Zaorálek si musí nechat zajít chuť

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ostře kritizoval, že odmítáte sdělit, o čem coby premiérův důvěrník v otázce euroústavy vyjednáváte v Berlíně. Můžete na tuto otázku odpovědět?

To je právě ta věc, kterou samozřejmě přes média pouštět nebudu. Já jsem si všiml, že pan Zaorálek si z toho udělal svého koníčka, že neustále vyzvídá a loudí ze mne, co jsem tam dělal a o čem a s kým jsem jednal. Ale to si bude muset nechat zajít chuť. My respektujeme formát jednání, které zvolilo německé předsednictví. To znamená, že se to odehrává na úrovni premiérských důvěrníků a že je to skutečně důvěrné. V tomhle ohledu pan Zaorálek nebo kdokoli jiný má smůlu. Také jsem si všiml, že říkal někde něco v tom smyslu, že nechci chodit na výbory a podobně. No nebudu samozřejmě chodit nikam. Prostě to je absolutní nepochopení toho, jakým způsobem se taková jednání vedou. Jestli si chce hrát na stínového ministra zahraničí, tak by tyhle základní diplomatické procedury měl znát.

 

Kromě soc. dem. a komunistů se způsob vyjednávání o euroústavě včetně vaší osoby nelíbí ani zeleným. Neobáváte se koaliční krize?

Tu vnitrokoaliční komunikaci si musíme vyříkat s panem předsedou vlády a to je věc, která se mě až tak dalece netýká. Já nemám v úmyslu přímo komunikovat s koaličními stranami nebo parlamentními výbory. Nejsem členem vlády.