Sedmička

Moderátor (Martin Veselovský):Dobré poledne vážení diváci, je 12 hodin a já vás vítám u nedělního souboje argumentů u Sedmičky. Dnes proti sobě zasedli zástupci vládní sociální demokracie a opoziční ODS. Po mé pravé ruce politický technokrat, zdánlivě bez emocí, poslanec EP, první místopředseda ODS, pevně názorově stojící a podporující svého stranického předsedu i v takzvané nulové toleranci případným levicovým koaličním vládám a mimo jiné i ten, kdo se podepsal po dopisy evropským ambasádám, diskvalifikujícími Špidlovu vládu po prohraných eurovolbách. Jan Zahradil, dobrý den.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Dobrý den, dobré poledne.

Moderátor (Martin Veselovský):Proti němu bývalý člen britské labouristické strany, senátor, český ministr zahraničí, předseda Valného shromáždění OSN a současný poslanec za ČSSD. Politik s ne zcela pevnou rukou při výběru spolupracovníků, což se ukázalo na příkladu jeho generálního sekretáře Karla Srby, a rozhodně člověk, u jehož jména je možno při pohledu na výčet útoků na jeho osobu použít adjektivum odolný. Jan Kavan, dobrý den.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Dobrý den.

Moderátor (Martin Veselovský):Vy, vážení diváci, nezapomeňte na graf, který sami můžete ovlivňovat a vyjádřit tak, komu z obou politiků věříte více. Pane poslanče, co je vlastně zač ono podepisované prohlášení. Mě na tom nejvíc, přiznám se, zajímá, jaksi co se s tím papírem, který například poslanci ČSSD podepíšou, bude dělat, pokud by si to třeba později rozmysleli a nejednali podle něj? Bude se jim ukazovat nebo se jim bude otloukat o hlavu? Co se s ním bude dělat?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:No já myslím, že ani jedno, ani druhé. Ten dokument, alespoň tak jak já tomu rozumím, není nic jiného, než vyjádření vůle každého z nás, dát Stanislavu Grossovi šanci, pokusit se sestavit vládu takovým způsobem, aby získala nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně.

Moderátor (Martin Veselovský):Z jakého důvodu je potřeba to psát? Proč není možno se sejít a říct si to?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Protože, alespoň tak já tomu rozumím, během konverzace mezi Stanislavem Grossem a panem prezidentem Klausem došlo k jakési dohodě, aby mohl Stanislav Gross dokázat, že má tedy jaksi podporu nejméně 101 poslanců, tak mu přinese těch 101 podpisů a není to nic jiného než jaksi oprávnění nebo jakýsi důkaz, že teoreticky tito lidé by mohli vládu podpořit, ale samozřejmě to závisí na tom složení vlády, na programovém prohlášení, na koaliční smlouvě a dalších věcech, ale dostat tu šanci, aby mohl být panem prezidentem pověřen.

Moderátor (Martin Veselovský):Chápu-li dobře i to vaše slovíčko „teoreticky“, znamená to, že pokud se bude hlasovat o důvěře vládě v srpnu, tak vůbec není vyloučeno, že například vy tu ruku nezvednete?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem pouze vám odpovídal na otázku, že ten podpis, který jsme dali, ten podpis není garance, že každý, kdo to podepsal, bude pro to hlasovat. Ten podpis slibuje, že souhlasíme s tím, aby Stanislav Gross byl pověřen panem prezidentem tu vládu sestavit. Nyní jsme v poslední fázi nebo téměř v poslední fázi diskuse o té koaliční smlouvě a Stanislav Gross, pokud bude pověřen, bude sestavovat vládu. Za týden o víkendu usedne ÚVV, kterému já věřím, že Stanislav Gross předloží ten text a pak uvidíme, jestli s tím ÚVV bude souhlasit. Pokud bude, tak samozřejmě Stanislav Gross bude moci dokončit sestavování vlády, bude se formulovat vládní programové prohlášení.

Moderátor (Martin Veselovský):Jistě klasický běh věcí.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ano, ale i to potom musí být schváleno Poslaneckým klubem ČSSD, než to bude předloženo Sněmovně.

Moderátor (Martin Veselovský):Popřípadě ještě další papír podepsaný a tak dále.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:To jsem neřekl.

Moderátor (Martin Veselovský):Já se v podstatě ptám na to.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, já si nemyslím, že bychom museli podepisovat další papír.

Moderátor (Martin Veselovský):Dobře. Malé koaliční strany, tím myslím US-DEU a KDU-ČSL, to celkem jasně říkají, že v žádném případě nebudou participovat na vládě, která by byla doleva od té Špidlovy vlády. Naopak ČSSD nebo alespoň její vrcholní představitelé poměrně jasně říkají, že v každém případě chtějí více doleva, to znamená, více prosazovat program ČSSD. Vidíte tam někde shodu? Jak to dopadne, tyto velice vyhraněné postoje?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Tak já samozřejmě patřím mezi ty, kteří by samozřejmě rádi, aby ta vláda byla doleva od Vladimíra Špidly a každopádně, aby nebyla doprava od Vladimíra Špidly, čili tady máte pravdu, to nevypadá na naprostý soulad, ale to je vše otázka jednání. Každá koalice je kompromis. Jde o to, aby ten výsledný kompromis neznamenal, teď to říkám o ČSSD, ale platí to pro každou z těch účastnických stran, neztrácela ta strana svou identitu.

Moderátor (Martin Veselovský):Dáváte tomu hodně šancí, že se dohodnete na kompromisu, který by například vám vyhovoval? Je to reálná možnost pro vás osobně pane Kavane?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:No já si myslím, že ta šance tady reálná je, pokud všechny ty 3 strany budou jaksi rozhodnutý se dohodnout. To máte v podstatě jako v manželství, ani v manželství nemáte stejný názor, oba partneři nemají na stejnou věc stejný názor.

Moderátor (Martin Veselovský):Byť tam tedy vesměs bývají dva v tom manželství.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Prosím, samozřejmě. Pokud projde ten vztah jako takový, je rozhodující, tak tento společný jmenovatel by měl znamenat, že se pokusí a většinou se jim podaří najít ta společná řešení. Pokud ne, tak se to manželství rozpadne.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane místopředsedo, to je jaksi otázka jenom na vzdálený odhad. Kolik vy dáváte šancí tomu, že se tyto 3 strany přes svá poměrně jaksi vyhraněná prohlášení ohledně neústupnosti ze svých pozic dohodnou?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já jsem přesvědčen, že k té dohodě už došlo a všechno, co se tady odehrává, včetně podepisování různých papírů, já také nevím, kolik těch papírů ještě bude, jestli bude stačit ten jeden nebo jestli si ještě zapodepisují něco dalšího, ale jinak jsem přesvědčen, že ta 101 je sehnaná do houfu, že se to panu Grossovi podařilo. O důvodech, proč se mu to podařilo, se můžeme bavit potom v dalším průběhu pořadu, ale tohle je pro mě spíš takové divadlo pro veřejnost, aby každý z těch tří zúčastněných se mohl trochu zabušit v prsa a říct, my neustoupíme ze svých programových zásad. Ve skutečnosti ta dohoda už byla učiněna. Jestli bude ta dohoda výhodná pro tu nebo onu stranu, to také uvidíme.

Moderátor (Martin Veselovský):V posledním týdnu se intenzivně začalo spekulovat o postech v budoucí vládě a nejen o nich. Z politických kuloárů sice prosakují k novinářům různé zvěsti, ale někdy je cítit, že pořekadlo „na každém šprochu pravdy trochu“ už dávno neplatí. Téměř 100% zaručená informace je ovšem směřování Vladimíra Špidly na post eurokomisaře.

Neuveden:Původně dnes měli lídři koalice jednat jen o programu příští vlády. Nakonec se ale debata točila hlavně kolem osoby Vladimíra Špidly. Ten totiž ráno sdělil Stanislavu Grossovi, že jeho nabídku stát se eurokomisařem přijímá. Po dvou hodinách pak koalice oznamuje:

Stanislav Gross, úřadující předseda ČSSD:Společná vůle koaličních stran je taková, že by vláda měla nominovat Vladimíra Špidlu.

Pavel Němec, předseda US-DEU:My vnímáme tuto nominaci jako velmi kvalitní personální návrh ze strany sociální demokracie.

Vladimír Špidla, odstupující premiér:Mě byla sdělena tato nabídka. Jasně říkám, že jsem k dispozici.

Neuveden:Nejvíce spokojení byli lidovci, kteří se už od začátku snaží docílit odvolání stávajícího eurokomisaře Teličky, na němž jim vadí jeho komunistická minulost.

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL:V tomhle případě jsme přesvědčeni, že byla skutečně nabídnuta kvalitní osobnost.

Pavel Telička, eurokomisař:Já nemohu říct nic jinýho než to, že to je prostě čerstvé, že to musím absorbovat.

Neuveden:Stanislav Gross ovšem nehodlá Teličku hodit přes palubu.

Stanislav Gross, úřadující předseda ČSSD:Bych byl velmi rád, aby to byl člověk, který se bude i nadále velmi aktivně podílet na zahraniční politice.

Neuveden:Hovoří se o tom, že by Telička mohl být zpátky velvyslancem při EU nebo náměstkem ministra zahraničí. Diplomaté oceňují Teličkovy jazykové schopnosti. Špidla hovoří dobře německy a francouzsky, angličtinu musí ale ještě pilovat.

Vladimír Špidla, odstupující premiér:Angličtina pasivně, do půl roku aktivně.

Neuveden:Nominace Vladimíra Špidly do Bruselu nicméně ještě zamíchá vládními kartami. Unionisté se totiž netají tím, že pro Vladimíra Špidlu zvednou ruku jen tehdy, když se Stanislav Gross bude na oplátku řídit heslem „něco za něco“. Podle našich informací mu dnes řekli, že budou čekat větší vstřícnost, až se budou dělit ministerstva.

Svatopluk Karásek, místopředseda US-DEU:Pořád jsme myš, když jsme nejmenší stranou a myš jako může bejt i důležitá.

Neuveden:Další kolo jednání o vládě se chystá na úterý. V pondělí nicméně Gross navštíví prezidenta Klause.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane poslanče, jde v případě té nominace Vladimíra Špidly na post eurokomisaře o jakousi trafiku?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, to já se nedomnívám, že jde o trafiku. Já jsem nebyl účasten toho rozhodování, naprosto ho respektuji. Přiznám se, že mi trošku vadí, že je to právě Vladimír Špidla, kdo bude nominován nebo se stane našim eurokomisařem, protože to byl Vladimír Špidla, který velmi usilovně prosazoval právě Pavla Teličku, když třeba někteří z nás doporučovali pana Kohouta i když já se domnívám, že pan Telička má vynikající jazykové schopnosti a znalosti a vynikající odborné. Čili pro Vladimíra tam přijít po Pavlu Teličkovi a uspět, nebude snadné a naučit se angličtinu do půl roku aktivně, jak jsme právě zaslechli, to není tak snadné. Já si myslím v politice a diplomacii, na tom vysokém postu to neznamená jenom se naučit z knížek angličtinu, musíte tu angličtinu mít skutečně v krvi, musíte tím jazykem myslet. Na druhé straně je bezesporu, že Brusel ocení, že tam přichází významná politická osobnost – bývalý premiér, to znamená, že ČR tomu postu dává důležitost.

Moderátor (Martin Veselovský):Je to politické rozhodnutí, protože nikdo nepoložil na stůl žádné výhrady profesní nebo odborné vůči panu Teličkovi. Je to tedy politické rozhodnutí?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já to tak chápu, ano.

Moderátor (Martin Veselovský):I vy to tak chápete pane Zahradile?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já jsem se před třemi týdny s panem Teličkou sešel a jakkoliv ani mě ani nikoho z ODS určitě nechci podezřívat, že bychom byli jeho fanoušky, naši podporu neměl na tu funkci komisaře, tak jsem mu tehdy řekl, před těmi třemi týdny: „Podívejte se, když bude Stanislav Gross potřebovat tu vaši pozici zobchodovat v rámci koaličních jednání při sestavování nové vlády, tak vás hodí přes palubu během 5 minut.“ Jakkoliv to byl třeba Stanislav Gross, který také podporoval nominaci Pavla Teličky tehdy před tím půl rokem a opředl ho různými superlativy. To se stalo. Podle mého názoru je to politická nominace, je to snaha Vladimíra Špidlu uklidit nějakým způsobem z české politické scény, aby pana Grosse příliš nezlobil, aby mu neztrpčoval život třeba v českém parlamentu a to co mi na tom vadí, a znovu říkám, není to projev nějakých sympatií k panu Teličkovi.

Moderátor (Martin Veselovský):Já vás z toho nepodezřívám.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ale vadí mi na tom ta metoda. Pan Telička vytrhl sociální demokracii trn z paty, když si uřízla ostudu s tou nominací – nenominací pana Kužvarta a teď to vypadá tak, že jak se říká: „Mouřenín splnil svoji práci, mouřenín může jít.“ To je podle mě trochu nesolidní jednání.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme to vzít z pohledu Bruselu. Není poněkud zvláštní, že v 5 měsících se vlastně děje druhá změna na postu českého eurokomisaře? Chápu, pan Kužvart nebyl zcela úplně ve funkci, ale přesto v 5 měsících tam je dvojí posun. Nebude se na to Brusel dívat jaksi s překvapením, jaksi se zájmem co se to děje?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:To je na mě?

Moderátor (Martin Veselovský):Pardon, ano pane Kavane.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, to já se nedomnívám, že bychom to měli přehánět. Jak jste správně řekl, Miloš Kužvart se nestal nikdy eurokomisařem i když to byla skutečně nešťastná událost, to je beze sporu. Na druhé straně Telička v Bruselu udělal velmi dobrý dojem. Už to, že je vlastně prvním z nováčků, který dnes zastupuje předsedu Prodiho, mluví samo za sebe. Ale od začátku bylo jasné, to v těch pravidlech je, že byli jmenováni pouze do konce funkčního období této komise, to znamená do listopadu. Že se očekávalo, že většina těch nominovaných bude znovu nominována na další údobí, to je jedna věc, ale není to v rozporu s ničím, žádným způsobem jaksi překvapující nebo říkám proti předpisu.

Moderátor (Martin Veselovský):Já jsem nenarážel ale na procesní chyby, jen na dojem z toho.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Jmenovat bývalého premiéra, což je významná politická osobnost, to si myslím, že v Bruselu bude přijato dobře. Pak bude záležet na tom, jak Vladimír Špidla sám tu funkci, která je nesmírně složitá, zvládne.

Moderátor (Martin Veselovský):A jak se doučí angličtinu.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Také.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane Zahradile, já vás jenom přeruším.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem ještě nic neřekl.

Moderátor (Martin Veselovský):Ale vy jste se nadechoval, tak já vás apriori přerušuji. Jana Bobošíková, tímto vaše kolegyně v EP, ve víkendových Lidovkách, řekl bych, poměrně jasně naznačuje to, že jste za post pana Ouzkého na post místopředsedu EP podepsali jakousi předběžnou dohodu s lidovou frakcí EP, ve které, kromě jiných, řekl bych až takových temnějších náznaků, je jeden jasný a to je, že nebudete napadat evropskou ústavu. Je to pravda?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já nevím přesně, jaké temnější náznaky máte na mysli?

Moderátor (Martin Veselovský):Četl jste ten článek?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já jsem ho četl a ten článek mi skoro nestojí za komentář. Já myslím, že je to jasné.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme k tomu jednomu, nebudete napadat evropskou ústavu. Je to pravda?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ne, není to tak úplně. My jsme vstoupili do Evropské lidové strany nebo do frakce Evropské lidové strany a Evropských demokratů. Já zdůrazňuji to a Evropských demokratů, protože to je druhá, sice menšinová, ale přece jenom součást té frakce, ve které jsou sdruženy strany, které s evropskou ústavou mají určité problémy. Je to britská Konzervativní strana, je to naše strana, je to portugalská Lidová strana, je tam také jeden zástupce jedné italské strany.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme k té evropské ústavě.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ano a my jsme, protože jsme vstupovali do té frakce s tím, že se budeme snažit vytvářet dobré ovzduší a spolupracovat s nimi, my jsme jim řekli a dohodli jsme se na tom a je to kodifikováno v tom písemném závazku, že naše právo,mít odlišný názor na evropskou ústavu, zůstává, to není nijak narušeno, my ho ve vhodné chvíli samozřejmě uplatníme, ale v tuto chvíli, teď v červenci, v srpnu nebo během následujícího půl roku nebudeme extendovat ty rozdíly právě ve věci evropské ústavy, abychom nedali politickým oponentům nějakou munici, aby mohli říkat – podívejte, tam je nejednota, jedni souhlasí s ústavou, jiní jsou proti.

Moderátor (Martin Veselovský):I přesto, že jste to řekl poměrně složitě, tak tomu rozumím. Na druhou stranu se musím zeptat, jestli jste sám pro sebe neudělal určitý názorový nebo myšlenkový kotrmelec po tom odchodu z konventu, kdy se projednávala evropská ústava?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ne, není to tak. Nejenom já, ale celá ODS má na ústavu velmi skeptický názor. My si stále myslíme, že evropská ústava, tak jak byla schválena a jak bude podepsána v říjnu v Římě, nepředstavuje posun pozitivním směrem. Jsme přesvědčeni, že pro ČR to není výhra, ale spíš prohra, protože se zhoršují naše podmínky vůči těm, které máme nyní v EU a bohužel musím říci, aniž bych teď chtěl mluvit o nepřítomné paní Bobošíkové, že čeští poslanci v EP mají dvě možnosti, buďto mohou najít nějakého nejmenšího společného jmenovatele a vystupovat na této bázi jednotně a něco pro ČR udělat a nebo mohou své vnitrostranické, vnitropolitické boje z ČR přenést i na půdu EP.

Moderátor (Martin Veselovský):Vy byste prosazoval kterou variantu?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já prosazuji variantu první, obávám se, že paní Bobošíková prosazuje variantu druhou a já myslím, že to není dobře.

Moderátor (Martin Veselovský):Abychom se vrátili z EP zpátky na naši politickou scénu. Pane poslanče tušíte, protože jste pravděpodobně byl přítomen některým jednáním ohledně nové vznikající vlády, tak tušíte, jak se bude tato nová vláda chovat například ve třech klíčových oblastech, které byly, řekl bych, takovým úhelným bodem té předchozí, to znamená boj proti nezaměstnanosti, podpora vzdělání a podpora rodiny? Bude se chovat nějak výrazně jinak?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Tak zaprvé, jenom abych vás opravil, nejsem jedním z našich vyjednavačů, takže o složení vlády vím asi tolik, jako každý jiný náš poslanec. Ale pokud jde o tyto priority, tak patří mezi takových těch 6 – 7 priorit, které již Stanislav Gross jmenoval, včetně tedy podpory rodiny s dětmi, boj proti nezaměstnanosti, boj proti šedé ekonomice, korupci.

Moderátor (Martin Veselovský):V čem budou ty rozdíly od Špidlovy vlády v těchto oblastech?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Tak já jsem neřekl, že tam budou nějaké znatelné rozdíly. Nakonec je to podobná koalice, ale měly by ty postupy být jaksi konkrétnější a v tomto smyslu doufám, že i úspěšnější. Ale že by tam byla kvalitativní změna, tak to se nedomnívám.

Moderátor (Martin Veselovský):Moment, abych to úplně možná pro diváky zjednodušil. Říkáte, že nebude kvalitativní změna, tak nová případná Grossova vláda v těchto klíčových tématech, které jste si sami jaksi vymezili, tak nebude jednat výrazně jinak než Špidlova vláda?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já se domnívám, že ten cíl musí být stejný. To znamená zajistit podporu pro rodiny s dětmi, snižovat nezaměstnanost, to se zatím tedy nepodařilo.

Moderátor (Martin Veselovský):Možná jde spíš o cestu k tomu cíli, než o něj.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:No já si myslím, tak budeme hledat tu nejefektivnější cestu, proto jsem řekl, že to nebude kvalitativně jiné, že se možná budou prosazovat jisté postupy, které budeme považovat za efektivnější nebo účinnější, ale ten cíl zůstává stejný, ten odpovídá i programu ČSSD.

Moderátor (Martin Veselovský):Pan Zahradile.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:No já myslím, že Grossova vláda, abychom si to řekli jasně, rovná se Špidlova vláda bez Špidly, to za prvé.

Moderátor (Martin Veselovský):To je bonmot posledního měsíce.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Tam prostě žádná změna není, já ji nepozoruji. Obecné fráze o podpoře rodin s dětmi, o snižování nezaměstnanosti, to samozřejmě se dočteme skoro v každém vládním programu. Co je na tom zajímavé, a tady se vracím k tomu co řekl pan Kavan na začátku a já jsem rád, že to řekl zcela jasně, je, že on a zřejmě ještě nějaká taková skupina, do které on patří, nechci z toho dělat přímo frakci, ale prostě jakési názorové křídlo.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Frakce ne.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ne, já vám to také nevkládám do úst.

Moderátor (Martin Veselovský):Mohla by to být ta skupina, která se sešla u pana Fencla na statku, teď v tomto týdnu?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:U pana Fencla se sešli členové bývalé vlády.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Jestli to mohu dokončit, tak on řekl, že by si přál, aby Grossova vláda byla nalevo od Špidlovy vlády. To tedy znamená, že jedním z důvodů pádu Špidly a jeho vlády minimálně pro část sociální demokracie bylo to, že vláda byla pro ně „příliš pravicová“. Já si nedovedu představit ze svého pohledu, kam do leva by se vláda pana Grosse ještě mohla posouvat. Jediné, co mi z toho vychází, že se může posouvat nalevo směrem ke komunistům a že pravděpodobně ten názorový proud, který symbolizuje třeba pan Kavan, si spíše přeje, aby se tato vláda, jakkoliv bude sestavena na nějakém principu 101, v budoucnu opírala o 41 komunistických poslanců, aby se tedy změnila v tichou koalici 111.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane poslanče, krátká reakce vaše prosím.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:On toho pan poslanec říkal mnoho, takže.

Moderátor (Martin Veselovský):Jestli dovolíte, tak zkuste reagovat právě na to vymezení pohybu doleva.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ano, posunout se doleva, to neznamená posunout se ke komunistické straně, tak jste to řekl. Posunout se doleva pro mě, a já jsem jedním z autorů toho výroku, znamená, posunout se k původnímu volebnímu programu ČSSD. Někteří z nás se domnívali, že nebyl v praxi té vlády zcela čitelný. Proto taky chceme, aby v tom novém vládním programovém prohlášení, které ještě není naformulováno, některé základní principy byly jasně naformulovány. Samozřejmě znovu opakuji, koalice je kompromis, ale tady nejde přece o rovnováhu sil, ale o rovnováhu zájmů. Ty je třeba v té koalici zharmonizovat. Pokud se to nepodaří a je argument samozřejmě, že žádná politická strana by neměla vstupovat do koalice s těmi subjekty, které mají zcela rozdílné názory, to je pravda, to se zjistí. Já nesouhlasím s panem Zahradilem, ač si ho velmi vážím, že už je vše domluveno a že toto je tyátr. Já si myslím, teď se to domlouvá, teď se ten chleba láme a pro nás, kteří jsme jaksi na tom levém křídle strany, bude klíčové, zda věci jako sociálně kompenzovaná deregulace nájemného, zajištění, že trh nebude rozhodovat o podmínkách ve zdravotnictví a školství, že toto všechno se musí promítnout do vládního programového prohlášení, to znamená posun doleva, ne ke komunistické straně. Ale samozřejmě do budoucna já nepatřím k těm, kteří by řekli – vystupujeme, končíme, jestliže pro nějaké zákony získáme podporu poslanců KSČM.

Moderátor (Martin Veselovský):Tak pojďme uzavřít toto téma a přesuňme se k tématu číslo 2.

Moderátor (Martin Veselovský):Už před několika týdny jsme se v Sedmičce zabývali iniciativou několika senátorů, udělit odbojové skupině bratrů Mašínů státní vyznamenání. Sněmovna to odmítla, ovšem Senát nakonec po mnoha hodinách debat a vzájemného přesvědčování o pohledu na věc návrh schválil.

Neuveden:Zatímco jedni považují Mašíny za hrdiny, druzí je obviňují z toho, že při svých akcích proti režimu zavraždili nevinné lidi.

Neuveden:Vyznamenání určitě, protože bojovali proti bolševikům, který utiskovali demokracii.

Neuveden:Za to, že někoho zabijou a dělají takovýhle sviňárny, ať je to za jakéhokoliv režimu, tak za to bych nikomu v životě nedal žádnej metál.

Neuveden:Tenkrát byla jiná doba.

Neuveden:Zanechali za sebou moc krvavých stop.

Neuveden:V tý době, když někdo chtěl jít ven, tak asi mu nic jinýho nezbylo.

Neuveden:Nějaký zásluhy bych jim dal.

Neuveden:Skupina bratří Mašínů při útěku na západ v roce 1953 zabila 6 lidí z ozbrojených složek státu. Mezi nimi však i jednoho pokladníka a chloroformem omámeného příslušníka tehdejší policie. Právě kvůli tomu se někteří senátoři proti udělení vyznamenání postavili.

Jaroslav Doubrava (KSČM), senátor:Myslíte si, že pocit mé svobody má vyšší hodnotu než váš život?

Alena Palečková (ODS), senátorka:Na začátku těch 50. let ten boj s tou zbraní v ruce byl regulérní a bylo na něj právo.

Neuveden:Udělení vyznamenání Mašínům původně nedoporučil senátní podvýbor pro udělování státních vyznamenání. To přivítali hlavně komunističtí a sociálně demokratičtí senátoři.

Alena Gajdůšková, senátorka:Byla tam věc, kterou neměli udělat a proto si myslím, že skutečně není na místě to vyznamenání.

Neuveden:Po mnohahodinovém veřejném slyšení a dlouhé diskusi v Senátu nakonec většina senátorů vyznamenání pro Mašíny a jejich odbojovou skupinu prosadila.

Josef Mašín:Tehdá komunisti vyhlásili válku většině národa.

Alena Palečková (ODS), senátorka:Tomu napomohlo to veřejné slyšení, protože se tam lidi dozvěděli více podrobnějších údajů a že jenom nečerpá se z těch znalostí z Majora Zemana.

Neuveden:O tom, zda bratři Mašínové vyznamenání opravdu dostanou, rozhodne s konečnou platností prezident Václav Klaus.

Moderátor (Martin Veselovský):Pánové, jen pro orientaci našich diváků krátce, byli byste pro nebo proti vyznamenání odbojové skupiny Mašínů? Pane poslanče Kavane.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem velmi jednoznačně proti.

Moderátor (Martin Veselovský):Děkuji. Pane Zahradile.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já bych ten návrh určitě nikdy nepodal, ale kdybych byl senátorem a hlasoval o tom návrhu, tak bych spíše z některých důvodů, které tady možná osvětlíme později, hlasoval pro.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane Kavane, váš otec, jak jsem si všiml, byl coby diplomat působící na západě v 50. letech v průběhu procesu se Slánským odsouzen. Byl potom uvězněn. Ani tato zkušenost z toho období 50. let pro vás nedává jednání Mašínů legitimitu?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, nedává. Já samozřejmě znám další lidi, kteří měli podobný osud jako můj otec a řada z nich byli i popraveni. Já jsem teda jako malý kluk vyrůstal v atmosféře, kdy jsem samozřejmě žádnou lásku k tomu režimu, který mi zavřel tátu, neměl. Čili já odpor Mašínů vůči komunistické totalitě naprosto chápu, to abychom si rozuměli. Já se nesnažím žádným způsobem hájit komunistický totalitní režim a zvláště už ne v těch krutých 50. letech. Můj argument proti Mašínům je výběr nebo způsob, jakým bojovali. Já jsem skutečně přesvědčen o tom, že nikdo nemůže povyšovat svou vlastní svobodu nad právo jiného člověka na život.

Moderátor (Martin Veselovský):Tedy ten argument pana Doubravy vám sedí naprosto? Komunistického senátora.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Totéž říkal například můj kolega Jičínský ve Sněmovně, totéž říkáme celou dobu, to není nějaký komunistický argument, to je lidský, mravní, etický argument a já jsem přesvědčen o tom, že rodiny pana Rošického nebo pana Kašíka, kteří zahynuli rukou bratrů Mašínových, si jistě nedovedou představit, že bychom dneska tímto vyznamenáním udělali z tohoto modelu chování nějaký vzor a já se pohybuju v zahraniční politice a musím říct, že tyto argumenty jsem zaslechl už někde jinde. Zaslechl jsem je v Německu od skupiny Baden Meinhof, kteří taky vyloupili banku, aby získali peníze pro svůj odboj.

Moderátor (Martin Veselovský):Pokud vím, tak Baden Meinhof bojovali proti demokratickému režimu?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Mluvíme o metodách, že si vybrali tu metodu, prostě zabili bankéře, vyloupili banku. Můj argument je, jakmile z politického důvodu, ať už je jakýkoliv, z politického důvodu zabíjíte nevinné civilní lidi, tak tím diskreditujete i ten jakkoliv nádherný a chvályhodnou politickou motivaci, kterou máte.

Moderátor (Martin Veselovský):Nemáte pocit pane Zahradile, že vlastně i toto rozhodnutí, zda to státní vyznamenání, které teď mimochodem jaksi celé stojí a padá na rozhodnutí prezidenta Klause, že to cosi bude vypovídat vůbec o našem vztahu k těm 50. létům a k tomu minulému režimu? Že to je takové téměř vyústění po těch 15 letech?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Samozřejmě se v tom skrývá určitá symbolika, dokonce velmi hluboká symbolika a já panu prezidentovi to jeho rozhodování v této věci vůbec nezávidím. Aby bylo také jasno, pokud jde o mě, já na to vůbec nemám vyhraněný názor, dokonce na to nemám ani jednoznačný názor a ten návrh považuji za kontroverzní. Docela se divím, na co všechno má Senát v této době čas. Mám dojem, že tuto zemi sužuje celá řada poněkud jiných problémů, než je přemýšlet o tom, zda udělíme nebo neudělíme toto státní vyznamenání. Ale přesto, kdybych byl postaven já osobně před volbu hlasovat v Senátu nebo ve Sněmovně o tom, zda doporučím nebo nedoporučím to udělení, tak ty důvody pro u mě lehce převažují nad důvody proti. Právě z těch symbolických důvodů, právě proto, že je tady celá řada dokonce i v zákoně kodifikovaných definic o tom, že ten komunistický režim byl nelegitimní a byl zločinný a přitom my tak pořád jakoby lavírujeme i po těch 15 letech s tím, jestli to máme někde říkat nahlas nebo jestli to nemáme někde říkat nahlas, jestli to máme schovávat někde pod stůl nebo jestli to máme říci otevřeně. Takže ta symbolika toho návrhu hovoří jasně a to je asi ten důvod, pro který já bych spíše pro ten návrh ruku zvedl.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme z 50. let zpátky do současnosti.

Moderátor (Martin Veselovský):Přichází 1. jasný důkaz o tom, že ne všechny vstupní podmínky byly vyjednány ideálně. Unie totiž hodlá snižovat limity výroby a vývozu cukru a také dotace na jeho výrobu. Ačkoliv jsme nyní co se cukru týče naprosto soběstační, zanedlouho bychom se mohli stát dovozci a ztratit, tak říkajíc, cukrovarnické rodinné stříbro.

Neuveden:O 30 tisíc tun cukru méně bude muset vyrobit tento cukrovar, pokud se nepodaří zabránit snížení kvót. Nezbude mu tak nic jiného, než uzavřít jeden ze svých provozů.

Oldřich Reinberg, generální ředitel cukrovarnické firmy:Museli bychom pak uzavřít další provoz v Českém Meziříčí například, což je samozřejmě ztráta 100 pracovních míst.

Neuveden:Lépe na tom nebudou ani pěstitelé cukrové řepy. Nebudou mít pro ni odbyt.

Jindřich Václavek, pěstitel cukrové řepy:Může to pro některé podniky znamenat i konec s výrobou cukrové řepy.

Neuveden:Co se týče výroby cukru, je ČR už téměř 80 let soběstačná. Jenže pokud by EU snížila kvóty o 16%, donutila by naše cukrovarníky, aby vyrobili o 70 tisíc tun cukru méně. Na českém trhu by tak cukr chyběl a paradoxně by se k nám musel začít dovážet. S tím se ale nechtějí smířit ani cukrovarníci, ani Ministerstvo zemědělství.

Hugo Roldán, odbor komunikace Ministerstvo zemědělství ČR:My toto vnímáme jako diskriminující opatření.

Neuveden:Podle cukrovarníků by toto opatření mohlo zvednout i ceny cukru v obchodech, které se v současnosti pohybují kolem 18 Kč/kg.

Oldřich Reinberg, generální ředitel cukrovarnické firmy:Tak je asi předpoklad, že sem se bude vozit v cenách, které jsou obvyklé na jejich trzích čili v rozmezí 30 – 35 Kč/kg.

Neuveden:Dnešní jednání v Bruselu čeští cukrovarníci napjatě sledují. Podle ministra zemědělství, který se jich účastní, ale rozhodně dnes žádný významný zvrat nepřinesou.

Jaroslav Palas, ministr zemědělství:Bude to běh na dlouhou trať, řekněme do konce tohoto roku.

Neuveden:Podle odborníků ale Palas nemá velkou šanci zvrátit rozhodnutí EU.

Franz Fischler, komisař pro zemědělství:Sdílíme jejich znepokojení, udržet stávající režim by však nemělo žádný smysl.

Neuveden:Cukrovarům a pěstitelům cukrové řepy začnou problémy už příští rok. Krátit kvóty na výrobu cukru chce totiž EU už od června.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane místopředsedo, vám tuto otázku úmyslně nepoložím, položím ji panu Kavanovi. Souhlasíte s tím, že minimálně v oblasti cukrovarnického průmyslu ty přístupní podmínky do EU nebyly sjednány ideálně? Možná nedobře?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, já bych s tím, jak jste to teď naformuloval, nesouhlasil. Pochopitelně dochází k reformám a pokud se týká toho cukerného režimu, tak po 40 let k žádné reformě nedošlo, což došlo u jiných výrobků a někdy dokonce 2x. To, že je nutná reforma cukerného režimu, je mimo jakoukoliv diskusi. Nejsme Evropa konkurenceschopná, ty ceny jsou trojnásobně vyšší než jsou na světových trzích, je to krajně neférové i vůči nejchudším zemím světa, vůči jejichž cukru máme vysokou ochrannou celní hráz a tak dále a tak dále. Čili reforma je nutná a to nemělo s podmínkami, které jsme vyjednali nic společného. Mě nevadí, že EU konečně se zpožděním přistupuje k reformě. Mě vadí forma a podoba tohoto konkrétního návrhu EK, která, paradoxně řečeno, je nejméně výhodná právě pro ČR z některých konkrétních důvodů, že ta naše kvóta pro ten vývoj byla počítána jaksi jinou metodikou.

Moderátor (Martin Veselovský):Byla nízká.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Je nízká a byla vypočítána jinou metodikou. To znamená, zachází se s novými státy a s námi, protože my to nemůžeme vykompenzovat jako někteří naši sousedé produkcí jinou, zachází se jinak než se státy té původní patnáctky. Proto je na ministru zemědělství a na české diplomacii, aby, protože jsme teprve v 1. kole a návrh bude schválen tak někdy nejdřív příští rok, aby v tom následujícím jednání chtěli stejné zacházení. Pokud ta reforma bude skutečně vycházet ze stejných postupů a ze stejných čísel a to snížení o těch 16% bude pro všechny státy rovnoměrné, to znamená, že naše podmínky v té reformě budou stejné jako u starých států, tak já s tím nebudu mít problém.

Moderátor (Martin Veselovský):Pan Kavan jaksi celý ten problém dává na vládní úroveň jaksi Ministerstva zahraničí, možná ministra zemědělství. Vy jako europoslanec máte vůbec nějakou páku v tomto nějakým způsobem zapůsobit tak, aby to rozhodnutí bylo spravedlivější? Protože po pravdě řečeno vypadá to tak, že bychom od příštího června na tom mohli být výrazně biti.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:To samozřejmě máme. Máme možnost interpelací EK, jednotlivých evropských komisařů. Můžeme jim klást nepříjemné dotazy.

Moderátor (Martin Veselovský):A to je podobně jaksi bráno ty interpelace jako u nás v parlamentu?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Je to velmi podobný systém.

Moderátor (Martin Veselovský):Nic moc?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ne, tak můžete tomu komisaři samozřejmě zatopit. Když to uděláte jako jeden jednotlivý poslanec, tak tím asi příliš mnoho nezmůžete, když k tomu získáte nějaké spojence, tak už je to samozřejmě potom lepší. Ten problém je v tom, že ono se to skutečně bohužel téměř žádné jiné země v EU nedotkne tak silně, jako ČR, takže ty spojence pro ten případný společný postup v EK budeme hledat velmi obtížně, protože mimo nás na tom nikdo jiný žádný výrazný zájem nemá.

Moderátor (Martin Veselovský):Já vás nechci tlačit k nějakému výraznému, jasnému ano – ne. To určitě nemůžu chtít, ale jakou šanci tedy dáváte tomu, že by se to mohlo změnit, to rozhodnutí EK?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Otevřeně řečeno, můžeme kolem toho udělat jakýsi „rámus“, můžeme upozornit na to, že je to pro ČR nevýhodné, že je to diskriminující, ale pokud jak na úrovni EK, tak na úrovni EP nezískáme další spojence, kteří by byli ochotni tuto cukrovou reformu s námi zablokovat, tak žádné velké šance tomu nedávám. Jestli dovolíte, možná překvapivě, já tady budu v celé řadě věcí muset souhlasit s tím, co tady řekl pan Kavan, jakkoliv to může vypadat paradoxně.

Moderátor (Martin Veselovský):Prosím.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Pravda je, že společná zemědělská politika EU je věc naprosto šílená a že musí být reformována. Pravda je, že reforma této cukrové politiky je součástí celkové reformy společné zemědělské politiky, takže k ní stejně bude muset dojít, ale bohužel pravda je také, a tady už se asi s panem Kavanem neshodneme, že vláda prozíravější než byly vlády sociální demokracie by si přece uvědomila, k čemu všemu, k jakým důsledkům mohou připravované reformy společné zemědělské politiky vést. To není věc, která se zrodila teď, to bylo známo mnoho let dopředu a mohli se pokusit to alespoň ošetřit v těch přístupových rozhovorech a eventuelně v přístupové smlouvě. To se nestalo a teď na to samozřejmě koukáme, jako by šlo o něco úplně nového. Mám dojem, že na vině jsou především vedení Ministerstva zemědělství, ať to současné nebo to bývalé, která se prostě na tu situaci velmi špatně připravila.

Moderátor (Martin Veselovský):Já abych to ještě jednou naprosto konkretizoval. Není vyloučeno, minimálně alespoň podle vás pane místopředsedo, že jaksi na oltář zcela nutné reformy zemědělské politiky EU bude obětován náš zájem?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Bude obětováno české cukrovarnictví. Samozřejmě je to tak a je to velmi nepříjemná věc, ale koneckonců české zemědělství, a k tomu se možná dostaneme ještě později, už bylo svým způsobem obětováno ve prospěch našeho vstupu do EU.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme teď zůstat přímo u toho cukerného pořádku. Pane poslanče vaše reakce.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem rád, že pan europoslanec tedy souhlasil s některými mými argumenty. Neočekával jsem.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:S některými zdůrazňuji.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem řekl s některými a já bych vůbec neočekával, že budete souhlasit se všemi, ani bychom tedy tady kvůli tomu neseděli.

Moderátor (Martin Veselovský):To by bylo zvláštní trošku.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ano, ale jestli mi tedy dovolíte, já nemohu ani souhlasit s formulací, že na oltář té reformy bude obětováno české cukrovarnictví. Samozřejmě, že pěstitelé cukrovky a řepy samozřejmě budou v tomto znevýhodněni. Samozřejmě, že nelze vyloučit, že některé provozy budou muset být zavřeny. Já jsem byl 4 roky senátorem na Hané a viděl jsem řadu zavřených cukrovarů, mluvil jsem s lidmi, kteří přišli o práci, takže dávno ještě před touto situací z 55 velkých našich cukrovarů jich máme dneska 11 a je možné, že menší počet možná ještě bude zavřen. Doufám že ne a že dojde ke kompenzaci. Ale abychom nemluvili jenom v těch negativních formách, protože pokud jde o spotřebitele,a těch je v této zemi poněkud více než producentů, tak cena cukru.

Moderátor (Martin Veselovský):Budou zvýhodněni?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Jsou na to různé studie, uznávám, ale cena cukru se v ČR s největší pravděpodobností nezmění, takže ten spotřebitel si tedy té hrůzy, o které hovoříme, nemusí ani.

Moderátor (Martin Veselovský):Můžu se zeptat z čeho vycházíte? Proč by se neměla změnit ve chvíli, kdy by k nám dovážely zahraniční firmy cukr?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Za prvé si myslím, že sice neočekávám, ještě se vrátím k té jedné poznámce pana Zahradila, neočekávám, že by ministr zemědělství a česká diplomacie vyjednali všechno, co chtějí vyjednat, to v žádném případě ne. Právě proto s tím souhlasím, že nemáme dost spojenců. Na druhé straně si myslím, že alespoň něco budeme moct vyjednat.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane poslanče, pojďme k té ceně. To asi naše diváky bude zajímat nejvíc.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ten objem těch 70 tisíc, o které můžeme přijít, se pravděpodobně sníží. To znamená, ten dovoz zase nebude tak veliký a bude to dovoz ze států, kde se taky bude snižovat cena cukru. Dneska je tam tedy vyšší než je u nás, ale bude se tam snižovat. Teoreticky máme možnost samozřejmě i dovážet mimoevropský cukr, který je daleko levnější. I podle představitelů našich cukrovarnických závodů, tak ti sami říkají, jestliže máme dneska cenu kolem 18 Kč, pak ta výsledná může být maximálně 19 – 20 Kč, tak to nebude dělat tak velký rozdíl. Kdyby to bylo.

Moderátor (Martin Veselovský):Myslím, že příští rok v červnu uvidíme, jak to všechno bude vypadat.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Kdyby se to pohybovalo kolem těch 30 – 35 Kč. A poslední poznámku. Protože se bude výrazně snižovat ta výkupní cena a de facto tedy i ty umělé dotace, což je dopad tedy společné zemědělské politiky, tak všude dojde ke snížení cukru, byť bude stále dvojnásobně vyšší než je světová, ale už ne trojnásobně vyšší.

Moderátor (Martin Veselovský):Jenom kraťoučká reakce pane Zahradile.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Přece my už teď jsme doplatili na společnou zemědělskou politiku EU. Přece už tím, že díky našemu vstupu do EU se ta cena cukru zvedla, protože my jsme se museli dorovnat, u nás byla nižší, my jsme se museli dorovnat na minimální cenu EU, která byla vyšší. Takže už k jednomu zdražení došlo a k druhému zdražení samozřejmě dojde, pokud se zredukuje produkce cukru v ČR a budeme ten dražší cukr z okolních zemí EU muset dovážet. Takže to, co říká pan poslanec Kavan, pravda není. Jestliže tento nový cukerný pořádek vstoupí v platnost, lze očekávat s největší pravděpodobností zvýšení ceny cukru, zvýšení ceny všech výrobků, kde se používá cukr a tudíž negativní dopad na spotřebitele, na zákazníka, na českého občana. To je podle mého názoru neoddiskutovatelná pravda.

Moderátor (Martin Veselovský):Dobrá. Tolik poslední poznámky k takzvanému cukernému pořádku. Téma další.

Moderátor (Martin Veselovský):ČR už od svého vzniku vysílá své vojáky na vojenské a humanitární mise po světě. Z nepochopitelných důvodů se ovšem nedokáže o tyto lidi postarat po jejich návratu. Jak tento přístup také může skončit, to vám ukáže následující reportáž.

Neuveden:Petr Kubát, svobodný, 31 let, milovník řecko-římského zápasu. Splnil si sen, stal se vojákem jednotek UNPROFOR v Bosně. Vrátil se v 95. roce. Podle příbuzných ale jako jiný člověk.

Lukáš Kubát, útočníkův bratr:Špatný zážitky z toho měl, že potom jak přijel, tak to bylo s ním čím dál horší. Problém s alkoholem měl.

Neuveden:A průšvih přišel brzy. To je Petr z Přibyslavi. Tyhle jizvy mu zůstaly po jediném setkání s Kubátem v životě. Na diskotéce po strkanici Kubát vytáhl granát a hodil. Petr málem nepřežil.

Petr Mikulinec, zasažený granátem:Jsem byl v nemocnici ale půl roku s tím. Ještě doposud mám v levý noze asi 30 broků.

Miroslav Kameník, známý Petra Kubáta:Za to seděl. Já nevím asi rok.

Neuveden:Osudný den ale přišel včera. Ráno vstává Petr z této postele, jeho rodina si ničeho zvláštního nevšimla.

Lukáš Kubát, útočníkův bratr:To na něm vůbec nebylo poznat.

Neuveden:V té chvíli má Petr ale vše promyšlené. Je nezaměstnaný a potřebuje peníze. Nabíjí pistoli, bere si dva granáty tohoto typu a vyráží vyloupit banku. Když utíká s penězi, prostřílí policejní auto, hodí na něj granát. Když ani to nepomůže, zakřičí: „Mě nedostanete.“ Odjistí granát a čeká na smrt. Tady vidíte, jak výbuch poškodil blízký strom. Neměl šanci přežít.

Lukáš Kubát, útočníkův bratr:Myslím si, že je to všechno asi z tý Jugoslávie hodně, protože on to asi odtud všechno přivezl.

Neuveden:Ukradené peníze už policie do banky vrátila, o kulkách v řadě domů si budou místní ještě dlouho povídat.

Moderátor (Martin Veselovský):Já jsem nedávno mluvil s běloruskou novinářkou, která pracuje pro Svobodnou Evropu a ona říkala: „Vy tady v ČR vůbec nevíte, do čeho jdete. Vy někam posíláte stovky vojáků honit teroristy, ale vám se vrátí jiní lidé.“ Ona mluvila z té zkušenosti z 80. let, kdy Sověti měli problém s navrátilci z Afghánistánu. Ona říkala: „Vy se o ně vůbec nestaráte, vám tady vznikne ohromný problém.“ Tohle to může být jaksi první věc. Nemáte podobnou obavu pane poslanče?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já si myslím, že ten případ je určitě tragický, ale dovolte, abych nevyvozoval z jednoho nebo z několika případů.

Moderátor (Martin Veselovský):Z několika.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Nějakou obecnou formuli o tom, že všichni navrátilci ze zahraničních vojenských misií, ať už v bývalé Jugoslávii nebo v Afghánistánu nebo v Iráku budou problémoví lidé, potenciální zločinci, lidé, kteří se nebudou schopni zapojit do normálního života. Tak to přece není. Vždycky je jasné, že náchylnost lidí, kteří se pohybovali v extrémních situacích, kde prostě ty běžné zvyklosti, na které jsme zvyklí my tady z toho civilního života, neplatí, takže mohou mít nějakou větší náchylnost k tomu, řešit nějaké situace na hraně zákona nebo dokonce za hranou zákona. Ale není možné z toho dělat nějaké obecné pravidlo. Já s touto interpretací souhlasit nemohu.

Moderátor (Martin Veselovský):Dobrá. Na druhou stranu Ministerstvo obrany nevede kromě lékařských žádné jiné statistiky zaměřené na vojáky, kteří absolvovali mise, neshromažďují se ani informace o kriminalitě veteránů. Neochota armády zajistit jim po misii adekvátní práci v armádě. Následná psychologická péče téměř neexistuje, vyjma přímého vyžádání. Ptám se na toto, je tento systém správně? Já neříkám, že globálně všichni jsou jaksi změněni psychicky.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já bych souhlasil s panem poslancem Zahradilem v tomto: Samozřejmě je to varovný případ a koresponduje to i s informacemi, které jsem já získal v USA, kde jsem hovořil jak s některými americkými veterány z Vietnamu, tak s třemi veterány ruskými, kteří prožili hrůzy Afghánistánu a zvláště u těch Rusů jsem měl pocit, že jsou to skutečně lidé tou zkušeností změněni. Na druhé straně skutečně si myslím, že bylo krajně nespravedlivé, nefér vůči dalším českým veteránům, když hovoříme o naší zemi, kteří se žádných násilných činů nedopouštějí, abychom takto generalizovali. Je pravda, že když jste vystaveni po nějakou dobu takto extrémním stresovým situacím, jako byli veteráni v těch vojenských misiích, kam jsme je poslali, včetně bývalé Jugoslávie, tak to má dopad.

Moderátor (Martin Veselovský):O tom není vůbec sporu.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem ujištěn Ministerstvem obrany, že po návratu k mateřskému útvaru se tomu válečnému veteránovi umožňuje kontakt s psychiatry a to nejenom na požádání a samozřejmě s klinickými psychology, kteří pracují ve zdravotnictví a s vojenskými psychology. Možná to není dostatečné.

Moderátor (Martin Veselovský):Pardon, že vám skáču do řeči. Přece důležitější daleko je ten moment, že se vracejí možná k domovským útvarům zpátky možná po půl roční misii, ale často tam nenacházejí to správné místo, na které by měli přijít. Prostě odcházejí do civilu a armáda tím, že odejdou do civilu, ztrácí je naprosto ze zřetele. To je přece důležitější moment.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já přesně vím, co máte na mysli, ale ani nemohu souhlasit s tím, že by to byl nějaký obecný jev. Tato armáda prochází poměrně zásadní reformou. Teď nechci se bavit o detailech, samozřejmě nějaké výhrady by se našly, ale ten základní směr je správný, ta armáda směřuje k profesionalizaci a k velké redukci toho počtu aktivních vojáků. My jsme se do těch zahraničních misií dostali v situaci, kdy se jednalo ještě o armádu v podstatě neprofesionálů, kdy to byla armáda, která byla založena na všeobecné branné povinnosti a já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy ta reforma bude dokončena, tak lidé, kteří na ty zahraniční mise odjedou, tak se samozřejmě vrátí zpět do armády jako profesionálové a bude jich plně využito.

Moderátor (Martin Veselovský):Ale bavme se teď o těch lidech, kteří v minulých 15 letech jezdili a teď jsou tady mezi námi. Já jenom podotýkám, že Sdružení veteránů, což není armádní organizace, eviduje desítky bývalých vojáků, kteří mají psychologické problémy, problémy s alkoholem a tak dále.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:No to bezesporu.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:To je samozřejmě pravda. Když chce někdo opustit armádu, nechce se vrátit do toho svého původního zařazení, tak mu v tom samozřejmě nikdo nemůže bránit. Stejně tak bych ale mohl říci, že určitě najdeme v armádě desítky případů, kdy lidé sloužící v zahraničních misiích se vrátili na adekvátní pozice, v armádě zůstali a žádné problémy toho typu, které jste popsal, s nimi nejsou a vykonávají dále službu ve prospěch ČR. Takže nedělejme z toho nějaký obecný problém, který jakoby ohrožoval masivním způsobem českou společnost.

Moderátor (Martin Veselovský):Dobrá. Pojďme u tohoto tvrzení toto téma ukončit a můžeme přejít k tématu poslednímu.

Moderátor (Martin Veselovský):Tento týden se v Plzni stal případ, který přiměl policejního prezidenta Koláře prohlásit, že policejní sbor by neuhlídal ani Sv. Petr. Dopravní policista tam vystřelil po chodci, který přecházel křižovatku na červenou. Zasáhl i auto, které projíždělo kolem. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a celý případ řeší inspekce Ministerstva vnitra.

Neuveden:

Vše se odehrálo na rušné křižovatce tady v centru Plzně. Chodec měl přecházet po tomto přechodu na červenou a motat se mezi projíždějícími auty. Policista nejprve vystřelil do vzduchu, pak po chodci. Kolik padlo ale výstřelů, to policie zatím nesdělila. Jedna z kulek zasáhla projíždějící auto.

Věra Dušková, mluvčí Ministerstva vnitra ČR:Policista ze zatím neobjasněných důvodů použil služební zbraň. Samozřejmě se bude zjišťovat, zdali nebyl pod vlivem nějaké návykové látky.

Neuveden:My vám teď nabízíme výpověď klíčového svědka celé události, muže jehož auto výstřel zasáhl. Měl neuvěřitelné štěstí, kulka totiž prorazila jen přední sloupek. Stačilo pár centimetrů a výstřel by prošel předním sklem a muže přímo zasáhl.

Svědek události:Dá se říct, že sloupek mi zachránil život.

Neuveden:Podívejte se, jak celou událost svědek popisuje. Policista nejprve vystřelil do vzduchu. Chodec se dal na útěk a policista běžel za ním. Přitom znovu vystřelil. Právě to byl výstřel, který zasáhl auto pana Hese.

Věra Dušková, mluvčí Ministerstva vnitra ČR:Policista může střílet po nebezpečném pachateli, ale podle zatím dostupných informací to nebyl tento případ.

Neuveden:Dopravní policista už je postaven mimo službu. Podle našich informací byl velmi zkušený, u policie slouží už 15 let. Chodec z místa utekl a jeho totožnost vyšetřovatelé zatím neznají.

Moderátor (Martin Veselovský):Vůbec nechci, podotýkám na začátku tohoto tématu, jeden případ zobecňovat, ale policista střílí na přechodu po chodci, opilá státní zástupkyně zatlouká svůj čin, soudce se spolčí se zločineckou organizovanou skupinou, celníci si udělají kšeft z proclívání cisteren paliva kdesi na břeclavském hraničním přechodu. To jsou všechno věci, které přeci pro ostatní nestátní zaměstnance říkají, tito lidé si myslí, jsem státní zaměstnanec, kdo je víc? Souhlasil byste s touto interpretací pane Zahradil?

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:S tou bych bohužel souhlasit musel. Bohužel bych musel souhlasit s tím, že ve státních institucích ČR, a teď nehovořím jenom o Policii ČR i když o té možná budeme mluvit trochu detailněji, zdaleka není všechno v pořádku, ať je to policie, ať je to justice, ať je to státní správa a bohužel musím říci, že některé vlády, zejména minulá vláda Miloše Zemana a tato vláda v tom pokračuje, udělaly dost proto, aby ten pocit beztrestnosti státních zaměstnanců a toho, že si v podstatě mohou všechno dovolit, aby ho posílily. Mám tím na mysli například zákon o státní službě, kdy se ukazuje, že máte-li zaměstnance, který neodvádí výkony tak jak by měl, je velmi obtížné se takového zaměstnance zbavit. Takže já bych byl raději, aby tady nastala nějaká situace, kdy by platila striktnější pravidla. Dobře víte, že třeba pro ten zákon o státní službě naši poslanci nehlasovali a já to beru jako jeden takový konkrétní příklad toho, co možná je za tím pocitem, že prostě jsem státní zaměstnanec a mohu si dovolit v podstatě všechno.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane poslanče, já k tomu přidám jen statistiku z pera Ministerstva vnitra, která je k dohledání na jejich webových stránkách, která říká poměrně jasně, že od roku 1998 poměrně jasnou linií stoupá kriminalita v řadách policie. Já se vás teď ptám jednak na reakci na prohlášení pana Zahradila a jednak jaksi, co byste řekl k této statistice, která poměrně jasně konvenuje s nástupem sociálně demokratické vlády.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Dobře. Tak já nejdřív na tu původní poznámku pana Zahradila. Já samozřejmě se musím ostře ohradit proti větě, že za vlády Miloše Zemana se prosazovala nebo dokonce umožňovala nějaká beztrestnost státních zaměstnanců.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Tak to jsem snad neřekl. To zase nepřekrucujte mé výroky.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:To se omlouvám, jestli jsem vás špatně pochopil.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Já to pak teda upřesním ještě jednou. Vy jste vytvořili některé zákonné předpoklady k tomu, aby postih nevýkonných zaměstnanců státní správy byl prostě obtížnější. To tak je, to v tom zákonu o státní službě prostě je.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Můžeme o tom zákonu samozřejmě hovořit, do jaké míry je ta ochrana státních zaměstnanců před jakoukoliv zvůlí, aby nebyli jaksi vyhozeni, jestli je to ochrana nevýkonných, o tom lze diskutovat, ale v žádném případě to nemůže být ochrana státních zaměstnanců, kteří jakýmkoliv způsobem poruší zákon. Ty příklady, které pan redaktor tu dal, to byly všechno příklady lidí, kteří jasně porušili zákon. Takovýto člověk nemá ve státní správě co pohledávat a tento zákon ho žádným způsobem nechrání.

Moderátor (Martin Veselovský):Víte na co jsem narážel? Já jsem spíš narážel na jakýsi ethos v té státní službě, na prostě atmosféru, která rozhodně je utvářena, vy říkáte „hmm“, ale nakonec i vámi, protože i vy jste politik a zákonodárce.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Ale samozřejmě, ale právě proto musím protestovat proti třeba nárůstu a skutečně dramatickému nárůstu počtu zákonů, vyhlášek, podzákonných norem a podobných věcí, které procházejí parlamentem dnes a denně. To jsou prostě desítky, stovky mnohdy nesmyslných a zbytečných zákonů, které samozřejmě rozšiřují pole působnosti pro státní orgány. Samozřejmě rozšiřují pole pro korupci státní správy a samozřejmě také rozšiřují pole pro to, aby eventuelně v těch krajních případech státní správa nebo někteří její velmi nezodpovědní nebo méně zodpovědní příslušníci mohli páchat tu trestnou činnost. To tak prostě je a za to nese zodpovědnost vláda sociální demokracie.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:To já skutečně musím odmítnout a když už jste se odvolal na statistiku, já jsem taky dostal statistiku od Ministerstva vnitra a mám tedy ty tabulky od roku 1996 do roku 2003. V žádném případě tady není nějaký velký kvalitativní zlom ve chvíli, kdy první sociálně demokratická vláda v roce 1998 přišla k moci a naopak.

Moderátor (Martin Veselovský):Když už jsme u toho, to je statistika čeho přesně?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:To je struktura trestné činnosti policistů podle jednotlivých ustanovení trestního zákona. A u některých těch trestných činů naopak klesla, jinde je velmi srovnatelná, ale že by tu byl zlom v roce 98, to prostě není.

Moderátor (Martin Veselovský):Pane Kavane, globálně stoupla.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ale je velká pochybnost o tom, že to můžete dát jaksi na práh sociální demokracie a myslím, že těch důvodů je více.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Nějaké příčiny to prostě mít musí. Já tvrdím, že ty příčiny jsou.

Moderátor (Martin Veselovský):Nechte pana poslance reagovat.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Děkuju. Musím říct, že ve chvíli, kdy státní zaměstnanec poruší zákon, tak ani ta sociální demokracie, asi předpokládám že ani za vaší bývalé či jakékoliv budoucí vlády, nebude takovýto čin tolerovat. Když se jednou větou vrátím ještě k tomu případu, který jste uvedl, prostě právní pojem nutné obrany, který je samozřejmě založen na použití prostředků, které odpovídají zájmu chráněného státu, znamená, že nemůže být nikdy použit prostředek, který by způsobil větší škodu než ta, která hrozila. Proto to střílení toho policisty v Plzni tomuto odpovídá. Na druhé straně já jsem pro dokončení všech těch procesních záležitostí. Je tu jakýsi princip presumpce neviny, nechme tu věc došetřit. Ale jsem přesvědčen, že porušil-li zákon, tak nebude samozřejmě ani v policii, nebude ani ve státní správě. To se musí týkat všech těch ostatních mimo policii, které jste zmínil.

Moderátor (Martin Veselovský):Já si myslím, že o tom nebude sporu. Já si dovolím jen úplně poslední poznámku těsně před závěrem pořadu, která to možná vrátí zpět k té politice, protože jak jsem si všiml, tak za posledních 15 let poprvé při sestavování této nové vlády byla odhozena taková ta skrupulózní adjektiva o tom, že chceme lepší nebo horší ministerstva. Teď se rovnou mluví o tom, rozumíte ethos sestavování vlády, rovnou se mluví o tom, že chceme ministerstva, přes které jde více peněz, mluví se o určitém kupčení, o výměnách postů a mluví se prostě o tom, že tu někdo ze Sněmovny odešel v pravou chvíli. To přece vytváří atmosféru, která prostě pro normálního občana, mám to odposlechnuto, přiznám se, z restaurací a z hospod, ale prostě to je hlas lidu, jako že to je přece zvláštní pocit z toho všeho. Nemáte ten podobný zvláštní pocit pane poslanče?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Já jsem hluboce přesvědčen o tom, že každá politická strana, i když je v koalici, tak samozřejmě neztrácí svoje zájmy, ale naopak, to jsem říkal na začátku tohoto pořadu, jde nám o to, abychom naopak plnili svůj volební program co nejvíce a co nejčitelněji i když v rámci té koalice. Je tedy pochopitelné, že jestliže v minulé vládě ministerstva, která do značné míry kontrolují jaksi ty toky, byla v rukou jiných stran než té největší, tak je pochopitelné, že poslední zasedání ÚVV ČSSD jmenovalo 3 ministerstva.

Moderátor (Martin Veselovský):Která chce získat zpátky sociální demokracie?

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Ne, ta formulace byla – chceme tam mít větší vliv na rozhodování. To neznamená, že musíme mít nutně ty ministry, ale chceme tam mít vliv, pokud jde o významné finanční toky.

Moderátor (Martin Veselovský):Tolik vysvětlení Jana Kavana. Pane Zahradile, já se velice omlouvám, ale sám vidíte na časomíře, že už jsme minutu přes.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:To koneckonců hovořilo samo za sebe, co řekl pan Kavan, takže.

Moderátor (Martin Veselovský):Pojďme se podívat pánové na ten graf, který vytvářeli diváci TV Nova. Ten graf je vysoce – 69% ve prospěch Jana Zahradila. Tak řekněme, že to může být pro vás také určitý hlas lidu. To je konec této Sedmičky. Mými hosty byli europoslanec Jan Zahradil a poslanec Jan Kavan. Pánové, já děkuji za váš čas a nashledanou.

Jan Kavan, poslanec ČSSD:Na shledanou.

Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a poslanec EP:Na shledanou.