Názory a argumenty

Moderátor (Ondřej Konrád):

Jak už bylo v jeho komentáři zmíněno, prezident Václav Klaus se při čtení Topolánkova jmenného seznamu navrhovaných ministrů podle očekávání pozastavil nad ministrem zahraničí Schwarzenbergem. Mimo jiné prý kvůli křehkým vztahům České republiky s Rakouskem. Nedovedu pochopit, že by předseda vlády mohl považovat za vhodné, aby funkci ministra zahraničí zastával navržený Karel Schwarzenberg, řekl doslova prezident. A kolega Milan Bouška zjišťoval po dopoledním jednání trojkoalice v sídle premiéra, jaký má názor na tuto nominaci jeden z účastníků debaty, někdejší stínový ministr zahraničí ODS a stávající poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil. Připomínám, že některým ostatním vyjednavačům ODS se také Schwarzenbergova nominace příliš nezamlouvala.

 

Redaktor (Milan Bouška):

Pane poslanče, v tuto chvíli, kdy spolu hovoříme, je známo obsazení nové vlády pana Mirka Topolánka a jedno z těch míst je do jisté míry pro všechny, kteří sledovali to sestavování vlády, překvapením. Jedná se o pozici ministra zahraničí. Jestli byste na úvod mohl říct, jak vůbec probíhalo to jednání o tomto postu, protože nejprve přišly informace, že by toto místo mělo připadnout Straně lidové, tedy KDU-ČSL, uvažovalo se o místě pro pana Svobodu, teď je to všechno jinak. Jestli teda byste mohl na úvod přiblížit to jednání, jak teda probíhala ta kandidatura?

 

Host (Jan Zahradil):

Já jsem se samotných jednání nezúčastnil, ta probíhala v režii našeho předsedy a premiéra a samozřejmě ministerstva a jejich personální obsazení se až do poslední chvíle měnila. Já jsem se dozvěděl teprve včera, že by Ministerstvo zahraničí mělo připadnout nominaci ze Strany zelených a teprve dnes ráno jsem se oficiální dozvěděl, že Strana zelených na tuto pozici nominuje Karla Schwarzenberga. Čili to se stalo samozřejmě předmětem diskuse na politickém grémiu ODS.

 

Redaktor (Milan Bouška):

Vy jste znám, že jste jaksi člověkem, který se okolo té zahraniční politiky ve straně ODS tedy delší čas točí nebo se o ní zajímá, byl jste stínovým ministrem. Jsou informace o tom, že jste měl do jisté míry vliv i na toto rozhodování právě na grémiu. Chci se zeptat, co tedy říkáte tomu, že toto místo, místo ministra zahraničí, dostala Strana zelených. Je to něco podobného jako v Německu tedy zelený Joschka Fischer, stal se také ministrem zahraničí, není to opakování tohoto tedy modelu?

 

Host (Jan Zahradil):

Mě se samozřejmě nelíbí, že Ministerstvo zahraničí nebude obsazeno kandidátem z řad ODS. Já jsem přesvědčen, že jsme měli dobrého ministra zahraničí, že to byl člověk po všech stránkách kvalifikovaný, mám tím na mysli pana ministra Vondru a konec konců já sám jsem s ním jeho nástup na Ministerstvo zahraničí domlouval už v červnu. Mě to tedy mrzí, na druhou stranu nebyl jsem součástí toho vyjednávacího týmu, čili odpovědnost za dojednané a za rozdělení jednotlivých křesel je v rukou premiéra.

 

Redaktor (Milan Bouška):

Co tedy říkáte této volbě? Co říkáte tedy na tu nominaci Strany zelených konkrétně osobě pana Schwarzenberga?

 

Host (Jan Zahradil):

Pro mě je to nominace překvapivá, nečekaná a musím se přiznat, že je to pro mě nominace problematická, nemám-li rovnou říci kontroverzní. Já jsem přesvědčen, že pan Schwarzenberg může vyvolat nebo jeho nominace může vyvolat určité kontroverze i z hlediska vyslovování důvěry této vládě, nejsem si jist, jak tu nominaci bude přijímat veřejnost a já s ní mám určité problémy, protože nutno říci, že některé zahraničně-politické postoje pana Schwarzenberga pro mě dodnes zůstávají mírně řečeno nejasné. Takže tohle je určitě záležitost, která tady tu hladinu jednání rozbouřila.

 

Redaktor (Milan Bouška):

Co to může znamenat pro vývoj naší zahraniční politiky? Říkáte, že jeho postoje jsou nejasné, ale nicméně on je součástí nějakého aparátu vlády, Ministerstvo zahraničí také funguje, může to tedy znamenat nějakou změnu v naší zahraniční politice?

 

Host (Jan Zahradil):

To se právě uvidí, ale já doufám, že nikoliv. V každém případě jsou tady dojednány základní obrysy koaliční dohody, kterou by se všechny ty tři zúčastněné strany měly řídit. Tu jsou projednával z velké části já, takže za to ručím. A pokud se budeme pohybovat v intencích této koaliční dohody, tak bych o směřování zahraniční politiky strach neměl.

 

Redaktor (Milan Bouška):

Jak vůbec vnímáte tedy toto sestavení vlády a jak byste si troufnul odhadnout, jestli tato vláda v tomto složení dostane důvěru či nikoliv?

 

Host (Jan Zahradil):

Na sestavování vlády jsem se nepodílel, a proto bych nerad udílel nějaké hraběcí rady předsedovi vlády, který to skutečně měl vlastně v celé té tíži na zodpovědnosti a on bude tím, kdo ponese kůži na trh v Poslanecké sněmovně. Ale například zrovna ta poslední nominace, o které jste hovořil, tak u té si nejsem jist, jestli usnadní průchod té vlády Poslaneckou sněmovnou při vyslovování důvěry.

 

Moderátor (Ondřej Konrád):

S poslancem Evropského parlamentu a někdejším stínovým ministrem zahraničí ODS Janem Zahradilem hovořil Milan Bouška.