Pressklub

Moderátor (Jan Tuna):

Příjemný čtvrteční podvečer. Evropští socialisté se právě teď v Praze spojují proti americkému radaru u nás. On je považovaný za radikálního euroskeptika a radar hájí. Dokonce mluví o nebezpečí, které hrozí ze strany některých evropských států. Jeho stranický šéf a předseda vlády Topolánek mu před pár měsíci po jeho kritice vzkázal, a teď volně parafrázuji, kdyby nebyl srab, mohl být ministrem zahraničí. Uslyšíme, co nám k tomu řekne. Předseda europoslanců ODS Jan Zahradil živě v Press klubu na Frekvenci 1. Dobrý podvečer, pane europoslanče.

 

Host (Jan Zahradil):

Dobrý podvečer.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Řekněte mi rovnou na úvod, proč jste neměl odvahu být ministrem zahraničí?

 

Host (Jan Zahradil):

To nemá nic společného s odvahou, ale spíše s rozvahou. Za prvé v tu chvíli nebylo jasné, že ta vláda vůbec vznikne a já bych se kvůli té ministerské funkci musel vzdát europoslaneckého mandátu, takže bych byl jediným ministrem v té vládě, který by nebyl krytý nějakým mandátem a za druhé v té době se ukazovalo, že může být lepší varianta mít ministrem zahraničí někoho trochu konsensuálnějšího. Vy jste mě koneckonců také nazval euroskeptikem a ta volba padla na Alexandra Vondru, já jsem to sám s ním domlouval. Ale vidíme dnes, že ani kolega Vondra se na tom ministerstvu příliš dlouho neohřál a že dnes patří jednomu z našich koaličních partnerů, takže i dnes si myslím, že to moje rozhodnutí bylo správné a to, že to má něco dělat s mojí odvahou nebo neodvahou, tomu se spíš už jenom usmívám.

 

Moderátor (Jan Tuna):

To o vás řekl premiér a předseda ODS Topolánek, který řekl, mám ho rád, je to kamarád, ale měl mít odvahu a sednout si do Černínského paláce sám. Vy říkáte, že v tu chvíli nebylo jasné jestli ta vláda vůbec bude a vy byste musel odejít z funkce europoslance. Není to tedy lpění na té židli za každou cenu?

 

Host (Jan Zahradil):

Ne, myslím, že to tak není. Myslím, že, znovu opakuji, je to určitá rozvaha v tom, kdy chcete dělat nebo máte nějakou dlouhodobou perspektivu toho, že můžete dělat nějakou funkci. Ta dlouhodobá perspektiva v té době podle mojí analýzy nebyla a proto jsem tu nabídku odmítl. Ta výměna názorů s Mirkem Topolánkem je věcí poněkud turbulentní doby, kdy se v lednu sestavovala ta jeho druhá vláda. My jsme tehdy měli poměrně ostrou výměnu názorů. Já jsem mu tehdy zazlíval, že to ministerstvo zahraničí pustil právě našemu koaličnímu partnerovi, protože jsem se domníval, že bychom si ho měli ponechat.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Zeleným?

 

Host (Jan Zahradil):

Zeleným, ano. On na to reagoval tímto poněkud explozivním způsobem, následovala přestřelka v médiích, pak jsme si to všechno vysvětlili. Myslím, že dnes už je to všechno v pořádku a myslím si dokonce, že to obsazení Ministerstva zahraničí zdaleka není takové jak jsem se tehdy domníval. Tedy já jsem rozhodně příjemně překvapen výkonem současného pana ministra.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy už netrváte na svých slovech, a teď vás budu citovat: „Já se skutečně budu těžko smiřovat s tím personálním obsazením Ministerstva zahraničí,“ a mluvil jste o Karlu Schwarzenbergovi.

 

Host (Jan Zahradil):

Je to pravda, musím přiznat, že v tomto bodě jsem se do značném míry mýlil a pan Schwarzenberg předvádí podle mého názoru velmi dobrý výkon. Možná, že se teď těžce smiřují s jeho působením v roli ministra zahraničí někteří jiní, možná zrovna ti, kteří ho tam vyslali.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy zelení?

 

Host (Jan Zahradil):

Možná, jak lze z některých náznaků soudit, protože jeho názory a jeho stanoviska jsou v mnoha ohledech velmi blízká názorům a stanoviskům právě ODS.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy neudělal Mirek Topolánek chybu, když z něj udělal ministra zahraničí?

 

Host (Jan Zahradil):

Myslím si, že určitě ne. A já už jsem to v nějakém rozhovoru řekl veřejně, že rád přiznávám, že jsem se v osobě pana Schwarzenberga do značné míry zmýlil.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Řekněte mi, pokud nebude Václav Klaus znovu zvolen za prezidenta, znamená to konec vládní koalice ODS, zelení, KDU?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak určitě to bude znamenat poměrně značnou turbulenci nebo znamenalo by to značnou turbulenci uvnitř ODS, byla by to do značné míry porážka ODS, bylo by to vítězství zejména pana Bursíka a pana Paroubka a myslím si, že na stabilitu té vlády by to určitě nějaký vliv mělo. To jestli by ta vláda bezprostředně padla, nebo jestli by tady působila ještě v řádu měsíců nebo snad dokonce let, to neumím odhadnout, ale že by to tou vládou otřáslo a že by to otřáslo zejména Občanskou demokratickou stranou, o tom pochyb nemám. Nicméně jak tak vidím to dnešní dění a to zoufalé hledání nějakého prezidentského protikandidáta, tak mám pocit, že k té variantě zřejmě vůbec nedojde.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Posloucháte předsedu europoslanců ODS, Jana Zahradila, v Press klubu na Frekvenci 1. Udělal Mirek Topolánek chybu, že do koaliční smlouvy nedostal tu podmínku, že koalice půjde společně s jedním kandidátem na Hrad?

 

Host (Jan Zahradil):

Já nechci teď zpětně Mirkovi Topolánkovi udělovat nějaké hraběcí rady. Tehdy se to nedalo dojednat s koaličními partnery, zejména se zelenými, a pokud by na té podmínce trval, pak by ta vláda zřejmě vůbec nevznikla a měli bychom tady možná nové volby, možná nějaké období delší nestability, takže já bych mu to nevytýkal. Na druhou stranu teď je opravdu načase začít domlouvat pro Václava Klause silnou podporu napříč poslaneckými kluby. Já jsem přesvědčen, že i v těch stranách, jejichž předsedové deklarují, že by ho nikdy nevolili, tak se najdou poslanci, jejichž sympatie vůči Václavu Klausovi jsou poněkud jiného rázu. A myslím si, že v té tajné volbě se to může ukázat.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A nemůže se tam stát i to, že naopak někteří poslanci ODS budou hlasovat pro někoho jiného než pro Václava Klause?

 

Host (Jan Zahradil):

To myslím, že nehrozí právě s tou vidinou toho, co by následovalo potom. Tedy nějakých otřesů ve vládě, nestability uvnitř ODS a podobně. Já jsem přesvědčen, že hlasy všech 122 senátorů a poslanců ODS má Václav Klaus jisté.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A pokud by náhodou nebyl zvolen a mluvíte o té nestabilitě, vláda že by mohla za nějakou dobu padnout i když ne úplně hned, znamenalo by to i konec Mirka Topolánka coby předsedy ODS?

 

Host (Jan Zahradil):

To nemohu říct a je to v tuhle chvíli velká a velmi předčasná spekulace, takže na tuhle otázku si odpověď odpustím. Spekulujeme tady o něčem co, jak pevně věřím, vůbec nepřichází v úvahu.

 

Moderátor (Jan Tuna):

On o tom spekuluje první místopředseda ODS pan Bém, který právě říkal, že by to znamenalo konec vládní koalice. Mirek Topolánek tvrdí, že by to neznamenalo. Co vy tedy si myslíte?

 

Host (Jan Zahradil):

Tahle mediální výměna dvou čelných mužů ODS mi připadá trochu zbytečná. Na druhou stranu si myslím, že je na místě vzkázat zejména našim koaličním partnerům, že nevolba nebo nezvolení Václava Klause prostě bude mít své důsledky, takže v tomto ohledu by bylo nutné, aby se i oni připravili na to, že se prostě něco dít bude.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A co je to něco? Jaké jsou ty důsledky?

 

Host (Jan Zahradil):

Já jsem přesvědčen, že by to mělo své dopady dovnitř ODS, že by to nějakým způsobem mělo odezvu na kongresu příští rok a že by v tom případě ta vláda velmi těžko hledala stabilitu až do konce celého volebního období. Koneckonců můžeme si tady vzít jeden historický příklad a to je minulé volební období tehdy s premiérem Vladimírem Špidlou, kdy favorit Sociální demokracie Miloš Zeman nebyl zvolen a odešel poměrně výrazně poražen. Pan Špidla ho přežil jako premiér o rok a něco. Takže do těch stran to určitě dopady má a myslím si, že velmi podobný dopad by měla i ta situace kolem Václava Klause.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Říká v Press klubu na Frekvenci 1 předseda europoslanců ODS, Jan Zahradil. Můžete se ho ptát pomocí esemesek na čísle 9001210 a nebo už za chvíli telefonovat na známé číslo 257 400 999. Pane Zahradile, vy jste zmínil bývalého premiéra a předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu. Kdo by ho měl v roce 2009 nahradit v křesle eurokomisaře?

 

Host (Jan Zahradil):

To je velmi předčasné. Já osobně nevím v tuto chvíli o žádných jednáních, která by se vedla za tímto účelem.

 

Moderátor (Jan Tuna):

V zimě se hovořilo o tom, že to dostal nabídnuto od Mirka Topolánka Vlastimil Tlustý a vy jste řekl, že by tu funkci rozhodně zvládl.

 

Host (Jan Zahradil):

To ano, myslím, si, že by jí politicky i profesionálně zvládl, ale to vůbec neznamená, že bych se k tomu návrhu hlásil a také to neznamená, že by pan Tlustý s tím souhlasil. Pokud vím, tak dokonce něco podobného veřejně odmítl a já myslím, že tahle otázka zůstane otevřená ještě velmi dlouho. V každém případě pokud bude v tom roce u moci tato vláda, pak to bude určitě kandidát, na kterém se bude muset dohodnout tato vládní koalice. Protože kandidáta na komisaře nominuje vláda.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A bylo by možné, že by to byl Vlastimil Tlustý? Líbil by se vám tam jako eurokomisař?

 

Host (Jan Zahradil):

Znovu mohu zopakovat jenom to, co jsem řekl. Myslím, že nebo jsem přesvědčen, že by tu funkci profesionálně i politicky zvládl, sám znám jiné kandidáty, o kterých bych řekl totéž.

 

Moderátor (Jan Tuna):

To povídejte.

 

Host (Jan Zahradil):

Je otázka, kdo z nich bude mít v tu chvíli a jaký zájem. Já tady nechci zveřejňovat žádná jména, protože tím okamžitě vytvořím spekulace kolem těch lidí, oni se dostanou takzvaně do řečí, budou na to dotazováni médii a jak se ukázalo třeba v případě Vladimíra Dlouhého, jehož jméno uniklo do médií jako jméno jednoho z možných nástupců pana Kohouta jako velvyslance v Bruselu, tak to pak nemá někdy úplně nejlepší důsledky, protože jak známo, pan Dlouhý si nakonec tu nabídku rozmyslel a nepřijal ji. Čili jednat se o tom bude, myslím, že se o tom nejedná a že je na to ještě celá řada měsíců, aby se s nějakými jmény seriózně vyrukovalo.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A vám osobně nabídl premiér Topolánek tuto funkci…?

 

Host (Jan Zahradil):

Ne, nenabídl a já bych o ni ani nestál. Já nemám zájem stát se evropským komisařem, moje priority jsou v tuto chvíli někde jinde. Já mám především zájem…

 

Moderátor (Jan Tuna):

Jaké především?

 

Host (Jan Zahradil):

Dokončit ten europoslanecký mandát a to, že jsem nevzal v té situaci loňského roku nabídku na křeslo ve vládě, neznamená, že o funkci, zejména nějakým způsobem spojenou se zahraniční politikou, v české exekutivě, nemám do budoucna zájem.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy v budoucnu byste chtěl být ministrem zahraničí?

 

Host (Jan Zahradil):

Já neříkám přímo ministrem zahraničí, ale exekutivní funkce spojená nějakým způsobem s českou zahraniční politikou mě samozřejmě stále zajímá a láká.

 

Moderátor (Jan Tuna):

To znamená, jaká funkce by byla ta, která by vás uspokojovala?

 

Host (Jan Zahradil):

Máme tady funkcí více, nemusí to být funkce přímo vládní, ale zase, teď je předčasné o tom spekulovat, já doufám, že ta vláda dožije roku 2010, že tady Václav Klaus bude zvolen prezidentem, že tady bude období stability, které té vládě umožní dokončit mandát a v tom případě až do roku 2010 nic takového nepřichází v úvahu.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Nicméně vy máte mandát v Evropském parlamentu do roku 2009. A co tedy potom?

 

Host (Jan Zahradil):

No tak samozřejmě pokud tady bude stabilní politická situace a ta vláda bude fungovat, bude tady české předsednictví v první polovině roku 2009, tak já s největší pravděpodobností budu ještě jednou ten europoslanecký mandát obhajovat. Koneckonců naše předsednictví vyvrcholí právě volbami do Evropského parlamentu. Mám tam rozdělané různé projekty. Jeden z takových nejambicióznějších je pokus o založení nové frakce na půdě Evropského parlamentu, do kterého jsme už investovali poměrně dost politické energie, takže třeba tuhle věc bych zrovna rád dotáhl do konce.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A ještě mi řekněte, měl by Vladimír Špidla coby eurokomisař rezignovat nebo vydržet až do roku 2009?

 

Host (Jan Zahradil):

Nebývá zvykem, alespoň tedy jsem nezaznamenal nic takového, že by v důsledku změny vlády ti eurokomisaři odcházeli ze svých funkcí. Samozřejmě se může stát, že nějaký eurokomisař z toho nebo onoho důvodu rezignuje, ale my se prostě musíme smířit s tím, že pan Špidla byl nominován bývalou vládou, že jeho mandát končí v roce 2009 a že neexistuje žádný nástroj, jak by ho v tuto chvíli česká vláda mohla odvolat a předpokládám, že on sám rezignovat nehodlá, takže pan Špidla s největší pravděpodobností bude komisařem až do roku 2009.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Říká v Press klubu na Frekvenci 1 Jan Zahradil, předseda europoslanců ODS. 257 400 999, tam mu můžete za chvíli telefonovat a nebo už teď psát na číslo 9001210. Pane europoslanče Zahradile, řekněte mi, kdybyste seděl v české Sněmovně, seděl jste tam dříve, stal byste se členem frakce Vlastimila Tlustého?

 

Host (Jan Zahradil):

S největší pravděpodobností nikoli, protože se domnívám, že za stávající situace ten takzvaný reformní batoh byl asi tím umění možného kompromisu a já bych s jeho podporou žádné problémy neměl.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A může ODS zničit právě válka mezi Mirkem Topolánkem a Vlastimilem Tlustým?

 

Host (Jan Zahradil):

Já bych to nenazval válkou a jsem přesvědčen…

 

Moderátor (Jan Tuna):

No když jeden mluví o druhém jako o podvodníkovi a další a další věci, které se dějí?

 

Host (Jan Zahradil):

Myslím, že ta silná slova samozřejmě nejsou šťastná. Na druhé straně mám pocit, že už ta mediální přestřelka utichla a že tam k nějaké dohodě došlo, jakkoli jsem to detailně nesledoval.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Na čem se dohodli? Co bude s Vlastimilem Tlustým?

 

Host (Jan Zahradil):

Nevím. To, že jakékoliv zdání nejednoty politické straně škodí, a to je jedno jestli je to ODS nebo nějaká jiná politická strana, to je jasné, takže já to nevidím rád, ale myslím si, že už je to tak trochu za námi.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A má pravdu Vlastimil Tlustý, když říká, a teď budu opět parafrázovat, že ODS řídí pan Kalousek? Lidovec.

 

Host (Jan Zahradil):

Tak to si dovolím tvrdit jako člen grémia ODS, že tomu tak není. Pan Kalousek má určitě silné slovo ve věcech finančních, určitě promluvil i do toho reformního batohu, určitě nějakým způsobem promlouvá do státního rozpočtu. Teď samozřejmě pan Kalousek vyrukoval s některými věcmi, které nemůžeme tak úplně akceptovat, jako třeba, že začal vyhlašovat termín přijetí eura na území České republiky, tak tam myslím, že jsme v ODS dali celkem jasně najevo, že to už pro nás přijatelné není a že jako nejsilnější vládní strana chceme k tomu říci své. Takže já myslím, že když dojde na lámání chleba, tak přece jenom prokazujeme, že jsme v té koalici tou nejsilnější stranou a tou vedoucí silou.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Vy se vyznáte v evropských záležitostech, jste europoslanec. Je problémem, že Ministerstvo pro místní rozvoj řídí Jiří Čunek?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak myslím si, že určité problémy se tam vyskytly. Že část těch problémů byla nakonec zažehnána. Mimo jiné třeba i díky úsilí paní Vicenové, která vedla nakonec ten vyjednávací tým ohledně používání některých těch peněz z evropských fondů a já doufám, že ty peníze a ty případné platby se neopozdí a že o ně nepřijdeme.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A je problém, že třeba Jiří Čunek, který je šéfem Ministerstva pro místní rozvoj, které jedná hlavně do zahraničí, získává peníze, neumí jazyky?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak určitě je problém, když jakýkoliv ministr, a teď určitě to neplatí jenom o panu Čunkovi, ale jakýkoli ministr, který jedná v zahraničí, ten jazyk neumí. Používat tlumočníka samozřejmě je při oficiálních jednáních běžné. Když už pro nic jiného, tak jenom z toho důvodu, že zatímco ten dotyčný tlumočí, tak ten politik si může rozmyslet nějakou další odpověď, tam je dokonce výhodou, pokud zná ten jazyk a přesto si nechá tlumočit, protože získává určitou časovou rezervu na rozmyšlení té odpovědi, ale fakt je, že pak následují různá neformální jednání, večeře nebo něco podobného, kde sedí politici vedle sebe už bez těch tlumočníků a pokud ten člověk neumí žádný jazyk, tak je tam doslova a do písmene ztracen a někdy na těch neformálních setkáních se toho dohodne víc než při tom oficiálním jednání. Takže je to problém, ano.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Měla by odejít Dana Kuchtová po skandálu s evropskými penězi pro české školství?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak já si nejsem tak úplně jist jestli to, co bylo teď vyvoláno vůči ní, a to já nejsem prosím pěkně žádný fanoušek paní Kuchtové v žádném případě a některé její postoje mi docela vadí, ale nejsem si úplně jist, jestli to nemá spíš nějaké kořeny v nějaké vnitrokoaliční takové miniválce o tom, kdo bude o těch evropských fondech rozhodovat. Všichni víme, že to bylo iniciováno ze strany KDU-ČSL, že ani tam nepanovala jednota nad tím jak postupovat a že dokonce někteří lidovci se od toho distancovali. Takže já bych to označil spíš za takový minispor uvnitř koalice. Myslím si, že ta rezignace v tuhle chvíli asi nepřichází v úvahu. Koneckonců ani zelení by to nedopustili.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Vy, když jste obhajoval radar, který by měl stát na českém území, tak jste naznačil, že nám hrozí nebezpečí dokonce i z některých evropských zemí, kterým rostou mocenské ambice. Měl jste na mysli Německo?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak určitě jsem měl na mysli tu skutečnost, že Německu roste sebevědomí v poslední době i po tom jeho předsednictví Evropské unie, které teď skončilo v červnu, mu to sebevědomí zase o kousek vzrostlo a že tam jsou signály, že Německo je schopno komunikovat s Putinovým Ruskem v celé řadě věcí i v záležitostech energetické bezpečnosti a energetických toků. Já jsem přesvědčen, že pro nás je v téhle situaci důležité, abychom tady měli nějakou sílu nebo nějakou vazbu, která tenhle problém vybalancuje, protože jinak se ta střední a východní Evropa může stát znovu nějakým takovým místem, o které se bude lidově řečeno kupčit a jediná možnost jak to vyřešit je, že se tady prostě vytvoří nějaká silná vazba na Spojené státy, což je v tuto chvíli jediná vlastně světová supervelmoc. Pokud tady může být nějaká základna, v tomto případě radarová, tak já myslím, že je to naprosto ideální řešení. Čili z těch geopolitických důvodů já jsem stoprocentně pro, abychom na tu nabídku kývli.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Říká předseda europoslanců ODS Jan Zahradil. Pane europoslanče, máte teď 30 vteřin na to, abyste řekl cokoli bez mého přerušení. Prosím, povídejte.

 

Host (Jan Zahradil):

Tak napadá mě jenom to, že bych mohl doporučit panu Bursíkovi a panu Paroubkovi, aby dále pokračovali v hledání nějakého prezidentského protikandidáta Václava Klause, protože to začíná být taková fraška, že čím déle to budou činit, tím je možnost zvolení Václava Klause stále pravděpodobnější. Takže jen tak dál.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Necelých 30 vteřin Jana Zahradila. 257 400 999, je připraven vám odpovídat právě na tomto čísle. Frekvence 1, Press klub, dobrý podvečer, můžete se ptát.

 

Dotaz posluchače:

Já vás zdravím z Prahy oba dva. Já bych chtěl říct, pane poslanče, proč nám tady bráníte si zvolit svýho prezidenta. My umíme číst i psát a já si myslím, že bysme na to měli mít právo. Druhá věc.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tedy dotaz na přímou volbu.

 

Dotaz posluchače:

No,to je na přímou volbu jistě.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A ten druhý dotaz, prosím?

 

Dotaz posluchače:

A teďko vláda bude prodávat ČEZ, letiště atd. Chci říct pan ředitel věnoval panu mladému Klausovi 100 milionů, ale ČEZ se nevyrovnal s nikým z majitelů pozemků, přes které vedou vysoké napětí, který omezilo výstavbu. Těmto lidem nedal ani korunu, pár fešáků sedí v dozorčí radě, tam schramstnou prachy. Myslíte, že se to bude řešit v Evropský unii nebo ve Štrasburku? Nashle.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tak, proč ne přímá volba, první otázka.

 

Host (Jan Zahradil):

Tak já k tomu mohu jenom říct, že já jsem podporovatelem a příznivcem přímé volby. A to ne teď konjunkturálně, ale už celou řadu let a říkal jsem to i před tou první prezidentskou volbou v roce 2003, tedy tou první post Havlovskou prezidentskou volbou a já bych byl velmi rád, kdyby ta možnost nastala. To, že nenastala je spíše dílem vnitropolitického vývoje v České republice, který já tedy svým europoslaneckým hlasem ovlivnit nějak nemohu, protože já v českém Parlamentu o tom nehlasuji. Byl bych rád, kdyby se prezident volil přímo.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tak a je v pořádku, když šéf ČEZU, pan Roman, dává peníze synu Václava Klause a zároveň se ČEZ nevyrovná s majiteli pozemků?

 

Host (Jan Zahradil):

Já nevím, jestli to tak je a nemám o tom žádné zprávy, stejně tak nemám zprávy o tom, že by se něco podobného, nějaké podobné výtky řešily v Bruselu nebo ve Štrasburku. Pochybuji o tom, že se budou řešit, protože to je záležitost pro domácí vládu a pro českou exekutivu.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Frekvence 1, Press klub, dobrý podvečer. Kdo nám volá a co vás zajímá? Ano, slyšíme se, haló? Můžete se ptát. Tak, zkusíme dalšího posluchače. Dobrý večer, Frekvence 1, Press klub, dobrý večer.

 

Dotaz posluchače:

Dobrý večer. Já bych se chtěla jenom zeptat, prosím vás, jaký vy máte názor na reformu a jestli to nějak postihne podnikatele. Děkuji.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tak, vaše odpověď prosím.

 

Host (Jan Zahradil):

Zřejmě se tazatelka ptá na ten reformní batoh. No tak já myslím, že z hlediska podnikatelů je to spíš úleva, protože přece jenom k určité daňové redukci tam dochází. Já jsem přesvědčen, že každá vláda, ať už by byla levicová nebo pravicová, by prostě tu reformu musela zahájit, protože stav veřejných rozpočtů v České republice je neudržitelný. To, co teď prošlo Parlamentem, je prostě kompromis koaliční vlády a jako takový je pro mě přijatelný.

 

Moderátor (Jan Tuna):

SMS dotaz. Můžete něco udělat pro to, aby byli Češi vpuštěni dříve na evropský pracovní trh? Není to diskriminace?

 

Host (Jan Zahradil):

Diskriminace to podle mého názoru je a je to také populismus, především ze strany Německa a Rakouska. Mnohé jiné členské země Evropské unie už svůj pracovní trh uvolnily, tyto dvě země trvají na jeho uzavření a ještě celou řadu let bude tento trh uzavřen.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Do roku 2011.

 

Host (Jan Zahradil):

No zřejmě až do roku 2011.

 

Moderátor (Jan Tuna):

A můžete s tím něco jako europoslanec udělat?

 

Host (Jan Zahradil):

Můžeme maximálně vyvíjet politický tlak, interpelovat Evropskou komisi, ale bohužel německá a rakouská vláda mají v přístupových smlouvách do Evropské unie vyhrazeno to právo, že skutečně až do roku 2011 ten trh mohou nechat zavřený a ta smlouva byla podepsána a dokonce schválená, jak si jistě všichni pamatujeme, v referendu v roce 2003, takže v tuto chvíli s tím nemůžeme dělat nic. Prostě můžeme pouze politicky tlačit na rakouskou a německou vládu, označovat to za diskriminaci, eventuelně za populismus.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Tak to byl předseda europoslanců ODS Jan Zahradil živě v Press klubu na Frekvenci 1. díky, že jste přišel, hezký večer.

 

Host (Jan Zahradil):

Děkuji za pozvání.

 

Moderátor (Jan Tuna):

Hezký večer i vám posluchačům.