Názory a argumenty

Moderátor (Daniel Raus):Vraťme se ještě k výsostně aktuálnímu dění konkrétně uvnitř ODS. Dnes totiž zasedala výkonná rada této strany, jež měla rozhodnout o dalších krocích. Kolegovi Milanu Bouškovi se podařilo natočit bleskový rozhovor s jedním z účastníků europoslancem Janem Zahradilem.

Redaktor (Milan Bouška):Pane poslanče, dnes jednala výkonná rada ODS o dalších možnostech řešení situace, k čemu jste došli?

Host (Jan Zahradil):Tak především ten krok prezidenta my považujeme za logický, je jasné, že v situaci kdy někteří naši menší koaliční partneři v podstatě vypověděli ten trojkoaliční projekt, je zapotřebí ještě nějaký čas na konečné řešení. V každém případě můžeme usilovat o vládu, která bude mít dluhovou podporu, tedy podporu všech demokratických stran v Poslanecké sněmovně, ale určitě čistším řešením za této situace, kdy sociální demokracie se dohodnout nechce, by bylo usilovat o takové řešení, které by vedlo k novým volbám a jsme přesvědčeni, že by to byly volby, které by jasně zrodily parlamentní většinu a daly vládu s jasným mandátem.

Redaktor (Milan Bouška):Tyto dvě varianty jsou známy, byly představeny už v pátek panem Topolánkem u pana prezidenta, nicméně řekněte, došlo k nějakému posunu při tom vašem jednání, protože k jedné z těch variant jste se museli nějakým způsobem přiklonit a jakým způsobem se tedy ta situace krystalizuje v ODS, mám-li to tak nazvat?

Host (Jan Zahradil):Tak míra podpory každé z těchto variant je individuální, každý z nás má určité představy, já například bych za čisté a férové řešení vůči voličům považoval v tuto chvíli nějaké dočasné řešení, které by vedlo k předčasným volbám, ale tu svrchovanou politickou odpovědnost nese leader ODS Mirek Topolánek, předseda, který dovedl ODS k historicky nejlepšímu výsledku a on hodlá v tuto chvíli vyjednávat jak s našimi dosavadními koaličními partnery, tak samozřejmě i se Sociální demokracií o možnosti vzniku menšinové vládě ODS a to je stanovisko, které určitě všichni respektujeme, protože je to jeho odpovědnost a je to jeho právo.

Redaktor (Milan Bouška):Jinými slovy to znamená, že dostal pan předseda Topolánek mandát k tomu, aby začal s Jiřím Paroubkem vyjednávat podobu menšinové vlády ODS s tak zvanou duhovou podporou, tedy kromě komunistů, je tomu tak?

Host (Jan Zahradil):Bezesporu ano, ani to jinak dopadnout nemohlo. Je to samozřejmě výrazem důvěry výkonné rady stávajícímu předsedovi a je to samozřejmě i velká odpovědnost, protože je to řešení, které on zvolil a je to řešení, které tudíž on musí dotáhnout do vítězného konce, ale určitě se může při tom spolehnout na podporu jak grémia, tak výkonné rady.

Redaktor (Milan Bouška):Nicméně jste zmínil i možnost řešení předčasných voleb. Vy sám jak říkáte byste toto řešení preferoval jako čistší, mohl-li byste nějakým způsobem kvantifikovat ty síly, jak byly rozděleny teda při tom jednání ve výkonné radě?

Host (Jan Zahradil):No tak, určitě jsem nebyl sám, kdo byl zastáncem tohoto řešení, ale znovu říkám, je zapotřebí respektovat, že ODS má legitimně zvoleného předsedu a ten preferuje řešení, které jsem zmínil. Navíc je tady komplikace v podobě postoje Sociální demokracie, která se evidentně bojí předčasných voleb, evidentně se bojí toho, že by její dosavadní obstrukční taktika byla občany ve volbách odmítnuta a která tudíž na takovou variantu nechce přistoupit a odmítá o ní vůbec přemýšlet. To tedy znamená, že bychom museli o této variantě vyjednávat s jinými politickými stranami. My v tuto chvíli nevíme, jaké je přesně jejich stanovisko, s výjimkou Strany zelených, která se k této variantě jasně přihlásila.

Redaktor (Milan Bouška):Pravdou je ovšem také to, že předseda Paroubek říká, že podpora menšinové vlády ODS také nepřichází v úvahu, to znamená, de facto jdete do jednání, které zřejmě nevyústí v nějaký pozitivní efekt.

Host (Jan Zahradil):Pan Paroubek si skutečně už musí rozmyslet, co v tuto chvíli chce. Pokud bude odmítat i ty konstruktivní návrhy, se kterými přichází ODS nyní, pak to bude jasné znamení, že se prostě dohodnout nechce a že počítá s tím, že se jemu podaří sestavit nějakou stojedničkovou vládu s podporou komunistů případně nějakého odpadlíka z řad současné koalice. A to je řešení, kterému ODS bude chtít za každou cenu zabránit.

Moderátor (Daniel Raus):Tolik Jan Zahradil. Otázky mu kladl Milan Bouška.