Francie v čele rozhádané EU

Moderátor

Je možné i přesto přese všechno, co jsme dnes slyšeli od francouzských politiků, že nastane tlak z Francie na ČR, aby urychlila svou ratifikaci?

 

Eva Pláničková, ČT, Paříž:

Lisabonská smlouva leží Sarkozymu hodně na srdci. Jakékoli váhání nad ní vidí s nelibostí. Česko si tak dá do hledáčku. Už včera řekl, že „myslí hlavně na naše české přátele“. Dnes do kategorie těch problémovějších členů zapadlo i Polsko a dá se čekat, že Sarkozy využije maximum, co mu nabízí předsednictví v Radě unie, aby vyvinul tlak na kverulanty. Příští týden vyrazí do Irska, aby osobně lobboval. Jak bude vypadat tlak na Česko, si netroufám předpovědět. Co už padlo včera, je, že pokud neprojde Lisabonská smlouva do praxe, může na vstup do EU zapomenout třeba Chorvatsko.

 

Moderátor

Tolik pohled zvenčí. K tématu mají co říci i čeští politici. Europoslanec za ODS Jan Zahradil, dobrý večer.

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Dobrý večer.

 

Moderátor

Za chvíli se k nám připojí z Bruselu europoslanec za ČSSD Libor Rouček. Vytváří se česko-polská koalice proti Lisabonské smlouvě?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

To je silné tvrzení.

 

Moderátor

To není tvrzení, to je otázka, pane poslanče.

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Myslím, že i také, co je v otázce obsaženo, je moc silné. Je potřeba si položit otázky, ke kterým nás navádí zdravý rozum. Pokud z jedné strany zaznívá „pokračujte v ratifikaci“ a z druhé „nevíme, jaká má být koncovka ratifikace“ a zároveň víme, že bez souhlasu všech 27 států ta smlouva stejně nevstoupí v platnost, tak se obávám, že pouhé pokračování ratifikace je jen divadlem a není to férová hra s evropskou veřejností. To asi veřejnost elitám vytýká nejvíce, že nehraje férovou hru. Já si myslím, že to je zapotřebí změnit.

 

Moderátor

V tuto chvíli se k nám připojil poslanec za ČSSD Libor Rouček. Dobrý večer do Bruselu.

 

Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:

Dobrý večer z Bruselu.

 

Moderátor

Nezabředla Evropská unie do stejného problému jako po neúspěšné euroústavě? Že vedoucí představitelé po irském krachu navenek říkají, že se vlastně nic nestalo a jdeme dál?

 

Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:

Nezabředla, nevidím to ani po dnešku. Naopak, jak se představitelé zemí EU, je třeba dokončit ratifikace ve všech členských zemích, Británie již ukázala cestu, v červenci bude hlasovat i Kypr a Itálie. Je důležité, aby Česká republika spolu s Francií aktivně spolupracovala a hledala řešení, aby po prázdninách 22 – 23 zemí ratifikovalo a hledalo řešení s Irskem.

 

Moderátor

Pane poslanče Zahradile, teď se ptám na váš odborný odhad. Myslíte si, že je možné, že český prezident Václav Klaus, podobně jako Lech Kaczynski oznámí, že v tuto chvíli Lisabonskou smlouvu nepodepíše?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

To nevím, o tom nechci v tuto chvíli spekulovat. Aby k tomu vůbec došlo k této teoretické možnosti, co říkáte, tak by ta smlouva musela být schválená v obou komorách parlamentu. K tomu má přeci jenom ještě daleko, protože nyní je smlouva posuzována Ústavním soudem, takže bych to nyní nechal na vývoji, jak bude vypadat na podzim.

 

Moderátor

Vy máte jistotu, že na podzim padne verdikt Ústavního soudu?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Doufám, že verdikt padne, jak postupovat dále. Nyní není v našem zájmu se ukvapovat. Mimochodem i Německo, jeden ze zakládajících členů Evropské unie, bude mít také posudek svého Ústavního soudu, ale až po Novém roce, takže také nemá ukončenou ratifikaci. Je jisté, že české předsednictví se odehraje bez Lisabonské smlouvy, tedy v té době platit nebude, to je v tuto chvíli….

 

Moderátor

To je jisté?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

To je téměř jisté.

 

Moderátor

A proč? Kdyby padl verdikt u našeho soudu na podzim…

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Je tu to irské ne, nedokončená ratifikace v Polsku, v Německu, předpokládám, že si to vezme daleko více času. Velmi bych se přimlouval, abychom před tou Lisabonskou smlouvou nestáli strnule v úžasu, jako králík před kobrou. Evropská unie může fungovat dobře i bez ní.

 

Moderátor

Pane poslanče, k tomu se ještě dostaneme. Hovoříte za sebe, za Jana Zahradila?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Bezesporu ano.

 

Moderátor

Nemluvíte jako reprezentant ODS?

 

Jan Zahradil /ODS/, europoslanec:

Ptal jste se na můj názor na veto prezidenta Klause. O tom nyní nemohu spekulovat. Ale myslím, že ratifikace nebude tak rychlá, jak si všichni myslíme.