Nejlepší by byl jiný text euroústavy

Stal jste se z pověření premiéra Mirka Topolánka vyjednavačem vlády pro otázku euroústavy. Jak se vlastně vaše funkce přesně jmenuje?

Ne ne, nemá to s vládou nic společného. Řekněme, že je to taková neoficiální funkce jakéhosi důvěrníka určeného předsedou vlády. O to požádala kancléřka Merkelová všechny premiéry všech členských zemí Evropské unie, ale nemá to nic společného s nějakým vládním mandátem právě proto, že ta mise je taková delikátní. Já budu samozřejmě vyjednávat a připravovat varianty řešení, ale nakonec to bude na vládě, jak se rozhodne.

 

Takže váš hlas bude pouze poradní, bez pravomocí?

Můj vztah je pouze k předsedovi vlády, protože ten to určil. Samozřejmě budu v úzkém vztahu i s ministrem zahraničí Schwarzenbergem a vicepremiérem Vondrou a určitě nějakým způsobem i s Pražským hradem. Koneckonců po koordinační schůzce na Pražském hradě zaznělo, že nejsou žádné vážné rozpory. Ukázalo se, že ve věci evropské ústavy mají čtyři nejvyšší ústavní činitelé, kteří se zabývají zahraniční politikou, názory stejné. To znamená prezident, premiér, ministr zahraničí i místopředseda vlády pro evropskou integraci.

 

Co budete tedy konkrétně vyjednávat?

Bude to série takových důvěrných, a řekněme ne příliš medializovaných bilaterálních a multilaterálních jednání, která proběhnou v následujících čtyřech měsících. Budou se týkat jednak Berlínské deklarace, jednak takzvané euroústavy. A z jednání se ukáže, jaké jsou tady možnosti – jak někam postoupit, ať už s tímto textem, nebo s jiným textem, nebo s představou o úplně jiné smlouvě.

 

Jste odpůrce původní euroústavy, která byla odmítnuta ve Francii a v Nizozemsku. Jaký dokument budete prosazovat?

Optimální varianta je jiný text evropské smlouvy. Zda je to reálné nebo nereálné, to se právě v průběhu těch příštích měsíců ukáže.

 

Až v pátek přijede do Česka německá kancléřka Merkelová, zúčastníte se jednání například s premiérem Topolánkem?

To je možné, delegace ještě nejsou definitivně sestaveny a ještě není jasné, v jakém formátu si přeje paní kancléřka jednat – v delegacích nebo mezi čtyřma očima. V každém případě i ona určila své důvěrníky, tito lidé přijedou s ní. Minimálně si myslím, že vejdu v takový ten první kontakt s jejími poradci a domluvíme se ně nějakém postupu.