Rozhovor pro týdeník Instinkt

Pomyslel byste si před deseti lety, když jste přemlouval Pavla Béma, aby vstoupil do politiky, že přivádíte do ODS budoucího horkého kandidáta na předsedu strany?

Za Pavlem Bémem jsem přišel v červnu 1998, když jsme prohráli volby do Poslanecké sněmovny. On tehdy pracoval na Úřadě vlády jako šéf protidrogové komise a ve chvíli, kdy do Strakovky nastoupila vláda ČSSD, řekl, že pod Zemanem už sloužit dál nebude a odešel. Chtěl se vrátit k přednáškám na vysoké škole a k lékařské praxi. Tak jsem se ho přišel zeptat, jestli by to nechtěl raději zkusit v politice. Po pár dnech rozmýšlení souhlasil. Velmi rychle jsme ho vzali do ODS. Nasadili ho jako jedničku na kandidátce v Praze 6 a ty volby s ním vyhráli. Já jsem už ale v té době věděl, že to je pro něj začátek nové životní etapy, která určitě neskončí tím, že zůstane pouze starostou.

 

Mirkovi Topolánkovi jste zase dělal dva roky prvního místopředsedu, takže ho také musíte celkem dobře znát. Jak byste ty dva charakterizoval?

Oba umějí jít za svým cílem. Když se do něčeho zakousnou, tak nepovolí. Myslím, že Mirek Topolánek má celkem jasnou představu, jakou chce dělat politiku. Je to v zásadě poctivý člověk a určitě není zbabělec. Pavel Bém je sportovec. Má tah na branku a smysl pro fair play. Já bych řekl, že oba mají celou řadu velmi podobných osobnostních charakteristik.

 

Nezměnila je léta strávená v nejvyšší politice?

Nevím. Myslíte, jestli se tam nezkazili, nebo něco takového?

 

Třeba.

Nemám pocit, že by byl Pavel Bém teď někdo úplně jiný než tenkrát.

 

A Mirek Topolánek. Nezměnilo ho premiérování?

Ano. Jistě. Je ustaranější, asi také upracovanější, a někomu se může zdát, že arogantnější než dřív. Já se ale zdráhám o tom vyslovovat nějaké silné soudy, protože jsem se, naštěstí, nikdy v podobné pozici neocitl, takže nevím, jakým všem tlakům tam musí člověk čelit. Lidsky pro to můžu mít pochopení, druhá věc je, jak to působí na veřejnost.

 

Pro koho z těch dvou na kongresu zvednete ruku? Už v tom máte jasno?

Pokud dojde ke konfrontaci, tak samozřejmě jasno mám, ale nebudu to teď určitě říkat médiím. Já ale pořád doufám, že se to nějak vyřeší. Že se nakonec přijde s nějakou společnou dohodou. Že nebude ten rozstřel nutný.

 

To tedy ale znamená, že dáváte přednost tomu, aby se Topolánek s Bémem dohodli? Aby se Mirek Topolánek dobrovolně vzdal funkce předsedy ODS ve prospěch Pavla Béma, ale zůstal premiérem?

To je možnost, o které se mluví nejvíc. Určitě je ale také možné posunout toto rozhodování o jeden rok. Na příští kongres. A je tady také možnost, že se objeví nějaký třetí alternativní kandidát. Těch možností je víc. Já jsem veterán kongresů ODS a vím, že se dohody často uzavírají v noci ze soboty na neděli. Nevylučuju, že k tomu dojde i v tomto případě.

 

A co vy? Už máte jasno, jestli budete kandidovat na předsedu ODS?

Já bych řekl, že to je spíš nepravděpodobné. Došlo by k tomu pouze v případě, že by na kongresu nastala nějaká nečekaná situace. Kdyby tam došlo k nějakému závaru nebo nedohodě. Nebo kdyby hrozila situace „fifty-fifty“ a bylo by zapotřebí někoho, kdo by dočasně ODS vedl. Někoho kompromisního. Někoho, kdo by současnou rozjitřenou situaci uklidnil. Takže je jen velmi teoretická možnost. Na 99 procent k ní, myslím, nedojde.

 

Topolánek nicméně už vystoupil se svými věrnými na tiskové konferenci a s pompou vyhlásil, že se bude opět ucházet o předsednický post.

To nebylo moc dobré a já na to mám jenom negativní ohlasy. Včera mi volalo mnoho lidi a ptalo se mě, co to mělo znamenat.

 

Myslíte si, že je za této situace nějaká dohoda ještě možná?

Já doufám, že ano.

 

A co Evžen Tošenovský? Prý by se také mohl stát tím kompromisním kandidátem a zdá se, že má i značnou podporu pravicových voličů. Co si o něm myslíte?

Tošenovský je člověk, který působí na lidi dobře. Má dobrou pověst. Jeho profesní i rodinný život je bez poskvrnky a neočekává se u něj, že by se něco dodatečně objevilo.

 

To je docela politická rarita, ne?

Mirek Topolánek a Pavel Bém mají ale jednu společnou vlastnost. Je na nich vidět, že tu funkci opravdu chtějí dělat. Oni mají vůli vzít na sebe tu odpovědnost a toho premiéra nebo předsedu strany dělat. A otázka je, jestli Evžen Tošenovský tento tah na branku má.

 

Tošenovský představuje podle vás příliš „klidnou sílu“?

Ano. A je otázka, jestli ODS právě teď někoho takového potřebuje.

 

Vy sice nechcete říct, pro koho budete v prosinci na kongresu hlasovat, ale všichni velmi dobře vědí, pro koho by hlasoval prezident Václav Klaus, kdyby mohl. Jak hodnotíte jeho téměř veřejně proklamovanou podporu Pavla Béma?

Klaus má velkou autoritu u značné části členské základny ODS, ale myslím si, že si to členové strany nakonec rozhodnou sami.

 

Klaus už podle vás nemá v ODS takový vliv?

To ukáže až kongres.

 

Topolánek teď šéfuje vládě, která má jen dvacetiprocentní podporu veřejnosti. Myslíte si, že když zůstane premiérem, že to může dokázat do konce volebního období nějak zvrátit?

Vojevůdce, aby se zachránil, musí někdy obětovat své levé nebo pravé křídlo a může bitvu nakonec vyhrát. Pokud bude mít Topolánek pocit, že výměna toho nebo jiného neoblíbeného ministra mu může pomoci, tak to asi povede tímto směrem. A nebo je tu druhá možnost, že změny budou mít koncepční charakter. Tedy že nepůjde jen o výměnu osob, ale i o výměnu programů. Kterou z těchto dvou cest si premiér vybere, to je opravdu na něm.

 

Myslíte si, že může vládě pomoct, když se zbaví TomášeJulínka, který je asi nejnepopulárnějším ministrem?

Já neříkám vyměnit Julínka. Já mám Tomáše Julínka docela rád a vím, že to myslí dobře. To je prostě na premiérovi.

 

Co byste mu ale teď poradil?

Já si myslím, že prioritní je vždy obsah. Veřejnost sice ráda vidí personifikovaného zloducha v jedné osobě, ale tak jednoduché to není. Pokud chce Mirek Topolánek dělat nějaké změny ve vládě, tak je nejprve zapotřebí si nadefinovat, jaké budou mít programové následky. Jaká programová změna přijde se změnou personální. To jsou ale jen hraběcí rady, které nemají smysl, protože to nakonec musí premiér udělat sám.

 

A jakou má podle vás tato vláda budoucnost?

Já v tuto chvíli na žádné předčasné volby nebo na úřednickou vládu nevěřím. Tato středopravicová vláda dovládne až do roku 2010 a v roce 2010 se uvidí, jak nám to volič znovu namíchá.

(Autor: Milan Šíma)