tlak byl (a ještě bude) obrovský. Pokud by premiér nepodepsal, padla by vláda již tehdy, protože zelení a KDU by odešli. Už bychom tady nejspíš měli po předčasných volbách a Paroubka s komunisty i ve vládě. Když proto na kongresu ODS zvítězí Mirek Topolánek, je nesmyslné dávat mu nějaké zákazy, že nesmí pokračovat v ratifikaci smlouvy. To by rovnou mohl podat demisi.

OTÁZKA (L. Zídek)

Jančík, Řebíček, Al. Novák, Řápková. Langer, Filip Dvořák a další více či méně známé charaktery ODS. To neexistuje v ODS mechanizmus, který tato individua od ODS separoval, aby jí neškodili ? Nemyslíte si, že i oni jsou a budou příčinou porážek ODS?

 

JAN ZAHRADIL

Výhoda demokratického systému je, že každý může být otestován ve volbách. Pokud budeme mít ve svých řadách lidi, kteří se netěší důvěře voličů, tak skutečně budeme prohrávat tak dlouho, dokud tito lidé neodejdou.

OTÁZKA (Josef)

Dobrý den. Myslíte si, že ODS porazí ČSSD ve volbách do Evropského Parlamentu? A jestliže ano, proč si to myslíte?

 

JAN ZAHRADIL

Ano, věřím tomu. Naše průzkumy to ukazují, vedeme dlouhodobě nad ČSSD zhruba o 10 %. Je to podle mě tím, že evropská politika ČSSD naprosto neodpovídá názoru jejích vlastních voličů. Ti jsou k EU rezervovaní, nechtějí hlubší integraci, nechtěji lisabnskou smlouvu, nechtěji euro. Přitom Paroubek se Zaorálkem jim říkají pravý opak. Dokonce si myslím, že evropská politika ODS může v řadě bodů oslovit voliče ČSSD daleko víc, než politika jejich vlastní strany.

OTÁZKA (P)

Hezký den. Upřímně řečeno, očekával bych vznik nové pravicové strany jako akt mladých konzervativních politiků, než iniciativu směřující od Václava Klause (jakkoliv to chápu), překvapuje mě nečinnost mladých pravicových politiků. Co si myslíte vy? Děkuji

 

JAN ZAHRADIL

Upřímně řečeno, je mi to celkem jedno. Vznik nových stran mi nijak nevadí, ale rozhodně se na tom nebudu podílet. To raději vrhnu energii do renesance ODS.

OTÁZKA (Petr Vláčil)

Těšíte se na den, kdy vstoupíme do Spojených států evropských a staneme se konečně součástí světově respektované velmoci? Co uděláte proto, zájmy SSE prosadili proti USA, Rusku a Číně např. v oblasti tichomoří a dálného východu?

 

JAN ZAHRADIL

Těším se na to, že žádné Spojené státy evropské nikdy nevzniknou. Také se těším na to, že až odejde současná generace evropských byrokratických a polosocialistických politiků bez vize, EU se konečně přemění ze současného neudržitelného federalistického nadnárodního molochu na volnější sdružení evropských států, kde slovo „národ“ nebo „národní“ nebude sprostým slovem. A těším se také na to, až budoucí generace evropských politiků pochopí, že Evropa nemá soupeřit s USA nebo se vůči nim vymezovat, ale spolupracovat s nimi a být jim partnerem.

OTÁZKA (ma.bre)

Pane Zahradile, myslíte, že je rozumné zakládat další pravicovou stranu, když víme, jak nově zakládané strany doposud dopadly?

 

JAN ZAHRADIL

Ne, ale to je demokracie. Ať si to zkusí, kdo chce, je to neskutečná dřina. Není to totiž legrace, vydupat z ničeho na zelené louce opravdovou politickou stranu s členskou základnou, která vydrží.

OTÁZKA (MM)

1) Myslíte si, že je čas na změnu předsedy ODS? 2) Pokud bude LS schválena všemi státy EU, jaká to přinese pozitiva a jaká negativa? 3) Často v médiích slyším a čtu, že se v zahraničí ozývají hlasy, že ČR není připravena předsedat EU. Jak to vidíte Vy? V čem je ještě třeba přidat? Co si myslí Vaši kolegové v EP? 4) Jaká je Vaše představa české zahraniční politiky? Jaké priority byste prosazoval? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den. MM

 

JAN ZAHRADIL

1. Uvidíme na Kongresu. 2. Pro nás spíše negativa. Naše hlasovací váha v Radě EU se umenší, což v kombinaci s dalším přenosem pravomocí na úroveň EU bude znamenat, že přijdeme o část svého současného vlivu na tvorbu evropské legislativy a politických rozhodnutí. Jednoznačně výhodná je naopak smlouva pro „velkou čtyřku“, tj. Německo, Francii, Velkou Británii, Itálii. Ostatně proto také vznikla, přestože se to dnes zakrývá účelovými řečmi o potřebě „nového institucionálního rámce EU“ atd. 3. Myslím, že to zvládneme jako to zvládli ti před námi. Není to žádná posvátná kráva, ale hodně technicko-organizační práce, diplomatického umu a pár pečlivě vybraných politických priorit. České priority předsednictví“3E“ – tedy energetika, ekonomika, externí vztahy – se mi moc líbí. 4. Klíčovou prioritou zahraniční politiky je radar. Bude-li tu radar, získáme statut exkluzivního spojence USA a vytvoříme tak protiváhu jak Rusku, tak snahám velkých zemí EU dominovat evropskému dění. Nebude-li tu radar, střední Evropu si časem vlivově rozeberou Německo s Ruskem, ostatně jako vždy. Proto také Rusové radar nechtějí a jeho podpora v západní Evropě je více než vlažná (viz Berlusconi, Sarkozy). A u nás jim poklonkují na jedné straně rusofilové (KSČM) a na druhé eurohujeři (ČSSD).

OTÁZKA (Janík)

Dobrý den, z Vašich komentářů je patrné, že žijete mimo realitu. Víte vůbec, že jste ODS přišli o nemalou část voličů. Pravděpodobně je vám to jedno a budete podle slov Topolánka a Dalíka lovit své voliče v levicových vodách. Ti, kteří se ozvali s nespokojeností, tzv.rebelové jsou osočováni a p. Tlustý nejlépe vyobcován. Osočování p. Klause už je pouze potvrzení změny. Otázka zní, proč jsme o této změně nebyli informováni již před volbami a byli jsme vámi vědomě podvedeni. Děkuji za odpověď.

 

JAN ZAHRADIL

Nemyslím si, že jsme vás podvedli. V Evropském parlamentu jsme se vždy drželi striktně programu ODS a to i když jsme třeba byli sami proti všem. Co jsme udělali špatně, víme. Jestli to umíme napravit, se ukáže po Kongresu. Pokud ne, voliči nám to příště opět spočítají. Nevím, kdo osočuje Klause, já to nejsem. Přečtěte si můj úterní rozhovor v LN a středeční článek v HN, kde důrazně tvrdím, aby se ODS nepokoušela se od Klause emancipovat a musí si naopak jeho myšlenky zejména v evropské politice nadále držet ve svém programu.

OTÁZKA (wu-lung)

Dobrý den. Ještě jeden dotaz: taky si vás pan prezident vymazal z mobilu? Děkuji.

 

JAN ZAHRADIL

Věřím, že ne. Alespoň mi nic takového nepřišlo. Občas si posíláme sms a doufám, že tomu tak bude i nadále. U Václava Klause jsem v devadesátých letech začínal a vždycky jsem byl, jsem a budu klausovec. To neznamená, že s ním vždy na 100 % souhlasím, ale jeho vklad do české politiky a do ODS je třeba držet, ne se ho vzdávat.

OTÁZKA (sofie)

Kdo bude nový předseda ODS podle vás?

 

JAN ZAHRADIL

Mirek Topolánek nebo Pavel Bém.

OTÁZKA (Anna Meszárosová)

Pane Zahradile, uměl byste žít alespoň půl roku s průměrným platem ČR? Víte, co obnášejí hypotéky, výchova dětí, studium, život bez protekce? Víte, co stojí základní potraviny, lístek na MHD? Umíte se ještě vžít do kůže obyčejného člověka? Nemáte dojem, že to Vaše rozumování moc lidí nedojímá, ale spíše může rozzlobit?

 

JAN ZAHRADIL

Musel bych. Žil jsem tak ostatně. Děti také mám a o výchově něco vím. I hypotéku jsem měl. A trvám na tom, že v politice jsem se dostal tam, kde jsem, bez protekce. Ostatně byste se možná divil, jak tvrdý, nelítostný a konkurenční svět to je. Zkuste si to, chcete-li. Městskou hromadnou jezdím a na rozdíl od ostatních kolegů si kupuji i lístek, protože je mi hloupé jezdit zadarmo (nejčastěji za 18 nebo 26 Kč podle toho, kam jedu). Nakupovat také chodím – nebo si snad myslíte, že mám na to nějakého sluhu? Nezlobte se, ale mě podobné mudrování nad „těmi nahoře“ a „těmi obyčejnými dole“ nikdy moc nebralo. Každý má dělat, co umí, aby se někam dostal a ne hořekovat nad tím, že mu není dáno a přáno. Dnes dělám to, co dělám. Když zítra padnu na ústa, nebudu z toho vinit nikoho kolem sebe, zlý osud, nebo „ty nahoře“, ale jenom sebe.

OTÁZKA (Petr)

Pane europoslanče, co jste za ta léta v Bruselu pro českou republiku vybojoval ? Rozložit se Vám ji zatím nepodařilo! Díky Petr

 

JAN ZAHRADIL

Prosím navštivte www.eu.ods.cz, tam se dozvíte podrobnosti o činnosti europoslaneckého klubu ODS. Děkuji za všechny otázky, hodina uplynula, takže se s vámi musím rozloučit. Omlouvám se těm, na něž se nedostalo a někdy nashledanou.