lobjan: Váženy pane Zahradile, nedávno jste rozzlobeně prohlásil v televizi, že se zeptáte německého předsedy Evropského parlamentu Poetteringa, z jakého titulu se nedávno zúčastnil setkání Svazu německých vyhnanců. Už jste se ho ptal? Děkuji. Jan Lobeček

zahradil: Právě včera odeslal europoslanecký klub ODS předsedovi Evropského Parlamentu panu Potteringovi dopis, v němž jej žádá o vysvětlení jeho účasti na této protičeské akci. Považujeme to za bezprecedentní a udivuje nás to o to víc, že doposud jsme měli s panem Potteringem spíše dobré zkušenosti. Není pochyb, že celá akce Svazu vyhanců měla konfrontační charakter, zaznívaly tam nepřijatelné výroky a bylo to v rozporu se samotnými hodnotami evropské integrace. Pan Pottering udělal velkou chybu, nechal se zatáhnout do vnitroněmeckého politického problému, navíc dnes již okrajového, a to si jako jeden z vrcholných představitelů EU prostě nemůže dovolit.

 

 

kvarkova: Dobrý den přeji, co říkáte výrokům Václava Havla o volbách v Polsku? Děkuji. K.Vářková

zahradil: Kdyby šlo jenom o nešikovné přeřeknutí, soudil bych, že na to má pan Havel nárok a že se asi s takovými lapsy teď z jeho strany budeme setkávat častěji. Bohužel mám pocit, že jde o příznak něčeho širšího – totiž jisté hysterie, která vznikla v některých kruzích proti vládě bratří Kaczynských a kterou se pan Havel nechal ovlivnit. Jistě nemusí každý souhlasit se vším, co tato vláda dělá, ale je to vláda demokraticky zvolená a Polsko je zcela demokratická země. Někteří čeští komentátoři však začali líčit Polsko jako jakési tmářské území na pokraji středověku – v poslední době v tom vynikl zvláště pan Palata v LN, jehož články považuji pro Polsko vysloveně za urážlivé. Osobně mám dojem, že to má co dělat s razantním kursem polské vlády vůči EU, což je v proevropských médiích a intelektuálních skupinách považováno za svatokrádež. Prostě Poláci přestali držet pusu a krok, bylo to vidět na nedávném jednání i nové evropské smlouvě a toto je výsledek. Známe to ostatně i od nás.

 

 

Yoshusa.Kawasaki: Dobry den, jaky mate nazor na radar v brdech, ktery se tyka take ceske zahranicni politiky…

zahradil: Stručně : jsem příznivcem umístění radaru v ČR. Posíli to atlantickou vazbu mezi EU a USA, posílí to dvoustranné vztahy ČR-USA a posílí to naši i evropskou bezpečnost. Mít exkluzivní vztahy s demokratickou světovou supervelmocí a vybalancovat tak evropskou dimenzi naší zahraniční politiky vůbec není v našem postavení k zahození, zvláště když rostou mocenské ambice některých evropských států i potenciální nebezpečí ze strany jadernou technologií vybavených nedemokratických režimů ve světě i teroristických skupin.

 

 

jarejzek: Kolikrát jste v EP vystoupil?

zahradil: Máte na mysli má vystoupení na plénu, na výborech, na frakci, na skupině, na klubu, na delegaci, na jiných akcích v EP nebo všechno dohromady ? Vystoupil jsem při všech těchto příležitostech mnohokrát na nejrůznější témata a statistiku (či „čárky“) si opravdu nedělám. Ale nemusíte mít obavy, v EP rozhodně nemlčím.

 

 

znovak: Dobrý den, co říkáte tomu že Slovensko předpokládá zavedení eura v roce 2009? Osobně si myslím, že se jim to povede a slovákům to přeji. Zato v ČR si o euru můžeme zatím nechat jen zdát. Má vůbec ODS zájem na zavedení eura?

zahradil: Nemohu a nechci se vyjadřovat k vnitřnímu vývoji na Slovensku, to je jejich věc. Pokud jde o ČR, zavázali jsme se k přijetí eura v přístupové smlouvě s tím, že datum jeho přijetí je na našem rozhodnutí. Osobně jsem přesvědčen, že euro máme přijmout tehdy, až na to česká ekonomika bude připravena a až bude ideální kurs koruny vůči euru. To je třeba vážit doslova na lékárnických vahách. Příliš ukvapené přijetí eura může poškodit široké vrstavy obyvatelstva v ČR, dotknout se jejich úspor, hypoték, zvednout inflaci. Za to byste nás ani vy nepochválil. Nejsou to žádné závody se Slovenskem či s kýmkoliv jiným ani soutěž v tom, kdo je větší „Evropan“. Je to jedno z nejdůležitějších a nejodpovědnějších rozhodnutí, které nás čeká. Nemyslím, že je třeba spěchat za každou cenu.

 

 

socanska.svine: Dobrý den, já vůbec nevím čím se EP zabývá a ani mě to nezajímá. Kam vůbec podle Vás celá EU směřuje, jestli se to dá nějak vyjádřit stručně????

zahradil: Doufám, že směřuje pryč od 50 let starého a již přežitého federalistického a centralistického modelu, jehož neudržitelnost se ukázala při krachu konceptu tzv. „ústavy“ EU. Věřím, že do 10-15 let zde budeme mít volné sdružení států, tzv. flexibilní neboli pružnou EU, kde se různé skupiny států budou integrovat do různých stupňů dle vlastních potřeb a vlastní politické vůle. Hesla nadnárodních kolosů „one size fits all (jedna velikost sluší všem)“ a „big is beautiful (velké je krásné)“ patří do 19. století a do moderního světa 21. století se nehodí.

 

 

ProkopResist: Dobrý den, jak se v Bruselu pohlíží na naše temelínem vyostřené vztahy s Rakouskem?

zahradil: Nijak. Je to dvoustranná záležitost dvou zemí. Ovšem blokády hraničních přechodů z rakouské strany porušují evropská pravidla o volném pohybu a to je třeba řešit na evropské úrovni. Jestli se Rakousko dle mého názoru neprozíravě (a jako jediná země v EU!) rozhodlo samo si zakázat využívání jaderné energie, je to jejich věc. My však máme jinou energetickou politiku, která se využívání jádra nebrání a do tvorby našich energetických zdrojů nám ostatní země nemohou zasahovat.

 

 

David.Jelen: Dobrý den, jak si myslíte, že bude EU vypadat řekněme za 30 let? Bude to větší byrokracie nebo se zvládne „přeorganizovat“ v moderní instituci?

zahradil: Už jsem na to odpovídal v jedné z předchozích odpovědí. Doufám a věřím samozřejmě v to druhé.

 

 

ClotaireK: Dobrý den, zájímá mě Váš názor na postoj francouzských politiků (Sarkozy) k pokračování předvstupních rozhovorů s Tureckem. Sarkozy se nechal slyšet, že Turecko do Evropy nepatří. Co tím sleduje??

zahradil: ČR podporuje vstup Turecka do EU z důvodů bezpečnostních, ekonomických, energetických i geopolitických. Rozhovory o vstupu Turecka do EU byly už zahájeny a nadále běží, nikdo je zatím nezrušil ani nezablokoval. Francie je sice významná země, ale v tomto ohledu je „jen“ jednou z 27 členských zemí EU. Naši politiku vůči Turecku názor pana prezidenta Sarkozyho určitě neovlivní.

 

 

tomy26: když se u nas umístí radar tak by měl byt i s raketamy ktere by ho chránily,naše armáda ho ubrání těžko.co vy na to. 🙂

zahradil: Pokud je mi známo, jedná se o komplexní zařízení, jehož jedna část (radar) má být umístěna na našem území, zatímco raketová část zase jinde (v Polsku).

 

 

Michal.Fokt: Vaše představa EU vypadá sympaticky, ale jak se v takové podobě bude moci stát ekonomickou, politickou a eventuálně i vojenskou protiváhou Spojených Států?

zahradil: Nemyslím, že by EU měla být v jakémkoliv ohledu protiváhou USA. Na to ostatně Evropa ani nemá. USA se bez EU obejdou, EU bez USA nikoliv. EU a USA mají být v komplementárním, nikoliv konkurenčním vztahu. Euroatlantický prostor je prostorem jedné civilizace, jeho dělení je cestou do záhuby.

 

 

lk.roztoky: Pane Zahradile, proč neustále šíříte protiněmecké nálady? Sudetoněmecké dny se přeci politicky neberou vůbec vážně. Sám jste v jedné větě ostře protestoval a hned jste poznamenal, že se jedná o okrajový problém. Proč stále bouříte proti EU? Myslím, že se tím řadíte mezi lidi, kteří nechtějí a neznají své sousedy. Říkáte, že Poláci uplatňují svá práva, NE, Poláci (dvojčata) VYDÍRAJÍ. Je to příklad divých mužů, kteří včera slezli ze stromu a dostali mezi lidi! Celým Vaším jednáním se jim blížíte! Je to na škodu českého národa!

zahradil: Odpovědel jsem v předchozím odstavci, bohužel k tomu nějak nenaskočila otázka, tak si ji prosím přiřaďte k předchozí odpovědi.

 

 

albedla: : Dobrý den,pane europoslanče!mohl bych se zeptat na váš názor na legalizaci konopí v čechách?děkuji za odpověď s pozdravem Pavel Bednář

zahradil: Jsem příznivcem dekriminalizace, nikoliv legalizace tzv. měkkých drog. Myslím, že legislativně je to řešitelné. Každý stejně ví ze statistik, kolik teenagerů okusilo a okouší marihuanu a rozhodně kvůli tomu nejsme národem „feťáků“. Tak proč tyto lidi zbytečně kriminalizovat a strkat je někam mimo zákon ?

 

 

VBobal: Pane Zahradil. Neuvažujete o kandidatuře na předsedu ODS? Děkuji.

zahradil: Na předsedu ODS jsem již jednou – v roce 2002 – kandidoval a neuspěl jsem v klání s nynějším předsedou Topolánkem. To respektuji a pokud bude předsedou ODS on, rozhodně proto kandidovat nehodlám.

 

 

Pet1: Vážený pane Ing. Zahradile, mnoho českých firem, včetně naší, je postiženo katalogovými firmamy, které rozesílají klamavé dotazníky s žádostí o bezplatnou aktualizaci dat. Po jejich vyplnění se odvolávají na malou klausuli pod čarou, kde pak vymáhají 3000 EUR za inzerci. V našem případě je to European city Guide. Vyhrožují exekucemi a nadnárodními soudními spory. Sídlo mají ve Valencii a v Zurichu. Smlouvy jsou nevypověditelné. Namátkou jsem kontaktoval asi 100 spoluinzerentů, mimo jiné farnosti a školní jídelny a všichni popisují stejný scénář. Tedy podepsání dotazníku, který oni pak vydávají za ,,ORDER“ a pak mnoho let lidi psychicky týrají. Většina nakonec zaplatí ve strachu z nadnárodních soudů, na které nikdo nemá peníze. O problému ví i Česká hospodářská komora a neví si s tím rady. Nevíte, jestli se o katalogových firmách nějak hovořilo na půdě Europarlamentu?

zahradil: Slyším o tom poprvé. Ano, z vašeho popisu je celkem jasné, že jde o podvod a klamavou reklamu – ovšem pokud se jim někdo upíše, bude to právně těžko řešitelné. V EP se o tom určitě nehovořilo, ale pochybuji, že kromě nějakých deklarací by zrovna EP mohl konkrétně pomoci. Mohu ovšem v této věci interpelovat Evropskou komisi, uvidíme co udělá. Bylo by snad možno pak zahájit právní řízení proti zmíněným firmám nebo je penalizovat. Potřebuji ale více údajů. Zjevně jde o právní spor a právních nástrojů existuje víc než dost – je ovšem třeba si zkrátka dát velký pozor na to, k čemu se podpisem toho či onoho zavazujete.

 

 

Artest: Dobrý den, kdy předpokládáte příchod Eura? Děkuji, Petr Jakůbek, Proskovice.

zahradil: Už jsem odpovídal – tehdy, až to bude pro naši ekonomiku vhodné a až z toho nepoplynou žádná rizika pro obyvatelstvo.

 

 

Philipp: Dobrý den, zajímal by mě váš názor na poslední rozšíření EU. Myslíte si, že Bulharsko a Rumunsko jsou na takové úrovni, že patří do EU? Jaký názor má vaše strana na další rozšiřování EU, konkrétně o Turecko a země z jihovýchodní Evropy (Srbsko atp.)? Děkuji.

zahradil: Obě Vámi zmíňované země mají určitě řadu problémů. Nicméně prošly přístupovým procesem a splnily podmínky vstupu do EU. Blokovat proto jejich členství by bylo bývalo velmi nerozumné. Politikou ČR vždy byla politika otevřených dveří, politika dalšího rozšiřování EU a proto jsme vstup Bulharska i Rumunska podporovali. Bylo by krajně sobecké a nezodpovědné za sebou po našem vstupu zabouchnout a nikoho dalšího do EU nepustit. Totéž platí o zemích jihovýchodní Evropy. Zatím ovšem o členství požádaly jen Chorvatsko a Makedonie. Na Turecko jsem již odpovídal.

 

 

alislimani: Co si myslíte o odvolání velvyslance Kohouta z Bruselu?

zahradil: Myslím, že vláda má právo instalovat na tak důležitý post exekutivy někoho, kdo má její plnou důvěru a je s ní v plném názorovém a politickém souladu. Velvyslanec v Bruselu (neboli vedoucí stálé mise při EK) řídí jeden z našich největších zastupitelských úřadů v zahraničí a je téměř něco jako člen vlády. Pan Kohout je velvyslancem v Bruselu již přes tři roky takže i z hlediska běžných časových termínů pro střídání je to zcela v pořádku. Jeho případné stažení z Bruselu neznamená žádný konec jeho kariéry či odchod z diplomacie, pouze bude pověřen jinými úkoly. Vyčerpali jsme časový limit a proto mi dovolte, abych Vám poděkoval za všechny zajímavé a fundované otázky, které jste mi zaslali. Těším se zas někdy na shledanou.