Stalo se dnes

Moderátor (Dušan Valenta):

Europoslanec Jan Zahradil a náměstek vicepremiéra Jiří Šedivý jsou zmocněnci pro euroústavu. Budou české vládě a premiérovi zprostředkovávat názory Německa jako předsednické země Evropské unie na téma budoucnost ústavní smlouvy. U telefonu je europoslanec, občanský demokrat Jan Zahradil, dobrý večer.

 

Host (Jan Zahradil):

Dobrý večer.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

K vaší roli mají výhrady představitelé koaličních stran, lidovci a hlavně zelení se podivili nad tím, proč Česko při tak důležitých rozhovorech nebude zastupovat vysoce postavený úředník. Vadí jim také to, že nemáte mandát celé vlády. Není to poněkud divný způsob nominace, přece jen budete spolu s Jiřím Šedivým nejdůležitější osobou v otázkách zmiňované euroústavy.

 

Host (Jan Zahradil):

Tak za prvé nevím, proč by to měl být úředník, nikde nebylo stanoveno, že to má být úředník.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Prý je to tak v ostatních zemích obvyklé.

 

Host (Jan Zahradil):

To, co je v ostatních zemích, to je záležitost ostatních zemí a já si myslím, že Česká republika je dostatečně samostatná země na to, aby si dokázala vybrat svoji vlastní cestu. Já v každém případě jsem ten, kdo seděl v Konventu, který evropskou ústavu sepisoval, já jsem ten závěrečný trast odmítl podepsat, ale troufám si říci, že v rámci České republiky jsem jeden z těch lidí, kteří evropskou ústavu znají tam a zase zpět, mám-li to říci obrazně a kteří nejenom přesně vědí, co tam je, ale také proč to tam je. To byl zřejmě důvod mé nominace.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Chápu to správně, že jste byl u vzniku euroústavy od počátku, ovšem jaká je tedy vaše funkce, jaké máte zadání od premiéra Mirka Topolánka?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak, německé předsednictví požádalo každého předsedu členské, předsedu vlády členské země Evropské unie, aby nominoval jednoho důvěrníka a jednoho zástupce pro neformální, velmi delikátní a velmi důvěrné rozhovory o budoucnosti evropské ústavy. Můj mandát je tedy velmi široký, právě z toho důvodu je naprosto nemožné a v podstatě i nesmyslné to, co tady slýcháme od Strany zelených například, že bych měl mít nějaký mandát vlády nebo že bych dokonce měl procházet vládním usnesením. Mimochodem, když se tak ohánějí těmi zvyklostmi v jiných členských státech, tak nikde tomu tak není, právě proto, že jde o misi, řekněme, poněkud delikátní.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Sociální demokraté dokonce řekli, že vůbec nechápou, jakou pozici máte z hlediska české ústavy. Je to tak, že spolu s Jiřím Šedivým něco domluvíte a tomu se podle potřeby podřídí třeba česká legislativa nebo něco takového vůbec nehrozí?

 

Host (Jan Zahradil):

Jet o přesně naopak, to, že Sociální demokracie, respektive pan Paroubek něco nechápe, to mě příliš nepřekvapuje, já to dokonce od pana Paroubka beru jako jakousi pochvalu, ale z hlediska české ústavy nemáme postavení žádné. My jsme neformální vyjednavači a cokoliv tam předjednáme, buďto schválí, anebo naopak neschválí česká vláda, která z ústavního hlediska je jediným odpovědným orgánem v rámci České republiky, takže není zapotřebí se obávat, že by česká ústava byla obcházena.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Takže jste spíš opravdu taková spojka.

 

Host (Jan Zahradil):

Spojka, předjednavač, neformální kontakt. Paní Merkelová v tom dopise, který poslala všem premiérům, nejenom Mirkovi Topolánkovi, nazývá tyto osoby takovým zvláštním termínem, což by se dalo přeložit jako sběrné místo, takže můžeme to nazývat třeba sběrné místo.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Česká republika dala poměrně razantně najevo, že euroústava by měla být srozumitelnější a jednodušší a neměla by diskvalifikovat nové členské státy, tak se to také dozvěděla německá kancléřka Angela Merkelová při bleskové návštěvě Prahy, ovšem ta definice, když se na ní podíváme je mírně řečeno hodně povrchní. O co tedy České republice přesně jde?

 

Host (Jan Zahradil):

Tak já jsem především rád, že ústavní činitelé za zahraniční politiku zodpovědní, to je premiér, ministr zahraničí, místopředseda vlády zodpovědný za evropskou integraci a prezident republiky dospěli k nějakému společnému výchozímu bodu, který mě poslouží jako základní stanovisko. Tedy že ta ústava, která byla odmítnuta ve dvou referendech ve Francii a v Nizozemí, už oživit jaksi není možné a že je zapotřebí teď začít vypracovávat nějaký nový dokument. S čím přijde německé předsednictví a jaké budou jeho představy, to je právě předmětem těch nadcházejících jednání.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

A nebude Praha, potažmo Česká republika v tomto názoru tak nějak osamocena?

 

Host (Jan Zahradil):

To se neobávám, možná že ne všichni to říkají tak otevřeně jako my, ale mám naprostou jistotu a dokonce v mnoha případech jsem si to i ověřil, že mnohé země hrají takovou hru, já bych to nazval hra na schovávanou, že prostě čekají, co se stane, ale žádnými velkými přáteli té zamítnuté euroústavy nejsou, takže nehrajeme tady žádnou sólo hru nebo něco ojedinělého v rámci Evropské unie, jak někdy slýcháme od některých politiků, kteří tomu asi příliš nerozumí.

 

Moderátor (Dušan Valenta):

Český zmocněnec pro euroústavu Jan Zahradil u telefonu Radiožurnálu, díky.

 

Host (Jan Zahradil):

Na shledanou.