Uražená ješitnost Jana Kasla

Ad LN 29. 7.: Svatý Jan Zahradil Zlatoústý

Jan Kasl sám sebe označil za „účastníka jednání v Bruselu“. Skutečně jsem si všiml, že se v posledních týdnech pan Kasl několikrát motal po chodbách Evropského parlamentu. Nevím o tom, že by tam s někým o něčem „jednal“, a nevím, z jaké pozice by jako neposlanec vůbec jednat mohl. ODS rozhodně s Kaslem nejednala – o vstupu do frakce EPP-ED jsme jednali s příslušnými činovníky EP, o vytvoření české delegace uvnitř frakce se zvolenými českými europoslanci.

Pravda je, že Jan Kasl bez dovolení přišel na první schůzku české národní delegace v EPP-ED, které šéfuji. Vyhodit jsem ho nedal jak ze soucitu, tak proto, že nebyl důvod hned v zárodku kazit konstruktivní atmosféru, jež se mezi českými europoslanci začala vytvářet.

Ovšem po této zkušenosti mu příště již neopomenu ukázat dveře.

Jan Kasl tvrdí, že ODS na vytvoření velké, čtrnáctičlenné české delegace „vydělala“ křeslo místopředsedy EP. To je jistě pravda, Kasl však zapomíná dodat, že ostatní funkce, které byly k dispozici, získali zase další účastníci naší dohody – tedy J. Hybášková post vlivné šéfky parlamentní delegace pro Izrael, lidovci zase místopředsednické křeslo ve výboru pro vnitřní trh.

Kaslova útočnost má však snadno vysvětlitelnou příčinu. Celá jeho dosavadní kariéra včetně evropské kampaně byla založena na negaci ODS a vymezování se proti ní. Jak teď vysvětlí svým voličům spolupráci právě s onou proklínanou ODS na půdě EP, když sám takové spolupráce např. v pražské komunální politice není schopen? J. Zieleniec a J. Hybášková prokázali mnohem víc smyslu pro politický realismus a konstruktivní jednání, než dává najevo svou uraženou ješitností a neschopností domluvy Jan Kasl.