Stalo se dnes

Moderátor (Lucie Weissová):

Europoslanec za ODS Hynek Fajmon navrhuje, aby Češi hlasovali o přijetí eura v referendu, svůj názor pro Radiožurnál zdůvodnil takto.

 

Host (Hynek Fajmon):

Já jsem přesvědčen o tom, že je to tak významná věc, že o tom je potřeba uskutečnit referendum a já nejsem jediný, kdo to říká, myslím, že pan prezident to říká také. Já myslím, že peníze jsou otázka, která se netýká jenom ekonomů, ale nás všech, kteří peníze potřebujeme k životu.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Tolik Hynek Fajmon. My jsme teď ve spojení s dalším europoslancem za ODS Janem Zahradilem, dobrý večer.

 

Host (Jan Zahradil):

Dobrý večer.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Vaše strana není příliš zastáncem referenda. Souhlasila s ním výjimečně při vstupu Česka do Evropské unie, protože šlo o zásadní rozhodnutí pro budoucnost všech občanů, nejde tímto návrhem pan Fajmon trochu proti zásadám nebo přesvědčení ODS?

 

Host (Jan Zahradil):

Zatím je to jenom řekněme osobní iniciativa pana kolegy Fajmona, není to žádná oficiální stranická linie, ale určitě je zajímavé a potřebné se bavit o tom, kdy by k případnému přistoupení České republiky k euru mělo dojít. To je určitě důležité a pokud tato jeho iniciativa odstartuje nějakou hlubší debatu na toto téma, tak to bude jenom dobře.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Ale, pokud mluvíme o tom referendu, vy sám byste ho eventuelně podpořil?

 

Host (Jan Zahradil):

Já v tuto chvíli ještě nejsem rozhodnut a myslím si koneckonců, že není ani důležité, jestli k tomu přistoupení České republiky do eurozóny dojde na základě referenda nebo na základně rozhodnutí vlády. Mě spíš zajímá, kdy k němu dojde. Obávám se, že pokud to bude rozhodnutí politické, pokud nebude podloženo jasnými ekonomickými argumenty a pokud bude příliš uspěchané, takže by to mohlo široké vrstvy obyvatel České republiky spíše poškodit. Tady nejde o to, abychom podlehli nějakým lobbyistickým nebo ekonomickým tlakům, tady jde skutečně o to, abychom nepoškodili některé sociální nebo věkové skupiny obyvatelstva tím, že tu věc uspěcháme.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

To máte jistě pravdu, já se přesto ještě k tomu referendu vrátím, protože to je právě ta událost dnešního dne, kdy jsme se dozvěděli, že o tom europoslanec Hynek Fajmon uvažuje. Mě by proto zajímalo, vy sám říkáte, že přístup do eurozóny by měl být založen na detailní analýze ekonomických a jiných předpokladů, myslíte si, že v tom referendu by právě k takové analýze jakoby od těch lidí, kteří se zúčastní, mohlo dojít? Je to přeci složitá záležitost, ne každý občan má ekonomické nebo finanční vzdělání, aby se mohl správně rozhodnout.

 

Host (Jan Zahradil):

To je určitě pravda a já znovu opakuji, já nejsem rozhodnut nebo definitivně přesvědčen o tom, že referendum v této věci je potřebné. O čem jsem přesvědčen je, že vláda musí mít naprosto jasno a musí být naprosto skálopevně jistá v tom, že zvolí správný termín přistoupení k eurozóně. Nějaké arbitrárně vyhlašované politické termíny, vedené nějakou politickou poptávkou, ty tady podle mě nejsou na místě. Já myslím, že lze velmi přesně definovat kritéria, za kterých se nám vyplatí vstoupit do eurozóny a pokud tato kritéria sami nebudeme schopni dodržet, potom nemá cenu o této věci uvažovat v nějakém dlouhodobém časovém předstihu.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Jaká jsou to kritéria, kromě těch Maastrichtských?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak, my bychom si především měli stanovit naše vlastní kritéria. Jedno z velmi důležitých kritérií bude, jaký bude vzájemný kurz české koruny a eura v době našeho přístupu. Pokud bude stále ještě příliš vysoký, tedy pokud by tady byla nějaká perspektiva, že by se koruna mohla dále zhodnocovat a dále sílit, tak si myslím, že je lepší vstup do eurozóny odložit, protože vstoupí-li Česká republika do eurozóny v momentě, kdy ten kurz nebude příznivý, tak skutečně může dojít potom k poškození obyvatel, kteří mají třeba nějaké vyšší úspory, může dojít k poškození důchodců a podobně. To je všechno věc, o které se musí debata vést a musí to být podloženo solidními ekonomickými argumenty. Tady bohužel mám pocit, že ze strany Ministerstva financí zaznívaly argumenty v poslední době spíše politické.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Česká republika se k přijetí společné měny zavázala, kdyby bylo referendum vypsáno, tak by možná ten závazek byl zpochybněn, Česko by pak mohlo vypadat poněkud nevěrohodně, a co kdyby nakonec i nastalo to, že by se občané vyslovili proti?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak, to myslím, že je obava lichá. Ten závazek v naší přístupové smlouvě samozřejmě je, nicméně není nijak přesně časově určen a já myslím, že je na rozhodnutí státu, a teď už metodu nechť si vybere sám, jestli je to referendum nebo rozhodnutí vlády, ale je zcela v rukou toho státu, kdy a za jakých podmínek se rozhodne do eurozóny přistoupit. Koneckonců i v přístupové smlouvě je to tak formulováno, že my sice máme přijmout euro jako jednotnou evropskou měnu, ale máme tak udělat ve chvíli, kdy to bude i pro nás přijatelné.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Vy byste už teď mohl říct nějaké datum, které si myslíte, že by bylo vhodné, anebo to vyplyne až z té situace?

 

Host (Jan Zahradil):

Ne, já právě nechci říkat arbitrárně žádné datum a házet v tuto chvíli daty nemá příliš velký význam. My musíme prostě vědět nebo mít alespoň nějakou představu o tom, jak poroste česká ekonomika, jak se tady bude vyvíjet hrubý domácí produkt, jak se bude vyvíjet kurz české koruny vůči euru a z toho se dá odvodit, kdy asi tak by ten vstup mohl být nejvýhodnější. To, co bych považoval za chybu by bylo arbitrárně si stanovit nějaký umělý termín a snažit se tomuto umělému termínu podřídit všechno ostatní. To nejsou žádné závody, tady nehrajeme na vítěze a poražené, nehrajeme na to, kdo bude první, druhý nebo třetí, tady hrajeme na to, kdy skutečně Česká republika dospěje k názoru, že je členství v eurozóně výhodné pro všechny její občany.

 

Moderátor (Lucie Weissová):

Říká poslanec Evropského parlamentu za ODS, Jan Zahradil. Děkuji a na slyšenou.

 

Host (Jan Zahradil):

Na shledanou.