Registrované partnerství má podpořit každý pravicový politik

Jan Zahradil je poslancem za konzervativní ODS. V Evropském parlamentu skončí pravděpodobně v ještě konzervativnější lidovecké frakci. Přesto v pátek jako jeden z nemnoha poslanců ODS hlasoval proti zamítnutí zákona o registrovaném partnerství. Logicky – je totiž dokonce jedním z předkladatelů. „Určitě nezatíží právní řád, ani neohrozí tradiční model rodiny, jak někteří kolegové tvrdí,“ říká.

hn: Proč jste zákon – jako jeden z mála poslanců ODS – podpořil?O tomto zákoně se zbytečně moc hovoří. Přitom jde jen o to, aby se těm lidem ulehčil život. Jsem přesvědčen, že i pro pravicově smýšlející poslance by zákon měl být přijatelný. Ze státu snímá potenciální břímě péče o takto orientovaného člověka ve stáří nebo nemoci. Umožňuje jeho partnerovi, aby vzal tuto povinnost na sebe. A to je zcela v intencích pravicového myšlení.A rozvádět úvahy na téma, že je to zákon, který legalizuje zvrácené choutky, je pod mojí důstojnost. Takovými argumenty se nemá cenu zabývat, protože jsem je vždy považoval za směšné.

hn: Odpůrci tvrdí víc – třeba i to, že je to první schůdek k adopcím dětí homosexuály.V tomto zákoně schválně zmínka o adopcích není. Právě proto, že často slouží jako záminka odpůrcům, aby zákon odmítali.

hn: Má tedy tato verze šanci na schválení i v dalších parlamentních čteních? Vstoupí v platnost?Nerad bych to předjímal, ale je to velmi pravděpodobné.Mám dojem, že návrh je poměrně slušně propracován. Dokonce bych řekl, že je lepší než předchozí poslanecký návrh z roku 1999. Především ekonomické věci jsou tam ošetřeny docela dobře.Já se dalších hlasování nezúčastním, protože v tu dobu budu už v Evropském parlamentu. Ale věřím, že zákon uspěje. V ODS ho podporuje zhruba třetina poslanců. V sociální demokracii zhruba dvě třetiny. Takže když se to nasčítá, je docela pravděpodobné, že nadpoloviční většinu získá.

hn: V čem konkrétně je lepší oproti předchozím verzím?Je lépe napsán. Obsahuje přesnější formulace, které nejsou vágní, nedají se zneužít.

hn: Jako nový europoslanec: Domníváte se, že někdy v budoucnu projde Evropským parlamentem norma, která by řešila svazky osob stejného pohlaví pro celou unii?To bych nedoporučoval. Protože ve státech, kde panuje jiné vnímání těchto věcí, by to působilo kontraproduktivně. Takže bych to nechal plně na úrovni národních vlád a parlamentů.