Realismus místo iluzí – šance pro českou diplomacii

zahradil-tiskovka.jpgStínový ministr zahraničí a předseda europoslanců ODS Jan Zahradil představil hlavní body programu ODS týkající se zahraniční politiky a české diplomacie.

Aktuálním politickým tématem byla budoucnost evropské ústavy. Jan Zahradil zdůraznil, že ODS odmítá jakékoli pokusy o opětovnou ratifikaci dokumentu, který byl právně zablokován referendy ve Francii a Nizozemí.

Stínový ministr zahraničí také představil koncepci ODS týkající se budoucího organizačního zajištění evropské agendy a strukturálních změn v zahraniční službě. ODS se bude zasazovat o vyvedení resortní evropské agendy z ministerstva zahraničí zpět na resorty a koordinaci celé agendy na Úřad vlády do kompetence premiéra. Tyto změny budou mít dopad i na strukturu Zastoupení ČR při Evropské unii. V souvislosti s budoucím předsednictvím ČR v EU v roce 2009 se bude ODS zasazovat o zřízení funkce vládního zmocněnce pro předsednictví (podobně jako byl pro summit NATO), který bude přímo podřízen premiérovi.

Dalším tématem byla problematika sjednocení propagace a prezentace ČR v zahraničí. Mělo by dojít k institucionálnímu sjednocení příspěvkových organizací zabývajících se zahraniční propagací ČR pod jeden resort, aby méně peněz putovalo na byrokracii a více jich bylo určeno na marketing a podporu exportu, investic a cestovního ruchu.

Poslední okruh návrhu se týká odstranění administrativní roztříštěnosti mezi více resortů v oblasti humanitární a rozvojové pomoci a koncentrace této agendy pod jedno resortní ministerstvo.

 

prezentace-zahradil.jpgSouvisející PowerPointovou prezentaci ve formátu PDF (842 kB) naleznete ZDE.