Narážka na Česko? Ano, podprahová.

Co říkáte Sarkozyho projevu?

Oceňuji, že zmínil energetiku a reformu zemědělské politiky, tedy věci, které jsou součástí společného programu předsednického tria Francie, my a Švédsko. Ale jako by to nikdy nemělo koncovku. Nezaznělo, jak chce daný problém řešit. To mě zklamalo.

 

Když Sarkozy hovořil o energetice, ani jednou neřekl slovo „jaderná“. A když přešel k zemědělské politice, dal jasně najevo, že si její liberalizaci nepřeje. Je tedy spojencem pro pravici a potažmo českou vládu?

Slovu „jádro“ se vyhnul záměrně, když tam viděl sedět europoslance s tričky s nápisy proti jaderné energii; zelení se na něho dobře připravili. V případě zemědělské politiky budeme tahat za opačný konec než francouzská vláda, ale už to, že zmínil reformu unijního zemědělství, bylo dobře. Nabízí nám to prostor otevřít zase jiná témata a přispět svým dílem do debaty. A že se otáčel dle toho, ke komu právě mluvil, byla taktika, jíž jsem rozuměl. Bez ohledu na rétoriku platí, že Francie je náš spojenec v energetice.

 

Když Nicolas Sarkozy spojil rozšíření se schválením Lisabonské smlouvy, byla to podle vás narážka na českou vládu?

Určitě to tam podprahově bylo. Byl to jeden z těch kontroverznějších výroků, s nimiž nelze souhlasit. Není pravda, že bez Lisabonské smlouvy se unie nemůže rozšířit. Pobavilo mne, když Sarkozy prohlásil, že nejde o vydírání, ale že bez „Lisabonu“ není další rozšíření možné. Nelze přece neustále zvyšovat tlak na ratifikaci.