Vedení ODS se distancuje od pamětní desky

Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič a jeho náměstek Jan Kubata v neděli odpoledne slavnostně odhalili pamětní desku, která má uctít sudetské Němce zabité při masakru 31. července 1945. Po výbuchu skladiště zbraní ve čtvrti Krásné Březno začal lynč. Zemřelo při něm na padesát lidí. Rada města odhlasovala návrh, který občanský demokrat Gandalovič předložil, jednomyslně. Pietní akt se však nelíbí vedení ODS.

„Bylo by dobré, aby si to nedělní odhalování nikdo nespojoval s oficiální politikou ODS,“ uvedl pro MF DNES Jan Zahradil, člen grémia ODS a expert strany na zahraniční politiku.

 

Proč se od odhalení desky distancujete?Myslím si, že to je stanovisko, které koresponduje s dlouhodobou politikou ODS -neotevírat z vlastní iniciativy záležitosti spojené s koncem druhé světové války. Pokud rada města toto odhlasovala, tak je to jen záležitost města.

Proběhly nějaké konzultace ze strany vrcholného vedení strany a ústecké ODS před slavnostním aktem?Věděl jsem to dlouhou dobu. Dostal jsem pozvánku, ale samozřejmě jsem se z té akce omluvil, protože bych nepovažoval za vhodné se účastnit.

Dva členové ODS tu desku odhalili v rozporu s koncepcí strany, jak říkáte. Bude to pro ně mít nějakou dohru?Vedení ODS o odhalení vědělo a nemáme ve zvyku nějakým hlasováním městu něco podobného zakazovat. Určitě je to ale věc, na kterou když jsme dotázáni, tak ji musíme uvést na pravou míru. Prostě aktivita pana Gandaloviče není nic, co by mělo kořeny ve stranické nebo v zahraniční politice ODS.

Takže nehrozí, že by třeba primátor kandidující do poslanecké sněmovny klesl kvůli tomuto aktu na kandidátce?Znovu říkám, že otevírat tyto věci z vlastní vůle není šťastné, ale my z toho nebudeme dělat žádnou vnitropolitickou aféru. Kandidátka je čistě záležitost ústeckého regionu a ústecké regionální ODS. My rozhodně nebudeme vydávat žádná nařízení nebo doporučení. Tím je tato záležitost vyřízena.