Rozhovor pro Lidové noviny

Situace v ODS začíná být velmi napjatá. Předseda Topolánek se v MF Dnes ostře pustil nejen do vás, ale i do dalších členů strany. Proč?

Myslím, že není možné, aby předseda ODS takto hovořil o lidech, kteří k němu vždy byli loajální. Taková ta snaha hledat vnitřní nepřátele v ODS a zahrnovat do toho prezidenta, primátora, mě, hejtmany a pražskou ODS, to je věc, kterou já prostě akceptovat nemůžu a osobně se mě to dotýká. V situaci, kdy se předseda ODS zastane koaličního ministra z jiné politické strany proti vlastnímu prvnímu místopředsedovi, to považuji za neúnosné. Zbytečně to v ODS hloubí příkopy.

 

O vás řekl, že jste neměl odvahu jít do jeho vlády.

A řekl jsem mu proč. Důvod byl jednoznačný. Jeho projekt je příliš rizikový. Pro mě by to znamenalo se vzdát místa poslance evropského parlamentu. Přinesl jsem mu Alexandra Vondru, který byl ideální osobou. On mi tehdy vyjádřil plné pochopení, proto mě tyto výroky překvapily.

 

Napjaté vztahy jsou mezi Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem. V ODS se dokonce hovoří o otevřené válce. Co to může znamenat pro budoucnost strany?

Problém vidím v tom, že kritika zaznívá a zaznívat bude. Já se s panem Schwarzenbergem nesmířím a budu ho bedlivě sledovat, co jak dělá. Ale to není možné vydávat za projevy neloajality a pan Topolánek na to reaguje zbytečně podrážděně.

 

Podle našich informací někteří členové Topolánka varovali před druhým Sarajevem.

To přesně souvisí s těmi výroky, které zazněly v tom rozhovoru pro MF Dnes, které já považuji za nešťastné a nevhodné a které hloubí příkopy v ODS. A bylo by dobré, aby si na to pan předseda dal příště pozor. Trvám na tom, že jsem byl loajální, a stejnou loajalitu požaduji i od něj.

 

Je reálné druhé Sarajevo?

Doufám, že ne. Věřím, že k žádnému rozštěpení strany nedojde, pokud se samozřejmě budou neutralizovat tyto veřejné mediální projevy.

 

Někteří poslanci tedy varovali Topolánka, aby se zklidnil a nepoužíval takové výroky?

To je přesná formulace.

 

Byl jste navržen jako zmocněnec pro EU. Stál byste o to?

To je nápad, který se zrodil proto, že se ministerstvo vydalo do rukou Strany zelených. Zatím je to v jednáních a není jasné, jestli je tato funkce slučitelná s pozicí poslance evropského parlamentu. Pokud by to nebylo slučitelné, dal bych přednost práci v evropském parlamentu.