Gross diplomacii nerozumí

Nevím, jestli Stanislav Gross má vůbec nějaké názory na EU, říká o diplomatických schopnostech možného premiéra stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil.

* LN: Jak podle vás Stanislav Gross zvládá zahraniční politiku? Mohu vám ocitovat Financial Times, kde je hned na druhé straně článek o sestavování vlády v České republice a o panu Grossovi se tam píše, že v zahraniční politice nemá žádné zkušenosti a že je jazykově nevybaven. To jsou noviny, které třeba v Bruselu čte každý. A vzbuzuje to určité otazníky.

* LN: Kam by podle vás směřovalo Česko pokud jde o zahraniční politiku, za premiéra Grosse? Na rozdíl od Vladimíra Špidly, se kterým jsem sice hluboce nesouhlasil, ale musím přiznat, že nějaké názory na Evropskou unii měl, tak u Stanislava Grosse nevím, jestli vůbec nějaké názory o evropské integraci ve své hlavě nosí. Předpokládám, že on bude velice konformní, jako lidé, kteří těm zahraničněpolitickým věcem nerozumí. Asi bude kývat hlavou na to, co uslyší ze zahraničí, popřípadě z nějaké té socialistické internacionály.

* LN: Může Gross nějak ovlivnit naše začlenění do Evropské unie jako premiér? Podívejte, když se sejde Evropská rada, která je tvořena premiéry, tak ti lidé musí být schopni spolu komunikovat formálně za jednacím stolem a musí být schopni spolu komunikovat také neformálně při večeři, musí být schopni si věci vysvětlit mezi čtyřma očima bez tlumočníků. Pokud někdo z nich takovou schopnost postrádá, tak se samozřejmě dostává mimo hru. Mám velké pochybnosti, jestli je Stanislav Gross takovou schopností vybaven.

* LN: Je to handicap jen Grosse, anebo celé České republiky? Není samozřejmě příjemné, když se předseda vlády nedomluví s jinými předsedy vlád. Mohou nastat situace, když se bude o něčem důležitém vyjednávat, ta jednání se potáhnou dlouho do noci a bude zapotřebí velice dobře taktizovat, tak si lze jen těžko představit, že tam bude premiér pobíhat s tlumočníkem v zádech. Takové situace by byly handicapem pro celou Českou republiku.