Online rozhovor

Ufo

Jak je možné, že pan Topolánek vede ve většině krajů, ale přitom lidé ani členové ho nechtějí? To máte tak nedemokratické stanovy nebo papaláše, kteří nerespektují názor členů? Syn pana Klause zrušil členství, protože jeho organizace hlasovala jinak než on.

 

Jan Zahradil

Je tomu přesně naopak. Na regionech (čili krajích) se navrhují kandidáti, ale nevolí a je to demokratické vyjádření většinového názoru jednoho z orgánů strany. Volit předsedu bude až Kongres ODS v neděli a to tajně. Počkal bych tedy s hodnocením až po Kongresu. Pan Klaus jr. vyjádřil svůj názor, odlišný od názoru většiny, odchodem a na tom neshledávám nic divného.

Chechtal

Vážený pane Zahradile, považuji Vás za udatného zákulisního bojovníka proti evropské integraci. Jak hodnotíte, že křídlo ODS reprezentované Klausem a Bémem, které jde Lisabonu, Bruselu a dalším vzdáleným enklávám evropských byrokratů tvrdě po krku úplně vyhořelo? Jaké máte vy osobně plány pro rozklad EU? Budete znovu kandidovat do Evropského parlamentu? Určitě Vás budu volit. Nejste takový příživník jako ostatní a věřím, že se Vám tu nešťastnou instituci podaří dříve či později zrušit. Na kdy to odhadujete?

 

Jan Zahradil

Myslím, že preference členské základny ve volbě předsedy ODS se budou řídit jinými faktory než názorem na Lisabonskou smlouvu. Plány na rozklad EU nemám, myslím, že se dříve či později rozloží sama, jako se to ostatně v Evropě stalo dříve či později všem nadnárodním celkům. Pokud jde o EP, vůbec by mi nevadil návrat před rok 1979, kdy bylo toto těleso tvořeno zástupci národních parlamentů, nikoliv přímo voleno.

RK

Dobrý den, pane Zahradile, zajímalo by mě, proč nevypíšete na lisabonskou smlouvu referendum a proč se k tak závažné věci nemohou vyjádřit občané, stejně tak k radu? Děkuji Vám za dotaz. RK

 

Jan Zahradil

Vláda rozhodla, že referendum nebude ani k jedné z těchto záležitostí, protože zastává názor, že Parlament je dostatečně legitimní k takovému rozhodnutí. Jiná vláda by třeba rozhodla jinak, ale to je teď irelevantní.

Zdeněk

Vážený pane Zahradile, se kterými konkrétními články Lisabonské smlouvy nesouhlasíte a proč s nimi nesouhlasíte? Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám příjemný den.

 

Jan Zahradil

Vadí mi zejména nový způsob většinového hlasování v Radě EU, kde se dosavadní model „vážených hlasů“ nahrazuje tzv. populačním principem (země posuzovány podle počtu obyvatel). Spolu s posunem dalších pravomocí z národní úrovně na evropskou to znamená, že zejména 4 největší země EU získávají výrazně více hlasovací síly než za stávajícího stavu a tvoří tak jakýsi neformální „direktorát“ EU. Naopak středně velké země typu ČR v tomto uspořádání ztrácejí.

důchodce

Pane Zahradile, v čem je lepší EU než RVHP mimo výše platů pro své úředníky, jejich počty a zabezpečení v Bruselu? Děkuji za odpověď.

 

Jan Zahradil

Přece jen myslím, že EU není RVHP, jakkoliv pokusy o tzv. plánovité řízení můžeme vidět i v celé řadě dokumentů EU. Především však EU je organizací demokratických států Evropy, zatímco RVHP byla tvořena nesvobodnými totalitními státy, podřízenými komunistické ideologii.

Pavouk

Opravdu berou v Bruselu V. Klause jako exota za jeho názory na oteplování a vztah k EU ? Ani bych se nedivil.

 

Jan Zahradil

Ne. Tyto charakteristiky prezidenta Klause jsou do značné míry mediálními fabulacemi. Je dobře, že alespoň někdo vystupuje a hovoří o EU či globálním oteplování jako on, když všichni ostatní jsou konformní. Občas je zapotřebí nějaký „ďáblův advokát“.

Terka

Pane Zahradile, proč nechcete říci, zda budete na kongresu hlasovat pro Topolánka nebo pro Béma? Není to tak, že chcete být zadobře s oběma tábory v ODS? Děkuji za odpověď, Tereza

 

Jan Zahradil

Ano, a proč ne? Je na tom něco špatného, že se shodou okolností přátelím s oběma jmenovanými? Proto si svou volbu nechám pro sebe. Myslím, že příkopy v ODS je třeba zasypávat a ne hloubit tím, že si ten či onen půjde demonstrativně stoupnout za Topolánka nebo Béma. Hlasování je tajné a každý má možnost vyjádřit svůj názor tam, ne ho křičet do médií.

Miloš

Pane Zahradile, myslíte si, že ODS pod vaším vedením se stejnými lidmi si polepší pošramocenou image? Já si myslím, že ne, je potřeba na vrcholná místa dosadit nové tváře z oblastí, máte jich tam dost, to může ODS zachránit, pan Topolánek ani pan Bém to nebudou, navrhoval bych pana Harciníka z Ústí n.L., je sice malý postavou, ale velký duchem a hlavně poctivý.

 

Jan Zahradil

Neznám jmenovaného, ale můžete ho navrhnout.

Petr

Četl jsem, že v Bruselu v euročtvrti provedla jistá firma výzkum odpadních vod a byly detekovány vyšší výskyty kokainu a dalších stimulujících drog v odpadních vodách, kde sídlí instituce EU. Chci se Vás zeptat, jestli si myslíte, že to má relevanci k tomu, co se v Bruselu vymýšlí za předpisy ?

 

Jan Zahradil

To je zábavné. Ano, svádí to k té úvaze, některé předpisy EU opravdu vyvolávají dojem, že byly vytvořeny v nějakém „změněném stavu vědomí“.

Hlas lidu

Pane Zahradile, proč se Vaše strana na Ústecku vecpala do koalice i přes odpor většiny lidí? A neříkejte mi, že jí ČSSD chtěla (kromě pár jednotlivců). Většina lidí a poctivých politiků totiž ODS hlavně v tomto kraji úplně nesnáší! Ústeckému kraji a politikům, kteří tam vládli, neřeknou jinak než mafiáni a zloději. Chce se jim zvracet, když vidí Šulce a spol., jak zhuntovali ten kraj. Co udělají s ghety typu Předlice a s dalšími? Nikde jinde není tolik chudinských čtvrtí, jak na Ústecku a to díky ODS! Proč něco neuděláte s prodejem drog a s lichvou? Styďte se, lidi vás nechtěli a vy jste se tam vecpali proti vůli lidí! http://zpravy.idnes.cz/ustecti-politici-si-stavi-nove-skorotice-f15-/domaci.asp?c=A080717_092845_domaci_cen

 

Jan Zahradil

Nejsem expert přes vnitrostranickou situaci na Ústecku, lituji. Ale pokud vím, ODS tam volby prohrála, takže by to dávalo spíš za pravdu těm, kdo byli jejími odpůrci. Nicméně vítězná ČSSD si mohla sama vybrat, s kým půjde do tiché či otevřené koalice, možností bylo více.

KIm

Jak vnímáte, jako „stínový“ ministr zahraničí situaci na MZV? Podle mě je to naprostá tragedie. MZV si dělá, co chce, úředníci nic nedělají a spíš se zabývají intrikami, než prací. Ambasády jsou trafiky pro zasloužilé Gymáky a vysloužilé politiky, které nic nedělají ani pro turisty ani pro české firmy….Jaké změny byste případně doporučoval?

 

Jan Zahradil

Nemyslím, že je to tak zlé, znám dost pracovitých a schopných lidí na MZV. Proběhla tam restrukturalizace, připravuje se nová koncepce ekonomické diplomacie…když se ptáte, tak zrovna ekonomickou diplomacii bych doporučoval v každém případě dále posilovat.

Jaroslav z Prahy

Čím to, že se stavíte do role euroskeptika, přitom jste se zdržoval hlasování, když se projednávala Lisabonská smlouva? Stejně čím to, že se stavíte div ne do role šéfa všech poslanců EP, přitom z nich máte nejméně vystoupení na plenárních zasedáních? To jste se tak zhlédnul v politické pasivní rezistence nebo je to jen pohodlnější nic nedělat a mít za to nemalý plat europoslance?

 

Jan Zahradil

Zdržet se znamená nehlasovat PRO. Hlasování PROTI by bylo otevřeným hlasováním proti vlastní vládě, jejíž premiér smlouvu podepsal a takovou neloajalitu jsem na půdě EP nechtěl předvádět. Pokud jde o vystoupení, nejsou ukazatelem vůbec ničeho, tak maximálně parlamentní statistiky. Máme poslance, kteří vystoupili víc než 100x ale nikdy si toho nikdo kromě nich samotných nevšiml. Ovšem v parlamentní statistice jsou velkými „borci“. Tomu se mohu tak leda zasmát.

white.hunter

Pane poslanče, jaké změny proběhly v ODS v reakci na volební debakl v nedávných krajských/senátních volbách? Považujete tyto změny za dostatečné pro to, aby se obdobné volební fiasko neopakovalo za půldruhého roku ve volbách parlamentních? Děkuji .-)

 

Jan Zahradil

Máme poměrně obsáhlou analýzu příčin neúspěchu, která pro nás nevypadá nijak příznivě. Věřím, že se z toho dokážeme poučit. Jinak nás čeká osud, který jste zmínil v poslední větě.

Lada

Dobrý den. Pane Zahradile, nebylo by lepší postavit do čela osobnost typu Tošenovského. To vaše vedení, které skutečně už jenom přežívá, se zdá, že lidé typu Nečas, Langer, Topolánek a další už nemají co nového a výrazného nabídnout. Mně se to ve vaší straně jeví tak jako kdysi u komunistů. Kdo moc do toho všeho viděl a dělal problémy, tak se mu dá teplé místečko, bude mlčet. Proč nekandidujete Vy, moc neokoukaná tvář, slušné vystupování, kterým si politik dělá svůj profil. Držím Vám palce.

 

Jan Zahradil

Děkuji za ohodnocení, třeba se dočkáte příště.

jarda

Milý pane, není na čase vstoupit mezi Topolánka a Béma a ohlásit vlastní kandidaturu na předsednictví? Bém nevyhraje a Topolánek je neštěstí pro ODS – hrozí, že parlamentní volby ODS spolu s ním katastrofálně prohraje. V ČSSD je dnes dokonce příkaz neútočit na Topolánka, aby ho to nepoškodilo – protože on je jediný, kdo jí ČSSD vyhraje volby. Nový předseda by dal lidem novou naději. Přeji Vám úspěch.

 

Jan Zahradil

V tuto chvíli je již dle mého názoru pozdě vstupovat do kandidatury na předsedu. Jednou z možností, která se diskutuje v ODS, je udělat volebním i příští Kongres za rok, pokud se nám do té doby nepodaří otočit či alespoň srovnat preference.

Lucie

Dobrý den, pane Zahradile. Jaký je Váš názor na to, že staří lidé stále a pořád dokola volí KSČ? Myslíte si, že jim jde jen o to vrátit se do mládí nebo věří nemožným slibům? Jinak přeji ODS, aby se brzo opět vzchopila!

 

Jan Zahradil

Naneštěstí to nejsou jen staří lidé. Starší generace preferuje „jistoty“ a bohužel její nemalá část stále věří, že „jistoty“ jsou to, co reprezentuje KSČM. Možná bude zajímavé teď sledovat, co začnou komunisté provádět v těch krajích, kde vstoupili do koalice s ČSSD. Protože určitě nebudou mít prostor k realizaci své mnohdy nesmyslné politiky, mohlo by je to zbavit určité přitažlivosti.

Petr Novák

Pane poslanče, pokud tato podivná vláda bude pokračovat ve svojí dosavadní politice, tak se ODS ve volbách v r. 2010 dostane pod 5 %. Proč Vaše strana provádí politiku vlastizrady a okrádání obyčejných lidí i za cenu vlastního sebezničení?

 

Jan Zahradil

To je ostrý názor, s nímž nesouhlasím a který mohu těžko komentovat. Ale rozhodně si nemyslím, že by se kdy ODS dostala pod hranici 5 %.

Pierre

Pane Zahradile, Vaše názory na Evropu, její integraci a na Lisabonskou smlouvu jsou známé. Jste jeden z největších euroskeptiků zcela ve vleku Václava Klause. Jak byste se mohl srovnat s úlohou předsedy ODS, když ta už v dohledné době musí otázku našeho včlenění do Evropy vyřešit jednou provždy?

 

Jan Zahradil

Do Evropy – resp. do EU – jsme včleněni již od roku 2004 (v Evropě jsme byli vždy). Teď nejde o naše včleňování, ale o náš názor na smluvní základ Evropské unie. A tady si myslím, že Lisabonská smlouva je prostě krok špatným směrem. Sice bude pravděpodobně tlakem evropských velmocí prosazena, ale to neznamená že je to dobře a že bychom to neměli kritizovat.

feministka

Pane Zahradile, bude ve vedení ODS žena?? Uvažujete o přijetí usnesení, které by zavazovalo stranu k tomu, aby v předsednictvu byla alespoň jedna žena? Děkuji za odpověď.

 

Jan Zahradil

Formou kvót na ženy ve vedení ODS postupovat nebudeme, považujeme to vůči nim za ponižující. Jinak vím, že na tuto funkci kandiduje mj. paní Němcová.

jana

Pane Zahradile, nevidíte, kam se ODS řítí pod vedením chachara Topolánka? Copak fakt nemáte žádnou sebereflexi, opravdu chcete zase v předčasných volbách prohrát. Pokud tam opravdu necháte toho arogantního, sebestředného chlapa, ODS nevolím, ani spousta mých známých a kamarádů, naopak uvažujeme o tom vstoupit do nové pravicové strany, pokud bude a opravdu nás nebude málo! ODS a spol. je nejhorší vláda, takovou jsme tu ještě neměli a to už je co říct!

 

Jan Zahradil

Uvidíme. O předsedovi rozhoduje Kongres, tedy několik stovek delegátů v tajném hlasování a je to jen a jen odpovědnost Kongresu, koho zvolí.

Petr

Dost dobře nechápu, jak může někdo toužit po tom, aby se z příjemného a teplého hnízdečka v Bruselu dobrovolně vrátil zpět do české politické žumpy.

 

Jan Zahradil

??? Nerozumím příliš otázce.

Dr.Jan Třeštík

Před 20 lety, řekl herec Miloš Kopecký na sjezdu Dramatických umělců: “ Odejděte, neboť odejít budete muset stejně. Když to neuděláte hned, odejdete zanedlouho stejně, jen jako komické figury“. Většina občanů a to i pravicových si myslí, že dnes to platí pro všechny naše ústavní činitele dvojnásobně. Také s tím souhlasíte?

 

Jan Zahradil

Rozdíl mezi tehdejší a nynější situací je v tom, že dnes může odejít opravdu každý, na základě toho, že není zvolen v demokratických volbách. Tehdy to nešlo a musel napřed kvůli tomu padnout celý nedemokratický systém.

absolvent VŠCHT

Jako absolvent VŠCHT si dovedu představit „úroveň“vědomostí, které jste získal na této škole. Myslíte si, že tato úroveň je dostatečná pro funkci předsedy ODS? Je pravdou, že vaše rodiče byli členy KSČ?

 

Jan Zahradil

Kdepak jste studoval, na které fakultě? Já si myslím, že VŠCHT byla docela těžká škola a jedné věci se tam rozhodně naučit dalo – analytickému a systematickému myšlení, které se v politice hodí. Pokud jde o moje rodiče, nevím sice, co je vám do toho a jakou to má souvislost se mnou, ale odpovím vám, abyste netvrdil, že se vymlouvám: otec ano, matka ne.

Borm

Proč ODS neodejde alespoň do ilegality?

 

Jan Zahradil

Zejména proto, že „ilegalita“ u nás není legální – alespoň pokud vím, ji žádný právní předpis neupravuje.

asistent KU

Jako pravicového voliče mě velmi mrzí, že ODS nevedou vzdělaní lidé. Přece všichni dobře víme, že jakákoli naše vysoká škola, zvláště ty s komunistickou tradicí, ještě nedávají záruky, že absolvent je vzdělaný. Důvěru mám pouze u studentů humanitních směrů, což potvrzují i politologové. Dokonce někteří politici si toto uvědomují a proto si „vyžebrali“ prostřednictvím svých známých hodnost profesora. Proč si ODS nevybírá takové osobnosti?

 

Jan Zahradil

Tomu příliš nerozumím. Podle mého názoru byly právě humanitní směry za minulého režimu výrazně deformovány komunistickou ideologií, ty technické daleko méně (ostatně s matematikou, fyzikou apod. to ani moc nejde). Já v technicky vzdělané lidi žádnou nedůvěru nemám.

K.L.,výzkumný pracovník

Pane Zahradile, nevadí vám, že jste byl dlouholetým svazáckým funkcionářem v minulém režimu? Váš stranický kolega Bém, se k tomu veřejně přiznal, učiníte to stejně?

 

Jan Zahradil

Lžete. Na rozdíl např. od pana exsenátora Mejstříka jsem žádným svazáckým funkcionářem nebyl.

meisner

Vážený pane ministře, z tisku jsem se dověděl, že hodláte statečně získat cca 2 mld. na platy státním zaměstnancům především učitelům. Jste pašák. Z tisku jsem se dozvěděl že roční zisk víceméně státního ČEZu je 30 mld., přičemž ČEZ je jak distributor, tak výrobce, dokonce exportér, takže výmluvy, že cenová politika ČEZ -distributora je dána bursou jsou nepravdivé, zlí jazykové dokonce hovoří o záměrné destabilizaci zvyšováním frustrace veřejnosti. Nechcete k nepoměru 30/2 něco říci? Díky.

 

Jan Zahradil

To jste si mne spletl s některým z mých kolegů, nejsem členem vlády.

J.Kocourek

Dobrý den. Víte, p. Zahradile, Vy asi podceňujete situaci. Váš stávající a zřejmě budoucí předseda je značně neoblíben u většiny lidí v této zemi. Vy si opravdu myslíte, že je schopen přitáhnout zpět střední třídu, která ho nemůže ani vystát ?

 

Jan Zahradil

Počkejme na výsledky Kongresu.

Pavel

Říkáte, že Bém je Váš kamarád. Vy opravdu věříte tomu, že primátor neukradl po dobu svého působení ve funkci ani korunu? Jestli ano, jste neskutečně naivní, i vrabci na pražských střechách si cvrklikají o korupčních kauzách tandemu Bém-Paroubek (když tam ještě Prasoub působil). Dále Bémovo nezakročení proti Janečkovi, jeho vzteklé výpady vůči vlastním sekretářkám, absolutně chybějící smysluplný program (jednou 3-koalice, za týden zase ne)…. Již po volbách 2006 na Topolánka řval, ať to složí, že musí vzniknout velká koalice. Jak může být někdo takový Váš „kamarád“?

 

Jan Zahradil

Proč by nemohl být můj kamarád? V roce 1998 jsem ho přivedl do ODS, myslím, že je to úspěšný a viditelný politik. Ani si nemyslím, že pokud by teď prohrál v boji o předsednické křeslo ODS, budou jeho dny v politice sečteny.

Solitér

Dobrý den, jaký je Váš postoj k Lisabonské smlouvě? A jaký postoj při hlasování poradíte kolegům poslancům z ODS? Děkuji za odpověď.

 

Jan Zahradil

Už to tady padlo. Při hlasování v EP jsem Lisabonskou smlouvu NEPODPOŘIL, zdržel jsem se tam hlasování, protože jsem nechtěl hlasovat proti vlastní vládě. Poslancům ani senátorům nic radit nebudu, jsou povinni se rozhodovat tak maximálně podle svého svědomí, informací mají dost. Proto také nepodpořím žádné usnesení, které by je zavazovalo volit pro nebo proti. Děkuji za otázky, můj časový limit se naplnil. Někdy na shledanou.