Raketová základna posílí naši bezpečnost

Pane poslanče, vy jste příznivcem výstavby raketové základny u nás, proč?

V první řadě posílí naši bezpečnost. Dále pak posílí naši vazbu na USA, a tím i naše postavení a vliv uvnitř evropské politiky. Konečně pak tento krok posílí bezpečnost celé Evropy, protože protiraketový deštník Spojených států je určen ke globální obraně západních zemí.

 

Nebojíte se, že by případná základna udělala z České republiky dobrý terč pro teroristické útoky?

Ale my už jsme takový terč! Nezapomeňte, že se v naší zahraniční politice orientujeme na šíření demokracie. Od nás vysílá Svobodná Evropa do totalitních zemí, máme vojáky v Afghánistánu nebo Iráku. Protiraketová základna jen posílí naši i evropskou bezpečnost a to by mělo být prioritou naší politiky.

 

Nebojíte se určité ztráty státní suverenity?

Argument o ztrátě státní suverenity zaznívá dnes často od lidí, kteří jedním dechem volají po posílení pravomocí Evropské unie, což mi přijde poněkud pokrytecké. Americké základny jsou dnes umístěné i v jiných zemích Evropské unie za stejných pravidel, jako by byly u nás, a neexistuje žádná vyloženě negativní zkušenost s tím, že američtí vojáci spadají pod americké soudy.

 

Domníváte se, že by o umístění raket u nás mělo rozhodnout referendum, nebo je celá otázka obrany země natolik závažná, že by o ní měli rozhodnout politici?

Mohlo by být, ale nesmělo by to být jen o pouhém ano či ne. Musela by tomu předcházet několikaměsíční vysvětlovači kampaň, v níž by politici a odborníci vysvětlovali občanům všechny aspekty. Osobně si ale myslím, že by bylo lepší, pokud by rozhodli politici na základě odborných analýz.