Kongres ODS měl více prominentních hostů

Ve svém článku pan Palata píše, že pozvání odstupujícího šéfa britských konzervativců M. Howarda (který prohrál volby) na kongres ODS je totéž, jako kdyby si Paroubek pozval na sjezd ČSSD „bývalého šéfa polských postkomunistů Leszka Millera“. Srovnávat demokratického politika s postkomunistou je poněkud nevkusné, o to však nejde. Britští konzervativci jsou tradičním a nejbližším spojencem ODS v Evropě, proto nechybí na žádném kongresu ODS, ať jsou ve vládě nebo v opozici. M. Howard přednesl na kongresu ODS svůj poslední veřejný projev ve funkci, 6. 12. bude vystřídán nově zvoleným předsedou. Jeho přítomnost na našem kongresu byla upřímným vyjádřením našeho partnerství a respektu k jeho osobě, nikoliv předvolebním taktizováním.

Pan Palata dále píše, že M. Dzurinda byl na kongresu ODS „jediným prominentním“ hostem. Možná mu ušlo, že náš kongres navštívil – a promluvil tam – také maršálek polského Sejmu (tedy předseda parlamentu) Marek Jurek. Vím, že k jeho politické straně (PiS) chová autor článku dle mého názoru velmi povrchní a přehnanou averzi. I přesto však snad uzná, že tak vysoký ústavní činitel ze zahraničí na stranickém sjezdu snese přívlastek „prominentní“.

Je mi známo, že někteří novináři jsou za dobrý bonmot schopni dát téměř cokoliv, třeba i vynechat část nesporných faktů. Pana Palatu jsem do této společnosti doposud nepočítal. Škoda.