Odmítnutím euroústavy se Unie do krize nedostane

Evropská unie novou ústavu nepotřebuje, proto její odmítnutí ji ani neuvrhne do žádné krize. Tak to vidí český europoslanec Jan Zahradil z ODS, který nosí na krku pásku s nápisem „No to Constitution“ (Ne ústavě).

* Mělo by se začít jednat o jiné smlouvě? Bylo by zapotřebí celou věc nechat několik let odležet, taková situace bude jasným signálem, že evropská veřejnost není srozuměna s jakýmikoli změnami. Evropská veřejnost potřebuje nejprve strávit rozšíření a teprve pak se eventuálně zabývat úpravami smluvních vztahů.

* ODS podporuje další přijímání členů do Unie. Neobáváte se, že odmítnutí ústavy může zkomplikovat i její další rozšiřování? Ne, nemyslím si to. Euroústava není nezbytným nástrojem pro další rozšiřování. Ale může to být záminka pro některé politiky, aby se pokusili přijímání nových členů, například Turecka, zkomplikovat. O ústavě se říká, že je tím nejlepším možným kompromisem. Nemyslíte, že bude vždy těžké najít kompromis, se kterým by byli spokojeni úplně všichni? Pokud vznikne špatný kompromis, pak je lepší žádný. Jestliže tady máme dokument, který neuspokojuje nikoho, tak je lepší ho nemít.

* Pokud by nakonec jen Česko odmítlo ústavu, neobáváte se, že by zůstalo na okraji hlavního proudu evropské politiky? Já právě proto interpeluji Evropskou komisi, abych se dozvěděl, jaký bude právní postup v případě, že některá členská země ústavu neschválí. Jestli je v silách jediné země zablokovat celou ústavu. Chci to mít potvrzeno od komise a pak není důvod se obávat českého ne.