Press klub

Moderátor (Petr Šimůnek): Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu za ODS, to je dnešní host Press klubu Frekvence 1, dobrý večer ještě jednou.

Host (Jan Zahradil): Dobrý večer.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak co, už v Bruselu balíte? Chystáte se do nové vlády?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že to bohužel nepůjde tak rychle, tedy bohužel nemyslím pro mě, ale bohužel pro Českou republiku a pro její pověst.

Moderátor (Petr Šimůnek): Takže sbaleno ještě nemáte?

Host (Jan Zahradil): Já rozhodně nepředcházím událostem, myslím, že všichni víme, že dospět k předčasným volbám a k nové vládě je záležitost dlouhodobá a že se to nemůže odehrát během několika málo dnů, takže rozhodně ještě nebalím.

Moderátor (Petr Šimůnek): K tomu všemu se dostaneme, tady v Praze nám připadá, nebo to víme, že máme vládní krizi, jak to vypadá z Bruselu, když se díváte?

Host (Jan Zahradil): Určitě se ví nebo, abych byl přesnější, ti poslanci a ti politici, kteří se zajímají o Českou republiku vědí, že tady vypukla roztržka ve vládní koalici.

Moderátor (Petr Šimůnek): Vědí to, registrují to?

Host (Jan Zahradil): Vědí to, protože se o tom píše, jak už jsem řekl minulý týden o tom přinesl velký článek renomovaný evropský týdeník Europien Voice, který v Bruselu čte v podstatě každý, minimálně ho čte každý tedy z té politické sféry, takže.

Moderátor (Petr Šimůnek): A co o tom psali?

Host (Jan Zahradil): Že o tom ví. Myslím, že ten článek byl značně sarkastický, že se týkal právě těch nevyjasněných majetkových poměrů a některých těch finančních záležitostí českého premiéra a jakkoliv vládní krize v Evropské unii, v různých evropských státech přicházejí, odcházejí, vlády se mění, je to přirozená součást politického procesu, tak to co stálo u zrodu té české vládní krize je přece jenom komentováno poněkud ironicky a sarkasticky.

Moderátor (Petr Šimůnek): Když máte tuhletu zkušenost z Bruselu, jak byste to komentoval vy? Co jste říkal tomu, jak premiér vysvětloval, že platil svůj byt a jaké pozadí má podnikání jeho ženy?

Host (Jan Zahradil): Mě je skoro trapné a je mi to v každém případě velice líto a zároveň se tak trochu cítím i trapně, protože já také reprezentuji Českou republiku, stejně jako premiér Gross, jako ústavní činitel, takže je mi docela trapné, že jeden z nejvyšších ústavních činitelů používá vysvětlení nebo spíš výmluvy, které nemohu označit jiným slovem než dětinské.

Moderátor (Petr Šimůnek): Premiér Gross se teď vypraví do Bruselu, aby se tam potkal s prezidentem Spojených států Bushem. Myslíte si, že při téhle příležitosti se ho některý z jeho kolegů státníků zeptá: Tak co, Stando, jak to máš s tím bytem?

Host (Jan Zahradil): To asi těžko, já myslím, že k diplomatickému tónu toto nepatří, ale to, že premiér Gross, ať už teď pojede kamkoliv, na jakoukoliv zahraniční cestu, tak na ní pojede oslaben, pojede na ní v situaci, kdy ve všech podkladech jeho protějšky, premiéři z jiných zemí, budou mít napsáno, že v České republice zuří vládní krize, a že…

Moderátor (Petr Šimůnek): To tam budou mít jako přípravu?

Host (Jan Zahradil): To tam beze sporu budou mít a budou tam mít napsáno, že osud premiéra Grosse je možná nejistý a to rozhodně jeho pozici při těch vyjednáváních neposiluje.

Moderátor (Petr Šimůnek): Necháme teď premiéra Grosse chvilku spát, vrátíme se k němu, kdyby se vás někdo zeptal, jak financujete svoje nemovitosti, co byste mu řekl?

Host (Jan Zahradil): Tak já mám pouze jednu nemovitost a to je chalupa a tu jsem financoval ze svého běžného příjmu. Byl to nákup v hodnotě asi 200 tisíc korun a mohu celkem jednoznačně doložit, že jsou to peníze, na které jsem ze svého dosavadního příjmu dosáhl.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak na 200 tisíc asi nepotřebujete ani strýčka ani nikoho dalšího, musíte mít v Bruselu jako poslanec nějaké speciální daňové přiznání nebo majetkové přiznání, kterým řeknete mám tohle a tohle a každý rok tam dokládáte, jestli se váš majetek zvětšil nebo ne?

Host (Jan Zahradil): Není to majetkové přiznání, je to takzvaná Decoration of financial interests, tedy deklarace finančních zájmů a je to něco podobného co vyplňují poslanci nebo senátoři českého Parlamentu a co odevzdávají potom tím křížovým způsobem, tedy senátoři do Poslanecké sněmovny a poslanci do Senátu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Takže není to přísnější třeba než tady u nás?

Host (Jan Zahradil): Není to přísnější, ale máme to, protože každý z nás má v Evropském parlamentu svojí vlastní internetovou adresu a internetovou stránku, takže všechny ty naše deklarace jsou veřejně dostupné na té internetové stránce.

Moderátor (Petr Šimůnek): Když jsme u toho, u toho, jak premiér Gross vysvětloval svoje bytové záležitosti, jak by podle vás dopadla taková věc v západní Evropě nebo jak by se řešila? Protože i tam mají občas problémy s vysvětlováním toho, jak přišli k majetku.

Host (Jan Zahradil): To je beze sporu pravda a já bych zase teď nechtěl vzbuzovat nějaké příliš velké iluze o politické kultuře zejména v Evropě. I v západní Evropě nebo ve starých členských státech Evropské unie se takové skandály čas od času odehrávají, i tam samozřejmě politici dobrovolně nejeví nijakou velkou tendenci odcházet, ale mnozí z nich se drží křesla až do poslední chvíle. Vzpomněl jsem si na takovou půvabnou souhru okolností, když jsem viděl minulý týden premiéra Grosse s francouzským prezidentem, o kterém je známo, že prezidentské imunita ho v podstatě chrání před nějakým soudním řízením týkajícím se jakýchsi nejasností okolo bytové politiky města Paříže, když byl ještě pařížským starostou, čili nemyslím si, že z hlediska západní Evropy je to něco co by, samozřejmě nám nemůže dělat radost, ale co by třeba se někde jinde vůbec nemohlo stát.

Moderátor (Petr Šimůnek): Takže my nemáme premiéra mimořádného zloducha?

Host (Jan Zahradil): Ne, na druhé straně je pravda, že jsme se tím zařadili a dostali jsme takovou nálepku jakési východoevropské země, postkomunistické, té kategorie, do které bych byl rád, abychom nepatřili.

Moderátor (Petr Šimůnek): Ale říkáte, že se to dělo ve Francii, tak to není tak strašné.

Host (Jan Zahradil): Ano, ale přece jenom ty skandály, které se odehrávají, řekněme, ještě na východ od nás, nebo východněji, nebo jihovýchodněji od nás, tak jsou kalibru velice podobného jako je…

Moderátor (Petr Šimůnek): A tam se střílí ještě do toho.

Host (Jan Zahradil): Ano tak tady ještě ne, ale jsou to, jsou to podobné záležitosti, které s týkají prostě různých osobních obohacování těch nebo oněch politiků. Já jsem přesvědčen, že nás to táhne geograficky někam do té oblasti Evropy, ze které jsme se chtěli naším vstupem do Evropské unie vyčlenit, a to rozhodně dobře není.

Moderátor (Petr Šimůnek): To říká Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu za ODS. Pokud se ho chcete na cokoliv zeptat, stačí vyťukat esemesku a poslat na číslo 90 012 10 a nebo zavolat přímo k nám do Press klubu na 257 400 999. Jan zahradil, europoslanec a jeden z předních mužů ODS, dnešní host Press klubu Frekvence 1. Co myslíte, ustojí to premiér Gross, to co se teď kolem něj děje?

Host (Jan Zahradil):Já myslím, že to co se teď odehrává skutečně je vládní krize. Minulý týden mi připadalo, že premiér Gross v té své taktice ten problém vysedět slaví určité úspěchy, po té, co se situace mezi KDU-ČSL na jedné straně a ČSSD na straně druhé vyostřila si už nejsem tak úplně jistý, jestli to ustojí, jak říkáte.

Moderátor (Petr Šimůnek):Dnes byl šéf lidovců u prezidenta Klause a vysvětloval mu ten svůj tvrdý postoj vůči premiéru Grossovi a proč chce, aby odešel. Prezident na to řekl, že očekává od obou těchto aktérů této krize jasné a nepolovičaté řešení. Jak si to vysvětlujete, co to má být?

Host (Jan Zahradil):To asi ví nejlépe pan prezident. Já myslím, že čeká na to, že mu vláda, nebo respektive koaliční strany v ní zúčastněné, předloží jasné východisko, jestli mohou a chtějí spolu v této sestavě dále pokračovat a nebo ne.

Moderátor (Petr Šimůnek):Co by mělo být tím jasným východiskem podle vás?

Host (Jan Zahradil): Já jsem přesvědčen, že pokud pan Kalousek setrvá ve svém tvrdém postoji, pak se zřejmě dočkáme situace, kdy Stanislav Gross navrhne odvolání lidoveckých ministrů z vlády.

Moderátor (Petr Šimůnek):A to je východisko?

Host (Jan Zahradil): To bude východisko možná pro pana Grosse. Prezident republiky bude samozřejmě v situaci, kdy bude těžko moci vzdorovat tomuto požadavku a bude to východisko, které možná panu Grossovi přinese několik dalších týdnů nebo měsíců ve funkci, jestli mu tedy jde především o toto. Přinese to nicméně další nestabilitu a další ztrátu bodů pro Českou republiku na mezinárodní scéně a řekl bych, že to bude také znamenat začátek definitivního konce politické kariéry pana Grosse.

Moderátor (Petr Šimůnek): To už možná začalo. Jak s díváte na to, co spustili lidovci nebo na ten postoj lidovců? Ve vašich očích spíš získali nebo ztratili? Protože na to s názory různí, jak se vlastně pan Kalousek zachoval, jestli zásadově a bouchnul do stolu a řekl, tak to už je moc, a nebo že lavíruje a zkouší.

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že je to kombinace obojího. Pan Kalousek samozřejmě je zkušený politik a zkušený politický stratég a potřeboval už něco udělat, aby tváří v tvář svým vlastním voličům obstál.

Moderátor (Petr Šimůnek): A může cuknout teď zpátky?

Host (Jan Zahradil): Právě k tomu se dostanu, proto udělal to něco minulý týden, ono to ze začátku vypadalo jako pouhé plácnutí do vody, teď se zdám, že situace je vážnější, pan kalousek dnes ráno použil skutečně velmi tvrdé výrazy, on opravdu hovořil, jak jsem to slyšel, o propojení premiérovi rodinné ekonomiku nebo o náznacích propojení premiérovi rodinné ekonomiky se zisky z nelegálního, nelegální činnosti. Hovořil tam přímo o organizované prostituci a to jsou výroky takového kalibru, že si těžko dokážu představit, že by je pan Kalousek mohl vzít zpátky. Těžko si dokážu představit, že by mohl ustoupit a v tom případě jsme skutečně uprostřed hluboké vládní krize.

Moderátor (Petr Šimůnek): 90 012 10 to je číslo, kam můžete posílat esemesky pro našeho dnešního hosta Jana Zahradila. A 257 400 999 číslo kam můžete volat. Vaše strana teď volá jasně po předčasných volbách. Co se musí ale stát, co by se muselo stát, aby skutečně nastaly?

Host (Jan Zahradil): Vy jste řekl, že voláme po předčasných volbách. Já bych to možná trochu poopravil, my jsme byli minulý týden tázání, zda se zúčastníme nějakého jednání, které si přál pan kalousek, mimochodem byli jsme tázáni médii a ani ne panem Kalouskem, ani panem Grossem, to jednání se nakonec neuskutečnilo, a my jsme řekli toto. Že jsme ochotni se zúčastnit jakéhokoliv jednání, jehož vyústěním bude politická dohoda na předčasných volbách. Tím také odpovídám na to, na co jste se zeptal, že…

Moderátor (Petr Šimůnek):Co by se muselo stát:

Host (Jan Zahradil): Zkrácení volebního období a předčasným volbám by musela odpovídat politická shoda, to znamená dohoda všech relevantních politických stran na přijetí příslušného ústavního zákona.

Moderátor (Petr Šimůnek): Jinými slovy, když se třeba ČSSD zašprajcuje a řekne, že bude vládnout dál, tak prostě bude vládnout dál.

Host (Jan Zahradil): Samozřejmě, protože se ukazuje, že taková dohoda není možná, není ani důvod, abychom teď vyvolávali my nějaké jednání a které nakonec stejně se nekonalo, ale my nemáme v tuto chvíli zájem a nemáme ani chuť se podílet na řešení krize, kterou jsme nevyvolali, prostředky se kterými nesouhlasíme. Jediný prostředek, který by skutečně podle našeho názoru byl akceptovatelný by byla dohoda na zkrácení volebního období a konání předčasných voleb.

Moderátor (Petr Šimůnek): Váš osobní typ jak to dopadne, jaká je šance na to, nebo možnost toho, že budou předčasné volby?

Host (Jan Zahradil): Já jsem přesvědčen, že předčasné volby spíše nebudou, řekl bych, že pravděpodobnost jejich konání je velice malá, protože 120 hlasů v poslanecké sněmovně pro přijetí onoho ústavního zákona v tuto chvíli prostě není.

Moderátor (Petr Šimůnek): To si myslí Jan Zahradil. Jan Zahradil, europoslanec za ODS, dnešní host Press klubu Frekvence 1. Teď otočíme trochu list. Pane poslanče, Španělé jako první schválili v referendu euroústavu a schválili jí drtivou většinou. Co to podle vás znamená pro Česko?

Host (Jan Zahradil): Ta interpretace je samozřejmě možná i tak jak jste jí řekl.

Moderátor (Petr Šimůnek): 40% volební účast, 71 nebo kolik procent pro.

Host (Jan Zahradil): Ano, já bych právě z těch čísel, která jste tady uvedl mohl vyvodit trochu jiný závěr. Při 40% účasti a z toho 70% pro mi vychází, že pozitivně pro tu ústavu s vyslovilo asi 33% španělských voličů, to znamená, že dvě třetiny buďto zůstali doma, protože je to asi nezajímá nebo tomu nerozumí a nebo byli proti. To si myslím, že není nijak oslnivý výsledek ve prospěch té ústavy.

Moderátor (Petr Šimůnek):Zpátky. Co to tedy znamená pro Česko tenhle výsledek?

Host (Jan Zahradil): Myslím, že to neznamená nic. Myslím, že důležité je, aby se lidé v každém státě, ve kterém s bude konat referendum rozhodovali autonomně, rozhodovali se bez nějakého psychologického nátlaku, že v té nebo oné zemi to dopadlo takhle, takže u nás to musí dopadnout také tak a byl proto velice rád, kdybychom se dokázali oprostit od nakukování do cizích kuchyní, jakým způsobem tam nebo onde přistoupili k referendu a k evropské ústavě.

Moderátor (Petr Šimůnek): Máte možná pravdu, ale my budeme hlasovat, nebo schvalovat euroústavu ve chvíli, kde ve spoustě zemí, zemích už to referendum bude nebo parlament už nějakým způsobem tu ústavu projedná. Jak by se vám v Bruselu vysvětlovalo, že my jsme tou jedinou zemí, která poslala euroústavu k čertu, kdyby se to stalo?

Host (Jan Zahradil):Samozřejmě bych musel trvat na jediné možné interpretaci a to je ta, že jsme na to měli plné právo, že to znamená, podle stávajících evropských smluv, že jsme tedy tu ústavu takzvaně zavetovali nebo zablokovali a že tedy ten dokument nemůže vstoupit v platnost.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tomu rozumím, ale jak byste to vysvětloval, že my jsme zrovna, zrovna Češi ve středoevropské kotlině se rozhodli, že tohle nebude.

Host (Jan Zahradil): Zopakoval bych samozřejmě, já to tam ostatně už dělám celou řadu měsíců a dělal jsem to i před hlasováním o euroústavě v Evropském parlamentu. Naše argumenty, které shrnují výhrady vůči tomu dokumentu, kritické výhrady vůči tomu dokumentu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Který jsou ty tři základní, zkuste je říct.

Host (Jan Zahradil):Ano, já myslím, že jich mohu uvést třeba 20, ale zkusím ty tři základní. Tak první je přerozdělení váhy hlasů v Evropské radě v neprospěch České republiky oproti stávajícímu stavu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Proč tohle třeba nevadí Dánům nebo jiným srovnatelně velkým nebo spíš malým zemím, které s tím nemají problém?

Host (Jan Zahradil): Zrovna Dánové nejsou ten nejlepší příklad, protože Dánům mám pocit to spíše vadí, v Dánsku je ta míra skepse vůči evropské ústavě poměrně vysoká.

Moderátor (Petr Šimůnek): Portugalcům.

Host (Jan Zahradil):Ale, ano, narazil jste na zajímavou otázku, ono by bylo vůbec dobré jít zemi, zemi od země, brát si ty země jednotlivě jak jdou za sebou, protože každá z nich má určitý důvod, proč je nebo proč spíše není ve prospěch evropské ústavy.

Moderátor (Petr Šimůnek): Ale já jsem někde při těch diskusích, které jsem si snažil číst v různých zemích neslyšel tak kategorické soudy a tak kategorické ne jako třeba od ODS nebo od Václava Klause. Znamená to, že ostatní Evropané jsou hloupější než my, že nepoznají co v té ústavě je nebezpečnější?

Host (Jan Zahradil):Nemyslím, že by se kdokoliv troufl o kterémkoliv evropském národu říkat, že je hloupější než kterýkoliv jiný, prostě každý národ a každý stát má určité historické tradice, má určité historické zkušenosti a ukazuje se teď, že z těch historických zkušeností se také odvíjí postoj toho kterého státu a národu k evropské integraci a tedy i k evropské ústavě, která je takových posledním výrazem toho dosaženého stupně evropské integrace. Když se mě budete ptát na jednotlivé země, myslíte, že jsem schopen vám dost přesvědčivě vysvětlit, proč tam nebo onde, například zrovna ve Španělsku, ta ústava může nebo naopak nemusí projít.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak veliká opozice jako u nás je snad jenom ve Velké Británii?

Host (Jan Zahradil):Není tomu tak, myslím si, že ve Velké Británii ta opozice je samozřejmě velká, ale nemenší je určitě v Polsku, alespoň na politické scéně a pokud se bavíte s některými kolegy nebo jako já se bavím s některými kolegy ze skandinávských zemí, zejména tedy z Dánska a ze Švédska, tak tam z evropské ústavě také žádné velké nadšení nepanuje.

Moderátor (Petr Šimůnek): Říká Jan Zahradil, kterému můžete už za chviličku zavolat na 257 400 999. Pane poslanče, změnil byste vy osobně názor na hlasování, kdybyste tušil, že můžeme být jediní, kdo tu ústavu pošlou k zemi?

Host (Jan Zahradil):Já jsem v tuto chvíli poslal, a zrovna dnes jsem jí vlastně poslal, interpelaci Evropské komisi. V té interpelaci se táži, co se stane, jaký je scénář dalšího postupu, pokud jedna nebo více zemí pošle tu ústavu jak vy říkáte pod vodu. Protože se tady objevují různé spekulace, že taková země bude vyloučena z Evropské unie nebo že si takzvaně zavaří, že se ocitne v nějaké izolaci pod nějakým tlakem. Do 6 neděl mi Evropská komise podle regulí musí odpovědět na tuto interpelaci.

Moderátor (Petr Šimůnek):Tak pak se zařídíme.

Host (Jan Zahradil): Já budu velmi zvědav co mi Evropská komise odpoví, já jsem přesvědčen, že správný právní výklad je takový, že když to jedna jediná země neschválí, a na to má každá země plné právo, potom ten dokument prostě neplatí a ta země za to nemůže být žádným způsobem sankcionována.

Moderátor (Petr Šimůnek):Říká Jan Zahradil, který v tuto chvíli má půl minuty, 30 sekund na to, aby vám řekl úplně cokoliv mu leží na srdci a na jazyku.

Host (Jan Zahradil):Já mohu asi jenom pokračovat v tom, co jsem tady doposud říkal, když už jsme se dostali k té evropské ústavě. Byl bych velice rád, aby o evropské ústavě a vůbec o evropské integraci přemýšlel každý vlastní hlavou, přemýšlel každý za použití všech možných argumentů, aby každý poslouchal argumenty pro i proti a aby si každý udělal na základ toho vlastní názor.

Moderátor (Petr Šimůnek): To bylo 30 sekund Jana Zahradila, který patří vám. Přesně tak 257 400 999 to je číslo do Press klubu, dobrý večer.

Dotaz posluchače:Dobrý den, tady Pavel z Děčína. Můžete mi, pane Zahradile, říct, proč ještě nikdo na Grosse nepodal trestní oznámení, při výslechu na policie by se přece nemohl vytáčet tak jako při interpelacích ve sněmovně.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak.

Host (Jan Zahradil): Já jsem informován, a to jenom jak čtenář českých médií, že trestních oznámení na pana premiéra Grosse v tuto chvíli již bylo podáno několik, že byla podána různými občany a že předmětem těch trestních oznámení jsou různé potenciální trestné činy, kterých s měl v té kauze financování bytu a podobně, dopustit. Takže policie se tím zabývá a musí se tím zabývat, bude se tím zabývat a uvidíme, jestli dojde k nějaké obžalobě nebo nikoliv.

Moderátor (Petr Šimůnek): Další telefonát pro Jana Zahradila, dobrý večer v Press klubu.

Dotaz posluchače: Dobrý večer, jsem se chtěl zeptat na názor prostě na naší politickou scénu. Politik u nás je vlastně diskriminován, nemá vlastně morální hodnoty, můžete mě prosím vás k tomu něco říct? Děkuji.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak já nevím, jestli jste rozuměl otázce přesně.

Host (Jan Zahradil): Tak ta první věta příliš nesouvisela s tou druhou, nicméně o morálních hodnotách politiků, ale nejenom politiků, lze určitě v mnoha případech úspěšně pochybovat, já bych z toho ale přece jenom nedělal nějaké obecné pravidlo. Já si myslím, že slušní a neslušní lidé jsou stejně jako všude jinde i v politice, možná v politice je na ty slušné i na ty neslušné zejména, trochu více vidět, díky pozornosti médií a asi je to tak správně.

Moderátor (Petr Šimůnek): Já vím, že je to váš politický konkurent, tak nevím, jestli to nebude košer, ale přesto. Po této kauze, vážíte si nadále Stanislava Grosse jako člověka?

Host (Jan Zahradil): Tak to zabíháme už hodně do osobní roviny, já asi nevážím způsobu, jakým se k této kauze jako člověk postavil.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak máme další telefonát pro Jana Zahradila, dobrý večer.

Dotaz posluchače: Dobrý večer. Tady jsou České Budějovice. Já jsem se jenom chtěla zeptat, prosím vás, všechny sliby, který dnes politici, vyšuměli. Teďko se tady mluví o trestním oznámení na pana Grosse a jak to bude tedy s tím, když se objasnili další věci a jak to bude…

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak špatně jsme rozuměli, ale myslíte si, že tahle ta kauza vyšumí tak jako některé předtím?

Host (Jan Zahradil):No, já bych si skoro troufl říci, že ne. Já myslím, že tímto případem je skutečně postižen nejenom osobně jeden konkrétní politik, tedy premiér Gross, ale že je jim postiženo v tuto chvíli, jak už jsme se ostatně o tom bavili, celá vládní koalice a celá česká politická scéna a má to své odrazy už i v zahraničí. Já si myslím, že ta kauza takzvaně nevyšumí.

Moderátor (Petr Šimůnek):Tak máme poslední dotaz pro europoslance Jana Zahradila, dobrý večer, ptejte se.

Dotaz posluchače: Prosím vás, já by sem se chtěl zeptat, jak je možné, že jeden člen vlády, shodou okolností předseda svojí interní, pardon, vlastní krádeží a obohacováním způsobí krizi v český koalici a tím vrhá světlo na, špatné světlo na celý český národ. Jakým právem?

Moderátor (Petr Šimůnek): Máme tuto otázku jasnou.

Host (Jan Zahradil):Ta otázka je jasná, je to otázka na premiéra Grosse. Já mohu pouze zopakovat, že pokud by zvolil jiný způsob komunikace, pokud by od samého začátku s k té věci postavil otevřeně, pokud by nepodával vzájemně protichůdná a někdy dokonce dost neuvěřitelná vysvětlení, tak jsme se možná nemuseli dostat do takovéto situace.

Moderátor (Petr Šimůnek): To byl europoslanec Jan Zahradil v Press klubu Frekvence 1, díky, že jste k nám přišel.

Host (Jan Zahradil):Já děkuji za pozvání, na shledanou.