Solitéři jsou v Senátu platní jako mrtvému kabát

* Čím ještě chcete oslovit voliče před druhým kolem senátních voleb? Máme pocit, že tam, kde stojí náš kandidát proti kandidátovi komunistickému, což je devět volebních okrsků, by mu všichni demokratičtí kandidáti měli vyslovit podporu. Pokud chce sociální demokracie vytvářet aliance s komunisty i v druhém kole senátních voleb, bude to podle našeho názoru jejich škoda a jenom to ukáže, že chtějí spolupracovat i na parlamentní úrovni. Takže podpory samozřejmě domlouváme, probíhají námi vyvolaná jednání, někdy naopak spontánní, kdy se hlásí ty druhé strany.

* Týkají se ta vyjednávání i sociální demokracie? Například podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha to vypadá, že soc. dem. spíše podpoří komunisty. Pan Škromach může vydávat nějaké příkazy na centrální úrovni, ale leckde na regionech nebo v obcích to funguje trochu jinak. Skutečností také je – čímž zase trochu zpochybňuji to, co jsem říkal před chvílí – že když nějaký neúspěšný kandidát z prvního kola vysloví svoji podporu někomu pro kolo druhé, vůbec to nezaručuje, že jej voliči poslechnou. Je v tom určitá symbolika, ale záruka tam není. My určitě nebudeme rozjíždět nějakou celoplošnou kampaň. Necháme to na invenci každého kandidáta a hlavně regionálního nebo oblastního sdružení ODS.

* Zajímavý souboj probíhá ve vaší domovské Praze 6. Pro bývalého hradního kancléře Karla Schwarzenberga, který stojí proti místostarostce zdejšího obvodu Marii Kousalíkové (ODS), se již vyslovili zelení, ministr kultury Pavel Dostál či Tomáš Baťa. Udivuje mě samotný zisk hlasů pro pana Schwarzenberga. My jsme v Praze 6 už udělali jednu nepříliš veselou zkušenost s takzvaným nezávislým kandidátem – v roce 1999 s Václavem Fischerem, který nastupoval s velkou mediální pompou a samozřejmě vyhrál. V Senátu potom vyhořel. Myslím, že pan Schwarzenberg je úplně stejný případ. Tito solitéři jsou potom v Senátu skutečně platní jako mrtvému kabát. Bohužel, zdá se, že ta nálepka stále funguje, pořád je s to okouzlit dostatečný počet voličů. My se budeme snažit ve zbývajících dnech vysvětlit, že to v Senátu takhle není, že tam takoví lidé zůstanou izolovaní, že ničeho nedocílí. A to ještě ponechám stranou skutečnost, že pan Schwarzenberg je nezávislý velmi iluzorně, protože kandiduje za jednu z vládních stran, za Unii svobody.

* Nebyl úspěch ODS v krajských volbách dán pouze tím, že neměla na pravici konkurenci, když tentokrát nekandidovala žádná čtyřkoalice? Čtyřkoalice byla před čtyřmi lety uměle vytvořenou mediální bublinou, která zaznamenala jednorázový úspěch v krajských volbách. Ukázalo se, že to je neudržitelný projekt. Pokud si mám krajské volby vykládat z nějakého obecného politologického hlediska, tak bych spíš řekl, že to je návrat ke standardnímu politickému modelu a standardnímu pravolevému rozdělení politické scény. V podstatě se do krajských zastupitelstev dostaly čtyři subjekty v různém poměru. ODS a lidovci na straně pravé, komunisté a sociální demokraté na levé. Konal se naopak propad takových těch nejrůznějších alternativních seskupení, ať už to byla Unie svobody nebo Evropští demokraté, nebo různé nezávislé kandidátky, které získaly daleko méně než před čtyřmi lety. Takže v tomto ohledu je to určitě dobrá zpráva.

* Neobáváte se, že po dvou vítězstvích ODS nad ČSSD – v eurovolbách a v současných volbách – už třetí debakl ČSSD nemůže nastat, že se soc. dem. zmobilizuje a ODS naopak usne na vavřínech? Myslím, že ČSSD hlavně nemá co mobilizovat. Ukázalo se, že v reklamní kampani to není. Že pan Surňak a Janeček a podobní můžou pro sociální demokracii vymyslet sebelákavější obaly, ale tam, kde není obsah, ani ten lákavý obal nepomůže. Takže oni mohou investovat další stovky miliónů do reklamních a marketingových kampaní, ale jejich politika skutečně nemá obsah. To, co sociální demokracie praktikuje, je politika přežívání a já nepředpokládám, že by se z toho dokázali v nejbližší době vymanit. My budeme určitě pokračovat v koncepční politice a já jsem přesvědčen, že to ovoce v roce 2006 přinese.

* Myslíte, že bude na kongresu pražská ODS hlasovat pro předsedu Mirka Topolánka i v případě, že selže její domluva s jinými regiony, které mají na oplátku podpořit pražského primátora Pavla Béma na post prvního místopředsedy? Dohody tohoto typu je určitě možné předběžně uzavírat. Fakt je, že se to vždycky ukáže až na kongresu, protože hlasování jsou tajná a každý nakonec hlasuje podle svého vědomí a svědomí. Nicméně myslím, že v tuhle chvíli pan Topolánek je neotřesitelně jasný kandidát na pokračování ve funkci předsedy ODS. A pokud vím, nikdo jiný zatím neprojevil ambici kandidovat na funkci prvního místopředsedy než pan Bém, který na tom také usilovně pracuje už celou řadu týdnů a měsíců. Takže pokud si někdo vzpomene, že by chtěl kandidovat na tento post teď, bude už mít zpoždění. Pokud jde o mě, tak já samozřejmě tento tandem zcela podporuji.