ODS je aktivní, má už předvolební znělku

Nebudu ministrem ve vládě velké koalice, říká v rozhovoru pro LN poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil.

LN Pořád ještě počítáte s tím, že po příštím červnu už nebudete v Evropském parlamentu, jak jste nedávno řekl? Počítám, musím s tím počítat, jinak bych si nemohl připravovat různé projekty a sestavovat tým lidí, kteří se mnou případně na ministerstvo nastoupí. Navíc si myslím, že současné volební preference nebudou tolik odlišné od reálného výsledku.

LN Proč by měla ODS vyhrát? Jiří Paroubek srovnal ČSSD a vás evidentně zaskočil.Já nevidím nic reálného, co by pan Paroubek zatím předvedl, kromě několika siláckých deklarací a poněkud neohrabaných kroků na poli zahraniční politiky – ať už jde o Turecko, anebo to takzvané německé gesto. ČSSD byla v tak zoufalém stavu, že kdokoli ukázal schopnosti nějakého leadershipu, tak měl šanci uspět.

LN Spokojí se ODS až do voleb s reagováním na premiéra? Nebudete sami nic dělat?Teď se tady můžeme donekonečna přetahovat, co je ještě aktivní a co už reaktivní, ale já mám pocit, že jako strana dostatečně aktivní jsme. Třeba na začátku září mělo vedení ODS schůzku s krajskými hejtmany, kde jsme mimo jiné představili volební znělku, a scénář předčasných voleb jsme navrhli také docela rychle. Já to považuji za důkazy, že něco děláme.

LN Nevadí vám ani to, že evropská doktrína ODS jsou hlavně teze prezidenta anebo je minimálně on první, kdo je představí? Nechystáte se nějak emancipovat? Václav Klaus má jednu obrovskou výhodu v tom, že dokáže nastřelit svoje myšlenky způsobem, který se ve společnosti zachytává a vytváří prostor pro témata, o kterých by se tady jinak nikdo nebavil. Když člověk jeho postavení a jeho intelektuální kapacity řekne něco silného o Evropské unii, tak to rezonuje daleko víc, než když to řekne někdo ze stínových ministrů ODS včetně mě. Mně vždycky připadala emancipace na Václavu Klausovi dětinská a umělá. Já s ním v pětadevadesáti procentech toho, co řekne, souhlasím a komplex z něj nemám.

LN Jaké budou vaše zahraniční priority a čeho se nevzdáte v zájmu utvoření většinové koalice?Zásadní je otázka evropské ústavy. Na její revitalizaci nepřistoupíme. Pak mám několik projektů typu sjednocení rozvojové a humanitární pomoci pod jednu střechu, přesun zahraničního obchodu z ministerstva průmyslu a obchodu pod ministerstvo zahraničí, projekt e-státu, tedy efektivního státu, který chceme zveřejnit už teď v říjnu a měl by vést k tomu, že Česko bude venku prezentováno jednou hlavou a jedním hlasem, a ne deseti jako dnes. Nicméně to, čeho se při případných koaličních vyjednáváních vzdáme a čeho ne, vám neřeknu, to bych zbytečně odkrýval karty budoucím partnerům.

LN Těmi jsou pro ODS v zahraniční politice kdo?Pro nás je jediný možný koaliční partner v současné době, a to v mnoha ohledech, KDU-ČSL. Když mám hovořit za sebe, nebudu ochotný být ministrem zahraničí ve velké koalici.

LN Lidovci ale podporovali evropskou ústavu a teď přišli s českým referendem o rozšíření unie, takže se rozcházíte už ve dvou zásadních věcech.Nevím, do jaké míry je ten nápad s referendem vážně míněný, jestli třeba nejde jen o mediální tah anebo odraz vnitřního pnutí v KDU-ČSL. To se teprve ukáže a mě to bude velmi zajímat. A co se evropské ústavy týče, nepředpokládám, že by ji pan Kalousek chtěl nějak revitalizovat.

LN Nedávno jste zkritizoval slovník Jiří Paroubka. Jaký je podle vás rozdíl mezi větou „spojím se třeba s Marťany, kdyby tu přistáli“ a prohlášením, že „ústava je obrovský shit, který nikdo střízlivý nemůže schválit“?Hlavní rozdíl je v tom, že jeden výrok přednáší zástupce strany, vůči níž jsem v opozici, a druhý zástupce strany, jejímž jsem členem. Takže nečekejte, že se dopustím jakékoli neloajality vůči svému předsedovi. Mě ty výroky netěší, zbytečně se tím poskytuje střelivo druhé straně.

LN ODS je strana, která téměř na všechno říká ne. Proč jste tak žlučovití? Co pozitivního nabízíte?Jsme pozitivní, máme tváře s jasnou ideologií za nimi a srozumitelný scénář pro velkou část populace, což vyvozuji z té plus minus třicetiprocentní podpory. Tu žlučovitost nebo způsob vedení politického boje zavedl Miloš Zeman a zatím se neprokázalo, že by nějaká argumentační noblesnost vedla ke kýženému výsledku ve volbách. Jestli chceme mandát od třiceti až pětatřiceti procent lidí, musíme se podle toho chovat.

LN Tomu se říká populismus.Populismus je až další stupeň. To je věc, která je získávána čistě pro moc a nehledí vůbec na obsah. Jde o to, že když chcete mít vliv, musíte najít nejmenšího společného jmenovatele, který osloví pětatřicet procent lidí.