Online rozhovor

OTÁZKA (paul)

Proc jste odmitl post ministra zahranici? Opravdu jste mel strach?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:05 )

A strach z čeho, prosím ? Černínského paláce se opravdu nebojím, znám jej velmi dobře po personální i strukturální stránce. Když jsem odmítal nabídku předsedy Topolánka na MZV v červnu tohoto roku (první trojkoalice ODS-KDU-SZ), řekl jsem mu dva důvody :

a) nehodlám se vzdát mandátu v EP (mj. 120 000 preferenčních hlasů) kvůli účasti ve velmi vratkém projektu, opřeném pouze o 100 hlasů. Byl bych tak jediným ministrem ODS ve vládě bez mandátu (a dnes již pravděpodobně bez ministerstva, bez členství v grémiu a bez vlivu).

b) právě v této vratké situaci je z taktických důvodů lepší, aby MZV bylo obsazeno někým konsensuálnějším a mediálně přijatelnějším, než je Zahradil, který působí na naše mediální eurosvazáky jako rudý hadr na býka (a navrhl jsem tehdy ještě nestraníka A. Vondru – po dohodě s ním).

Zbývá dodat, že tehdy předseda ODS mé důvody s pochopením přijal a o odvaze či strachu vůbec nehovořil.

OTÁZKA (AntiZelený)

Souhlasil byste s tím, že ekonomický program Strany zelených je de facto aplikovaná marxistická ideologie, kdy stát daňovými a dotačními zásahy do trhu (ekologická daň, zvýhodnění biopaliv, energie z obnovitelných zdrojů) lidi směruje k tomu, co si mají kupovat. Nemyslíte si, že toto je v naprosto příkrém rozporu s ideou volného trhu, kterou ODS podporuje.

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:08 )

Tržní prostředí je bohužel v rámci celé EU dnes velmi pokřiveno celou řadou zásahů, podobných těm, o nichž píšete. V tomto směru tedy Zelení nepředstavují žádnou výraznou výjimku. Tím neříkám, že je to v pořádku nebo že jsem jejich příznivcem. Naopak se domnívám, že k efektivní ochraně životního prostředí lze lépe přispět nástroji, které jsou daleko více tržně konformní, než to, co navrhují Zelení.

OTÁZKA (Botvinik)

Pane Zahradile, z vyjádření v tisku i televizi jasně vyplývá, že prakticky všichni představitelé ODS mají problém s větou v koaliční smlouvě týkající se nevýstavby nových jaderných elektráren. Domnívám se, že i Vám přijde tento ústupek SZ jako fatální a jako velký hazard s energetickou budoucností ČR (kromě toho, že argumenty proti JE jsou z drtivé většiny velmi hloupé a emocionální). Zajímalo by mě ale, jakým způsobem se budete snažit tuto větu obejít, pokud vláda důvěru získá. Myslíte si, že se zelení nechají nějak přesvědčit a od tohoto bodu v koaliční smlouvě v budoucnu ustoupí?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:09 )

Ano, máte pravdu. S tím má problém asi každý realisticky myslící občan této země . Je to velká potíž a daň za tuto koalici. Jak se situace v budoucnu vyvine, nejsem schopen předvídat, ale myslím, že odpovědnost za budoucnost zvítězí.

OTÁZKA (Landau)

O Vás je známo, že skvěle ovládáte angličtinu, ale je to obecný trend mezi europoslanci v Evropském parlamentu nebo se většina z nich pouze „domluví“? Poslanec za KSČM pan Remek o sobě tvrdil, že anglicky neumí vůbec. Může tam takový člověk vůbec fungovat, např. na zasedání poslaneckého klubu nebo ve výborech?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:13 )

Bez znalosti alespoň jednoho světového jazyka je člověk v EP opravdu (s výjimkou oficiálních jednání) na druhé koleji a jeho použitelnost je omezená.

OTÁZKA (Zdravý Castro)

Zajímalo by mě, jestli europoslanci Bobošíková a Remek v Evropském parlamentu opravdu vyvíjí jinou než sedací aktivitu. Nějak si to nedovedu představit.

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:13 )

Jednou z velmi viditelných aktivit paní Bobošíkové je veřejné pomlouvání vlastních českých europarlamentních kolegů. Právě proto já tak činit nebudu.

OTÁZKA (Jan)

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jestli souhlásíte se jmenováním Kalouska ministrem financí na úkor Vlastimila Tlustého, který vlastně stojí za všemy ekonomickými reformami ODS??? Hlavně také ministerstvo financí je klíčový resort…nemyslíte že takhle se ODS vzdává klíčových reforem které má ve svém programu??? Děkuji za odpověd

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:15 )

Osobně mě mrzí, že kolega Tlustý již nesedí ve vládě, pociťuji jeho absenci i v grémiu, kde byl vždy brilantním analytikem politické situace. Myslím, že jeho řečnické schopnosti schází i poslaneckému klubu ODS. Nicméně, předseda vlády má v každém případě právo si vybrat své ministry.

OTÁZKA (JT)

Dobrý den, co vidíte za činem rakouské vlády, která rozhodla se pustit do soudu s ČR ohledně JE Temelín. Vždy jsem si myslel, že tyto hloupé protijaderné aktivity vede Rakousko jen kvůli tomu, že jsou Grünne ve vládě, ale teď tam nejsou a Rakousko v této politice pokračuje dále. Co za tím vidíte?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:16 )

Rakousko si svým protijaderným postojem samo pod sebou řeže větev, protože evropské země se dnes vrací k jaderné energii. Budiž nám to výstražným příkladem a nedopusťme, aby se něco podobného stalo v ČR, abychom si sami zredukovali či dokonce zakázali využívání energie z jaderných zdrojů.

OTÁZKA (PTP)

Dá se koupit permanentní letenka Brusel – Praha a zpět nebo si musíte kupovat vždy letenku zvlášť?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:19 )

Já si kupuji každou letenku zvlášť.

OTÁZKA (Leporello)

Pane Zahradile, nebyl povyk evropských státníků ohledně výpadku dodávek ropy z Ruska pouze teatrální výstup (protože se od nich prostě čekal), přičemž všichni věděli, že se to brzy vyřeší?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:22 )

To není důležité, zda to byl jen „politický povyk“ nebo reálné obavy. Důležité je, že otázka energetické bezpečnosti a diverzifikace zdrojů se stala klíčovou otázkou budoucnosti. Energetické zdroje jsou tedy strategickým a mocenským nástrojem. Rusko nám to – způsobem sobě vlastním- jen připomnělo. Je tedy nezbytné na tyto skutečnosti adekvátně reagovat v naší národní energetické politice.

OTÁZKA (Dlouhán Putin)

Co je pravda na zprávě, že Francie zvažuje výstup z evropské měnové unie? Ze zpětného pohledu, jak by dopadla podle Vás bilance výhod a nevýhod zavedení jednotné měny?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:23 )

Ohledně vystoupení z eurozóny se spekulovalo spíše o Itálii. Zpětný pohled na náš vstup do eurozóny není na místě – ještě je to před námi. Odpovím lakonicky : do eurozóny vstupme tehdy, až to bude pro nás ekonomicky výhodné. Jinými slovy : až se pro naši ekonomiku stane měnová politika a kurs naší měny irelevantním nástrojem.

OTÁZKA (lemon)

Jste pro vstup Turecka do EU? POkud ano, proč?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:26 )

Ano. Dost argumentů na toto téma najdete v mých článcích na www.zahradil.eu.

OTÁZKA (František)

Kdybyste byl poslanec a mohl hlasovat o důvěře v topolánkovu vládu, byl byste pro?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:26 )

Se všemi výhradami :ANO.

OTÁZKA (J. Case)

Pane Zahradile, co si myslíte o výrocích pana premiéra o tzn. národně obrozenecké obsesi v případě vaší osoby a prezidenta Klause?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:28 )

Protože jsem liberál, netrpím žádnou obsesí vůči nikomu z důvodu jeho národnosti, rasy, původu, sociálního postavení, politického přesvědčení či sexuální orientace (tady jen skromně připomínám, že jsem v ODS spoluprosazoval zákon o registrovaném partnerství proti většině ODS a to včetně např. pana předsedy Topolánka). Podobné argumenty nepatří do úst představitele ODS, ale tak maximálně do úst politicky korektních eurosvazáků z týdeníku Respekt. To jsem také panu předsedovi Topolánkovi řekl.

OTÁZKA (Karel)

Myslím že u této vlády jsou kompromisy nutné. Paroubek by určitě své podporovatele uplatil velmi velkoryse ve stylu M.Zemana – lidovcům i předsedu vlády… Proč se nahlas neřekne že Paroubek může nabídnout jen vládu KSČSSD se zkorumpovanými přeběhlíky kteří ovšem neexistují – tedy nabízí jen nejhorší možné a nežádoucí řešení. Jste v kontaktu s panem Robejškem ze SRN?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:29 )

S komentářem souhlasím a s panem Robejškem v občasném kontaktu jsem. Považuji jej za vynikajícího znalce mezinárodní politiky, který hravě strčí do kapsy všechny české tzv. politology.

OTÁZKA (anonym)

Zdravím, já mám výhrady k paní Kuchtové, myslím jsi, že by člověk s tak negativním postojem k jaderné energii vůbec neměl být ve vládě.ochranu přírody jsi představuji jinak. A zdá se mi, že když zelení mají šest poslanců, čtyři členové vlády jsou moc a navíc kontroverzní – již zmíněná Kuchtová a Schwarzenberg. Co říkáte zelenání pravice v západní Evropě?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:30 )

Jsem člen vedení ODS, chci být k vládě pod vedením ODS v této chvíli loajální a proto si své výhrady vůči některým členům této vlády.ponechám pro sebe . Proti odpovědně formulované ochraně životního prostředí v programech politických stran (i pravicových) nic nemám. Jsem ale proti environmentalismu jako výrazu politické módy, jako novému pláštíku pro stará levicová schemata či jako pokusu o novou pseudonáboženskou či pseudofilozofickou doktrínu.

OTÁZKA (marketa mouckova)

Dobry den, v pripade,ze by se ve tretim kole vytvarela koalice CSSD-ODS-KDU prijal byste ci uchazel se o misto MZV?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:31 )

Ne, protože já bych s takovou koalicí nesouhlasil. Pokud tato vláda neuspěje, je pro mne jedinou přijatelnou možností dočasná (ať už úřednická nebo polopolitická) vláda, končící předčasnými volbami nejpozději v červnu 2008.

OTÁZKA (Iva)

Dobrý den pane zahradile, dá se plíživý EU-socialismus zastavit? A jak? Paní Merkelová bude chtít oživit ústavu EU – víte o tom něco bližšího? Například: dojde ke změnám textu, pokud ano – jaké změny se dají předpokládat? Co motivuje paní Merkelovou k prosazování silnějších vazeb na USA? Jak na to reaguje antiamerická Francie? Děkuji a přeji Vám hodně štěstí a pracovních úspěchů 🙂

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:33 )

K tomu je třeba především zavřít dveře oné nadprodukci evropské legislativy, které dnes čelíme. A protože euroústava činí pravý opak – tedy další záplavu evropských norem svými mechanismy usnadňuje – je třeba postupovat právě opačně než činí paní Merkelová. Ostatně, i v Německu se už ozývají silné hlasy proti další centralizaci v EU – naposled třeba německý exprezident Roman Herzog v posledním vydání Welt am Sonntag. Jinak v posilování atlantické vazby s paní Merkelovou naopak souhlasím.

OTÁZKA (Lech Gondik)

Co rikate na to, ze mate za tesne spojence stranu Zelenych. Jejich program je proti lidovy, rekl Jiri Paroubek, nemyslite opravdu, ze by mel byt jejich vliv prehodnocen, jakozta strana statu nebezpecna?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:34 )

Je to otázka volby menšího zla, kterou jsme museli vyřešit na základě výsledků voleb, nikdo z nás se z toho nijak neraduje. Program Zelených v oblasti energetiky považuji za utopii, která – jak věřím – nemůže být nikdy realizována.

OTÁZKA (Jan Novák, Náchod)

Jak byste jedním slovem označil člověka, který by pěkně polštářované a na dlouho zajištěné křeslo v Bruselu vyměnil za vratkou chudou židličku v Černínu?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:38 )

Co třeba „hazardér“? Ovšem v dobrém smyslu slova – zkrátka člověk, který si rád zariskuje. To je sympatická vlastnost, ovšem nic nevypovídá o dalších schopnostech dotyčného. Nu, každý jsme jiný, že?

OTÁZKA (Ivan Nový)

Bude umět pan Topolánek využít výhodné postavení ODS v této vládě k tomu, aby tlačil Zelené a Lidovce do kouta, když mají polovinu vlády a nemohou se schovávat za ODS?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:38 )

Pokud vím, v koaliční smlouvě existují v tomto ohledu.příslušné mechanismy.

OTÁZKA (Lot)

Kolik v sobě máte idealismu a kolik karierismu (pokud byste to měl vyjádřit v poměru na př. 10/90, 50/50)? Díky.

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:39 )

Není na mně, abych sám sebe tímto způsobem hodnotil. To ať činí druzí, zejména pak moji voliči.

OTÁZKA (Kaktus)

Co Vám říká filozofie objektivismu?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:40 )

Je to pro mě Ayn Randová a její dílo. Pár jejích publikací mám doma, stejně jako český překlad románu „Fountainhead“ a knihu o objektivismu od jejího žáka Peikoffa. Mimochodem, letos v březnu uplyne 25 let od jejího úmrtí.

OTÁZKA (A.Bednář)

Využíváte při své práci doporučení z NÁRODNÍ DATABÁZE OBČANSKÝCH PODNĚTŮ – server www.podnety.cz ?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:42 )

Bohužel, tuto adresu vidím poprvé v životě.

OTÁZKA (Jan)

Jaké je pro podle vás REÁLNÉ nebezpečí zapojení komunistické strany do normálního politického života. Mohlo by dojít ke znárodnění a zespolečenštění výrobních prostředků? Mozhla by zavést v ČR diktaturu proletariátu? Bylo by možné zopakovat únor 1948? Bylo by možné vytvořit komunistickou totalitní vládu, která by popravovala demokratické politiky? V čem spočívá její současná nebezpečnost?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:44 )

Nemyslím, že až takové nebezpečí hrozí. Pokud by se ale komunisté dostali částečně k moci (třeba díky spolupráci s ČSSD), pozměnili by směr naší zahraniční politiky a prosadili opatření, která by poškodila naši ekonomiku. Tím by se ČR stala zranitelnější a slabší.

OTÁZKA (Kníže TV)

1.Má smysl, aby nás zrovna na půdě Evropského parlamentu zastupovali zrovna lidé jako vy, kteří jsou známí svým silným nacionalismem a samotný vstup EU přijali s absolutní nechutí? 2.Jak vzpomínáte na opoziční smlouvu? 3.Jaké máte vztahy s europoslancem Železném? Co říkáte na jeho story? 4.“Která“ Strana Zelených vám vyhovovala více- ta dnešní, pravicová, za vedení ministra Bursíka nebo ta dřívější, levicová, v jejímž čele stáli Patočkovci?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:46 )

Nejsem nacionalista a ohrazuji se proti tomuto označení. Pochází od tzv. „eurosvazáků“, kteří bohužel opanovali náš veřejný prostor a označují tak každého, kdo se jakkoliv kriticky vyjádří o EU. To je směšné a připomíná to komunistické doby, kdy byl každý kritik ocejchován jako „nepřítel socialistického zřízení“.

Opoziční smlouva poškodila ODS, prospěla ČSSD. Proto na ni nevzpomínám s láskou.

S panem Železným nemám žádné vztahy, pokud se nepočítá občasný pozdrav na chodbě EP a jeho „story“ mě nezajímají.

U Strany Zelených mě nezajímá její vedení, ale její ideologie a ta je pořád stejná.

OTÁZKA (Steak)

Zdravím Vás a chci se zeptat, proč tolik povyku okolo údajné pravicovosti poslance Melčáka, který spíš skáče podle toho, jak Zeman, a tedy vlastně Šlouf , píská. Nebo ne?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:48 )

Byl jsem 6 let členem české Sněmovny a pana poslance Melčáka jsem tehdy vůbec nezaregistroval. A jinak doufám a věřím, že s p. Šloufem nikdo z ODS ani nikdo jménem ODS o ničem nevyjednává, proboha!.

OTÁZKA (DEDEK)

PŘED VSTUPEM ČR DO EU, BYLI ČEŠTÍ OBČANÉ UJIŠŤOVÁNÍ, ŽE POMĚRY V NAŠÍ JUSTICI SE TÍMTO ZLEPŠÍ! BOHUŽEL, POMĚRY V JUSTICI JSOU STÁLE HORŠÍ A NĚKTEŘÍ „NEZÁVISLÍ“ NA ZÁKONECH SOUDCI SE DNES CHOVAJÍ DALEKO HŮŘ, NEŽ NĚKTEŘÍ SOUDCI PŘEDLISTOPADOVÉHO REŽIMU! ČÍM SI MYSLÍTE ,ŽE TO JE A KDE JE CHYBA?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:50 )

Nezastávám se naší justice. Ale naivní víru, že vstupem ČR do EU se vše změní jako mávnutím kouzelného proutku a státní orgány začnou pracovat jak na drátku, jsem nikdy nesdílel. Bohužel mnozí tehdy tyto nesmysly šířili. Stejně jako v jiných odvětvích, kvalita justice závisí především na lidech, kteří v ní pracují, ne na našem členství v EU.

OTÁZKA (priznivec ODS)

Pane Zahradile, v ODS se rika, ze s odchodem Vas a dalsich kolegu do EP odesla z ODS posledni zbytek politicke slusnosti z vedeni ODS a ze zustalo v ODS to, co nyni mame (politici delaji bussines misto spravovani majetku statu, obce, kraje atd). Uvazujete o navratu do nejvyssich pater ODS?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:55 )

To je asi přehnané, v ODS je spousta slušných lidí a politiků ať na obecní, krajské či celostátní úrovni. Pokud jde o mě, stále jsem členem grémia ODS a předsedou klubu europoslanců ODS, mám tedy za to, že nejvyšší patra ODS jsem neopustil.

OTÁZKA (F. Kola)

Souhlasíte s tvrzením, že kdyby byl každý tak slušný a pracovitý, jako jste Vy, žilo by se nám všem lépe?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:55 )

Nemohu sám sebe hodnotit, to ať udělají druzí.

OTÁZKA (Lípa)

Vede-li Topolánek ODS do záhuby, kam ji vedete Vy? Vaše (a Bémova) snaha zviditelnit se na úkor Topolánka, to je to, co ODS pokládá, proč s odlišnými vnitrostranickými názory lezete před kamery? Díky Vám ODS už nikdy nedostane tolik hlasů, jako díky sympatickému a někdy nešikovnému Topolánkovi. Můžete zmínit nějakou Vaši zásluhu o ODS. Jak si Vás pamatuji, tak jen z ODS tyjete a užíváte si platu europoslance, ač jste nic pozitivního neprosadil a snad ani nevymyslel. Nechcete konečně jít dělat něco poctivého?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:56 )

ODS není KSČM, kde bylo heslem „držet hubu a krok“ (a dnes už ani to ne). Na úkor Topolánka se nezviditelňuji, jsem k němu loajální. Pokud chcete vědět něco více o mně a mé činnosti, zajděte si na www.zahradil.eu. Dodávám jen, že jsem ODS v roce 1991 zakládal, pracoval jsem 2 roky u Václava Klause, 6 let byl za ODS poslancem, vypracoval všechny zahraničně-politické dokumenty ODS od roku 1998, zpracoval zahraničně-politickou část nynější koaliční smlouvy… a tak se dá pokračovat dál.

OTÁZKA (HF)

Pane Zahradile, nemyslíte si že by bylo v nastalé situasi lepší podpořit vládu s KDU a SZ ale s tím že bude usilovat o předčasné volby?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:57 )

Taková možnost je v koaliční smlouvě také ošetřena s tím, že vláda spojí některé hlasování s otázkou důvěry, pokud nebude moci prosadit reformy.

OTÁZKA (pravičák)

Jaké šance má podle vás nynější vláda prosadit některé reformy za předpokladu že projde? Nemyslíte si že bude mít navrch spíš levice ke které se mohou přidat někteří zelení nebo lidovci?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:58 )

Reformy jsou obsaženy v koaliční smlouvě, předpokládám, že pokud vláda projde, bude svůj program plnit.

OTÁZKA (Blog)

1.Byl jste spokojen s výkonemem exministra Vondry v jeho resortu? 2.Prý se přátelíte s jedním člověkem, který je zároveň přítel Michala Viewegha, vašeho zarytého odpůrce. 3.Jste také velký spáč na parlamentní jako váš kolega Falber? 4.Jste pro zřízení americké protiraketové základny? 5.Váš názor na diktátora Pinocheta. Víte, že se na odesáckém serveru Virtualy objevily články některých čelnů nacionalistických sdružení (a ODS zároveň), které tohoto vraha obhajovaly?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 15:59 )

1. Ano. 2. Nezkoumám, zda se moji známí také znají s panem Vieweghem. 3.Ne 4. Ano. 5. Smíšený

OTÁZKA (ets igor)

Neni fakt, ze jste v Evropskem parlamentu ve vyboru pro rozvojovou pomoc, jen moznosti, jak uniknout narocnejsi praci v zahranicnim vyboru a mit moznost vice se venovat politice v Cesku? Pokud ano, jaktoze vam „ujel vlak“? Pokud ne, co delate pro zlepseni rozvojove pomoci, jak hodnotite ceskou rozvojvou spolupraci a co byste na ni zmenil (napr. prioritni zeme?)

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:00 )

O členství ve výboru pro rozvojovou pomoc jsem stál od samého začátku. Považuji jej za důležitější než zahraniční výbor., který nedisponuje žádnou rozpočtovou kapitolou a produkuje v zásadě jen deklarace a rezoluce. Navíc význam rozvojové politiky pro EU i pro ČR roste. O rozvojové politice ČR jsem napsal pár věcí, lze je najít v programových dokumentech ODS nebo na www.zahradil.eu

OTÁZKA (Lenka D.)

Dobry den, jste pro vstup Moldavska do EU? Pokud ano, tak v jakem casove horizontu (v idealnim pripade + realisticky)?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:01 )

Pokud vím, tak ještě není ani mezi kandidáty.Tudíž půjde o velmi dlouhý proces. Jinak samozřejmě jsem pro rozšiřování EU.

OTÁZKA (Or Sor Xor)

Zdravim Vas, pane Zahradile. Chapu vase obavy ze socialistickych tendenci v Evrope, ale co mate proti federalismu? Ja myslim, ze nejen Cesko, ale i ostratnich 9 postkomunistickych statu v EU by se mely vzdavat casti sve suverenity s radosti, pri pohledu na to, jak strasne politicke zastoupeni maji, a mely by byt stastni za Barrosa, Solanu nebo treba Camerona v budoucnosti. Nic proti vam, mam na mysli spis ty, kteri se stridali v exekutive, jmenovite nase premiery, a to zpatky az k Calfovi vcetne Klause.

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:02 )

Federalizace EU k tomu ale není nutná. EU si v pohodě vystačí s těmi pravomocemi, které má, raději ať se je naučí lépe používat.

OTÁZKA (Pavel.)

Osobně se domnívám,že Evropa postupem času vytvoří federaci,ať se ti to líbí nebo ne a bude to dobře.Proto díky tvému klausovskému euroskepticismu si myslím,že tvůj pravidelný tučný honorář evropského poslance by jsi měl věnovat na jiné než vlastní účely (třeba na snižování českého národního dluhu).Nebylo by ti lépe na nějaké trafice na Hradě s pomatenci typu mluvčího Hájka,na jehož zahradě z protestu vlaje „pouze“ česká vlajka ?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:03 )

Toto je jen a jen výpověď o pisateli, kterou netřeba dále komentovat.

OTÁZKA (VitaminA)

Dobrý den! Jak by se Vám líbil ve funkci předsedy ODS A. Vondra? Myslím, že podobní politici na pravém politickém spektru dnes chybějí. A jaké s A.V. máte vztahy?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:04 )

Myslím, že A. Vondru čeká v ODS slibná kariéra, bude-li ji sám chtít. Naše vztahy jsou velmi dobré, ostatně v červnu 2006 jsem s ním domlouval jeho nástup na MZV při sestavování první Topolánkovy vlády.

OTÁZKA (Jana)

Probírá se v ODS soukromí rodiny Topolánkovi? Hraje roli v tom, jakou podporu má Topolánek ve straně?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:04 )

Omlouvám se, ale na to nechci odpovídat.

OTÁZKA (Přihlížející)

Dobrý den! Pane Zahradile, nejde v případě pí. Kuchtové a pana Schwarzenberga o klasický střet zájmů?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:05 )

Mám na to svůj názor. Zároveň v tuto chvíli, před hlasováním o důvěře, nechci veřejně kritizovat některé ministry vlády, kterou vede ODS, protože bych to nepovažoval za loajální…

OTÁZKA (Jarda)

Dobrý den Chtěl bych se vás zeptat jakou máte představu o budoucím uspořádání EU? Ikdyž EU není federací a doufám že nikdy nebude, přijde mi že v určitých oblastech(jednotná legislativa, jednotné daně) reguluje chod národních států ve větší míře než je tomu u federálně uspořádaných USA. Co by jste na tom změnil?

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:06 )

Vaše tvrzení je pravdivé. Na téma EU jsem napsal řadu různých pojednání, lze je nalézt na www.zahradil.eu.

OTÁZKA (Ing. Martin Jonáš)

Dobrý den. Chápu, že v koaliční vládě je třeba dělat kompromisy, ovšem jak si vysvětlit to, že ODS přepustí lidovcům ministerstvo financí? Není to, spíš než cokoliv jiného, otázka osobních antipatií M. Topolánka k V. Tlustému? Vždyť on, a jím přpravené reformy, byly klíčem celé volební kampaně ODS.

 

ODPOVĚĎ ( 16.01.2007 16:06 )

Na podobnou otázku jsem již odpovídal. Děkuji za všechny otázky, co jsem stačil, jsem se pokusil zodpovědět. Na shledanou.