S komunisty nejednáme ani v Bruselu

Naši politici často a rádi hovoří o svém pohledu na evropskou politiku. Málo kdy se však naskytne možnost podívat se na českou politiku z evropské perspektivy. Nejen o ní jsme hovořili s europoslancem Janem Zahradilem (ODS).

 

Neodrazila se zdlouhavá jednání o nové vládě na naší pověsti v Evropském parlamentu?

Myslím, že ne. Stačí si vzpomenout na peripetie vzniku vlády v Německu nebo v Polsku. V tomto kontextu je Česká republika stabilní země, kde se sice dlouho jedná, ale nedošlo k ústavní krizi.

 

Nevypadá fakt, že nemáme stabilní vládu, v Bruselu divně?

To je věc, která otravuje především nás, ale z hlediska zahraničí to nemá žádný význam. Naše národní zájmy to neovlivnilo.

 

Národní zájmy jsou zaklínadlo všech europoslanců, co si pod nimi představit konkrétně?

Starat se o to, aby nová evropská legislativa neškodila naší republice. Dále aby došlo k co nejrychlejším zkrácení přechodných omezení pro nové členské země. Což se sice ne vždy daří, ale snažíme se o to.

 

Panuje v této věci mezi našimi poslanci jednota?

Já můžu mluvit za poslance, kteří jsou v našem klubu. (Jedná se o poslance zvolené za ODS, SNK- ED a KDU- ČSL pozn. redakce.) S komunisty nejednáme ani v Evropském parlamentu, sociálních demokratů je málo. Určitý problém je třeba paní Bobošíková, která si libuje v útocích na ostatní české zástupce v Evropské parlamentu.

 

Mohl byste být trochu konkrétní?

Mohu odkázat na její nedávnou knihu, kde se stylizuje do jediné obhájkyně národních zájmů a osobně napadá téměř všechny ostatní české poslance, že kolaborují s euroelitami a podobně.

 

Za stranu paní Bobošíkové ale kandiduje manželka pana premiéra.

Mně připadá tohle spojení kuriózní. Já doufám, že toto spojenectví je dílem náhody, nikoli nějakého rozmyslu.

 

Aktuálním problémem světové politiky je zkouška severokorejské jaderné bomby. Domníváte se, že se tím zvýšilo riziko útoku na Evropu?

Vzhledem k povaze to není nic, co by přispívalo k světové stabilitě, tím pádem i evropské bezpečnosti. Spíše naopak.