Press klub F1

Petr ŠIMŮNEK, moderátorJan Zahradil, europoslanec za ODS. To je dnešní host Press klubu Frekvence 1. Dobrý večer.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Dobrý podvečer.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorDoženeme průměr Evropské unie za osm let, jak říká premiér Paroubek, nebo kdy?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Za osm let určitě ne, rozhodně já si to nemyslím, jsem přesvědčen, že to bude trvat podstatně déle.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPřekvapila vás tahle ta analýza pana Paroubka, že za osm let už budeme veprostřed.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já myslím, že to není analýza. Já jsem přesvědčen, že jde spíš o součást, řekněme, mediální prezentace pana Paroubka. A jde o to, aby získal nějaký prostor v médiích. A to, jak je vidět, tento výrok mu určitě pozornost médií dokázal připoutat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorNo, koho by nedokázal, když tvrdí, že za osm let doženeme průměr Evropské unie, přestože nám to různé renovované společnosti předvídaly tak za třicet let?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To máte naprostou pravdu. A já bych v tomto případě raději věřil těm analýzám, které považuji za dobře spočítané, které považuji za racionální a vycházející ze skutečných možností vývoje České republiky a ne z odhadů pana Paroubka.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTak se podíváme na něco jiného, pane Zahradile, kdy socialisté doženou ODS a porazí je ve volbách?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To doufám, že se nestane, v každém případě v roce 2006.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorNicméně teď podle jednoho průzkumu pravda, nicméně podle průzkumu mají dvaadvacet procent, podle všech průzkumů mají vzestupnou tendenci. A otevřeně se začíná mluvit o tom, že ODS nemá protizbraň?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Je možné, že socialisté v tuto chvíli jdou trochu nahoru.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTrochu nahoru, dvaadvacet procent?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Tak, jak jste řekl, je to jeden průzkum. Já si rád počkám na nějakou časovou řadu, která to buď potvrdí, nebo nepotvrdí. Ale, pokud se bude ten pohyb odehrávat na levé části politického spektra, pokud tedy vzestup socialistů bude znamenat pokles komunistů, tak mě to nějak zvlášť nevzrušuje, protože …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA vy nejste nervózní z toho, že vás prostě sociální demokracie dohání?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Bude to přelévání hlasů. A já jsem přesvědčen, že volby v roce 2006 v každém případě vyhrajeme a sestavovat vládu budeme bez ohledu na výsledek sociální demokracie.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorCo když ji budete muset sestavovat se sociální demokracií?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To v tuto chvíli nechci komentovat. V každém případě …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, může se to ale stát?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já mám velmi bujnou fantazii a dovedu si představit, že o to, o co nám půjde, bude hlavně stabilní většinová vláda.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo znamená, že by mohla být vláda ODS – ČSSD v krajním případě?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Krajní případ, to je asi takto správné pojmenování. Já doufám, že k tomu nedojde, ale, jestli budeme nuceni vycházet z nějakého reálného stavu v Poslanecké sněmovně a budeme stát o stabilní většinovou vládu, potom s výjimkou komunistů, budeme muset uvažovat o všech stranách, které budou v Poslanecké sněmovně.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorSchválně, váš tip, kolik myslíte, že se stran dostane do parlamentu v příštích parlamentních volbách?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem přesvědčen, že v tuto chvíli to vypadá na čtyři politické strany.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, žádné nové, které by se k tomu Evropští demokraté, nebo nezávislí?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Zatím nepřipadá, že by kdokoliv jiný mohl proniknout do parlamentu a překonat pětiprocentní hranici.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPane Zahradile, co si myslíte o Jiřím Paroubkovi?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Jiří Paroubek je, řekněme, jednooký mezi slepými. To, že přišel po panu Špidlovi …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorSlepí jsou i sociální demokraté, nebo kdo?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Tak spíš jeho předchůdci, řekněme. Takže ta mediální pozornost, kterou na sebe strhl, je možná svým způsobem logická.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorProč vy mluvíte jenom o mediální pozornosti?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Protože já zatím nevidím nic reálného, co by pan Paroubek vykonal. Jedna z jeho priorit, nebo superpriorit, jak to nazval, tak se rozpadla ještě dříve, než by jí vůbec mohla jeho vláda začít realizovat, to byla ona euroústava. Podnikl několik spektakulárních zahraničních výletů, jinak jsem si ničeho reálného nevšiml.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorProč spektakulární, co je spektakulární na cestě třeba do Velké Británie?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já hovořím například o cestě do Číny, která si zase získala velkou pozornost médií. Nevím, jestli je tam nějaký reálný podklad k tomu, aby se dalo hovořit o úspěšné cestě, ale nechci to předem shazovat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPane Zahradile, přece jenom všechna čísla mluví pro něj, dobrá čísla v ekonomice, rostoucí platy. Příští rok může otevřít vláda nějakou tu dálnici, přidá platy policistům, učitelům, nebojíte se tohoto?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To já jsem přesvědčen, že pan Paroubek tímto způsobem postupovat bude, ale ani v tomto případě nemyslím, že je zapotřebí se obávat sociální demokracie. Já jsem přesvědčen, že vláda sociální demokracie naštěstí už nemůžeme ovlivňovat ekonomiku natolik, jak to šlo v centrálně plánovaném hospodářství. Takže ty dobré výsledky, nebo relativně dobré výsledky v některých makroekonomických ukazatelích bych rozhodně nepřičítal činnosti této vlády.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorNicméně ta vláda se jimi může chlubit?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To je možné.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorZvládne vůbec ale Mirek Topolánek, váš předseda, vést ODS tak, aby porazila sociální demokracii, protože znovu se o něm začíná diskutovat, jestli přece jenom není falešný a prázdný, jak mu to kdysi předpovídal pan prezident?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem si všiml takových úvah v poslední době. A myslím si, že je to vůči Mirkovi Topolánkovi nefér. Já jsem přesvědčen, že rozhodně není nikterak vyčerpán ani vyprázdněn. Jsem přesvědčen, že …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorJde o to, jestli tam vůbec něco předtím bylo?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… že dokáže svést s Jiřím Paroubkem vyrovnanou partii a že ho dokáže porazit.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPřece jenom ve všech televizních debatách, které měl za poslední dobu, tak prohrával?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Nevím, jestli se to dá takto interpretovat. Já ten pocit nemám, ale …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorOn sám to přiznal?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… určitě, pokud on sám má ten pocit, tak musí pracovat na tom, aby ten mediální dopad jeho televizních prezentací byl lepší, než je.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorNeuvažujete tedy v ODS třeba o tom, že by se taky přepřáhli, tak jako to udělali sociální demokrati, a poslali do voleb do čela někoho jiného, než Mirka Topolánka?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Tak my nejsme v takovém zoufalém personálním stavu, jako byla sociální demokracie, která už nevěděla, kde má brát, a proto sáhla po jednom z komunálních politiků, a zdá se, že měla svým způsobem relativně šťastnou ruku. Já to považuji trochu za nafouklou bublinu, ale to teď nechme být. Já jsem přesvědčen, že my nemáme důvod přepřáhat, my jsme měli volební kongres v loňském roce, tam bylo zvoleno vedení, které povede ODS do voleb v roce 2006, na tom není v tuto chvíli co měnit.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPane Zahradile, Pavel Bém, když tady byl v Press klubu, tak tvrdil, že máte připravenou na Paroubka novou strategii. Jaká strategie to je?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já nevím o žádné nové strategii. Já myslím, že s panem Paroubkem můžeme a budeme zacházet stejně, jako se kterýmkoliv jiným předsedou sociální demokracie.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorMá nějakou slabinu otevřenou podle vás?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Myslím, že ano. Já jsem si povšiml, že pan Paroubek, a je to možná trochu legrační, já se v každém případě nad tím velice dobře bavím, si to premiérství tak jakoby až dětinsky užívá, že je v tom skryta určitá sebestřednost, která se podle mého názoru může v určitém momentu obrátit proti němu.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorJak?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Myslím si, že může nastat určitý zlom, kdy to, co mu určitá část veřejnosti do některé doby, do nějaké doby byla ochotna spolknout, to znamená, takovéto chování ala Miloš Zeman, taková ta rétorika, která je velice razantní, takže to může přestat fungovat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTak to říká Jan Zahradil. Pokud se ho chcete na cokoliv zeptat, pošlete k nám SMS na 9001210, anebo na konci pořadu můžete Janu Zahradilovi v Press klubu položit otázku přímo na čísle 257400999. Jan Zahradil, europoslanec za ODS, dnešní host Press klubu Frekvence 1. Pane Zahradile, podepsal byste se pod výrok svého předsedy, že ODS po volbách udělá noc dlouhých nožů?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Noc dlouhých nožů je velice razantní výraz, já bych možná použil trochu jiný.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPřipomeňme, kde noc dlouhých nožů byla, že to je z nacistické historie?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Ano, právě proto si nemyslím, že je úplně šťastné používat takové příměry, ale ta myšlenka, to znamená, zbavit státní správu lidí, kteří tam byli dosazeni pouze a jedině z důsledků nějakých koaličních jednání.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA dosadit tam svoje?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Ne, nemyslím si, že je nutné tam dosadit svoje, ale já si nedovedu představit, že je možné pracovat na ministerstvu s vedením, tedy s náměstky nebo řediteli odboru, kteří tam byli dosazeni skutečně jenom kvůli nějakým handlům uvnitř koalice, anebo kvůli tomu, že měli tu nebo onu stranickou legitimaci.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy, pokud ODS vyhraje volby, tak budete příštím ministrem zahraničí, to říkám správně, myslím si, koho byste vy nechtěl vidět na svém ministerstvu?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Rozhodně, pokud budeme hovořit o „mém“ ministerstvu, nepůjde o to, že bych chtěl snad někoho z ministerstva vyhazovat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTeď jste mluvil o tom, že jsou tam náměstci, kteří tam jsou kvůli nějakým politickým handlům?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Ale v každém případě si myslím, že ti náměstci, kteří byli nominováni, nikoliv pro svou odbornost, ale, kteří se tam dostali v důsledku těch politických ujednání, tak by měli odejít spolu se svým ministrem.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo je kdo například?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Mám-li jmenovat jedno jméno, tak je to například pan náměstek Müller, bývalý zaměstnanec Lidového domu, který se zničehonic stal náměstkem ministra zahraničí. Já jsem také zmiňoval jméno pana velvyslance Kohouta v tom smyslu, že pan velvyslanec Kohout jistě …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPřipomeňme, že je to náš velvyslanec při Evropské unii.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… jistě může a bude působit v diplomacii, protože tam pro něj uplatnění jistě i nadále bude existovat, ale nedomnívám se, že by bylo vhodné, aby nadále řídil misi České republiky při Evropské komisi.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorProč ne?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Za prvé, si nejsem jist, jestli pan velvyslanec Kohout by byl vůbec ochoten …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPod vámi sloužit.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… reprezentovat trochu jiný typ evropské politiky, než tomu bylo doposud. A za druhé mu vytýkám, a to jsem mu skutečně řekl otevřeně z očí do očí, že se tak nešťastně namočil do té prohrané šarády s tím premiérstvím …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo byste měl vytýkat spíš Stanislavu Grossovi, než jemu?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já to mohu vytýkat panu Kohoutovi, protože, jak je vidět, tak Stanislava Grosse špatně odhadl …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorJako diplomat to podle vás neměl?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Myslím si, že neměl. Buďto to může být člověk neutrálním kariérním diplomatem, ale potom nemůže zkoušet hrát si na předsedu vlády, anebo pokud to zkusí, tak musí počítat s tím, že to ten jeho čistý kariérní diplomatický štít poněkud znečistí.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy jste v jednom svém článku o české zahraniční politice naznačoval, že někdo usíná při jednání v Bruselu přímo u jednacího stolu z české delegace. Kdo to je?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Tak bylo to jedno z těch dvou jmen, která jsem tady uvedl, nebyl to pan velvyslanec Kohout.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorProč rovnou nemůžete říct, že to byl náměstek Müller?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem to řekl tak, jak jsem to řekl.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, byl to náměstek Müller?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Myslím si, že je to, podle mých informací ano.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, vy jste to neviděl?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem to neviděl, ale mám to zprostředkováno ze zdrojů, které považuji za více než důvěryhodné.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA co se tam stalo, přímo při jednání usnul?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Bylo mi řečeno, že ano.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorCo to bylo za jednání?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Byly to údajně jakési evropské konzultace ve Velké Británii.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA on usnul přímo při jednání?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Bylo mi řečeno, že skutečně.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA kdo vám to řekl?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Tak, pane redaktore, teď se dostáváme do situace, kdy …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorKdyž to píšete, že to …

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… budu muset chránit svoje informační zdroje z ministerstva. A jak jistě víte …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, byl to někdo z ministerstva?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem ani v tom inkriminovaném článku, který citujete, nejmenoval dotyčného, to jsem udělal až tady.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, byl to někdo při těch jednáních?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Samozřejmě, že to byl očitý svědek.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTak to říká Jan Zahradil, kterého se budete moci na 257400999 už za chvíli ptát sami. Jan Zahradil, europoslanec za ODS, možná příští ministr zahraničí, to je dnešní host Press klubu Frekvence 1. Česko podle toho článku dělalo v Evropské unii zatím křena ostatním. Jak jste to myslel?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Myslel jsem to tak, že například po pádu evropské ústavy, po neschválení evropské ústavy, abych uvedl jeden konkrétní příklad, tady nastala velice zvláštní situace, kdy česká vláda, na rozdíl od celé řady jiných vlád, jiných evropských států, začala velmi vehementně tlačit na pilu, pokud jde o další ratifikaci euroústavy, nebo pokračování v tom ratifikačním procesu. Myslím si, že je na tom křenovi velmi mnoho, protože v situaci, kdy politici některých takzvaných starých členských států Evropské unie, to znamená Francie a Nizozemí, nebyli schopni přesvědčit své vlastní voliče, aby hlasovali pro euroústavu. Není možné očekávat od nás, že tu roli sehrajeme za ně a že svými ratifikacemi, a to se netýká jenom České republiky, budeme vytvářet psychologický nátlak na francouzské nebo nizozemské voliče, aby své jednání a své názory na euroústavu změnili.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorJak by podle vás měla vypadat aktivnější česká politika vůči Evropské unii?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem přesvědčen, že bychom měli být schopni v nějakém horizontu předložit vlastní představu o tom, jak by měla Evropská unie v budoucnosti po krachu euroústavy vypadat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorŽe by vlastní českou variantu?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Neříkejme tomu česká varianta. Já se nedomnívám, že je nutné, aby to byla představa jenom jednoho státu, bylo by určitě dobré, kdyby to byla možná práce několika spřátelených zemí, ale zatím mám pocit, že my pouze následujeme to, co vymysleli ostatní, že nic aktivně nevytváříme, že se připojujeme …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorMáme vůbec šanci něco takového prosadit s deseti miliony obyvateli?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Právě teď po pádu euroústavy, po tom krachu vlastně toho federalistického unifikačního principu se otevírají nové možnosti. A myslím si, že prostor pro nějaké nové koncepce a novou architekturu evropské integrace tady je, jde jenom o to, mít dostatek odvahy ho využít.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy jako poslanec máte taky šanci takovou variantu předložit, chystáte se na něco podobného?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Jako poslanec, bohužel, ne, protože veškeré záležitosti týkající se smluvního uspořádání Evropské unie primárně pocházejí od Evropské rady, což je orgán, který sdružuje předsedy vlád, nebo prezidenty dotyčných států. Takže Evropský parlament, byť by chtěl možná, ale já myslím, že většina v Evropském parlamentu spíš nechce, tak by stejně nemohl prosadit žádnou takovou koncepci.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili, to můžeme od vás očekávat, až budete ministrem zahraničí, pokud budete?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/To v každém případě. A pokud jde o ten Evropský parlament, když už jsem to nakousnul, tak tam já, bohužel, vidím, že vůle k nějakým novátorštějším přístupům, nebo k nějakému novému pohledu na Evropskou unii, že tam prostě chybí. Svědčí to o určité odtrženosti Evropského parlamentu od reality.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy jste, pane Zahradile, v tom článku jste jiný, nebo jste jiný, taky použil docela silnou větu, že euronacionalismus, ty integrační tendence v Evropě se staly konkrétním výrazem expanzivního úsilí Německa fakticky ovládnout Evropu. Jak jste na to přišel?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem ten článek, který teď citujete, napsal po pečlivém studiu několika zajímavých pramenů, zejména knihy, která tady vyšla předčasem, jmenuje se Znečištěný pramen – nedemokratické počátky evropské integrace, napsal jí britský historik John Laughland, na půdorysu toho článku. A myslím si, že ani v tomto rozhovoru nemáme asi dost prostoru, abych tady uváděl různá historická data, ale skutečností je, že teorií evropského sjednocování byla celá řada, některé z nich byly násilné, některé nikoliv násilné. A pravdou je, že jedním z motorů evropské integrace vždycky bylo Německo. Pravdou je, že Německo v celé řadě případů si do evropské integrace projektovalo své vlastní strategické záměry a své vlastní zájmy.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorČili říkáte, že pod pláštíkem integrace Evropy Německo chce Evropu ovládat?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já myslím si, že Německo chce hrát určitě důležitou roli v Evropě.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo je přirozené, když má sto milionů lidí, že je největší zemí.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Že evropská integrace slouží do určité míry jako nástroj německé zahraniční politiky k tomu, aby povýšila svůj vliv v rámci celé Evropy.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorMáme se podle vás Německa bát proto?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Nemyslím, že je nutné se ho obávat. A myslím si, že, když už jsme u toho článku, který citujete, že jsem tam také napsal doslova větu, že není, proč se Německa obávat, že Německo prošlo katarzí, demokratizací a očistou a že je to dnes demokratický stát. Ale myslím si, že kořeny některých politických koncepcí a některé inspirace dnešní evropské integrace, takové ty předválečné, že bychom mohli mít na paměti, na tom není nic špatného.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy míříte k tomu, že ty kořeny jsou v nacismu, nebo co?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já nemyslím, že jsou přímo v nacismu. Určitě tady existují některé ideové zdroje, ze kterých se napájel i nacismus, ale nechtěl bych se dopustit takové zkratky, že bych snad říkal, že evropská integrace byla inspirována nacismem.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo říká Jan Zahradil. Já se vás zeptám, plníte své sliby?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já doufám, že ano.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorA proč nefunguje vaše webová stránka, kde je napsán slib, že v květnu už fungovat bude a dnes máme konec června a nic?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Už mi to bylo vytknuto několikrát. To je, samozřejmě se musím přiznat, že je to díky mé nedůslednosti. Jediné, co vadí zatím ke spuštění, nebo co schází ke spuštění této webové stránky, je můj vzkaz voličům, to znamená, ten základní …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTeď jste jim vzkázal, že neplníte sliby.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/… ten základní message, to oslovení, kterým je pozvu na webovou stránku. A já jsem to prostě ještě nestačil napsat.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTakhle to bude s ODS se vším?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Ne, musím to napravit během několika dnů, ale v každém případě, pokud jde o webové kontakty, nebo nějaký webový styk s mojí osobou, tak ten je možný i přes webovou stránku ODS.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo říká Jan Zahradil, který má třicet sekund na to, aby vám řekl cokoliv mu leží na srdci.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já jsem přesvědčen, že když už jsme se dotkli tématu Evropské unie, že by bylo dobré si uvědomit, že ta představa o Evropské unii, kterou předkládá a obhajuje současná vláda, není jediná možná představa, že bychom se neměli bát nových řešení, nových koncepcí a nových nápadů.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorŘíká Jan Zahradil a patří vám. 257400999, to je Press klub, dobrý večer, ptáte se Jana Zahradila.

posluchačDobrý den. Můžu položit otázku, panu …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPtejte se?

posluchač… skoro ministrovi. Já jsem chtěl zareagovat na to, nedávno tady padl termín postdemokracie, pan Zahradil jistě dobře ví, že ten termín nepadl poprvé ve Varšavě, ale, že to je termín pana profesora Krouče. Jsou tady takoví dva lidi, kteří to reprezentují, a to je pan Giscard D´Estaing, že jo, který nebýt prezidentem, tak sedí dneska v kriminále, potom náš pan privatizační profesor. Otázka, jestli si pan Zahradil nemyslí, že Giscard jde pro Evropu proto, že v ní vždycky bude něco znamenat, ten náš pán bojuje proti Evropě v podstatě proto, že vždycky tam bude vlastně šášulou.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorMyslíte pana prezidenta?

posluchačSamozřejmě, když vidím, jak se mu vysmívají studenti na univerzitách ekonomických, že on odchází bočním vchodem, vypískaný …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorZatím rozumíme otázce, necháme pana Zahradila, aby odpověděl.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já si především myslím, že ten francouzský politik, o kterém mluví tazatel, se nejmenuje Giscard, to byl předseda Konventu, ale tazatel asi myslí prezidenta Chiraca, na kterého skutečně existovalo několik obvinění, ta nebyla projednávána díky jeho prezidentské imunitě. Jinak, pokud jde o boj proti Evropě nebo pro Evropu, my se nebavíme o Evropě, ale o Evropské unii, což je něco trochu jiného. A teorii, že někdo kritizuje Evropskou unii, protože se bojí, že by v tom integračním komplexu ztratil svůj vliv, to já prostě nesdílím. Takže nesouhlasím s tím, co bylo řečeno, že tady se kritizuje, nebo že někdo kritizuje, nebo že prezident České republiky kritizuje …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorVy to ještě nemáte vyjasněné s tím předsedou, že jo?

posluchačAno, čestný předseda. Prezident České republiky kritizuje Evropskou unii, protože se jí obává.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTak máme šanci na další dotaz pro Jana Zahradila. Dobrý večer.

posluchačDobrý večer.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPtejte se?

posluchačPane Zahradile, je mi moc líto, tyhle ty kecy, co vy tam předvádíte …

Petr ŠIMŮNEK, moderátorPojďme k otázce, prosím.

posluchač… je to pro ostudu, nezlobte se na mě.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorTo nebyl dotaz, ale komentář. Máme poslední dotaz pro Jana Zahradila. Dobrý večer.

posluchačDobrý večer.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorDobrý večer. Ptejte se? Tak, to se nám ztrácí. Dáme šanci dalšímu posluchači. Dobrý večer.

posluchačDobrý večer. Já jsem se chtěl zeptat, jestli se máme omluvit sudetským Němcům za atentát na Heydricha a za vypálené Ležáky, jak to u nás někteří politici chtějí, včetně pana Václava Havla.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Já myslím, že sudetským Němcům se není třeba v tuto chvíli za něco omlouvat. Myslím si, že ta záležitost je uzavřená, byla uzavřena česko-německou deklarací z roku 97, byla uzavřena deklarací Poslanecké sněmovny z roku 2002. A pokud mám hovořit za sebe a za ODS, tak pro nás tyto otázky, otázky poválečné minulosti jsou jednou provždy uzavřeny.

Petr ŠIMŮNEK, moderátorUzavřen je taky Press klub s Janem Zahradilem. Díky, že jste k nám dnes přišel.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/Děkuji také za pozvání. Na shledanou.