Na podzim už vláda nebude mít ve sněmovně většinu

NS: Koalice ve volbách propadla. Jaký bude podle vás další vývoj na domácí scéně? Zejména v Unii svobody se po těchto volbách začnou odehrávat pohyby, které mohou vyústit ve ztrátu většiny, kterou má koalice ve sněmovně. Pokud by to mělo za následek neschválení státního rozpočtu na příští rok, pak vláda nemůže dlouho přežít. Dokonce je její povinností, aby podala demisi. Odhaduji, že na podzim, kdy se bude hlasovat o rozpočtu, už koalice nebude mít 101 hlasů.

NS: Očekáváte úprk poslanců US-DEU do klubu ODS? Není žádným tajemstvím, že nás kontaktovalo několik poslanců z tohoto klubu. Jsou to jednotlivci, ale pokud by všichni klub opustili, pak by vláda o několik hlasů ztratila většinu.

NS: Spěje tedy podle vás Česká republika k předčasným parlamentním volbám? Pokud vládní koalice ztratí většinu a pokud neprojde státní rozpočet, pak je možné, že ode dneška do roka a do dne mohou být předčasné volby.

NS: Pokusí se ODS uspíšit konec vlády návrhem na vyslovení nedůvěry ve sněmovně? My nebudeme navrhovat nedůvěru vládě, to už jsme jednou udělali a bylo to zbytečné. Pokud ztratí většinu a neprojde jí rozpočet, pak je několik možností, jak to řešit. Buď se sociální demokracie opře o komunisty, což by bylo velmi nešťastné, protože by se poprvé od roku 1989 dostali k moci. Druhá možnost je, že necháme proběhnout ústavní procedury, kdy se po podání demise jedné vlády sestavuje druhá vláda a pak třetí, a teprve když ta neprojde, pak následuje rozpuštění Poslanecké sněmovny a nové volby. Nebo se můžeme dohodnout na předčasných volbách, což je řešení, kterému bychom my v tu chvíli dávali přednost.

NS: Kdy odjíždíte do Bruselu? Koncem června tam pojedu na první neoficiální rozhovory o rozdělení do frakcí. Mandát evropského poslance, který vzniká v těchto volbách, reálně nabíhá až 20. července na první plenární schůzi nově zvoleného Evropského parlamentu. Takže já si ještě odpracuji poslední řádnou schůzi Poslanecké sněmovny a pak tam své působení beze spěchu ukončím. Od 20. července budu řádným poslancem Evropského parlamentu.

NS: Čeští europoslanci tvoří dost nesourodou sestavu. Jak budete společně hájit naše zájmy? Sestava je taková, jakou namíchali voliči. Já předpokládám, že se budu vyskytovat spíš v jiné společnosti kolem parlamentní frakce Evropské lidové strany. Je jasné, že se čeští poslanci shodnou na tom či onom tématu, ale stejně tak je zřejmé, že v jiných tématech se budou jednoznačně rozcházet.

NS: Může vůbec hrstka devíti poslanců ODS, respektive čtyřiadvaceti poslanců za Česko, něco prosadit ve více než sedmisetčlenném parlamentu? Záleží na tom, jak budou ti lidé šikovní a jaké si budou schopni najít spojence. Evropu trápí celá řada společných problémů, zejména ekonomických – vysoká nezaměstnanost, pomalý růst ekonomiky. V Evropském parlamentu bude celá řada liberálně orientovaných politických sil, které se budou snažit o ozdravění ekonomického prostředí v Evropě. Je jasné, že budeme hledat recepty jinde než socialisté.