Host pořadu Press klub F1

Moderátor (Petr Šimůnek): Jan Zahradil, europoslanec a místopředseda ODS a také dnešní host Press klubu Frekvence 1. Dobrý večer ještě jednou.

Host (Jan Zahradil): Dobrý den.

Moderátor (Petr Šimůnek): Řekněte nám, jak je v Bruselu?

Host (Jan Zahradil): Nevím, jak je tam teď, ale protože tam asi 360 dní v roce prší, tak předpokládám, že když už prší tady, tak v Bruselu prší bezpochyby také.

Moderátor (Petr Šimůnek): Já jsem to řekl asi se špatnou intonací. Tak jak je v Bruselu, pane Zahradile, jak se vám tam líbí?

Host (Jan Zahradil): V Bruselu jsem byl naposledy na konci července, protože pak Evropský parlament skončil své zasedání. Teď tam odjíždím znovu v neděli, kdy začíná podzimní parlamentní sezóna. Myslím, že ty úvodní procedury, konstituování výborů, volbu předsednictva a všech těch funkcionářů máme za sebou, takže teď se rozjede ta skutečná parlamentní práce.

Moderátor (Petr Šimůnek): Na jak dlouho tam jedete?

Host (Jan Zahradil): Teď tam samozřejmě budu jezdit každý týden. Když je plénum, tak na 4 dny, když jsou výbory, tak na 3 dny.

Moderátor (Petr Šimůnek): Aniž bych chtěl být populistický, jak očekáváte, jaká to bude dřina být europoslanec?

Host (Jan Zahradil): Musím říct, že jsem si to vyzkoušel už během uplynulého roku a půl. Je to samozřejmě jiná práce než česká Poslanecká sněmovna. Já myslím, že je to práce, která je časově náročná. Někdy je psychicky vyčerpávající, ale na to si rozhodně nemíním stěžovat. Koneckonců každý, kdo se dá na nějakou politickou dráhu, tak prostě si nemá proč stěžovat, měl by umět přijímat ty věci tak, jak přijdou.

Moderátor (Petr Šimůnek): Pojďme se podívat na to, jak se dívají v Bruselu na to naše pinožení s vládou? Zajímá to tam vůbec někoho, sleduje někdo, že se v Česku ustavuje nová vláda, že dnes je hlasování o důvěře?

Host (Jan Zahradil): Určitě to sledují političtí analytici. Sledují to určitě asistenti jednotlivých europoslanců, ale že by to znamenalo nějakou velkou politickou událost na evropském politickém nebi, tak to určitě není. Vlády přicházejí a odcházejí. Koneckonců česká vláda není jediná vláda, ve které došlo ke změnám, takže je to určitě důležitější pro nás a pro náš domácí politický život než pro ten Brusel.

Moderátor (Petr Šimůnek): Totéž si prožilo Polsko a prožívá si to Maďarsko. Jenom připomeneme, ale zeptám se, jestli se vás ptají třeba alespoň na to, kdo je to zač ten Gross, který nám teď bude dělat premiéra?

Host (Jan Zahradil): Pokud to mám chápat tak, jestli se mě přímo ptal na to?

Moderátor (Petr Šimůnek): Přesně tak, protože nemyslím, že by Stanislav Gross byl zrovna úplně známá figura na evropské scéně.

Host (Jan Zahradil): Tak vám mohu možná překvapivě potvrdit, že se mě na to skutečně doposud nikdo nezeptal. Mám dojem, že opravdu ty vládní změny se neprožívají z toho bruselského pohledu tak dramaticky jako se prožívají doma.

Moderátor (Petr Šimůnek): Kdyby ta otázka padla, řekněte mi, kdo je to ten Gross, co byste jim řekl?

Host (Jan Zahradil): Já bych řekl, že Stanislav Gross je zkušený typ politického hráče na domácí politické scéně a zcela nezkušený politik v tom mezinárodním evropském kontextu, což může samozřejmě přinášet určité problémy v komunikaci.

Moderátor (Petr Šimůnek): Takhle hodný byste na něj byl?

Host (Jan Zahradil): Tak já nemám důvod, abych zrovna v Bruselu a koneckonců kdekoliv v cizině Českou republiku a její vládu, když k tomu není zrovna nějaký silný důvod, nějak extrémně shazoval. Já myslím, že je dobré si ty věci vyříkat doma a vyřídit si to tady.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak teď jsme doma, tak když se vás já jako moderátor Press klubu zeptám: Kdo to je podle vás ten Stanislav Gross, jaký je?

Host (Jan Zahradil): Možná, že bych odpověděl dost podobně jako jsem odpověděl před chvílí. Stanislav Gross je obratný politický hráč. Je to člověk, který je obratný v kuloárních vyjednáváních, a je to člověk, který podle mého názoru dobře zvládá politickou formu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Je to člověk, který může prospět České republice podle vás?

Host (Jan Zahradil): Nevím a to vyplyne z toho, co teď dopovím. Zvládá politickou formu, ale myslím si, že nezvládá politický obsah.

Moderátor (Petr Šimůnek): To znamená, že byste o něm řekl, že to je falešný a prázdný Gross?

Host (Jan Zahradil): Řekl bych, že pan Gross skutečně nemá žádné pevné ideologické zakotvení. Jestli je falešný a prázdný, to jsou samozřejmě silné termíny. Prázdný možná je v tom smyslu, že pana Grosse podle mého názoru je možno naplnit v podstatě jakýmkoliv obsahem.

Moderátor (Petr Šimůnek): Já jenom připomenu, že Janu Zahradilovi můžete položit otázku i vy. Stačí poslat esemesku na telefonní číslo 900110. Dostane vláda premiéra Grosse podle vás důvěru, aby šel k tomu, co se dnes nejaktuálněji děje?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že ano, že 101 hlasů tam padne ve prospěch této vlády a že tudíž ta vláda v každém případě se ujme moci legitimně. Jak dlouho povládne, to samozřejmě může být otázka různých spekulací.

Moderátor (Petr Šimůnek): Co bude dělat ODS, začnete si už odstříhávat metr, abyste si ty 2 roky bezmocnosti nějak ukrátili?

Host (Jan Zahradil): Neřekl bych, že to budou 2 roky bezmocnosti. Já myslím, že my ty předpokládané 2 roky využijeme tvůrčejším způsobem, než že bychom se utápěli ve vlastní bezmocnosti. Doděláme některé koncepce, které nám ještě chybějí ve stínové vládě. Doufám, že se nám během těch dvou let podaří i komunikací s veřejností ji přesvědčit k tomu, abychom ty volby v roce 2006 vyhráli.

Moderátor (Petr Šimůnek): ODS dnes řekla, že chce po poslanci Kořistkovi 10 milionů korun. Připomeňme, že to je ten poslanec, který oznámil, že se ho někdo jménem ODS pokoušel právě touhle sumou uplatit. To je vtip, že po něm chcete 10 milionů?

Host (Jan Zahradil): Je to samozřejmě určitá symbolika, když pan Kořistka umí počítat v těch desetimilionech, tak já myslím, že tu pomluvu, kterou na naši adresu vyslovil, by těch 10 milionů mohl zaplatit.

Moderátor (Petr Šimůnek): Vy jste věděl o tom, že poslance Kořistku ODS snaží přesvědčit, aby hlasoval proti vládě?

Host (Jan Zahradil): Nemyslím, že to byl někdo z ODS, byl to asistent předsedy Topolánka. Pokud vím, není snad ani členem ODS. Ale to, že pan Topolánek si tak zvaně vzal vyjednávání s panem Kořistkou na starosti, to jsem věděl.

Moderátor (Petr Šimůnek): To jste věděl a schválil jste mu to?

Host (Jan Zahradil): Já předsedovi Topolánkovi a ani celé grémium nemáme ve zvyku schvalovat každý jeho krok.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak jinak, souhlasil jste s tím, že to dělá?

Host (Jan Zahradil): Rozhodně mi to nevadilo a ve chvíli, kdy pan Kořistka, jak známo, naznačil některými svými veřejnými nebo poloveřejnými výroky, že s podporou té vlády váhá, tak si myslím, že bylo dobré se o nějaké jednání pokusit.

Moderátor (Petr Šimůnek): Můžete vyloučit, že by pan Dalík, co by vyslanec vašeho pana předsedy, panu Kořistkovi cokoliv takového, co on říká, nabídl, že by mu nabídl velvyslanecký post, že by mu nabídl těch 10 milionů, o kterých se mluví?

Host (Jan Zahradil): Z toho, co jsem o tom četl v médiích, a z dnešního ujištění pana předsedy Topolánka, kterému absolutně nemám důvod nevěřit, to vylučuji. Já si myslím, že předseda ODS rozhodně nezaměstnává ve své blízkosti lidi, kteří by se dopouštěli takovýchto metod jednání.

Moderátor (Petr Šimůnek): Nemohlo to být třeba tak, že pan Topolánek řekl: Hele, Dalíku, udělej toho Kořistku, přesvědči ho, udělej to, jak chceš, slib mu, co chceš?

Host (Jan Zahradil): Nepředpokládám, že tomu tak bylo, a myslím si, že mohu panu předsedovi Topolánkovi v této věci plně důvěřovat. Znovu říkám, že tomu nevěřím, nepředpokládám, že by ve své blízkosti jako své nejbližší poradce nebo jako osobního tajemníka zaměstnával člověka, který by něco takového dělal.

Moderátor (Petr Šimůnek): Co si vy o poslanci Kořistkovi vlastně myslíte, znáte ho?

Host (Jan Zahradil): Znám jméno Kořistka, znám tvář, která se pod tímto jménem skrývá. To je asi tak všechno. Myslím, že možnost komunikovat s ním, ať už mezi čtyřma nebo více očima, jsem nikdy neměl. Samozřejmě o motivech jeho nynějšího jednání se mohu pouze dohadovat, mohu o nich pouze spekulovat. Ty spekulace by mohly být zajímavé.

Moderátor (Petr Šimůnek): Co když ta spekulace je taková, že on nelže a že se mu to jenom nepodaří prokázat?

Host (Jan Zahradil): Já bohudík si myslím, že pravda je opačná. Já si myslím, že pan Kořistka lže. Záhadou mi pouze zůstává, proč tak činí, jaké důvody k tomu má?

Moderátor (Petr Šimůnek): Jaké by mohl mít důvody podle vás?

Host (Jan Zahradil): Tak samozřejmě jsou to v podstatě samé špatné varianty. Řekněme, že lepší z nich zní, že pan Kořistka je prostě mluvka. Možná bych mohl říci žvanil, který tak úplně nedomýšlí důsledky toho, co řekne, a myslí si, že na ODS může lít jakýkoliv kyblík špíny. Samozřejmě ty důsledky asi pocítí potom při tom soudním jednání. Druhá možnost, a to je velmi hypotetická spekulace a já doufám, že ta není pravdivá, je, že pan Kořistka je nástrojem někoho v nějaké politické hře, která má za úkol diskreditovat nebo alespoň nějakým způsobem oslabit nejsilnější opoziční stranu, vnést do ní jakýsi zmatek.

Moderátor (Petr Šimůnek): To už je taková trochu špionážní fabulace ale.

Host (Jan Zahradil): Ano, já říkám, že je to spekulace, ale je jasné, že my musíme přemýšlet o tom, co vedlo pana Kořistku k tomu, že 3 neděle po oné inkriminované schůzce se z toho vyrobila takováto nedální aféra.

Moderátor (Petr Šimůnek): Pane Zahradile, zkuste mi říct, vy jste zkušený politický matador, myslíte si, že takový handl, který pan Kořistka naznačuje, je na české politické scéně vyloučen, že by nějaká politická strana chtěla koupit poslance, jeho hlas?

Host (Jan Zahradil): Já doufám, že takový handl je vyloučen, jednak z důvodů morálních a etických a jednak samozřejmě, když už bych pominul ty důvody morální a etické, proto, že přece takovýto handl by byl časovanou bombou na české politické scéně. Bylo by jenom otázkou času, protože jak známo, na české politické scéně se nakonec nic neutají, bylo by jenom otázkou času, kdy taková věc praskne. Čili pokud už ne morálka a etika, tak alespoň pud politické sebezáchovy podle mého názoru by politiky určitě vedl k tomu, aby nic takového nerealizovali.

Moderátor (Petr Šimůnek): Řekněte mi, je také politický handl, když váš pan předseda sondoval i podobné stanoviska u poslance Bielesze a nabízel mu tak zvaně politickou budoucnost?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že tady to bylo možná v trochu opačném gardu. Pan poslanec Bielesz je člověk, který vystoupil z klubu Unie svobody na rozdíl od pana Kořistky. Pan poslanec Bielesz několikrát veřejně řekl, že uvažuje o přestupu do jiné politické strany nebo jiného politického klubu. Pan poslanec Bielesz vyslal určité signály směrem k ODS, že je ochoten s námi o něčem jednat.

Moderátor (Petr Šimůnek): Já se ptám na to, jestli to bylo tak, že vy jste mu za to, že by hlasoval proti vládě, také nabídli třeba to, že by figuroval na vaší kandidátce v příštích volbách nebo byste mu pomohli v komunálních volbách nebo co já vím?

Host (Jan Zahradil): Určitě je možné s tím nebo oním poslancem, který přestoupí do poslaneckého klubu ODS, jednat o tom, že může kandidovat, že vedení ODS se za něj někde může přimluvit.

Moderátor (Petr Šimůnek): A to není úplatek?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že ne, protože v případě zejména poslanců Unie svobody jde o to, zda tito lidé de facto nezradili své voliče tím, že hlasují s touto vládou a pro tento politický program, ale říkám znovu, že taková garance od vedení ODS, jako že panu Bálešovi nepřišla a já to bezpečně vím, by byla velmi papírovou garancí, protože kandidátky v ODS se sestavují na principu primárních voleb a všechno to funguje zezdola, takže jakékoliv takové garance by byly pouze hypotetické.

Moderátor (Petr Šimůnek): Esemeskový dotaz: Jak podle vás celá kauza poslance Kořistky skončí?

Host (Jan Zahradil): Já doufám,ž e skončí tím, že pan Kořistka bude v tom občansko-právním sporu odsouzen, že se bude muset omluvit a že bude muset zaplatit tu částku, o kterou ho žalujeme, 10 milionů, které dáme na dobročinné účely.

Moderátor (Petr Šimůnek): Jak se těšíte na to, že jako dobře vydělávající člověk budete podle představ vlády odvádět ministru Sobotkovi vyšší daně?

Host (Jan Zahradil): Pan ministr Sobotka se zřejmě domnívá, že daňovou progresi v této zemi je zapotřebí nějakým způsobem zvýšit. Já si počkám na konkrétní návrh toho zákona, jak a jakým způsobem se taková daňová progrese bude konstruovat. Nicméně raději bych viděl pana ministra Sobotku připravovat jiné záměry, pokud jde o daňovou reformu. Zejména bych rád viděl snižování daně z příjmu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Což očividně nechystá.

Host (Jan Zahradil): Ano, nechystá se, ale já bych přece jenom rád viděl nějakou koncepčnější práci ministerstva financí a pana ministra Sobotky než snahu ždímat z lidí, ať už jakékoliv příjmové úrovně, větší příjmy do státní pokladny.

Moderátor (Petr Šimůnek): Vy jako europoslanec budete platit daně v Česku nebo kde vlastně?

Host (Jan Zahradil): Já platím daně v České republice samozřejmě, protože jako europoslanec jsem v tuto chvíli placen kanceláří Poslanecké sněmovny. Patřím dokonce do té kapitoly a to z toho důvodu, že neexistují jednotné europoslanecké platy na evropské úrovni.

Moderátor (Petr Šimůnek): Pojďme zpátky k tomu vládnímu prohlášení. Ze začátku to vypadalo, že bude pokračovat ve slibování všeho všem jako ta vláda předchozí, nakonec je ale trochu umírněnější. Vidíte tam vy něco, co je rozumné, co stojí za to podpořit?

Host (Jan Zahradil): Jako slohové cvičení se samozřejmě o tom vládním prohlášení můžeme bavit a hodnotit jeho úroveň. Já si ale myslím, že ty základní věci, to znamená zejména strukturální reforma veřejných financí, tam prostě vyřešena není.

Moderátor (Petr Šimůnek): Myslíte, že je nedostatečná? Přece tam se zavázala vláda, že bude šetřit a že do roku 2006 sníží schodky rozpočtů na 4 procenta HDP?

Host (Jan Zahradil): Ale vláda by se především musela také zavázat k tomu, že to udělá nějakými reálnými legislativními prostředky a to už tam bohužel není.

Moderátor (Petr Šimůnek): To přece dělá, zvyšuje daně například spotřební?

Host (Jan Zahradil): Ano, to je bezvadný způsob. Já myslím, že ale je lépe použít nějakého jiného způsobu, který nezatíží občany této země a který v každém případě uvolní podnikatelské prostředí. Tím povede velmi pravděpodobně k nárůstu zaměstnanosti, protože se vyplatí podnikat a zaměstnávat lidi.

Moderátor (Petr Šimůnek): To myslíte, že se této vládě nepodaří?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že se to této vládě nepodaří. Je to vidět z několika náznaků a dávám jeden konkrétní příklad. Pan ministr Škromach opět připravuje po nějakém čase novelu zákoníku práce a podnikatelské svazy, například Svaz průmyslu a dopravy jako jeden z vlivných podnikatelských svazů v této republice, už se vyslovil proti této připravované novele, protože ji považuje za ještě svazujícnější než tu, která tady byla doposud.

Moderátor (Petr Šimůnek): My jsme chtěli odhodit ty ideologická klišé, když řeknu, že ve vládě je také Martin Ján, který má připraven celý seznam bodů, kterými chce podnikatelské prostředí v České republice zlepšit. Věříte mu nebo ne?

Host (Jan Zahradil): Já myslím, že pan Ján je ve vládě, a to teď nemyslím nijak osobně, protože já proti němu nic nemám, ale myslím si, že je ve vládě spíše jako jakýsi maskot, který má vytvořit dojem, že ta vláda se chystá k nějakým liberálním reformám. Tím, že nemá žádné konkrétní portfolio, že má pouze koordinační funkci, že de facto nemůže nic konkrétního prosadit, tak si myslím, že pravda je spíše na této straně a ostatně jak končí místopředsedové vlády bez konkrétního ministerstva, jsme si dobře ověřili na případu například pana Mareše.

Moderátor (Petr Šimůnek): Dobře, ale nebojíte se toho, že se této vládě může podařit prosadit věci jako jsou novomanželské půjčky. Možná, že se jí podaří snížit nezaměstnanost za ty 2 roky, možná, že ekonomika poroste rychleji než teď, že její preference budou růst, preference Sociální demokracie a ostatních stran a to na váš úkor?

Host (Jan Zahradil): To se nechápe překvapit za ty 2 roky. V každém případě slovo obáváte nebo bojíte se, které jste použil, není na místě, pokud jde o Českou republiku. Pokud se v České republice bude lidem dařit lépe, tak já nemám, proč bych se toho obával. Já se spíš obávám, že to bude zcela naopak.

Moderátor (Petr Šimůnek): Teď máte 30 vteřin, abyste řekl, cokoliv chcete našim posluchačům.

Host (Jan Zahradil): Já se přece jenom ještě musím vrátit k tomu tématu, které jsme nakousli, tedy k aféře poslance Kořistky. Mě na tom nejvíc mrzí, že ten, kdo na to doplatí, nebude jeden konkrétní poslanec nebo jedna konkrétní politická strana, ale že to bude celá česká politická scéna, celý český parlament a já bych chtěl jenom říct občanům nebo je ujistit, že ta česká politika není zase taková hrůza, jak se to různé postavičky typu pana Kořistky a nebo jiných snaží vylíčit.

Moderátor (Petr Šimůnek): Čas vám uplynul, teď máme čas pro naše posluchače. Když se vrátíme ještě k tomu případu Kořistka. Věříte tomu, že česká policie je schopna takovou politickou kauzu sama o sobě vyšetřit, že se nebudou policisté bát sáhnout na takto horké téma?

Host (Jan Zahradil): Já doufám, že policisté se nebojí vyšetřovat politické kauzy způsobem neutrálním a objektivním. Kdybych se už měl bát toho, že policie v tomto státě, jakkoliv proti způsobu jejího vedení je možno mít mnoho výhrad, funguje na politickou objednávku nebo nějakým takovým způsobem, no tak to už bych velmi vážně přemýšlel, jestli je vůbec možné v tomto státě žít. Hlavně bych to považoval za selhání celé politické elity včetně sebe, takže já doufám, že to tak není a že policie bude vyšetřovat nestranně a objektivně.

Moderátor (Petr Šimůnek): Esemeskový dotaz: Podpoří ODS novomanželské půjčky a tisícikorunové příspěvky pro prvňáky?

Host (Jan Zahradil): My nepodpoříme toto vládní prohlášení jako celek, takže nepodpoříme ani žádnou část tohoto vládního prohlášení.

Moderátor (Petr Šimůnek): Až se o tom bude hlasovat v parlamentu, tak vůbec o tom nepřipouštíte diskusi?

Host (Jan Zahradil): Já ve svém postavení o tom tedy už nebudu moci spolurozhodovat, ale předpokládám, že ODS v tuto chvíli nemá důvod, aby podporovala nějaké vládní záměry konkrétních zákonů.

Moderátor (Petr Šimůnek): Proč myslíte, že by neměla být daňová progrese v České republice větší. Myslíte si, že je velká?

Host (Jan Zahradil): Já netvrdím, že daňová progrese by neměla být vůbec žádná, koneckonců daňová progrese je v Evropské unii v celé, ale víte dobře, že program ODS a koncepce ODS je jiná. My prosazujeme princip rovné daně, který je v přímém protikladu k daňové progresi, a budeme se ho snažit prosadit, pokud k tomu budeme mít možnost v exekutivě.

Moderátor (Petr Šimůnek): Máme telefonický dotaz. Dobrý večer.

Dotaz posluchače: Dobrý večer. Já bych jenom řekl poslední slovo, jak říkal pan Zahradil, že česká politická scéna není taková hrůza, já bych naopak řekl, že to hrůza je a je to přímo ďas, protože jednak je to všechno podvod na voliče, protože naopak tady mluvíte jako moralista, ale jak můžete třeba souhlasit s tím, že tito političtí turisti, jak tam jsou různí, kteří chodí s jednoho klubu do druhého, z jedné strany do druhé, vždyť to je podvod na voličích. Vás to nechává lhostejného, berete to jako normální, to přece není možné. Potom vy sám třeba, vaše strana, byla proti Evropské unii a dnes jste první, kdo jste se tam cpal. Je to všechno hrůza na hrůzu.

Moderátor (Petr Šimůnek): Tak to je komentář, v něm se skrývají dotazy. Pojďme je zkusit zodpovědět.

Host (Jan Zahradil): Když začnu odzadu, tak moje strana není proti Evropské unii. Moje strana a já osobně jsme proti některým aspektům evropské integrace, ale to neznamená být proti Evropské unii jako takové. Kdybychom měli víc času, tak já bych tady vyjmenoval ta kritická místa evropské integrace, která se nám nelíbí. Pokud jde o tu druhou otázku, a to je politická turistika, nám se to velmi nelíbí. Bohužel při snaze řešit tento problém vždycky narazíme na Ústavu České republiky, na to, že mandát je nepřenosný, že mandátu nelze nikoho zbavit proti jeho vůli. Je tady jediná cesta, pokusit se změnit ústavu, na to je ovšem zapotřebí 120 hlasů ve sněmovně.

Moderátor (Petr Šimůnek): To byl Press klub, díky pane europoslanče, že jste k nám přišel.