Otázky Václava Moravce

Moderátor

Schvalování česko-amerických smluv o možné výstavbě radaru v Brdech a ratifikace lisabonské reformní smlouvy. Dvě pomyslné tikající bomby v současné vládní koalice. Část zelených dává najevo, že česko-americké smlouvy o výstavbě radaru nepodpoří. Vicepremiér, šéf zelených Martin Bursík tvrdí, že pro jeho stranu bude podstatný termín schvalování smluv. Podle Bursíka by se tak mělo stát po amerických prezidentských volbách, které se konají v listopadu. Vicepremiér z ODS Alexandr Vondra kontruje, že takový postup není pro Českou republiku výhodný.

 

Alexandr Vondra /ODS/, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, 25.5.2008:

Amerika ten deštník prostě nestáhne. Ona ho bude mít dál, bude ho dál Evropě nabízet, což se může samozřejmě změnit, jenže řekne, připlaťte si, zaplaťte to.

 

Autor

Vicepremiér Martin Bursík má ve své straně kvůli radaru potíže. Šéf zahraniční sekce Zelených Jiří Čáslavka vyčítá v otevřeném dopise Bursíkovi, že nehájí postoj Zelených při úvahách při výstavbě amerického radaru na českém území.

 

Jiří Časlavka /SZ/, předseda zahraniční sekce strany, 26.5.2008:

Hájil projekt radarové základny více, než například místopředseda vlády a pan Vondra.

 

Martin Bursík /SZ/, vicepremiér, předseda strany, 26.5.2008:

Tady je základní nepochopení toho, co je odpovědnost k České republice a k veřejnosti jako celku, a co je odpovědnost stranická.

 

Autor

Už dnes je jisté, že někteří poslanci za Stranu zelených budou mít zásadní problém, aby zvedli pro česko-americké smlouvy o výstavbě radaru ruce. Například poslankyně Věra Jakubková vytýká ministrům za Stranu zelených, že ve vládě hlasovali pro hlavní smlouvu o umístění radaru. Hlasování se zdržel jen ministr školství Ondřej Liška.

 

Věra Jakubková /SZ/, poslankyně, 26.5.2008:

Pokud chtěli naši ministři zastávat jiný postoj, než jim doporučila republiková rada, tak měli o tom alespoň informovat.

 

Autor

Občanským demokratům vadí, že koalici otázka radaru štěpí. Podle nich by strany vládní koalice o česko-amerických smlouvách měli hlasovat jednotně. Někteří poslanci ODS naznačují, že i nejsilnější strana současné vládní koalice měla podmínit jednotné hlasování o radarových smlouvách svým jednotným postojem k lisabonské reformní smlouvě. Ta nahrazuje odmítnutou euroústavu.

 

Moderátor

Část senátorů a poslanců ODS má zase problém s podporou lisabonské reformní smlouvy. Dalšími hosty Otázek jsou v Bolzánu místopředseda Strany zelených, ministr školství Ondřej Liška, přeji hezký dobrý den.

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Dobrý den.

 

Moderátor

Dalším hostem je pak ve Frankfurtu nad Mohanem bývalý český eurokomisař Pavel Telička. I vám hezký dobrý den.

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Hezké poledne.

 

Moderátor

A občanské demokraty zastupuje europoslanec Jan Zahradil, i vám přeji hezký dobrý den.

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Dobré poledne.

 

Moderátor

Začněme u Ondřeje Lišky, pane místopředsedo, vy jste ve vládě nehlasoval pro onu hlavní smlouvu o umístění amerického radaru v České republice. Pokud byste teď měl hlasovat v Poslanecké sněmovně, zvedl byste ruku pro onu hlavní smlouvu?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

To je samozřejmě velmi vážná otázka. Já, jak jste uvedl, s tím velkou potíž mám, a proto, jak proniklo již na veřejnost, jsem také ve vládě tu smlouvu nepodpořil a zřejmě tak neučiním ani v Poslanecké sněmovně, pokud by nenastala nějaká závažná změna. Já si myslím, že ten požadavek, který formuloval Martin Bursík, je zcela správné. Jediná možnost, jak skutečně vyvrátit argument, že příští, možná demokratická administrativa Spojených států pokračovala v tomto projektu, je skutečně počkat na ni a takovou tu ratifikaci přesunout až do příštího roku.

 

Moderátor

Když jste tedy řekl, že teď byste nepodpořil hlasování o umístění radaru, že byste nepodpořil tu hlavní smlouvu, vám bude stačit to, když Martin Bursík ve vládní koalici prosadí, že ony smlouvy se budou schvalovat až v příštím roce? To vám stačí?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Rozhodně bych to na to neredukoval, to je mnohem komplexnější téma. Já si myslím, že ve chvíli, kdy se dostane tato smlouva do sněmovny, tak můžeme očekávat ještě velmi vášnivé debaty a já si myslím, že si ten čas tak jako tak tahle debata ještě vyžádá. Těch podmínek je celá řada, ale jak říkám, myslím si, že tím prvním rozumným krokem, jak se k tomu postavit, jakožto celá politická reprezentace, koalice i opozice, je, dát tomu dostatečný čas. Myslím si, že by to umožnilo i třeba sociální demokracii, která ten projekt sama rozjednala, aby za něj také převzala odpovědnost, ačkoliv se tomu do poslední chvíle brání. Já si myslím, že počkat na příští americkou administrativu, je zcela správné.

 

Moderátor

Jaké závěry by podle europoslance Jana Zahradila měli vyvodit občanští demokraté z toho, že část zelených a jak jsme slyšeli právě teď od Ondřeje Lišky, nepodpoří nebo nehlasovali by aktivně pro smlouvy o umístění radaru před americkými prezidentskými volbami?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já především doufám, že nakonec přeci jenom dojde k jednotnému postupu vládní koalice. Každá strana musí občas dělat kompromisy. ODS udělala poměrně velké kompromisy jak vnitropoliticky, tak zahraničně-politicky právě při přípravě například oné Lisabonské smlouvy, kterou jste zmiňoval. Přestože někteří zákonodárci z ODS s tím mají také problémy a já neočekávám, že by to byla ODS, která tu smlouvu, tedy tu lisabonskou smlouvu potopí. Stejně tak neočekávám, že to bude jiná koaliční strana, tedy Strana zelených, která potopí jinou důležitou mezinárodní smlouvu, tedy smlouvu se Spojenými státy o radarovém zařízení.

 

Moderátor

Dají se vaše slova správně interpretovat, jak to čtu mezi řádky, tak, že Zelení podpořte jednotně radar, my podpoříme jednotně Lisabonskou reformní smlouvu? Čtu to správně?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Proti této interpretaci, pane redaktore, nic nemám. Ty věci spolu geopoliticky, ne formálně, protože samozřejmě je to dvojice odlišných parlamentních tisků, ale politicky a geopoliticky spolu zcela nepochybně souvisí.

 

Moderátor

Říká Jan Zahradil. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v sobotu kritizoval českou zahraniční politiku a postoj ODS, když pronesl kromě jiného i tato slova.

 

Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany, 31.5.2008:

Kdo však opět zklamal u politické maturity, tentokrát na téma Lisabonské smlouvy, byla ODS. Jejich premiér podepíše v Lisabonu za Českou republiku smlouvu, pak jejich bývalí a snad i budoucí stínový ministr zahraničí chce vydírat sociální demokracii s tím, že by ODS ratifikovala Lisabonskou smlouvu za předpokladu, že sociální demokracie podpoří americký radar. To je tak komické, asi jako to, že jedna ze tří společných priorit evropského předsednictví Francie, Švédska a Česka bude klima. Už se těším na názorové souboje Bursík – Klaus. Ta nelíčená překvapení zahraničních partnerů z názorů pana prezidenta.

 

Moderátor

Sobotní slova předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Pavle teličko, teď začněme u vás. Jak působí na Brusel to, když se v České republice zvažuje ono spojení Lisabonské reformní smlouvy a její ratifikace s ratifikací těch dvou smluv o umístění radaru česko-amerických smluv?

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Toto není jediný důvod, proč celá řada partnerů a v Bruselu přítomných politiků a diplomatů si klade otázku, zda Česká republika má skutečně zahraniční politiku založenou na určité koncepci, zda tato zahraniční politika je jednotná, zda mají menší koaliční strany vůbec nějaký vliv na zahraniční politiku, takže ty pocity jsou relativně dost smíšené.

 

Moderátor

Počkejte, rozumím tomu správně, když dnes sociální demokraté přijali rezoluci na svém programovém sjezdu, ve které obviňují vládu, že narušuje obecnou zásadu kontinuity zahraniční politiky země, mění základní kurs vícestranné spolupráce v rámci partnerských a spojeneckých závazků a orientují se na jediného strategického spojence, tedy Spojené státy americké, že tím poškozují svůj obraz v očích evropské sedmadvacítky?

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Sedmadvacítka především, jak říkám, skutečně registruje, že z Prahy slyší různé názory, co se týká radaru, to je jedna otázka. Klimatické změny, vzpomeňme si před několika dny vyjádření prezidenta Klause ve Spojených státech amerických v době vlastně předvolební kampaně, kdy říká, že názory kandidátů na prezidenta, na klimatické změny, na problém klimatu jako takového, že ho děsí, přičemž oni si definitivní své pozice, řekl to dokonce v průběhu předvolební kampaně, a to v době, kdy skutečně klima bude jednou z priorit. Ten klimaticko-energetický balíček tří předsednictví po sobě, to znamená na základě tohoto partneři kladou otázku, zda máme jednotnou zahraniční politiku a co mohou očekávat od České republiky v době předsednictví, zda to bude spíše otázka realizace priorit v určité kontinuitě evropské politiky sedmadvacítky a nebo to budou nejrůznější epizody, které mají sehrát roli především na domácí politické scéně.

 

Moderátor

Není to, Ondřeji Liško, protože vy jste místopředsedou Strany zelených pro zahraniční politiku, zároveň Zelení mají ministra zahraničí. Není to docela špatný obraz tak, jak ho popisuje Pavel Telička?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Já si myslím, že je rozhodně špatně, že se dlouhodobě stává zahraniční politika obětí vlastně domácích sporů. Tohle je ale příznakem posledních 20 let v české politice a jenom obtížně to lze házet pouze na tuto vládu. Je pravdou ale, že sněmovna je rozdělena v důležitých zahraničně-politických tématech a pro naši čitelnost a věrohodnost u zahraničních partnerů je to samozřejmě špatné. Já si myslím, že kontinuita by tady rozhodně být měla, v otázkách zahraničních misích, evropské politiky a také transatlantických vztahů. Bohužel není a já si myslím, že klást Lisabonskou smlouvu na stejnou úroveň jako smlouva o umístění amerického radaru v prvcích protiraketové obrany, je v zásadě špatné. Jsou to naprosto nesrovnatelné dvě politické iniciativy. Ta Lisabonská smlouva má mnohem zásadnější povahu a je to kontinuální vlastně trajektorie naší zahraniční politiky právě na rozdíl os amerického radaru.

 

Moderátor

Jane Zahradile, když šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek mluví o vydírání a směje se těm zahraničně politickým postojům občanských demokratů. Ondřej Liška také tvrdí, že není možné spojovat ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy s ratifikacemi obou těch smluv o umístění radaru. Nevydíráte, ať už opozici, i menšího nebo nejmenšího koaličního partnera tím, že říkáte, vy nám radar my vám Lisabonskou reformní smlouvu?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Já bych především asi měl poděkovat panu Paroubkovi za reklamu, kterou mi učinil v tom svém projevu. Vydírání to v žádném případě není. My pouze chceme, aby naši partneři jak v opozici, tak ve vládní koalici si uvědomili svojí odpovědnost za celou tuto věc. Koneckonců, už tady padlo z úst pana Lišky, že to byla sociální demokracie, která to jednání se spojenými státy začala a teď se k němu nehlásí a já znovu zdůrazňuji ty dvě věci spolu souvisí, v tom já s panem Liškou souhlasit nemohu, protože lisabonská smlouva určitým způsobem přepisuje mocenskou architekturu Evropské unie a my v tuto chvíli máme možnost vložit do toho něco nového, nějaký vyvažovací prvek, nějaký rovnovážný prvek právě v podobě zesílení přítomnosti Spojených států na území střední Evropy, protože nejde samozřejmě jenom o Českou republiku. Lisabonská smlouva nastavuje nová pravidla fungování Evropské unie. My jsme udělali velký ústupek, tedy myslím ODS, v tom, že jsme se chovali konstruktivně, neblokovali jsme tu dohodu, přestože ona určitým způsobem snižuje váhu České republiky v některých evropských orgánech a my to prostě musíme někde vyvážit, musíme to vykompenzovat. Máme tady v tuto chvíli ideální možnost, jak to učinit právě tou dohodou o radaru a já jsem tedy stoprocentně proto, abychom si tu souvislost mezi těmi dvěma věcmi uvědomili.

 

Moderátor

Čtu správně vaše slova, že občanští demokraté přijdou za zelenými, že to učiníte součástí koaličních vyjednávání, že svážete obě dvě smlouvy? Jasná odpověď, ano nebo ne? Učiníte to jako strana?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To vám nemohu říci, já nejsem členem vlády a nemohu v tuto chvíli mluvit za předsedu ODS nebo za nejužší vedení ODS, ačkoliv jsem členem grémia. Nevím, jestli něco takového nastane, ale co vím, co si dovedu představit a troufnu si říci, že k tomu určitě dojde, bude další vyjednávání speciálně se Stranou zelených v tom smyslu, aby všechny jejich hlasy, hlasy všech jejich poslanců, byly k dispozici pro hlasování, pro tu smlouvu nebo pro tu soustavu smluv o radaru.

 

Moderátor

Uvažujete vy, jako člen grémia ODS, že toto navrhnete, aby se spojilo hlasování o obou smlouvách, že by měli mít jednotnou koaliční podporu?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Hlasování formálně není možné spojit, protože, jak už jsem řekl, jsou to dva odlišné parlamentní tisky a budou se projednávat v trochu odlišném časovém režimu, ale je nepochybné, že vůbec časový harmonogram toho, jak budou projednány, jestli bude první na řadě radar a potom lisabonská smlouva nebo naopak, takže ten výsledek konečného hlasování a postojů jednotlivých politických stran určitě může ovlivnit.

 

Moderátor

Když tady Jan Zahradil naznačil, že bezesporu se uskuteční koaliční jednání na nejvyšší úrovni, aby Zelení hlasovali jednotně. Jak na takové koaliční jednání odpoví Zelení, Ondřeji Liško?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

My se žádnému jednání nebráníme, ale tohle je hodně nebezpečná hra, kterou se snaží ODS hrát. Já předtím skutečně varuji a říkám, prosím, nespojujme tyto dvě nesouměřitelné smlouvy, ty dva naprosto nesouměřitelné kroky, zatímco Lisabonská smlouva je naprosto zásadním společným postupem celého společenství evropských zemí, které se rozhodli se integrovat a posílit a zefektivnit, zdemokratizovat svojí spolupráci, tak tato spolupráce na úrovni protiraketové obrany je pouze dílčím příspěvkem jednotlivostí v rámci spolupráce a není možné ani náznakem se snažit tyto dvě věci nějakým způsobem vyhandlovat. Já si myslím, že pokud by skutečně ODS na to šla tímto způsobem, tak to může skončit jenom především její velkou ostudou a také ostudou České republiky.

 

Moderátor

Může to skončit rozpadem koalice z vašeho pohledu? Ano nebo ne?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Schválení Lisabonské smlouvy je naprosto principiální prioritou Strany zelených.

 

Moderátor

Když se na to, Jane Zahradile, podíváme, není zatím, protože vy jste sice prohlásil, že se chováte jako ODS státotvorně konstruktivně, ale chováte se státotvorně, když jste poslali onu smlouvu k Ústavnímu soudu, Ústavní soud teď bude mít zhruba 4 měsíce na to, aby celou věc posoudil a může se tedy stát, že Lisabonská reformní smlouva nebude ratifikována do českého předsednictví v Evropské unii?

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

To nezáleží jenom na posuzování českého Ústavního soudu. My se 12. června můžeme klidně dozvědět, že Lisabonská smlouva byla například zamítnuta v referendu, které se bude konat v Irsku a potom samozřejmě nevstoupí v platnost zcela určitě, ale posuzování Ústavního soudu, respektive žádost Senátu, ta nemá nic společného s nějakou taktikou, jak tady někdy slyšíme určitá obviňování. Prostě Senát je strážcem ústavnosti v českém ústavním pořádku. Je naprosto legitimní, že to byl právě Senát a speciálně Senát, který tu smlouvu poslal k Ústavnímu soudu. Kdo si přečetl to podání Senátu, tak zjistí, že v něm není vůbec nic politického, že to jsou opravdu právní a velmi kvalitní právní otázky na Ústavní soud, aby rozsoudil, jestli ta smlouva je a nebo není v souladu s českým ústavním pořádkem. Jsme stále ještě suverénním státem, který má právo na to rozhodnout, jestli mezinárodní smlouva, kterou se chystá přijmout, je v souladu nebo není v souladu s našim ústavním pořádkem, nic jiného zatím není zapotřebí hledat.

 

Moderátor

Pavle Teličko, co si myslíte o těch zadních vrátkách občanských demokratů, že čekají, jak dopadne referendum o Lisabonské reformní smlouvě v Irsku. Myslíte si, že je reálné, aby Irové odmítli Lisabonskou reformní smlouvu v referendu?

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Samozřejmě, pane redaktore, možné je vše a nelze to vyloučit, když je pravděpodobně vyšší a já hlavně doufám, že ratifikována v referendu bude a spíše je zajímavější si poslechnout Jana Zahradila, který naštěstí tolik již není slyšet v Evropě a v Bruselu. Tam je cítit ta naděje, že by eventuelní Irsko tu smlouvu odmítlo. Já jsme také, pokud použiji slovník pana prezidenta, že se děsí, tak já se poněkud děsím té vazby, v té věcné vazbě mezi lisabonskou smlouvou a smlouvou o radaru, to znamená, jestli dobře rozumím, my chceme kompenzovat to, že smlouva, která má skutečně řadu věcí zjednodušit, zprůhlednit, zefektivnit, ale ideologicky někomu takříkajíc výrazně vadí tak, jako ostatně celá evropská integrace, tak ona bude kompenzována tím, že by měla být podepsána smlouva o radaru, to ani nedává logiku. Já tady vidím jednu věc, že ODS, především někteří méně realističtí politici, já jsem rád, že se vyvíjí ta strana, ale nicméně někteří politici velmi těžko hledají vztah k evropské integraci v Lisabonské smlouvě. Vzpomeňme si, před několika měsíci tu klausuli, kterou čeští vyjednávači měli zahrnout do smlouvy, která tam prostě v jiné podobě byla, de facto my jsme se prezentovali navenek tak, že usilujeme o něco, co se rovná tomu, že na chodníku bude označení lze tady chodit, tady lze chodit, česká vláda k tomu dodá, ano a můžete chodit dopředu i dozadu, protože samozřejmě ta klausule v jiné podobě tam byla, to je přesně to, o čem hovořím, že některé tyto kroky, aktivity, návrhy, představy směřují k tomu, jak prostě to zazní na domácí scéně, jak to eventuelně uspokojí nebo neuspokojí některé senátory. Nelze spojovat tak zásadní dokument skutečně, který se týká a do značné míry ovlivní další vývoj Evropské unie, s některými partoklárními zájmy a spíše bych viděl potřebu věcné diskuze nad radarem, věcné diskuse nad Lisabonskou smlouvou, ale především věcné diskuse nad naší evropskou politikou. Co vůbec chce Česká republika v Evropské unii? Co očekáváme od našeho předsednictví? Jak hodláme některé tyto priority, které jsou v zásadě nastaveny velmi dobře, musím říci, jak je chceme realizovat. Jaké jsou představy, o co budeme usilovat? Kdo je bude realizovat? Začnou ministři, kteří de facto ještě na zasedání rady pomalu ani nebyli, to prostředí neznají a mají ho za pár měsíců řídit, začnou jezdit na ty rady. Skutečně si myslím, že to reflexe celkového vztahu a reflexe neznalosti, která mimo jiné vznikla i tím, že Evropská unie téměř byla tabu, prostě po léta.

 

Moderátor

Můžete. Pavel Teličko, jasně, stručně a výstižně odpovědět na otázku, jaký vliv na české předsednictví v Evropské unii podle vás bude mít skutečnost, když nebude do 1. ledna příštího roku, kdy Češi začnou předsedat evropské sedmadvacítce, když nebude ratifikována Lisabonská reformní smlouva?

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Samozřejmě na předsednictví by to vliv mělo. Nemáme prostor, abychom vysvětlili, co se mění tou smlouvou, ale především by to mělo vliv i na pozici České republiky. Takže, ano, já souhlasím, máme suverénní právo se rozhodnout, máme suverénní právo schválit či neschválit, ale musíme si být vědomi těch dopadů a musíme také si uvědomit, co ta smlouva vlastně přináší a mnohé z toho, co se jí podsouvá, ve skutečnosti vůbec nepřináší. Je to skutečně taková nějaká zamotaná ideologie, ideologický tanec na místě, které je zcela zbytečné.

 

Moderátor

Ondřeji Liško, vy byste byl ve vládě jako místopředseda Strany zelených pro zahraniční politiku, pokud by nebyla ratifikována Lisabonská reformní smlouva do českého předsednictví Evropské unie? Jednoznačná odpověď.

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

To by samozřejmě byla velmi vážná situace. Já mám velké pochybnosti tom, že ta motivace ODS před podáním Ústavnímu soudu byla pouze věcná. Ona možná byla věcná, ale zároveň byla i taktická. Ten zdržovací moment je tam poměrně čitelný a my se dostáváme do situace, kdy nám vlastně zbude na ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy pouze prosinec, a to je velmi na knap. My se tím znevěrohodňujeme v očích těch, kteří očekávají od našeho předsednictví v první polovině roku 2009 čitelný přístup. Byla by to velmi vážná politická chyba. Zvláště těch, kteří by to zapříčinili. Kdyby Lisabonská reformní smlouva nebyla do začátku našeho předsednictví přijata, ratifikována. My samozřejmě musíme počítat i se situací, že by předsednictví probíhalo bez ratifikované smlouvy, ale pojďme si to společně nepřát. Udělejme všechno proto, aby Lisabonská smlouva schválena byla, protože by to byla vážná rána jak tomu evropskému procesu integrace, tak systému předsednictví. Vneslo by to podle mě docela nestabilitu právě do těch velmi křehkých vyjednávání o příštím uspořádání a obsazení těch jednotlivých institucí. Je to jednoznačně výhodné pro Českou republiku i pro Evropu jako celek, aby tato smlouva byla dokonce roku 2008 přijata. Pokud by se tomu tak nestalo, tak by to samozřejmě tu koalici oslabovalo a možná že i fatálně.

 

Moderátor

Fatálně? Že by došlo k rozpadu?

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Já si myslím, že by to mohlo vést i k takové dynamice, která by ji destabilizovala a možná přivedla k pádu. Tato vláda je od začátku proevropská, my jsme se na tom dohodli, samozřejmě s určitými rezervacemi, které tam vnáší ODS, ale my jsme se postavili k celému tomu procesu vyjednávání od Evropské ústavy až po Lisabonskou reformní smlouvu odpovědně, stálo nás to hodně potu, hodně vyjednávání, hodně konfliktů, ale podařilo se nám je překonat. Pan kolega Zahradil se dokonce účastnil jako vyjednavač tady těchto jednání. Já nechápu tu schizofrenii. Na jednu stranu tady přináším dokument, který jsem spoluvyjednal a na druhou stranu si tak trochu přeji, aby nebyl ratifikován. To je podle mě dost nesolidní zvláště z ohledem na to, že právě voličstvo Strany zelených a ODS v České republice, je tím nejvíce proevropsky orientovaný voličstvem, takže by mě zajímalo, koho by v této chvíli v tomto případě ODS vlastně zastupovala.

 

Moderátor

Jan Zahradil, stručná reakce.

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Za prvé, já odmítám jakékoliv náznaky v tom smyslu, že někdo z ODS, včetně mě, tady pracuje proti té ratifikaci. Já jsem byl tázán, jestli spojuji ratifikaci Lisabonské smlouvy s ratifikací smlouvy o radaru. Řekl jsem, že ano. Myslím si, že debata o Lisabonské smlouvě není ideologická, v tom já nesouhlasím s panem Teličkou, o kterém jsem mimochodem také už v Bruselu dlouho neslyšel, takže se asi každý pohybujeme v trochu jiných kruzích. Ty námitky jsou věcné a já jsem schopen a ochoten s tím žít, s těmi výhradami, v tom má pan Liška zcela nepochybně pravdu, je to prostě dílo kompromisu, ale já říkám, že stejně tak, jakoby například z hlediska pana Lišky, byla neratifikace Lisabonské smlouvy jakousi katastrofou. Teď prosím nehovořme o tom, že ta smlouva bude neratifikována v České republice, to já nepředpokládám. Ještě existuje celá řada zemí, která má tu ratifikaci před sebou. Stejně tak já zase z druhé strany říkám, že pro mě by stejný, zahraničně politický průšvih a katastrofu znamenalo odmítnutí ratifikace těch smluv o radaru, protože by to zásadním způsobem podle mého názoru ovlivnilo bilaterální, česko-americké vztahy, ovlivnilo by to také bezpečnostní situaci České republiky a ovlivnilo by to zcela nepochybně i naší pozici uvnitř Evropské unie. Znovu opakuji tyto dvě věci spolu, ať se to komu líbí nebo nelíbí, geopoliticky souvisí a já doufám, že stejně tak, jako apeluje Strana zelených na nás, abychom se chovali konstruktivně při projednávání Lisabonské smlouvy a my se tak zatím chováme, takže i Strana zelených se bude chovat konstruktivně při projednávání smluv o radaru.

 

Moderátor

Konstatuje europoslanec Jan Zahradil. Děkuji bývalému českému eurokomisaři Pavlu Teličkovi a hostem Otázek zůstává z Bolzana Ondřej Liška. Pánové, děkuji.

 

Jan Zahradil /ODS/, předseda europoslaneckého klubu ODS:

Na shledanou.

 

Pavel Telička, bývalý eurokomisař, poradce BXL Consulting:

Na shledanou.

 

Ondřej Liška /SZ/, ministr školství, místopředseda strany:

Na shledanou.