Jsme v pasti, v archívech StB mohou být stovky nevinných

Registrační protokoly VKR obsahují řadu známých jmen včetně tří poslanců ODS. Co o zveřejňování těchto jmen soudíte?

Mně to celé připadá nešťastné. Já o lidech z ODS samozřejmě nemám žádné pochybnosti. Do těchto kategorií, ať je to důvěrník nebo kandidát tajné spolupráce, si v podstatě tyto složky mohly psát, koho chtěly, bez ohledu na to, zda ten dotyčný to vůbec věděl. Bude-li docházet k takovému hromadnému zveřejňování všeho, co – ať už kontrarozvědka, nebo StB samotná – ve spisech měla, tak se spousta nevinných lidí může dostat do problémů, protože pak budou muset tyto věci vysvětlovat a přece jen trochu té špíny na nich ulpí. Mně se to nelíbí, mám pocit, že jsme se tak trochu chytli do vlastní pasti a že v rámci toho nekonečného vyrovnávání s minulostí jsme bohužel přijali hru, kterou tady rozehráli lidé typu senátora Martina Mejstříka a podobných, kdy to padá na hlavy nevinných lidí. Takže jsem tím docela roztrpčen.

 

Není na tomto případu vidět, že informace pocházející z archívů StB jsou nevěrohodné?

Myslím, že určitě. Mnohokrát už se to ukázalo hlavně v kategoriích, kde to není spojeno s žádným vázacím aktem, kdy to člověk nemusel podepsat. V kategorii typu kandidát spolupráce nebo důvěrník možná budou létat stovky jmen naprosto nevinných lidí. Když se to tímto způsobem zveřejní, tak tihle lidé můžou mít velké problémy. Já jsem nikdy nebyl velkým příznivcem nekonečného vyrovnávání s minulostí. Nicméně to mělo a má z určitých důvodů u nás ve straně zelenou a já proti tomu nijak neprotestuji, protože za to mi to zase nestojí. Ale tyto zkušenosti mi docela dávají za pravdu, že se s tím má nakládat daleko opatrněji. Je to neúnosná situace, kdy každý, kdo byl někdy vyslýchán StB a nikoho neudal ani nic nepodepsal, aby se teď třásl, do jaké kategorie ho napsali agenti a kdy se to kde objeví.

 

Už vzhledem k tomu, že existuje Ústav pro studium totalitních režimů, neobáváte se, že naopak bude jmen přibývat?

Právě tento ústav by podle mě měl první dbát na to, aby se tady v rámci vyrovnávání s minulostí a očišťování od komunistické minulosti nepáchaly nové nespravedlnosti.