Sedmička

Moderátor (Martin Veselovský):

Pokud nenastane nějaký nečekaný zvrat, pak budeme mít v nejbližší době kompletní vládu a výhled na volby ve standardním termínu. Politická krize, která byla odstartována již před 4 měsíci tak pravděpodobně končí. Do studia dnes přijali pozvání předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Dobré poledne.

Moderátor (Martin Veselovský):A poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Dobrý den, dobré poledne.

Moderátor (Martin Veselovský):Samozřejmě i vy diváci máte dnes svým telefonickým hlasováním odpovídat na otázku, komu z obou pozvaných politiků věříte více. Pojďme k prvnímu tématu. Včera dopoledne proběhlo zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, které bylo poslední instancí, která by mohla zhatit cestu k nové vládě. Pojďme se podívat na jeho průběh a výsledek.

Paroubkovi, jako kandidátovi na nového premiéra, dali dnes hlas téměř všichni přítomní členové Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Jiří Paroubek /ČSSD/, budoucí premiér:No tak já už nemám, co bych k tomu dodal.

Zelenou zároveň dostalo i složení nové vlády, ve které si svůj počet udržela Unie i KDU.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, ministr práce a sociálních věcí:Je to varianta, která je blíže lidovecké představě, než původní naší.

Stanislav Gross /ČSSD/, odstupující premiér:Že bychom z toho řešení měli radost, to prostě nemáme.

Kriticky se k nové vládě už několik dnů před dnešním jednáním vyjadřovali někteří sociálně-demokratičtí poslanci a zástupci z krajů.

zástupci Jihomoravského, Královehradeckého a Ústeckého kraje:Považuji tuto bitvu z naší strany za prohranou.

zástupci Jihomoravského, Královehradeckého a Ústeckého kraje:To bude koalice, která nebude příliš pevná.

zástupci Jihomoravského, Královehradeckého a Ústeckého kraje:Vnímám současnou situaci velice negativně.

zástupci Jihomoravského, Královehradeckého a Ústeckého kraje:Není to úplně to pravé ořechové.

Většina sociálních demokratů však dávala najevo, že Paroubkův kabinet nakonec podpoří, což se dnes tady také potvrdilo.

Richard Dolejš, předseda středočeské ČSSD:To napětí ve společnosti bylo již neúnosné.

Jana Vaňhová, místopředsedkyně ČSSD:Veřejnost už bude ráda, když vládní krize skončí.

Krátce po jednání Ústředního výboru ČSSD se ovšem situace značně zdramatizovala. Poslanci Kavan a Laštůvka, kteří se vrátili ze zahraniční cesty naznačili, že Paroubkovu vládu nepodpoří. Koalice přitom k tomu potřebuje hlas každého poslance.

Vladimír Laštůvka, poslanec ČSSD:Přece tady byla dohoda, a já nechápu, proč ta byla smetena a tato je tak zase přijata.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Nevidím, v čem řešení, které je nám teď nabízeno, by mělo být lepší.

Za těmito dveřmi se pak trojice Gross, Paroubek a šéf poslaneckého klubu Kraus snažila oba poslance přesvědčit, aby vládu podpořili. Zatím marně.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem nezměnil svůj názor.

Vladimír Laštůvka, poslanec ČSSD:Ta situace, v níž jsme už několik týdnů je velmi obtížná.

Michal Kraus, předseda poslaneckého klubu ČSSD:Předpokládám, že jsou to lidé dospělí.

Současný premiér Gross se chce ještě v pondělí ráno sejít s prezidentem Václavem Klausem a teprve po té jeho vláda podá demisi.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme se, pane předsedo Zaorálku, ještě na chvíli vrátit k tomu, co odeznělo v šotu. Když budeme předpokládat, že pánové Laštůvka a Kavan jsou dospělí lidé, to znamená, že disponují vlastním názorem, tak měli bychom se obávat před hlasováním o důvěře v poslanecké sněmovně, která bude vyjadřovat důvěru nové vládě Jiřího Paroubka, měli bychom se obávat toho, že oni dva nezvednou ruku pro tu vládu? To znamená, že by také mohli být těmi, kdo tu vládu, tak říkajíc, shodí?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Tak určitě definitivní slovo bude mít to hlasování a to je něco, co se nedá nahradit žádnými úvahami ani prognózami a já bych mohl jenom zopakovat to, co vy jste řekl. já také věřím na odpovědnost pana Laštůvky i Kavana. Věřím prostě, že těch 70 hlasů z klubu Sociální demokracie bude.

Moderátor (Martin Veselovský):To je podpořeno vaší neochvějnou vírou nebo je to podpořeno nějakými fakty řekněme?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:No tak je to možná nejvíc podloženo tím, že znám dobře pana poslance Laštůvku i Kavana, znám jejich výhrady. Ty výhrady má dneska více lidí, více poslanců a členů Sociální demokracie, protože víte ta nespokojenost je tady s tím, že se ukazuje, že ten systém tady samozřejmě velmi dobře nebo prostě snadno podléhá takovým těm, kteří rozbíjejí nebo vydírají. Jako to je neblahá věc, jako, která se ukazovala i v této krizi. A myslím si, že když budeme teď o té krizi mluvit, já doufám, jako o skončené brzo, tak bychom měli také trochu se zajímat tím obecným, co ta krize ukázala, jaký je její skutečný výsledek a jak možná čelit tomu, aby do budoucna nebylo možné tak snadno vydírat a nebo rozbíjet vládní koalici. Protože já si myslím, že to je problém, se kterým se může tady potýkat každý.

Moderátor (Martin Veselovský):Můžeme se o tom bavit dále. poslední otázka ke klubu poslanců. Přesvědčovací schopnosti stranických organismů tedy jsou značné a vy v ně věříte.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já víc, než na ty přesvědčovací schopnosti, věřím na pana poslance Laštůvku a Kavana, že to dobře zváží.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak. Pane poslanče Zahradile, kdo je podle vás, když budeme mluvit o té politické krizi jako o téměř ukončené, když budeme mírnými optimisty, tak kdo je podle vás viníkem té krize?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Viníkem krize je samozřejmě, pokud bych to měl personifikovat, tak zcela jednoznačně dnes už velmi pravděpodobně bývalý premiér. Člověk, který se choval způsobem nedospělým, který se choval způsobem nedozrálým, který nebyl schopen vysvětlit různé podivné okolnosti spojené zejména s jeho osobním životem. No a v širším smyslu slova je samozřejmě viníkem té krize Sociální demokracie, tím, že vůbec umožnila, aby se takový člověk dostal do jejího čela a on v tom čele stále ještě je, protože pan Gross stále ještě je předsedou Sociální demokracie. Takže toto je jaksi podklad, řekněme té krize. Já nesouhlasím s tím, že krize skončila. Já jsem přesvědčen, že ty turbulence budou pokračovat. No a je to samozřejmě výpověď o řekněme vnitřnostech Sociální demokracie, o tom, jaké frakce, jaké proudy, jaké osoby tam spolu zápolí, zápasí a ta výpověď nedopadá pro tuto stranu nijak zvlášť příznivě. Výsledkem celé té záležitosti bohužel je, že na levici začínají dominovat komunisté. Já bych se mohl tvářit jako opoziční poslanec, že je mi to v podstatě jedno, mohl bych mít dokonce radost z toho, že Sociální demokracie ztrácí body,. Já z toho radost nemám, protože já bych chtěl, aby na levici byla naším hlavním soupeřem a oponentem demokratická strana a to si stále ještě myslím při všem, co si o Sociální demokracii v tuto chvíli mohu myslet, že to je demokratická strana, zatímco Komunistická strana je v tomto ohledu velmi problematická záležitost.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já si, jestli mohu reagovat, si myslím, že je příliš jednoduché, ale pane poslanče, to co jste řekl. Jednoduché to není. Kdybych měl říci, co to bylo za krizi, tak bych především řekl, že to nebyla krize programová, programová krize koalice. Byla to krize důvěry. Byla to krize důvěry hlavně řekněme mezi představiteli, mezi předáky koaličních stran, proto přišel nejdřív ten návrh, aby se sestavila nová vláda bez politických špiček. Víte proč to říkám?

Moderátor (Martin Veselovský):Tak první návrh byl sestavit tu vládu bez premiéra Grosse.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ne první návrh byl, my jsme ho předložili 14 dní zpátky, byl ten…

Moderátor (Martin Veselovský):Váš návrh, rozumím.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:… abychom sestavili vládu bez koaličních špiček, abychom řešili ten problém krize důvěry těch politických špiček. Protože opakuji, nebyla to krize programu. Ten návrh…

Moderátor (Martin Veselovský):Můžete to personifikovat? Kdo je viníkem?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:… ten návrh KDU-ČSL, že chce zůstat v koalici, ale že chce vyměnit premiéra, ten je podle mě velmi nestandardní. Pokud se někomu nelíbí v té koalici, mohl z ní odejít. To, že požadoval takto výměnu premiéra, to je prostě něco, podle mě, dost nestandardního a samozřejmě, že z toho vznikl veliký problém. Jako pro Sociální demokracii to byla nesmírně obtížná situace. A mě jde o to, že to, jak ta krize trvala dlouho, na tom si dovolím tvrdit má podíl více aktérů. Já vám připomenu jednu věc: v roce 1996 umožnila Sociální demokracie vaší straně vznik menšinové vlády. Protože jsme věděli, že vládnout je třeba a že ta stabilita pro ten stát má…

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ale totéž se stalo v roce 1998 v opačném gardu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ale já tím chci říci, že celá ta krize podle mě byla krizí, kdybych měl říci, co podle mě bylo jejím tématem, jestli dojde k nějakému dramatickému zpolarizování na té politické scéně a nebo jestli naopak zase budeme tvořit nějaký konsensus. Především založený na programu. Jako to bylo podle mě to, co se v té krizi rozhodovalo. A já bohužel musím říci…

Moderátor (Martin Veselovský):Promiňte pánové…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Když jde o ty, kdo se podíleli na té krizi, tak si myslím, že v ní svou roli sehrála také opozice. Jak se chovali komunisté? Ti mluvili o zradě politického programu, když Sociální demokracie vytvořila koaliční vládu a …

Moderátor (Martin Veselovský):Pane předsedo já vám… pane poslanče dovolíte? Já jsem měl… ta moje otázka směřovala k personifikování viníka nebo to nazvěte nějak jinak, jak chcete.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já tvrdím, že jak se ta krize dlouho vyvíjela, tak těch viníků musí být nutně víc, protože Sociální demokracie chtěla tu krizi řešit. Takový manévr, jaký se po nás chtěl, byl velice riskantní. Navíc my jsme samozřejmě vůbec nesdíleli to, co bylo součástí kampaně kolem Stanislava Grosse. To jakkoliv Stanislav Gross i v Sociální demokracii byl kritizován, prostě ten způsob, který prostě to co to co začalo, to bylo něco pro Sociální demokracii nepřijatelné. to byl prostě hon na jejího předsedu.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:To nemohu přijmout. To je zcela jasně snaha se vyvinit z celé té situace, hovořit o tom, že to byla krize politických špiček, že za to může více lidí, že za to může více politických stran, prostě rozprostřít ten problém, který vzešel ze Sociální demokracie a zejména od jejího předsedy na celou politickou scénu. To odmítám. To není problém české politické scény, to je problém nevyzrálosti Sociální demokracie, to je problém toho, že ta strana je bohužel taková, jaká je. Je taková, jakou ji vytvořil Miloš Zeman, který z každého kouta vymetl nějaký proud, který zařadil do té politické strany, takže je to vzájemně jakýsi nesourodý konglomerát různých vzájemně protichůdných proudů. Tento nevyzrálý konglomerát si do svého čela postavil nevyzrálého člověka, který na tu funkci zjevně nestačil a výsledek byla vládní krize. Nezatahujte do toho jiné politické subjekty, protože je to především personální krize a v určitém smyslu slova strukturální krize vaší strany.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane předsedo, já tu otázku, když dovolíte, já tu otázku posunu. Já to akceptuji, váš názor. Sdílíte názor, který se může objevovat a po pravdě řečeno, i diváci k němu můžou dojít, pokud vidí vznik nové vlády a okolnosti vzniku vlády Jiřího Paroubka, názor, že lidovci dosáhli přesně toho, co od začátku chtěli? To znamená zůstat ve vládě v tom stejném obsazení, akorát bez Stanislava Grosse. Znamená to tedy velké vítězství pro lidovce?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já nevím, co přesně chtěli jednotliví lidovci, představitelé Strany lidové, když tu krizi eskalovali. Toto nevím. Nevím, jestli jim všem šlo o zachování koalice. Pro mě je částečný úspěch, že se jí nakonec povedlo obnovit. Možná i navzdory těm, kteří ji chtěli rozbít. Ale mně připadá opravdu důležité to, jak se chovali ti ostatní účastníci krize. Jak pomohli tu krizi vyřešit. Prostě vytvořit tady stabilní politické poměry, to není věc jednoho člověka a jedné politické strany. Jestliže komunisté na nás křičeli, že my zrazujeme svůj politický program, tak mě minimálně překvapilo, že ze strany ODS zněla velmi podobná rétorika pane poslanče. Já si pamatuji váš příspěvek, když jste napsal, že si chtějí sestavit vládu servilně vůči Bruselu, že to je podvod na voličích a podobně. To byla, to byl velmi podobný způsob řeči, jako jsem slyšel od pana Grebeníčka. Copak ODS by neměla mít ambici podílet se na řešení podobné situace konstruktivněji, než komunistická strana? Jako máte pocit, že se vás to opravdu vůbec netýká?

Moderátor (Martin Veselovský):Zkuste jenom navrhnout, aby mohl pan poslanec na něco reagovat, něco konkrétního, jak se měla ODS podílet na řešení krize?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ten křik, který všude zazníval, že teď se ukáže, jestli my se dáme nebo nedáme dohromady s komunisty, prostě ta licoměrnost, se kterou prostě všichni kalkulují s komunisty jako s někým, s kým vlastně skrytě nebo více méně skrytě spolupracují…

Moderátor (Martin Veselovský):Pane předsedo, ptám se vás, měla ODS přijít za vámi, natáhnout ruku a říct: my podpoříme vaši menšinovou vládu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Samozřejmě je to jedna z možností, ale ODS prostě také mohla se stavět konstruktivněji k tomu, že prostě mohla třeba připustit tu variantu, že by se umožnilo Sociální demokracii menšinově vládnout. To je přece naprosto regulérní varianta.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane Zahradile, vaše reakce?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Pane předsedo, vy jste neuvěřitelný. My jsme přeci přišli s návrhem, který byl konstruktivní, o kterém dokonce i Stanislav Gross připustil, že bude přemýšlet a že o něm možná bude jednat. přišli jsme s návrhem na úřednickou nebo řekněme technokratickou vládu, která by tady vládla několik měsíců, její vládnutí bychom umožnili a ta vláda by dovedla zemi k předčasným volbám, které jsme považovali a stále považujeme, a to je naše legitimní právo, za nejčistší způsob řešení vládní krize. Lepení rozbité vládní koalice s tím, že tam vyměníte nějaké figurky a jede se dál, jako se jelo před tím, to my prosím pěkně, za řešení považovat nemůžeme, my to za žádné řešení nepovažujeme.

Moderátor (Martin Veselovský):Promiňte, pane poslanče, ale pořád ještě to kopíruje výsledky voleb v roce 2002.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Samozřejmě. Já říkám, že my jsme přišli s konstruktivním návrhem, byl to návrh, který v podstatě korespondoval časově s vaší nedohodou, protože vy jste se napřed dohodli, pak jste se nedohodli, pak jste se zase dohodli. My jsme do toho vstoupili konstruktivním způsobem, řekli jsme dobrá, tak je vidět, že tady už žádná dohoda není možná, my přicházíme s tímto návrhem. Vy jste si pak zvolili jinou cestu, zvolili jste si cestu, říkejme tomu jakýchsi škatulata hejbejte se, dobrá, to je vaše záležitost, já vám to neberu, to je vaše legitimní právo. Ale neobviňujte nás z toho, že jsme se chovali nekonstruktivně. A vaše poznámky na adresu komunistů, nezlobte se na mě, to je pokrytectví. Pan Paroubek, váš příští premiér designovaný…

Moderátor (Martin Veselovský):I váš příští premiér.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Tak z řad Sociální demokracie, abych to upřesnil, se nechal slyšet, já tady mám ty citáty, že někdy za 4, za 5 za více let Sociální demokracie může vládnout s komunisty, že to není žádný problém. Že přece komunisté přece nejsou žádná démonická strana, že Sociální demokracie k nim má blízko a že s nimi jednou vládnout budete. Tak se od nich tak neodtahujte a myslím si, nevím, jestli pro vás je to zrovna přijatelné, ale nedémonizoval bych zrovna z vašeho místa tak komunisty, když váš budoucí premiér se k nim v podstatě hlásí.

Moderátor (Martin Veselovský):Já bych poprosil o krátkou reakci. Je to i váš názor nebo je to názor jen pana Paroubka?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já v té sněmovně jsem a vím, že ODS dělá celé období politiku nulové tolerance. Prostě destruktivní postoj vůči vládě, ať předkládá cokoliv. To jsme prostě slyšeli od ODS celou dobu. Pouze jediná varianta jsou předčasné volby. A váš návrh přišel prostě až v závěru. No ale jako vy si to myslíte.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:No my si to skutečně myslíme a máme na to právo.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já znovu opakuji, tady prostě nebyla žádná programová krize, tady byla pouze krize důvěry špiček…

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ne špiček, špičky.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:A šlo o to, jestli jsme schopni jí vyřešit a obnovit podle mě vládní sestavu, která je po těch volbách, které tu naposled byly jednou z nejmožnějších a nejpravděpodobnějších…

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:A to jste…

Moderátor (Martin Veselovský):Nechte domluvit pana předsedu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:O co jde je přeci to, jestli se tady plné program, v jakém stavu je země, jako a tahle koalice byla schopná ukázat, že tenhle program je prostupný, ty programové pilíře na kterých stojí jsou dostatečně pevné, ty jsou pevné po té krizi, jako byly před ní. Jako a domnívám se, že v takové situaci je i rolí opozice, aby umožnila vládnout té sestavě, která po těch volbách je schopna vládnout.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak, otázku posunu do budoucnosti. Jak to vypadá, nechci předjímat, vy jste spíš pesimistický v tomto ohledu, možná někdo může být víc optimistický, ale pokud budeme mít novou vládu pod vedením premiéra Paroubka, jak se bude k této vládě chovat ODS? Nulová tolerance, sem tam nějaký ústupek?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Bude se chovat stejně, jako se chovala k vládě Vladimíra Špidly a jako se chovala k vládě Stanislava Grosse, protože je to stejná vláda, dokonce se stejnými figurami. Tam jsou 2 – 3 změny a jinak je to totéž. Takže nemáme důvod, abychom měnili přístup k této vládě. Mě spíš zajímá, jak se k této vládě bude chovat sama Sociální demokracie. Z toho co jsme tady viděli a slyšeli…

Moderátor (Martin Veselovský):Počkejte, počkejte pane poslanče, neutíkejte mi od tématu. Já bych, já bych…

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já jsem vám to řekl jasně. Ano nulová tolerance, nemáme důvod podporovat toto uspořádání.

Moderátor (Martin Veselovský):To znamená, že kdybych opravdu extrémně fabuloval, tím myslím, že fabuluji hodně, protože pan premiér Paroubek už říkal, že to snižování daní nebude nijak extrémně velké, ale kdyby se objevil takový zákon, který by mohl být nakrásně i z vaší dílny i přes to ho zaříznete.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Pane redaktore, na tuto otázku odpovím ve chvíli, kdy pan Paroubek s nějakým takovým návrhem přijde a kdy o něm nebude jenom hovořit a na základě toho, co v takovém návrhu bude obsaženo. Takže fabulovat a spekulovat můžeme v teoretické rovině, ale odpověď na tu otázku si nechám až na případné praktické návrhy, které z vlády přijdou.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já jsem rád, že s vámi na toto téma mohu mluvit. Já jsem přesvědčen, že tento typ politiky prostě oslabuje celou Českou republiku. Vy znáte dobře i situaci v sousedních zemích. Vemte si situaci v Polsku.Tam přeci byla také dost hluboká vládní krize. Dnes je ale situace taková, že tam existuje v té vládě, která v tuto chvíli vládne, shoda na penzijní reformě, existuje shoda v postoji k Evropské unii, existuje shoda v postoji k Ústavní smlouvě a Polsko je vnímáno v současné době jako silný a jasně znějící hlas v EU. Já vám říkám, že přece tady docílit této dohody, prostě odmítnout tu polarizaci, která poškozuje zemi a naopak dělat politiku určité rozumné dohody ve věcech, které jsou pro ten stát důležité bez ohledu na toto jedno volební období, to je věc, která prospěje celému státu, proto kritizuji váš přístup ke krizi. Vy jste řekl, že bude pokračovat nulová tolerance, a já vám říkám že to je nešťastné, protože když se nedokážeme dohodnout v některých zásadních věcech, tak to poškodí, možná, že stranicky to pro vád bude výhodné, možná je to politika, která vám přinese něco z toho mocenského, stranického zájmu, ale tvrdím, že pro tu zemi je to škodlivé.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:To bych mohl opáčit stejným způsobem a řekl bych na to asi, že v případě, že se domníváme, že škodlivá pro tuto zemi je vaše vláda, která je vedena zejména Sociální demokracií, Sociální demokracie je hlavním elementem, tak nemáme přece důvod, abychom podporovali něco, co této zemi neprospívá. já nevidím nic špatného na tom, jestliže je tady jasně definovaná vláda a proti ní jasně definovaná opozice. To není žádná polarizace, o které vy hovoříte, to není žádné štípaní společnosti na dvě poloviny. To je normální demokratický proces, v každé demokratické zemi běžný, že máte vládu, složenou ze stran, které vyhrály volby a máte opozici, která jí kritizuje a která řečeno slovy vašeho bývalého předsedy, jde po krku. Nedémonizujte tady tu situaci, nevolejte po konsensu za každou cenu, protože vytvářet jakési blátivé kompromisy je mnohdy mnohem horší, než se utkat, možná někdy tvrdě, možná někdy dokonce příliš tvrdě, kvůli nějaké programové kontinuitě.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane předsedo dovolte, dejte mi slovo. Jestli dovolíte, já ty otázky stáhnu zpátky k několika konkrétnostem, nad kterými možná teď i naši diváci uvažují, protože prostě sledovali to, jak se tvořila vláda, jak jste se dohodli po té, jak jste tu dohodu minulý týden zcela jaksi neudrželi v rukou. Já se zeptám. Stačilo vám, pane předsedo nebo Stanislavu Grossovi to, že se lidovečtí ministři jen vzdali svých místopředsednických postů ve straně a vy jste jaksi kývli na to, že budou ve vládě.To opravdu stačí takováto hříčka k tomu, abyste vzali zpět svůj návrh, že ve vládě nebudou stranické špičky?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já jsem to vnímal jako gesto, takové minimum aspoň náznak toho, že jsou ochotni k určitému ústupku, kompromisu. Samozřejmě, vůbec bych to nijak moc nepřeceňoval, nemyslím si, že by to bylo něco až tak obtížného z hlediska obsahu, je to spíš formální gesto.Na druhé straně bylo možno na to nějak navázat a protože jsme měli zájem se dohodnout, tak to prostě bylo možno učinit součástí toho procesu vyjednávání.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak já se vrátím k jedné z těch předchozích otázek ohledně snad vítěze této krize. I když možná to není šikovný termín, ale pořád to přece vypadá, že lidovci dosáhli všeho, čeho chtěli, protože zůstávají jejich ti stejní ministři ve vládě s jiným premiérem. To je to, co od začátku říkali, že chtějí. Já jsem to četl, velice pečlivě. Je to tak? Vnímáte to tak?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já nevím přesně, co chce KDU-ČSL.

Moderátor (Martin Veselovský):Ale vy jste byl jedním z hlavních vyjednavačů pane předsedo, jak to, že to nevíte? To vám to neřekli celou dobu?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Nevím to, protože pro mě bylo rozhodující to, jaký je jejich zájem pokračovat v této koalici. Do jaké míry platí, že ty programové principy, na kterých byla zásadní, poměrně dost slušná shoda, do jaké míry jim stojí za to v nich pokračovat. Ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ta vláda dokázala ten program plnit. Jako to je pro mě ten podstatný zájem KDU-ČSL. To, co se hrálo kolem Stanislava Grosse, to je pro mě otázka, co to mělo být a možná, že se to jednou ukáže. Pro mě je podstatná jiná věc. Jestli z té krize existuje nějaké poučení. Ne jestli existuje vítěz a poražený. Nezlobte se, kdo je tady vítěz, kdo je tady poražený?

Moderátor (Martin Veselovský):Já se ptám, já se ptám.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Přece celá ta krize, takové krize jsou, jako v osobním životě. Je to věc poměrně dost úmorná a určitou cenu má také to, jestli jsme schopni ji dokončit. Myslím, že to byl dneska požadavek na politiky, aby dokázali najít z toho východisko.

Moderátor (Martin Veselovský):A z jakého důvodu máte dojem, že za minulé 4 měsíce, protože tak dlouho ta krize trvala, všem zúčastněným stranám a nakonec v to počítám i ODS, šlo zejména, abych to řekl možná okrasně, o blaho lidí, prostě tam na prvním místě byla starost o to, aby se lidé ve společnosti měli dobře, aby to všechno fungovalo. To znamená to, co by prostě vláda a političtí reprezentanti měli mít.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Tak jednoduché to přeci nikdy není. Vždycky je to spor mezi dvěma věcmi. Na jedné straně jsou ty užší zájmy, mocenské zájmy, stranické. Pak je tu řekněme ten řekněme zájem o blaho lidí.

Moderátor (Martin Veselovský):Co převažovalo v minulých 4 měsících?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Jako myslíte u jednotlivých politických stran?

Moderátor (Martin Veselovský):Například u vás?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já věřím, že tím, že jsme nakonec přistoupili na tu dohodu i s tím pouze gestem KDU-ČSL, tak je to projev toho, že nám jde především o to, že chceme tu krizi skončit a že chceme, aby ta země byla naplno řízena vládou, která prostě nečeká na to, jestli někdo je nebo není v demisi, jestli do ní přijde nebo odejde a která je schopna vládnout. takže já tvrdím, že to, že jsme přistoupili na tuto dohodu s nepříliš velkým ústupkem KDU-ČSL, tak je to z naší strany projev toho, že chceme pokračovat v politice, která podle mě se dělala dobře, ve které jsme měli možnost uskutečnit podstatné věci, které jsme chtěli dělat a ve které má podle mě smysl pokračovat v tomto volebním období. Ale důležité je, abychom z toho udělali nějaký závěr. A já věřím, že jiný, než který udělala ODS, která dnes navrhuje nebo se chystá navrhnout, mám na mysli to, aby v budoucnu bylo možné, aby Sněmovna se rozpustila hlasováním, které by měl navrhnout prezident republiky. To je jako kdyby určité poučení z té krize, myslím si, že to poučení je jednak zákon o střetu zájmů, který by se měl přijmout a který je jednou z priorit té vlády a to druhé je podle mne uvažovat, jak podobným krizím předcházet. Já jsem ale přesvědčen, že návrh, který předložila ODS je vadný z toho důvodu, že smyslem není u nás vytvářet mimořádné volby nebo posilovat mimořádné volby, vytvářet daleko labilnější situace, kdy prostě nedokončíme volební období. Naopak, já si myslím, že úkol je úplně opačný. Jako úkol je, aby strany, které vyhrají ve volbách, měly možnost prostě ty 4 roky realizovat svůj volební program a proto jenom bych chtěl přijít s jiným návrhem, než ODS. Já si myslím, že bychom měli uvažovat o něčem podobném, co je třeba v německém Bundestagu, jaké jsou v Maďarsku, Slovensku, Španělsku a to je onen princip hlasování nebo konstruktivní nedůvěry. já jenom dvěma slovy vysvětlím, co to je.

Moderátor (Martin Veselovský):Prosím v rychlosti.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Funguje to v Německu tak, že pokud chce nějaká politická síla hlasovat o nedůvěře vládě, tak musí zároveň představit kancléře, který získá zároveň při tom hlasování většinu.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak, vaše reakce pane poslanče?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já jsem přesvědčen, že vládní krize není nic, co by nějak dehonestovalo demokratickou politickou scénu. Co je dehonestující, co je nepříjemné je možná důvod, ke kterému došlo v této vládní krizi. A tady já nesouhlasím s vámi pane předsedo ohledně těch důvodů. Já myslím, že bagatelizujete ty důvody. Prostě ten důvod je v osobním nezvládnutí, osobním managementu celé této záležitosti ze strany stále ještě vašeho předsedy. To už jsem tady řekl. To, že taková osoba je vůbec vaším předsedou, to něco vypovídá o vaší straně, ale to teď nechme být. Vládní krize v demokratických zemích vypukají. Když se podíváte po Evropě, vládní krize se odehrávají leckde, dokonce se odehrávají velice často a dají se řešit různými způsoby. Řešit je předčasnými volbami, na to m také není nic špatného. Předčasné volby se odehrávají v řadě zemí a v řadě případů je to …

Moderátor (Martin Veselovský):Ale přece nebudete tvrdit, pane poslanče, že je to prvek, který by přispíval ke stabilitě?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:To netvrdím, ale jsou situace, kdy není možné je nějak smysluplně vyřešit, tak aby se bez nich znovu obnovila důvěra veřejnosti.

Moderátor (Martin Veselovský):Znamená to, že vláda Jiřího Paroubka není podle vás smysluplným řešením?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Není to smysluplné řešení, protože je to nová hra se starými kartami. Nebo když bych použil jiného přirovnání tak je to prostě nová partie se starými figurkami. Já to nepovažuji za smysluplné řešení a já jsem přesvědčen, že předčasné volby by voličům daly možnost, aby řekli, co si o tom všem myslí. Tohle působí, toto řešení, které zvolila Sociální demokracie, působí podle mého názoru jediným dojmem. Že se prostě chtějí držet těch židlí ještě alespoň ten rok, přesto že ta vláda během toho roku už nebude schopna nic smysluplného udělat.

Moderátor (Martin Veselovský):Jestli dovolíte, dostaneme se v dalších dvou tématech, které jsem deklaroval na začátku k tomu, co by vláda měla udělat. Dovolíte pane předsedo?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já jenom k tomu, co říkal pan poslanec.

Moderátor (Martin Veselovský):To byste mohli argumentovat do aleluja. Ne, já se vrátím k úplně konkrétní věci. Proč by si kdokoliv neměl myslet, že pan premiér Paroubek bude veden provázky z rukou Stanislava Grosse coby šéfa české Sociální demokracie? A já uvedu jen jeden takový důvod k tomu, že by si to někdo mohl myslet. Na sjezdu, jak jsme všichni v médiích a nebo tam přítomní viděli, pan Palas, ministr zemědělství, nazval pana Grosse vyhořelým palivem. teď v té vládě není. Tak se ptám: bude tou loutkou?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ale to je úplně… Já nevím, proč si myslíte, že by měl být loutkou. Vždyť premiér je přece figura, která je vybavena velkými kompetencemi, ten má velice silné postavení. My máme systém parlamentní v této zemi, kde je rozhodující postavou premiér a jestliže je někdo zkušeným politikem, tak samozřejmě je schopen s takovouto rolí pracovat.

Moderátor (Martin Veselovský):Já se ptám, jestli se za nestandardní situace, kdy…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Nechci uvažovat o něčem, co mi připadá že nemá žádnou oporu v žádných argumentech. Proč si myslíte, že je to loutková vláda? Proto nemáte žádný důvod.

Moderátor (Martin Veselovský):Ne, já jsem neříkal, že je to loutková vláda. Řekněte mi, proč odešel ze svého místa ministr zemědělství Palas?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ale to je podle mě otázka na pana Paroubka, který sestavoval tuto vládu. Nezlobte se, to musíte položit vy. Já nevím, jestli je to proto, že má výhrady proti politice zemědělské nebo to. Nezlobte se, ale toto není otázka na mě. On sestavoval vládu, nesl odpovědnost a rozhodoval se.

Moderátor (Martin Veselovský):Vám to zvláštní nepřijde? Ta souvislost mezi vyjádřením pana Palase vůči panu Grossovi.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Samozřejmě, kdybych byl premiér, tak si sestavuji tým, který budu chtít, aby byl loajální, že jo. to je podle mě něco, co je také možná jedním z kritérií. Ale odpověď musí dát pan premiér, jaká byla kritéria, podle kterých někoho vybral a jiného nevybral.

Moderátor (Martin Veselovský):Máte nějakou reakci pane poslanče?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:No, nemám na to žádnou speciální reakci. Pan Palas je zdá se jedinou obětí této vládní krize, jinak tam všichni zůstali. já nejsem žádný zastánce pana Palase, ale tam jsou ministři, které skutečně lze označit za mimořádně neschopné, jako například paní Emmerová, ta ve vládě zůstala, ta tam zřejmě nevadí, takže může to vzbuzovat spekulace, které jste tady naznačil, že je to jakási výstraha. Poslouchejte a držte pusu a krok nebo z té vlády taky vyletíte.

Moderátor (Martin Veselovský):Já bych jenom nerad vzbudil podezření, že mé spekulace vycházejí z dílny ODS, tak to není.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Dobře, ale já nebudu spekulovat o ničem tady, to mi nepřísluší tyto úvahy. V tom se necítím.

Moderátor (Martin Veselovský):Já to respektuji pane předsedo.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Mně připadá významnější, když tady mluvíme o předčasných volbách. Představte si, kdybysme připustili předčasné volby, tak by to znamenalo, že v celém tom období existence tohoto státu se podařilo dokončit volební období pouze pod kuratelou takzvané opoziční smlouvy.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ale proč tomu tak je? Já na to pak zkusím odpovědět, proč tomu tak je.

Moderátor (Martin Veselovský):Já jsem tady měl připraveno ještě další podtéma, panové. Já si myslím, že je hodně zajímavé, protože nás potom nenásilně dovede k tématu Evropské ústavní smlouvy a našeho prezidenta.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Tuším, co myslíte. Protože když hodnotíme jednotlivé aktéry té krize, tak je tady také postava prezidenta.

Moderátor (Martin Veselovský):Vy jste mi bezvadně nahrál, pane předsedo. Vypadá to, jako kdybyste program dnešní Sedmičky připravovali vy dva, ale tak to není. Pojďme se k tomu dostat, protože máte samozřejmě pravdu, že roli v celé krizi sehrál a ještě sehraje prezident Václav Klaus. Někteří sociální demokraté, pane předsedo, zejména předseda vašeho senátorského klubu Rakušan, zpochybňovali jednání prezidenta a jeho způsob angažmá. padala i silnější slova jako neústavní nebo protiústavní jednání. Minulou sobotu zveřejnilo několik sociálních demokratů úmysl podat stížnost k Ústavnímu soudu na jednání prezidenta. tak se tedy ptám celkem jednoduše: jednal protiústavně?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já bych to řekl tak, že my skutečně čelíme nebezpečí ústavní krize a to je podle mě, ta vládní krize měla prvky krize ústavní a to proto, že prezident činil kroky nebo naopak nečinil kroky, které podle mě z Ústavy mu nepřísluší.

Moderátor (Martin Veselovský):Já vám do toho drobně skočím a požádám režii o grafickou ukázku. Tam za námi uvidíte na obrazovce dva články Ústavy, ve kterých se právě hovoří o těch momentech, ve kterých se prezident teď nacházel a nachází. pokračujte.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:To základní je uvědomit si, že jsme parlamentní demokracií. Parlamentní demokracie je něco jiného, než prezidentský systém. Tady je klíčovou postavou kancléř v Německu nebo premiér v České republice, ten nese odpovědnost za vládu a všechny politické zápasy svádí v Parlamentu za vládu. On vlastně čelí, konfrontuje své názory se zástupci v parlamentu. jako takhle je postaven náš systém. Prezident toto nečiní. Prezident když říká nějaké názory, on je nehájí v Parlamentu. Prostě on není ústavně odpovědný ze své funkce. Je součástí exekutivy.

Moderátor (Martin Veselovský):Znamená to, že fakt, že minulý pátek prezident deklaroval, že nejmenuje menšinovou vládu je podle vás mimo ústavu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Ano, řada jeho výroků. Už to, jak chtěl těch 101 podpisů, to když mluvil o tom, že jeho trpělivost se počítá jenom na hodiny, to když řekl, že prostě demisi nepřijme. Ale prezident přece nemůže mít odpovědnost za sestavení vlády. Tohle není jeho kompetence z Ústavy a pokud tu Ústavu napíná tímto způsobem, tak tím samozřejmě… Podívejte se, tím, že on nepřijme ty demise, on tím vlastně blokuje a ochromuje klíčovou ústavní instituci vládu. to je vážná věc.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane poslanče Zahradile, vaše reakce?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Moje reakce je velmi jednoduchá. Každý si může přečíst ty výňatky z ústavních článků, které jste tady ukázali. myslím, že člověk nemusí být ústavním právníkem, na to aby zjistil, že volnost interpretace těchto článků může být když ne značná, tak rozhodně nějaká. Já si dovedu představit, že 2 právníci nebo 3 právníci, kteří se sejdou a budou interpretovat, co znamená každý jeden z těchto 2 článků, budou hledat jasné, správné ústavní vyjádření toho, k čemu to prezidenta zavazuje, tak dojdou ke 2 nebo 3 odlišným názorům. Já nejsem ústavní právník, abych to dělal, já jsem přesvědčen, že prezident se pohyboval v mantinelech Ústavy, využíval prostoru, který mu Ústava skýtá a nakonec se choval velmi racionálně a dokonce bych řekl, že se vůči nejsilnější, stále ještě nejsilnější vládní straně a nejsilnější parlamentní straně choval velmi vstřícně, protože naznačil v samém počátku, že pokud tady bude vůle k obnovení té bývalé koalice a pokud Sociální demokracie přijde s takovým řešením, tak že se bude chovat ústavně konformně, to znamená, že jmenuje premiéra z řad Sociální demokracie nebo nominovaného Sociální demokracií. Já nevím, co víc by si mohla Sociální demokracie přát, než takto ústavně konformní jednání od prezidenta. takže, abych to uzavřel. Nejednal protiústavně, choval se racionálně, choval se konstruktivně a podle mého názoru se pokusil při svém nejlepším vědomí a svědomí přispět k řešení té vládní krize.

Moderátor (Martin Veselovský):Já jenom musím tlumočit to, co teď napadá spoustu diváků u televize, možná to je šťouravá otázka nebo přípodotek, ale kdyby byl prezidentem Sociální demokrat, tak byste měl stejný názor?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Kdyby se choval tímto způsobem například v zrcadlově obrácené situaci vůči ODS, tak bych měl stejný názor.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já chci říct, že to jsou dvě věci, co tady říká pan poslanec já bych s některými prvky dokonce souhlasil, ale to jsou dvě věci a rozlišujme je. Podívejte se, já nemám nic proti tomu, aby prezident se zapojoval do řešení krize, já pouze říkám, že to musí činit v mantinelech, které mu dává Ústava. Pokud jde o to, že prezident vystupoval v té krizi jako určitý arbitr, tak dokonce mohu s vámi souhlasit, že si počínal korektně. Ale jiná věc je, že my jsme přes to současně svědky té tendence posilovat své postavení. A to je vážná věc, to se netýká jenom této krize, to je proces, který probíhá delší dobu. Od té doby, kdy v roce 2003 už prezident mluvil o kohabitaci, naprosto nepřípadně, jako to je podle mě vývoj, kterému my dneska čelíme.

Moderátor (Martin Veselovský):Mohl byste to přeložit do srozumitelnější řeči?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:No že tu je dneska soužití prezidenta jiného politického názoru s vládou, která jako levicové vlády a pravicového prezidenta, což je jako kdybychom měli prezidentský systém ala Francie, což v naší zemi není, my máme parlamentní demokracii. A podle mě je nesmírně vážná věc, když neustále jsou tady kroky, které se snaží postavení prezidenta zvýšit. Vemte si třeba ten anonymní návrh, který byl ve sněmovně a ve kterém se navrhovalo posílení pravomocí prezidenta, ke kterému se nikdo nehlásil. A teďka znova návrh ODS, kde navrhuje posílit postavení prezidenta. já tvrdím, že to je něco… Jako jakým směrem tady jdeme. My máme dneska prezidenta, nesmírně aktivního, který jako spontánní evolucí posiluje svoji pozici. jako a v té krizi jsme se díky tomu dostali na hranici ústavní krize. A uvědomte si, že to mohlo snadno vzniknout v případě, že by odmítne vzít demise, vláda je zablokovaná a není možné nic dělat.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já bych si vzal slovo. Já tady musím krátce připomenout, že když tady byla předešlá vládní krize před 7 – 8 lety v roce 1997, tak tehdejší prezident se choval mnohem více aktivistickým způsobem, než dnešní prezident. Tehdy vám to zřejmě nevadilo, teď vám to vadí. Já jsem přesvědčen, že dnešní jednání prezidenta je daleko korektnější, daleko racionálnější a daleko více v mantinelech Ústavy, než tomu bylo tehdy.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Tak já mám dojem, že daleko účinnější řešení je naopak posílit roli premiéra, protože se ukazuje, že Ústava je v tomto nedokonalá, posílit roli premiéra a navrhuji onen princip konstruktivní nedůvěry, jako hlasování, které posílí premiéra vůči těm, kteří chtějí vládu srazit.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak to je návrh ze strany Sociální demokracie ale když už hovoříme o české Ústavě a českém prezidentovi, pojďme k další události tohoto týdne, která s Václavem Klausem a nejen s ním souvisí. Stručně se to dá nazvat mediální přestřelkou mezi prezidentem a představiteli EP.

Argumenty Václava Klause proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé. Je smutné, že se tak bystrý mozek dal na cestu úpadku. To jsou jen některé argumenty místopředsedy Evropského parlamentu Vidala-Quadrase a Jo Leinena na adresu Václava Klause. Prezident Václav Klaus svolal na dnešek mimořádnou tiskovou konferenci na které prostřednictvím svého kancléře Weigla vzkázal: chci omluvu.

Jiří Weigl, vedoucí Kanceláře prezidenta:Urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země. Omluva je na místě.

Prezident je známý svým rezervovaným postojem k Evropské ústavě a dalším slučováním uvnitř EU. Dopis, ve kterém žádá omluvu poslal přímo šéfovi Evropského parlamentu Borellovi. Omluvu od dvou poslanců očekávají i europoslanci za ODS.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ty výroky jsou urážlivé, jsou urážlivé nejen pro prezidenta, ale jsou urážlivé i pro nás jako české europoslance.

Vidal-Quadras a Jo Leinen se ale podle posledních informací omlouvat nehodlají. Za svými názory si stojí.

Roca Vidal-Quadras, místopředseda Evropského parlamentu:Kdybych měl za co se omlouvat, udělám to, ale já si za tím vším pevně stojím.

Reakci od šéfa Evropského parlamentu očekávají tady, na Pražském hradě v příštích týdnech.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak nutno dodat, že oba poslanci EP mimo jiné vyzvali prezidenta k rezignaci, pokud Česko smlouvu neratifikuje a řekli, že Klausův pesimismus poškozuje jeho vlastní zemi. Tak se ptám…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Nezlobte se, ale pojďme se bavit o tom, co skutečně řekli a ne o vaší interpretaci. Já jsem četl ten text a tam přeci nebyla výzva k odstoupení. Tam bylo přeci napsáno, že pokud se prezident v něčem takto angažuje a je to názor, který se tak liší od vlády, tak potom, pokud by referendum dopadlo jinak, tak by měl potom eventuelně podat demisi. Ale to přeci není výzva, to je přeci řečeno, že by bylo racionální, kdyby podal demisi. Nezlobte se, ale síla toho prohlášení, jak jsem ho četl, byla neskonale slabší, než to co jste vy řekl, to není výzva k odstoupení.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já vím, že to budete nějakým způsobem bagatelizovat, ale to jsou výroky, které jsou skutečně neslýchané. Aby poslanec EP stanovoval prezidentovi, za jakých podmínek má podat demisi, to je skutečně za hranici veškeré mojí představivosti.

Moderátor (Martin Veselovský):Aby ta debata byla na pevném základě, pojďme si to ještě jednou ujasnit, protože on řekl, že pokud Česko neratifikuje Evropskou ústavní smlouvu, měl by prezident Klaus zvážit svoji demisi.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Tam bylo řečeno, že v duchu toho, jak se on v této věci angažuje, jestliže takovýmto způsobem zpochybňuje to, co je stanoviskem vlády, jestliže je tedy takový rozpor mezi prezidentem a vládou, rozumíte, kdyby to byl prezidentský systém a kdyby se prezident takto angažoval, tak by skutečně takovéto referendum bylo důvodem k demisi. A tudíž ten duch té věty je takový, že pokud to prezident bere tak vážně, jestliže takto v systému, který není prezidentský se chová jako kdyby byl, jestliže s tím takto spojuje svoji existenci, že dokonce mluví i proti vládě, tak by z toho měl vyvodit důsledky. jako je tam ten podmiňovací způsob, to nebyla výzva k rezignaci. To tvrdím, že je dezinterpretace.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já s tím nemohu souhlasit. To je prostě naprosto nepřístojný, nepřípadný výrok, ten si prostě žádný poslanec k hlavě jednoho státu, cizího státu EU prostě nemůže dovolit. To je za hranicí toho, co by si, to je jako kdybych já vyzýval, jako poslanec EP dejme tomu francouzského prezidenta, aby podal demisi v případě, že Francouzi 29. 5. 2005 odmítnou Ústavu v referendu, protože francouzský prezident se angažuje ve prospěch té Ústavy a pokud mu to voliči zamítnou, což je mimochodem velmi pravděpodobné, tak já bych z EP ho měl vyzývat, aby podal demisi? Já bych si to nikdy nedovolil.

Moderátor (Martin Veselovský):Bylo by to košer, tahle výzva, pane Zaorálku?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já jenom tvrdím, že to je míněno tak jak jsem řekl, že to je míněno v tom podmiňovacím způsobu a je to reakce na tu situaci, která je v České republice. Copak není stejně nestandardní a neslýchané, že prezident, který je součástí exekutivy v parlamentním systému se prezident v zásadní věci staví proti vládě takovýmto dramatickým a hlasitým způsobem? Říká, že je 100% proti, říká, že jdeme, srovnává EU s RVHP a další podobné naprosto přehnané výkřiky. Jestli se někdo takto opakovaně v tom angažuje, je to naprosto nestandardní situace a na to je odpověď: no pokud je to tedy tak, je to pro prezidenta takto zásadní věc, on je v takovém sporu s vládou, tak potom by s toho měl vyvodit důsledky. To je celé.

Moderátor (Martin Veselovský):Oni oba věděli, že to tak je přece.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já tvrdím, že to je logika toho vystupování, protože ta otázka, která je nezodpovězena je proč prezident, který je součástí exekutivy, takto nevybíravým způsobem ignoruje stanovisko vlády vlastní země.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane Zahradile, vy jste v zahraničí, vy byste na to mohl odpovědět. Vás by to neznervózňovalo jako člena vlády, kdyby prezident takhle jednal? V podstatě paralelně vedle vás nebo proti vám?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Připusťme, že bych se třeba ocitl v situaci, kdy bych seděl ve vládě a na Hradě seděl řekněme nějaký sociálně-demokratický prezident, který by říkal něco jiného než vláda. Samozřejmě jako vládnímu činiteli by se mi to nelíbilo, samozřejmě, že bych si byl vědom toho, že s tím nemohu nic dělat a samozřejmě, že bych to musel respektovat a ne vést studenou válku s prezidentem, což se bohužel děje a samozřejmě, že kdyby někdo mého prezidenta, ať už jakéhokoliv, někdo ze zahraničí napadl, tak bych ho jako ústavní činitel České republiky hájil a nepřipojoval bych se jako předseda Poslanecké sněmovny, což teda mi připadá obzvláště skandální, k jeho kritikům.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Nezlobte se, ale tady je situace, kdy prezident říká stanoviska, která nejsou v souladu se stanoviskem vlády a vládnoucích stran.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Prezident nemá vůči vládě žádnou odpovědnost, prezident není v žádném ústavním vztahu k vládě. Prezident vládu jmenuje, odvolává, Vy jste tady teď ukázal, jaké povinnosti prezident vůči vládě má, ale žádnou odpovědnost prezident vůči vládě nemá a z Ústavy mu také žádná taková povinnost nevyplývá.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:To je ovšem tragická situace. pokud tedy bude pokračovat situace, kdy prezident bude mluvit jedním hlasem a vláda druhým, tak nezlobte se, ale to bude postavení České republiky marginalizovat.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Vy byste chtěl dát prezidenta pod vládní kuratelu, jestli vám rozumím správně. je to tak.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Protože z Ústavy je prezident ústavně neodpovědný, tak je logické, že by měl být zdrženlivý. měl by ve svých názorech brát v potaz i názor těch, kteří myslí jinak, než on. Jestliže je někdo prezident, měl by brát v potaz, že reprezentuje Českou republiku a měl by reprezentovat i mě, moje názory na Ústavní smlouvu a velké části národa, který tady žije.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Dovolte, abych se vrátil do 90. let.

Moderátor (Martin Veselovský):Nevracejte se pane Zahradile. Protože když se vrátíte do 90. let, tak se budem těžko vracet zpátky.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ale protože to je ten samý modelový příklad. Tehdy byl prezidentem někdo jiný, premiérem byl dnešní prezident a mezi tehdejším premiérem a tehdejším prezidentem to jiskřilo v mnoha ohledech velmi podobně. A také nebylo v žádném případě mimo rámec ústavy, abychom tehdy prezidentovi zakazovali…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:To není odpověď na to co říkám.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:To je odpověď.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já se ptám: souhlasíte s tím, že by měl být prezident zdrženlivý a brát v potaz názory ostatních občanů?

Moderátor (Martin Veselovský):Tak to je jasná otázka, pane poslanče.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já jsem přesvědčen, že prezident, ať už jako občan nebo dokonce i jako ústavní činitel, nemá v tuto chvíli žádnou povinnost a nemá a dokonce ani ústavně vymezenou povinnost, aby byl konformní k vládním názorům. A když bych připustil nebo reagoval na tu vaši výtku, že by měl brát v potaz názory občanů, tak mi prosím pěkně řekněte, jaké jsou názory občanů. Já znám průzkum veřejného mínění, který říká, že 54 % , tedy nadpoloviční většina dotázaných, je to jenom jeden průzkum, ale existuje, se ztotožňuje s výhradami prezidenta Klause vůči Evropské ústavě, takže reprezentuje velmi významnou část nebo nereprezentuje významnou část občanů?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:A vy se nebojíte toho, že takovýto výklad a že takovéto vystupování prostě povedou ve svém důsledku k znevýznamnění názorů České republiky. Já se toho obávám. Jestliže prezident nebude brát v potaz, že Česká republika je v tomto diferencovanější, jestliže bude předjímat výsledek referenda. Víte on říká, že je 100% proti. On EU přirovnává k RVHP. Rozumíte, jak je možné srovnávat to s obdobím, kdy tady vládla Brežněvova doktrína a byla tady sovětská armáda. jak je možné používat takto skandální příklady?

Moderátor (Martin Veselovský):Pánové chovejte se v nějakých relacích. Můžu vám do toho skočit?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Samozřejmě.

Moderátor (Martin Veselovský):Výborně, děkuji. My jsme si nechali zaslat vyjádření českého zastoupení Evropské komise k otázce, do jaké míry je důležitý fakt, že Česká republika, jako poslední země v Evropě, ještě neví kdy a jakým způsobem bude ratifikovat Evropskou ústavní smlouvu. A možná budete nyní překvapeni, možná ne, tak komise z toho nijak nervózní není. považuje to jako naprosto věc, která je v naší kompetenci, nezapříčiňuje to žádné úvahy o tom, že bysme snad byli zemí druhé kategorie atd. Znamená to něco pro vás, pane předsedo?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Určitě to tolik neznamená, já si myslím, že důležitější je to, co jsem tady už říkal. Je důležité, jestli Česká republika je schopna v EU zaujmout nějaké místo, nějakou pozici, jestli je schopna vypadat jako vypočitatelný člen, jako někdo, kdo s určitou konzistencí a určitou spolehlivostí hájí určité názory a ty názory jsou podložené, fundované, mají určitou přesnost, věcnost a hloubku.

Moderátor (Martin Veselovský):To znamená, že s prezidentem Klausem v čele to nejde, podle vás? Já tady mám dopis, který vám pan prezident píše. Co mu odpovíte na ten dopis?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:No to je teď věc mezi prezidentem a mnou, co mu odpovím. určitě mu odpovím.

Moderátor (Martin Veselovský):No ne, tak prezident to poslal téměř skrze média, tak jsem si říkal, jestli třeba nechcete…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:To mě mrzí, protože dopis pana prezidenta jsem obdržel později, než byl na internetu, se zpožděním asi půl hodiny, prostě přečetl jsem si ho na internetu dřív, než jsem ho dostal, ale v každém případě odpovím panu prezidentovi poměrně rychle během jednoho dvou dní. Ale pro mě je podstatné samozřejmě to, že já nesdílím ten názor, že v tom co pan prezident řekl, nebo v tom v čem byl kritizován je urážka České republiky. Především proto, že si myslím, že on říkal svůj osobní názor, to prostě nebylo stanovisko instituce České republiky a osobně jako poslanci mi řekl svůj osobní názor.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Jestli mohu na to zareagovat. Já vám neberu váš názor, že vy se možná těmi slovy uražen být necítíte, pokud se necítíte uražen, je to v pořádku. Já jako poslanec EP a mých 9 kolegů, co tam sedí a reprezentují ODS se prostě cítíme slovy těch dvou evropských poslanců na adresu prezidenta republiky uraženi jako europoslanci, jako občané České republiky. Proč? Protože tady se vytváří velmi specifická situace. Že jakýkoliv kritický názor nebo odmítavý názor vůči Evropské ústavě a to je bohužel už dlouhodobá záležitost, je okamžitě interpretován jako něco zcestného, nemístného, okrajového, extrémního, marginálního apod. Tyto situace se vyvíjejí tak, že odpor vůči Evropské ústavě roste. Já jsem tady zmínil případ Francie, dneska je to 58 % francouzských občanů, kteří přes veškerou snahu prezidenta Chiraca je proti. já ty výsledky nechci tady absolutizovat, ale nevytvářejme tady situaci, že jediný povolený názor a jediný správný názor je kladný názor vůči Evropské ústavě, protože jde o dokument velmi problematický, jde o dokument, který nemusí vůbec vstoupit v platnost a bohužel mám jeden dojem, že politici, a možná je to případ i těch dvou zmíněných poslanců, kteří vsadili svoji politickou budoucnost na tu Evropskou ústavu, kteří s ní spojili svůj další politický osud, tak prostě teď propadli panice a určité hysterii, protože vidí, že to nebude tak jednoduché s tou ratifikací, tak si hledají nějaký cíl, na který by mohli útočit. Český prezident je celkem viditelný cíl.

Moderátor (Martin Veselovský):Já bych celou tuto debatu vrátil na konec tohoto tématu zpět na zem, tak předevčírem pan místopředseda EP Vidal-Quadras své výroky zmírnil, v podstatě se shoduje s prezidentem Klausem v tom, že je potřeba vést o Evropské ústavě diskusi. Můžeme se na to celé dívat jako na nějaký slovní úlet dvou představitelů EP?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já si především myslím, že tady nikdo nikomu nebere právo na názor. tedy nikdo není omezován v diskusi. Já si myslím, že je velice přehnané, když se říká, že tady musí mít každý právo vyjadřovat svůj názor. Copak ho někdo nemá? Copak kdokoliv vám, panu prezidentovi někdo brání, abyste říkali svůj názor?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Já na to pak zareaguji, pane předsedo.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Dokonce tu je svoboda i okřikovat se.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Mohu k tomu říct jednu věru? Já jsem byl v EP svědkem atmosféry, která tam byla při hlasování o Evropské ústavě v lednu. Ta atmosféra tam neměla daleko k jakési prvomájové veselici, kdy transparenty s nápisy ANO EVROPSK0 ÚSTAVĚ tam vesele vlály po celém EP, když někdo přišel s transparenty NE, byl vyveden z jednací síně, byly mu ty transparenty odebrány, dokonce tam došlo i k fyzické potyčce ochranky s některými těmi protestujícími. To je věc, která mi prostě v pořádku nepřipadá. Tady je dvojí metr na názory na Evropskou ústavu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já vás vždycky rád přivítám v Poslanecké sněmovně, vždycky vás přivítám a pozvu na debatu o Ústavní smlouvě, nikdy vás nebudu omezovat.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ale já vám to dokonce věřím, pane předsedo.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já neručím za Evropský parlament. Na to nemám žádný vliv, ale garantuji vám, to že, domluvme se na tom, že povedeme tuto rozpravu. Já bych jí nechtěl vést s prezidentem, já bych jí chtěl vést s českou veřejností a byl bych rád, kdybyste byl její součástí.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme těch posledních 6 minut strávit nad penzijní reformou. Nová vláda by měla fungovat příštích 14 měsíců, tedy do parlamentních voleb v létě 2006. Kromě už deklarovaných úkolů se ale moc nemluví o tom, co vláda udělá s výsledky pracovní skupiny, která minulý týden zveřejnila propočty jednotlivých variant penzijní reformy. Otázka tedy zní, kdy se začne pracovat na konsensu o důchodové reformě.

Zadlužení penzijního systému má klesat. Do důchodu budeme odcházet později a důchody budou spíše nižší. Ale zato prý budeme mít jistotu, že je určitě dostaneme.

V. Bezděk, ekonom:Spíše můžou klesat.

J. Rusnok, ekonom:Ten systém tak štědrý v té státní podobě už být nemůže.

Tak prý zatím vypadají návrhy odborníků z politických stran, jak se má důchodová reforma změnit. Vesměs by se měli lidé o své důchody více starat sami.

Ivo Foltýn, zástupce KDU-ČSL v pracovní komisi:Dáváme možnost, aby vyvázali část svého sociálního pojištění nebo chcete-li důchodové daně do soukromých systémů a úspor.

Alena Páralová, poslankyně ODS:My ponecháváme tyto peníze občanovi a ponecháváme na něm, aby si s těmi penězi naložil jak chce.

Vít Samek, zástupce ČSSD a poradce ministra práce a sociálních věcí:Více jsem platil, více dostanu v důchodu, než je to současném systému.

Jaroslav Gongol, poslanec KSČM:My chceme, aby ten současný systém byl zachován.

Téměř všechny návrhy při tom počítají s tím, že se věk pro odchod do důchodu ještě zvýší.

V. Bezděk, ekonom:Minimálně na 65 let u některých i více.

Nezávislí odborníci přitom považují jednotlivé návrhy politických stran změnit současný důchodový systém za těžko přijatelné.

Kateřina Havlíčková, Institut analytických studií:Buď generují obrovské dluhy, deficity státního účtu, aniž by řešily, jak budou tyto deficity zaplaceny nebo zvyšují pojistné sazby.

Ekonomové, kteří nemusejí řešit stranické zájmy, mají přitom jasno.

Markéta Šichtařová, ekonomka:Jediný co je důležitý je, aby ten systém byl založen na tom, že část peněz státu, jako dneska, část peněz soukromým penzijním fondům.

Libor Knappek, ekonom:To samozřejmě může vést k vyšším důchodům.

Anketa:To by měl platit stát.

Anketa:Člověk by si měl šetřit něco ze svého určitě.

Anketa:By to mělo být nějakým spolupodílem.

Konečný návrh mají odborníci z parlamentních stran předložit v červnu. Pak už bude záležet na rozhodnutí politiků.

Moderátor (Martin Veselovský):Já teď poprosím režii o grafiku, která ukáže návrhy na důchodovou reformu. Já vás nenechám komentovat jednotlivé návrhy, protože nejste ani jeden specialista na tuto oblast. Tak to bude pro pohled našich diváků. Já se ptám na penzijní reformu z politického hlediska. Je v těch následujících 14 měsících čas a chuť vůbec začít zužitkovávat ty výsledky Bezděkovy komise nebo pracovní skupiny? Začnete o tom vůbec jednat s ostatními stranami? Tak pane předsedo povídejte.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já vám řeknu rychle, že to je to, co tady pořád říkám. Odložme nulovou toleranci a dokažme se dohodnout na tom, co stejně není věcí jednoho – dvou volebních období. Nespoléhejme na to, že v nějakém příštím volebním období bude nějaká jednoznačnější většina na to aby něco prosadila. Protože tato důchodová reforma musí být přece záležitostí průřezového souhlasu. takže já se přimlouvám za to, abychom dokázali sednout na to, co spočítala Bezděkova komise, na tyto kalkulace a zjistili, ona ukazuje, kde jsou úzká hrdla těchto návrhů a dokažme se, zvládněme dohodu a dokažme už v tomto období schválit koncept důchodové reformy.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:V této věci já nejsem proti a ODS také není proti.

Moderátor (Martin Veselovský):To je taková skulina v té nulové toleranci.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:To už je věc, která skutečně přesahuje takovým způsobem mandát jedné vlády, jednoho volebního období a týká se tak vzdálené budoucnosti a tedy příštích generací, že to stojí za nějakou generální dohodu. Navíc v situaci, kdy dokonce se ukazuje, že ty jednotlivé návrhy k sobě konvergují. Všichni s výjimkou snad komunistů se shodují na tom, že věk odchodu do důchodu se musí prodloužit, všichni se shodují na tom, že nějakým způsobem musí byt zavedeno soukromé připojištění, že tedy ten stát bude garantovat jenom něco a něco zůstane na odpovědnosti toho občana, takže můžeme ty představy sbližovat, to si myslím, že možné je.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak a teď zkusme být konkrétní. Znamená to že kdy začnete být k sobě blíž, začnete spolu hovořit o tom, jak nalézt konsensus? Je to vůbec na pořadu dne?

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Tak já tady mám napsáno a já to odcituji, nový designovaný premiér Paroubek řekl, že se nedá očekávat, že by vláda během roku reformu provedla. Mám za to, že pan Paroubek se nechystá hájit žádné konzultace na toto téma, protože mu připadá, že je na to málo času. Já to považuji za škodu, já myslím, že by bylo dobré aspoň ty základní parametry si zkusit nastavit ještě do voleb, ale uvidíme, jak se k tomu postaví vláda.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já jsem o tom mluvil i třeba s ministrem financí panem Sobotkou, zrovna včera jsem se ho na to ptal. On je toho názoru, že by se měla konat schůzka, takže je to samozřejmě na panu premiérovi, to nemohu mluvit za někdo, ale já jsem přesvědčen, že nad těmi výsledky by se měla konat politická schůzka, která by se pokusila o to, co jsem tady řekl a v čem si myslím, že bude určitá podpora i z naší strany, abysme se pokusili ten koncept důchodové reformy dát dohromady ještě v tomto volebním období.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak zní tady neustále podmiňovací způsob.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Já to říkám proto, že toto musí učinit pan premiér. Ten krok, takže já nechci a nemohu mluvit za něho. Ale já rozhodně jsem toho názoru, že se o to pokusit musíme. Není možné to odkládat a domnívám se, že je zbytečné to odkládat. To je to, že ten čas musíme maximálně využít, který zbývá, jinak by skutečně nemělo cenu pokoušet se sestavovat vládu a řídit tuto zemi, pokud nejsme schopni fungovat plnohodnotně. Já bych apeloval na to, abysme se klukovsky nepřetahovali v tom, kdo to spustí.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Ale na nás neapelujte, když tedy máme opustit ty kondicionály a podmiňovací způsoby, tak tedy skutečně ústavní odpovědnost je v rukou vlády a premiéra. Jestli premiér sebere odvahu a kuráž k tomu to udělat, jestli bude se snažit to udělat, tak u nás určitě zabouchnuté dveře nenajde.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Mě to co říká pan Zahradil v tuto chvíli stačí, já budu odcházet s pocitem, že to je určité plus té naší debaty.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak doufejme, že to stačí i našim divákům. Ti mimo jiné hlasovali o tom, komu z vás dvou věří více. Pojďme se podívat na výsledek hlasování. 30 % Lubomír Zaorálek a 70% Jan Zahradil. Tak vám gratuluji pane poslanče.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Děkuji.

Moderátor (Martin Veselovský):Pánové děkuji za váš čas, nashledanou.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu ČR:Nashledanou, hezkou neděli.

Jan Zahradil /ODS/, poslanec Evropského parlamentu:Hezký den.