Sedmička

Moderátor (Martin Veselovský):

Dobré poledne, vážení diváci, vítám vás u nedělního souboje argumentů, u Sedmičky, dnes s Janem Zahradilem, poslancem a mužem číslo 1 na volební kandidátce ODS do Evropského parlamentu, dobrý den, …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Dobrý den, dobré poledne.

Moderátor (Martin Veselovský): … a Liborem Roučkem, poslancem a volebním lídrem ČSSD, dobrý den.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Hezký den.

Moderátor (Martin Veselovský): Svými telefonickými hlasy můžete samozřejmě také vyjádřit, komu z kandidátů na české zástupce v Evropském parlamentu věříte více. Graf se bude objevovat jednak v průběhu celé Sedmičky a, abych tak řekl, vyhodnotíme ho na závěr.

Moderátor (Martin Veselovský): V předvolebním období se některá témata vracejí jako bumerang a je to případ i toho prvního tématu dnešní Sedmičky. Bavorský premiér Edmund Stoiber ve svém vystoupení na víkendovém sudetoněmeckém srazu znovu zaútočil proti takzvaným Benešovým dekretům a vyzval Špidlovu vládu, aby se omluvila za poválečný odsun Němců. Prezident Klaus se ostře ohradil s tím, že takový krok je naprosto nepřípustný.

Edmund Stoiber – muž, který je dlouho s českou vládou na ostří nože. Znovu ukázal, že ani po vstupu Česka do Evropské unie dávné hádky nekončí.

Edmund Stoiber: Chceme Evropu, v níž vyhnanecké dekrety nebudou mít místo. Měly už dlouho ležet na smetišti dějin.

Václava Klause Stoiberovo vystoupení velmi pobouřilo. Podle prezidenta se nedají výpady bavorského premiéra jen tak přejít.

Václav Klaus, prezident republiky: To, co řekl předseda vlády Bavorska, je nepřijatelné tónem, stylem, slovníkem, obsahem.

Čeští politici by podle Klause neměli být zticha.

Václav Klaus, prezident republiky: Zasluhuje si to z české strany ráznou odpověď.

Té se dnes Edmund Stoiber také dočkal. Čeští politici dali najevo, že se k poválečné historii už nechtějí vracet.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny PČR: Češi jsou tvrdé palice. Nedá se čekat, že by se situaci mohla z naší strany jakkoliv posunout.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM: Benešovy dekrety nemusí Evropskou unii trápit.

Dokonce i šéf Evropského parlamentu, který dnes navštívil Prahu, ujistil Česko, že jsou Benešovy dekrety minulostí.

Pat Cox, předseda Evropského parlamentu: To není otázka pro budoucnost Evropy.

Edmund Stoiber chce ale přesto docílit toho, aby se o Benešových dekretech znovu jednalo na půdě Unie. Česká vláda se toho ale nebojí.

Petr Mareš (US-DEU), vicepremiér: To Českou republiku nemůže ohrozit.

Před jednou evropskou institucí se ale o Benešových dekretech bude nejspíš mluvit už velmi brzy. Evropský soud ve Štrasburku musí totiž řešit žalobu osmi desítek sudetských Němců. Ti se domáhají na České republice finančního odškodnění.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, jaksi, z pohledu, z povzdálí vládní koalice, například premiér Špidla tu situaci spíše jakoby zlehčoval, nepřikládal jí takovou váhu. Co vy, pane Roučku?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já bych to tak neviděl. Já bych řekl, že premiér Špidla to řekl jasně. My jasně říkáme prostě: „To, co řekl pan Stoiber v Norimberku, je pro nás nepřijatelné, je nepřijatelná revize Benešových dekretů, je nepřijatelná revize výsledků druhé světové války.“ To říkáme úplně jasně.

Moderátor (Martin Veselovský): Rozumím. Teď spíš mířím k tomu znovuotevření tohoto tématu právě na poli Evropské unie.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: To znovuotevření tohoto tématu nehrozí, protože ta záležitost je uzavřená, je uzavřená na půdě Evropské unie, na půdě Evropského parlamentu. Já bych možná jenom ve zkratce připomněl, že Benešovy dekrety jsou součástí výsledků druhé světové války, to znamená, že po zkušenostech po roce 38, po zkušenostech s tou strašlivou válkou do roku 45 vítězné mocnosti v Postupimi rozhodly o vysídlení německého obyvatelstva z Československa, Polska, Maďarska. Ty takzvané dekrety prezidenta Beneše jsou takovým prováděcím předpisem k tomu, čili tam je to naprosto jasné. Ti sudetští Němci od 50. let prostřednictvím křesťansko-demokratických stran CSU a CDU se snažili o revizi, vždy ztroskotali, nikdy neuspěli. Tak tomu bylo v roce 73, když byla smlouva mezi tehdejším Československem a Spolkovou republikou, tak …

Moderátor (Martin Veselovský): Já se omlouvám, já přerušuji ten historický exkurs, protože se obávám, že velká …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … tak je tomu doposud a tak tomu bylo i na půdě toho Evropského parlamentu. Omlouvám se.

Moderátor (Martin Veselovský): … velká většina našich diváků, bych skoro řekl, že zná tuto historickou posloupnost, ale když už jste zmínil CDU/CSU, německé strany, ty jsou mimo jiné účastny i v Evropském parlamentu. Vy, pane Zahradile, pokud byste se dostal jako europoslanec do parlamentu, tak byste s nimi musel spolupracovat, protože byste byli v jedné frakci. Je vůbec možné s nimi spolupracovat, pokud by oni chtěli takovou revizi?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Je to samozřejmě pravděpodobné. Ta frakce Evropské lidové strany a Evropských demokratů, což je nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, má 250 poslanců a skutečně obsahuje těch 10 poslanců CSU. A já myslím, že je zapotřebí i přesto, že oni jsou součástí této skupiny, jasně říci, že toto prostě nepřichází v úvahu. Tady se můžeme hádat o čemkoliv a já myslím, že ještě budeme spolu vést tady různé spory, ale toto je na české politické scéně naprosto nezpochybnitelné, že na Benešovy dekrety se nesahá, nesahá se na majetková práva lidí, která byla postavena na tom poválečném uspořádání.

Moderátor (Martin Veselovský): Mě teď zajímá spíš eventuelní budoucnost, jestli je vůbec možnost s těmi poslanci pro vás nějakým způsobem spolupracovat.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já se obávám, že s poslanci CSU v této věci spolupracovat možné není a vidím to jako velký problém a dokonce to vidím jako velký problém v tom samotném Evropském parlamentu, protože ta slova, která tady pan Stoiber řekl, to jsou podle mého názoru slova, která do dnešní Evropy nepatří.

Moderátor (Martin Veselovský): To znamená váš kvalifikovaný odhad toho, jestli na evropském poli nebo na poli Evropského parlamentu může tato otázka být znovu otevřena, je jaký?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Můj kvalifikovaný odhad je, že CSU samozřejmě bude zkoušet zanášet tuto otázku na půdu Evropského parlamentu. A naší povinností, a proto jsem rád, že tam teď bude působit 24 českých poslanců, je, abychom to jednou provždy vyřídili, abychom i našim kolegům z Irska, Portugalska, Řecka, z různých zemí, které o tom nic nevědí, jasně řekli: „Tady byla Postupimská dohoda, tady byla Pařížská reparační dohoda, tady není o čem se bavit.“

Moderátor (Martin Veselovský): Omlouvám se. Pojďme pryč od těch historických exkursů a pojďme k dalšímu tématu dnešní Sedmičky.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Omlouvám se, jestli bych k tomu ještě mohl říci, vy jste tady zmínil strany CDU/CSU. Občanská demokratická strana má opravdu problém, protože ona se hlásí do frakce evropských lidovců, členy té frakce není a lidé jako předseda sudetoněmeckého Landsmanschaftu budou hlasovat o tom, jestli Občanská demokratická strana do této frakce bude přijata. Toto je pro mne naprosto nepřijatelné, abych klečel před člověkem jako je Berndt Posselt, aby jako …

Moderátor (Martin Veselovský): To je hodně v uvozovkách, předpokládám.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: V uvozovkách, samozřejmě. … aby jako váš pan předseda, pan Topolánek, prostě měl namířeno do Mnichova, aby s panem Stoiberem něco vyjednával, aby strany CSU/CDU daly Občanské demokratické straně zelenou při vstupu do frakce evropských lidovců.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, máte slovo.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Mám slovo. Tento útok je samozřejmě velmi nefér a já vám za něj dávám první žlutou kartu dnešního dne.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Vy mi můžete dát třeba červenou, ale já myslím, že to je velmi poctivé.

Moderátor (Martin Veselovský): Můžu se podívat?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Myslím, že ještě dojde na žluté karty, ale v každém případě vám sděluji, že bez ohledu na to, do jaké frakce v Evropském parlamentu se nakonec zapojíme, a po slovech pana Stoibera budeme velmi přemýšlet, do jaké frakce se zapojit, protože to, co on říká, je skutečně nepřijatelné, tak v každém případě vás mohu ujistit, že ODS v žádném případě nebude slyšet na takovéto útoky.

Moderátor (Martin Veselovský): Ani nebudete klečet na kolenou?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: No dovolte!

Moderátor (Martin Veselovský): Já se ptám jenom.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já myslím, že není v České republice žádná politická strana, žádný politik, který by byl terčem takových útoků ze strany CSU, jako jsem byl já a jako byla ODS, a to je právě proto, že jsme nikdy nebyli ochotni v této věci uhnout ani o centimetr.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ten problém je, že když do nějaké strany chcete, musíte mít souhlas poslanců nejenom CSU, ale i CDU, …

Moderátor (Martin Veselovský): Pane Roučku, já vás musím přerušit, protože …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Nemusíme. Já jsem vám řekl …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … kteří tvoří čtvrtinu této frakce.

Moderátor (Martin Veselovský): Pánové, stop. Já vám oběma vystavuji žlutou kartu, protože tato debata by se ubírala čistě po jednom jediném tématu a nejsem si úplně jist, že by to vyústilo jaksi do nějakého kompromisu, jak se tak na vás dívám.

Moderátor (Martin Veselovský):

Téma číslo dvě. Mezi obcemi a městy na straně jedné a státem na straně druhé se zřejmě schyluje k velkému konfliktu. Kladenskému magistrátu se totiž nelíbí, že stát obcím přidává stále více práce za stále stejné množství peněz. Připravil proto stížnost k Ústavnímu soudu, ve které žádá, aby Ministerstvo financí zvyšující se náklady městům proplácelo. Očekává, že se ke stížnosti přidají i další obce.

Kladenskému magistrátu došla trpělivost. Stát nás zavaluje stále větším množstvím práce, odpovídající peníze nám ale nedává. Budeme si stěžovat u Ústavního soudu.

Ladislav Pavlík, mluvčí kladenského magistrátu: Stát na města převádí stále více kompetencí, stále víc povinností, aniž by ovšem městům předával peníze na plnění těchto povinností.

Oproti minulosti teď úřady třeba vydávají doklady, registrují motorová vozidla, vyplácejí sociální dávky nebo jsou zřizovateli první pomoci. To všechno nově platí ze svého.

Jaromír Jech, Svaz měst a obcí ČR: Z těch peněz, které jinak by sloužily pro investice, nové chodníky, bazény, cokoliv si vzpomeneme, tak vlastně se musí dávat do výkonu té státní správy.

Tohle je starosta Hejnic na Liberecku. Na úřednickou práci, kterou dřív dělal stát, teď připlácí z obecní kasy ročně asi 2 miliony korun.

Stanislav Smutný, starosta obce Hejnice: Od státní správy dostáváme zhruba těch 440 tisíc a nás to stojí asi 2,5 až 3 miliony korun.

Podobné to je v Jindřichovicích pod Smrkem, obci proslulé bojem se státními úředníky.

Pavla Novotná, Obecní úřad Jindřichovice pod Smrkem: Dostáváme příspěvek od státu asi 84 tisíc a ty náklady nám činí skoro půl milionu.

Kladenskou ústavní stížnost tak řada starostů vítá.

Jozef Ďurčanský, starosta Poděbrad: Pokud budeme osloveni, tak se k tomu asi připojíme.

Stanislav Smutný, starosta obce Hejnice: Samozřejmě se připojíme.

Ministr financí obcím přidat nechce. Ústavní stížnosti se nebojí.

Bohuslav Sobotka, ministr financí: Podle mého názoru tato stížnost nemá šanci na úspěch.

Kladno je ale opačného názoru.

Ladislav Pavlík, mluvčí kladenského magistrátu: Odhadujeme naše šance poměrně vysoce.

Jak to nakonec dopadne, bude jasné až za několik týdnů. Ústavní soud by měl ale stížnost obdržet ještě v červnu.

Moderátor (Martin Veselovský): Abych se vrátil o dva roky zpátky, tak v roce 2002 vyústily názory na reformu veřejné správy v takovou tu známou sázku poslance Tlustého a ministra Grosse, tedy vašich stranických kolegů. Abych to jenom lehce zrekapituloval, poslanec Tlustý tehdy řekl: „Jestli po vaší reformě zůstane stejný počet úředníků a náklady na výkon státní a veřejné správy se nezvýší, odstoupím ze všech politických funkcí,“ ministr Gross odpověděl: „Jestli přibude 20 tisíc úředníků, pak odstoupím.“ Otázka je jednoduchá – měli bychom teď být bez ministra vnitra a nebo vy bez šéfa poslaneckého klubu?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: No, bez ministra vnitra.

Moderátor (Martin Veselovský): Myslel jsem si, že to řeknete.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: A to nejenom z toho důvodu, protože náklady na veřejnou správu se zvýšily, počet státních úředníků se samozřejmě zvýšil. Teď sice vláda …

Moderátor (Martin Veselovský): O kolik?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já vám to neřeknu, ale jsem přesvědčen …

Moderátor (Martin Veselovský): Já vám to řeknu.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: … jsem přesvědčen, že se zvýšil.

Moderátor (Martin Veselovský): Já vám to řeknu přesně. Zvýšil se od toho roku 2002 o zhruba 4,5 tisíce.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Tak. Není to 20 tisíc, ale jsou to 4,5 tisíce, takže i to je nárůst, protože ty lidi musí někdo zaplatit, platí je státní rozpočet, takže to jsou další nároky na státní rozpočet. A důležité také je, že ta takzvaná reforma veřejné správy sice proběhla, a to pod pláštíkem jakési decentralizace, ale za tou reformou, za těmi kompetencemi předávanými dolů na kraje a na obce, nešly ty peníze, takže ty obce to musí dělat, ale nemají na to peníze, jak je vidět, a přitom státních úředníků stále přibývá. Tak já bych v tomto případě si dovolil …

Moderátor (Martin Veselovský): Ne, ne, ne, ještě si ji nechte.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: … vystavit druhou žlutou kartu za nezvládnutou reformu veřejné správy, protože …

Moderátor (Martin Veselovský): Vy jich tam máte asi pravděpodobně šest.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Uvidíme, kolik jich tam nakonec bude. Ale myslím si, že reforma veřejné správy je v podání této vlády jednoznačně nezvládnutá.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, vy byste asi pravděpodobně viděl radši pana Tlustého pryč ze všech politických funkcí v tuto chvíli.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já bych tento spor nebo tuto sázku nechal panu Tlustému a panu Grossovi. Co já bych chtěl jenom říci, je to, že reforma veřejné správy má tři fáze. Tou první fází bylo vytvoření krajů, tou druhou fází bylo zrušení okresů, nyní ještě přijdeme ke třetí fázi, a to bude reforma těch veškerých státních orgánů, čili je to potřeba vidět jako proces, ten proces probíhá.

Moderátor (Martin Veselovský): Teď jsme kde?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ten proces nekončí. Teď jsme v té fázi, že prostě probíhá první, druhá, samozřejmě nelze říci, že po několika měsících si ta reforma sedne. Já vám dám příklad Francie. Francie začala před více než 20 lety a ta reforma neustále probíhá a tak je tomu podobně ve všech zemích.

Moderátor (Martin Veselovský): Tak to není úplně světlá jaksi vyhlídka do budoucnosti.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ne, není to světlá vyhlídka do budoucnosti, ale taková je prostě realita. Ale já bych ještě k tomu, já bych něco k tomu případu. Je zajímavé, že tento případ vzešel zrovna z Kladna. Já shodou okolností jsem Kladeňák, v Kladně mám svoji poslaneckou kancelář. A všichni si pamatujeme na aféry a skandály exprimátora Volfa. Čili jednoznačně …

Moderátor (Martin Veselovský): Jestli dovolíte, pane poslanče, tak pokud se nepletu, tak celý ten případ ještě není uzavřen.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Přesně tak. Z toho vyplývá, že Kladno si nyní vymýšlí zástupný problém, aby zametlo pod koberec všechny ty věci, které se děly a dějí na kladenské radnici.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já myslím, že je to směšné. Myslím si, že tady vůbec není možné rozpitvávat ten případ, který je v šetření. Myslím si, že se ukáže, že to byla cílená akce pana ministra Grosse a středočeské sociální demokracie k odvedení pozornosti před volbami, takže na vašem místě bych to radši vůbec nevytahoval.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: To, že pan exprimátor Volf si koupil například za tři miliony limuzínu bez souhlasu zastupitelstva, to je akce středočeské ČSSD?

Moderátor (Martin Veselovský): Pokud do toho mohu vstoupit, tak se obávám, že tento krok, i kdyby tak opravdu byl, jak ho interpretujete, tak ten se netýká kvality reformy veřejné správy.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě, že ne.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Netýká se kvality, ale jak jsem již řekl, město Kladno, ODS na Kladně si vymýšlí zástupný problém.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ale to je jedno, jaké město by to zahájilo.

Moderátor (Martin Veselovský): Dovolíte, pane poslanče? Pojďme jaksi k obecnému pohledu na celou věc.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jdeme k obecnému pohledu.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, bylo cílem, a to je jedno, jestli první, druhé nebo třetí jaksi části reformy veřejné správy, bylo jejím cílem zeštíhlení úřednického aparátu?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: I to je cílem, jak jsem již řekl, v té konečné fázi cílem té reformy. Já bych ještě k tomu chtěl jedno.

Moderátor (Martin Veselovský): Ne, zůstaňte u té mé otázky, zůstaňte u té otázky.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Samozřejmě i to je cílem.

Moderátor (Martin Veselovský): To znamená, že …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Cílem je efektivita, cílem je demokratizace té správy, protože například Svaz měst a obcí po tomto modelu, tomto smýšleném modelu, volá již od počátku 90. let. Ta města, ty obce chtějí, aby prostě část těch pravomocí, část té působnosti nevykonal stát, vykonávaly to ony. Já myslím, že to je naprosto správné, že to je správná filozofie té reformy. Já ji podporuji, moje strana ji podporuje, ale samozřejmě jsme v určité fázi, kdy najednou ta města zjišťují, že prostě mají hodně práce. A teď se vymlouvají, že to je hodně práce, málo peněz.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Jo, protože jste jim žádné nedali.

Moderátor (Martin Veselovský): Takovou realitu nepřipouštíte? Takto to není, ta rovina, že za více práce jaksi stejně peněz? Tak to není?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jistěže jo. Za více práce, je potřeba více peněz. Ta města, ty obce mají více peněz. Pokud někde zjišťují, že nemají, nechť se obrátí na Ministerstvo vnitra, nechť se obrátí na Ministerstvo financí.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ale oni to dělají.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Oni to tak dělají a ta ministerstva jim vycházejí vstříc. Čili já nevidím sebemenší důvod pro tuto hysterickou reakci Občanské demokratické strany na kladenské radnici.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já vidím, že o státní správě toho skutečně mnoho nevíte. Půvabný byl ten příměr, jak jste řekl, že bobtnáním státní správy se dostaneme nakonec k jejímu zeštíhlení. To je taková zvláštní odbočka, zvláštní zákruta.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já jsem toto neřekl.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Takže napřed státní správa poroste a pak ji budete redukovat?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Není to pravda.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Není to pravda? Tady jste slyšel právě, že počet státních úředníků narostl a vy ho teď budete snižovat? Ale dobře. Vláda zatížila vláda …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Podívejte se do Prahy na pražský magistrát.

Moderátor (Martin Veselovský): Nechte domluvit pana poslance.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Zatížila vláda obce samozřejmě daní z přidané hodnoty, díky svému nemotornému vyjednávání s Evropskou unií, že nevyjednala výjimku na stavební práce, zatěžuje je zvýšením všech možných poplatků, předává jim stále nové a nové kompetence a přitom ty finanční prostředky, ty stále ta vláda ponechává v tom centrálním státním rozpočtu a obcím nic nejde. Jestliže chcete někomu předat nějaké kompetence ze státu na nižní úroveň, krajskou nebo obecní, tak já s tím principem také souhlasím, ale to musí být doprovázeno také těmi finančními toky, a to jste vy neudělali a teď po těch obcích něco chcete.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Finančními toky to doprovázeno je. Jak říkám, pokud jsou někde problémy, ty problémy se řeší. Už třetí?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ne, to je zatím druhá, ale …

Moderátor (Martin Veselovský): Druhá, ale dublovaná.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já myslel, že už je to třetí.

Moderátor (Martin Veselovský): Ale nemůžete pominout tu skutečnost, že tedy když vaše neoblíbené Kladno jaksi odsune stranou …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Moje Kladno je naopak oblíbené, já jsem v Kladně narodil.

Moderátor (Martin Veselovský): Tak kladenské zastupitelstvo, tak je mnoho jiných obcí, které tvrdí něco podobného, co pan poslanec Zahradil.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jistě.

Moderátor (Martin Veselovský): To znamená, že nemají pravdu?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Lidé, instituce si stěžují na vše nové, protože musí změnit styl myšlení, musí změnit styl práce, musí například určité věci přeorganizovat, a to se třeba některým lidem nezamlouvá. Čili jak jsem již řekl, ta reforma je dlouhodobější. Já věřím, že ve spolupráci s jednotlivými starosty, se Svazem měst a obcí, kraji, Ministerstvem vnitra, Ministerstvem financí se ty problémy dořeší.

Moderátor (Martin Veselovský): Kdy zhruba, ten horizont?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jak jsem již řekl, prostě ta reforma je proces.

Moderátor (Martin Veselovský): 20 let?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: A co tady pan Zahradil například řekl o tom, že bobtná státní správa, podívejme se na jednotlivé radnice, kde vládne ODS.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Neodvádějte pozornost od té reformy.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ať nám pan kolega Zahradil, který je z Prahy, dá čísla, jak to vypadá na pražském magistrátu. Prostě ta správa narůstá.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Pane kolego, já vím, že …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: To se nemůžete vymlouvat na stát.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já vím, že byste to rád svedl na ODS, ale ta reforma veřejné správy je vaše dítě, je to tedy vaše dítě, které není příliš dobře vychované, protože jste ho nezvládli.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Po kterém volali i ti starostové.

Moderátor (Martin Veselovský): Pan Bém je členem ODS.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já bych skoro vám doporučoval, abychom toto téma ukončili z toho důvodu, že každá další věta, kterou tady vyslovíte, vám získá dalších několik desítek nebo možná stovek, v uvozovkách, fanoušků, kteří sedí v samosprávě a na radnicích, takže si zbytečně škodíte sám.

Moderátor (Martin Veselovský): Je to příkladná péči opozičního poslance o vaše voliče. U toho pojďme skončit, u tohoto téma.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Přesně tak. Dobře.

Moderátor (Martin Veselovský): Abych se vrátil na začátek, ministr Gross i poslanec Tlustý stále zůstávají ve svých funkcích a o důvodech jste si určitě vy, vážení diváci, udělali obrázek sami. Pojďme k dalšímu tématu.

Moderátor (Martin Veselovský):

Už jen pět dnů zbývá do chvíle, kdy se otevřou volební místnosti a my si zvolíme poprvé své poslance do Evropského parlamentu. Zatím ale přípravy voleb provázejí velké zmatky.

Vše odstartovaly problémy s hlasovacími lístky, které měly barevný okraj. Teď se zase na několika místech objevily neúplné sady lístků.

Zdeňka Čížková, Obecní úřad Zálezlice: Některé sady hlasovacích lístků neobsahují číslo 32.

Jana Bubeníková, mluvčí Městského úřadu Otrokovice: Ve čtyřech případech se stalo, že chyběly hlasovací lístky pro strany, které mají číslo 31 a 32.

V části Brna museli měnit volební lístky hned dvakrát. Když vyměnili ty s nežádoucím pruhem, přišly jim nové, ale nerozřezané, a některé sady obsahovaly jen polovinu lístků.

Jiří Čejka, starosta městské části Brno-Vinohrady: Je to naprosto nepochopitelný šlendrián.

Věra Dušková, mluvčí Ministerstva vnitra ČR: Si mohou vyměnit hlasovací lístky přímo ve volební místnosti.

Jenže námi oslovený expert z Ústavu státu a práva upozorňuje na to, že takový postup je problematický.

Josef Blahož, specialista na ústavní právo, Ústav státu a práva AV ČR: Je nedostatečné, že volič se dozví o doplnění sady kandidátních listin až teprve před volebním aktem.

V Hradci Králové zase dostalo volební lístky přes 500 nezletilých.

Účastník ankety: Docela jsem na to čuměl, protože prostě mi není 18.

Jan Kosina, Magistrát města Hradce Králové: Bylo špatně zadáno datum narození, místo 12. 6. bylo zadáno datum 6. 12.

Ministerstvo vnitra ale říká: „Problémy jsou pochopitelné, takové volby jsou tu poprvé.“

Věra Dušková, mluvčí Ministerstva vnitra ČR: Nemyslíme si, že by problémy, které nastaly, mohly být volby ohroženy.

Moderátor (Martin Veselovský): Pokud bych vás teď oba mohl poprosit o stručnost, kterou rozhodně máte natrénovánu ze spousty mítinků po České republice, proč by, pane poslanče, jste měl být zrovna vy zvolen do Evropského parlamentu?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Kvůli programu, který, si myslím, že je jasný, srozumitelný, zřetelný, a je to program, který hájí české zájmy. Kvůli tomu, že ta kandidátka, kterou já reprezentuji, je dobrá, vyvážená, že je složena z kvalitních lidí. A kvůli tomu, že Evropský parlament je významné těleso, které bude ovlivňovat každodenní život lidí v této zemi, přestože si to mnozí ještě ani neumí představit, protože o tom Evropském parlamentu toho mnoho nevědí. To ve stručnosti.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, vy?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já myslím, že ČSSD hájí zájmy obyčejných, slušných, poctivých lidí, kteří se živí svou prací. My ty zájmy máme, můžeme hájit s našimi kolegy, partnery, sociálními demokraty v Evropě, čili my budeme mít v Evropě silný hlas. My se nemusíme doprošovat například u pana Posselta, zda můžeme spolupracovat nebo ne.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Už zase. Už zase. Já se ohrazuji proti těmto výpadům.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ne, nechte mě domluvit. My jsme stranou proevropskou. Jsme toho názoru, že v té Evropě, protože většina zemí tam jsou země malé, střední, my se tam neztratíme. A pokud jde o mě, já si též myslím, že mám zahraniční vzdělání, zkušenosti, znalosti, kontakty, čili tady není o čem mluvit.

Moderátor (Martin Veselovský): Dobrá, děkuji. Pane poslanče Zahradile, vy jste na předvolebním mítinku v Čáslavi mimo jiné řekl, já si to ocituji: „Postaráme se, aby se z Česka stal rovnoprávný stát. Vláda sice před rokem slibovala, jak bude práce možná všude, ale nevymohla nic. My tuhle diskriminaci odstraníme.“ Jak to chcete udělat?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě Evropský parlament může vytvářet tlak na Evropskou komisi, ke které má přímo odpovědnost, může například donutit Evropskou komisi, aby vypracovala nějakou zprávu, ve které dá vládám členských států jasně najevo, že pracovní trh v Evropské unii není ohrožen nějakým přílivem levné pracovní síly z České republiky a že tedy není důvod, aby byl před našimi lidmi uzavřen.

Moderátor (Martin Veselovský): Co s tím ty vlády udělají?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já doufám, že ty vlády to samozřejmě vyslyší. V každém případě dva roky, bohužel minimálně dva roky, ten pracovní trh bude uzavřen, bude uzavřen nejenom v Německu a v Rakousku, ale bude uzavřen skoro ve všech zemích.

Moderátor (Martin Veselovský): Pojďte se ještě vrátit k té procesní věci. Ta vláda přece nerozhoduje o těchto věcech, rozhoduje národní parlament.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě, že rozhoduje národní vláda a národní parlament, ale já předpokládám, že národní vlády a národní parlamenty v této věci budou také brát v potaz stanovisko evropských orgánů. Jestliže Evropská komise …

Moderátor (Martin Veselovský): To mluvíte ze zkušenosti z našeho národního českého parlamentu?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já mluvím ze zkušenosti spíš z Evropského parlamentu, protože kdyby …

Moderátor (Martin Veselovský): Já se bavím o těch národních parlamentech.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ano. Kdyby …

Moderátor (Martin Veselovský): Rozumíte, kam směřuje moje otázka?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já tomu rozumím.

Moderátor (Martin Veselovský): Jak to vy se svými kolegy chcete zařídit?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já jsem vám to právě vysvětlil. Národní Parlament České republiky nebo český parlament v tuto chvíli je ze hry, toho se to netýká, protože nám tu práci zakázaly jiné vlády, jiné parlamenty. Ty musí své stanovisko změnit. Mohou ho změnit po dvou letech a mohou ho změnit v případě, že dostanou nějaký silný signál, že dostanou signál z Evropského parlamentu nebo z Evropské komise, že tady žádné ohrožení nehrozí.

Moderátor (Martin Veselovský): A ten zkusíte způsobit vy?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: A ten samozřejmě tam zkusíme spustit my.

Moderátor (Martin Veselovský): Dobře. Pojďme ještě k další věci. Týká se vás, ale nakonec i vás, pane poslanče. Vy sice podle svých slov považujete vše týkající se vašich školních přednášek či debat za hysterické, ale všimněte si, že můj hlas je poměrně klidný, ruce se mi netřesou.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já jsem vás také neobvinil z ničeho takového.

Moderátor (Martin Veselovský): Takže nejsem hysterický. Dobrá. Já na to jenom upozorňuji. Víte, který zákon upravuje politickou činnost na školách?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Číslo vám neřeknu, ale vím, že samozřejmě politická činnost je upravena zákonem a že politická činnost, tedy činnost politických stran nemůže být vyvíjena na školách ani na akademické půdě.

Moderátor (Martin Veselovský): Máte pocit, že proti tomuto zákonu, který bychom mohli citovat, jste se neprovinil?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Mám pocit, že jsem se proti němu neprovinil nejenom v této předvolební kampani, ale že jsem se proti němu neprovinil nikdy.

Moderátor (Martin Veselovský): „V základních školách, základních uměleckých školách, učilištích, středních školách a speciálních školách není povolena činnost politických stran a hnutí.“

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: To je v pořádku.

Moderátor (Martin Veselovský): Proti této citaci není možná …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Nemám proti ní vůbec nic.

Moderátor (Martin Veselovský): To chápu, protože to je citace ze zákona. Mám spíš na mysli, jestli pořád ještě tvrdíte, že vaše debaty, zejména v předvolebním čase, na školách, podotýkám i státních školách, nejsou proti této citaci?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Nejsou proti této citaci. Já jsem ústavní činitel, mám různé parlamentní funkce a z titulu toho, že jsem ústavní činitel, z titulu toho, že mám různé parlamentní funkce, chodím do škol. Na těch přednáškách, a to je možno dokázat, jsem nikdy nehovořil ve smyslu nějaké politické strany nebo nějakého politického zabarvení, nikdy jsem nikoho neagitoval, aby volil tu nebo onu stranu, nikdy jsem nerozdal jediný předvolební leták a nikdy jsem …

Moderátor (Martin Veselovský): Ani žlutou kartu?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Žluté karty, ty tady mám vyhrazeny pro pana Roučka. A nikdy jsem nedělal nic, co by bylo v rozporu s tímto zákonem. Jestli interpretace tohoto zákona má být taková, že poslancům a ústavním činitelům, třeba ministrům, má být zakázáno chodit do škol a zakázáno tam s žáky debatovat třeba o Evropské unii, tak proti takové interpretaci toho zákona bych se velmi vážně ohradil, to bych považoval za velmi přehnané, zkreslené a pokroucené.

Moderátor (Martin Veselovský): Považujete za eticky korektní, když státní škola dá prostor politikům, byť tedy ústavním činitelům, aby na její půdě mluvili k žákům, kterým je v tuto chvíli asi 18 let, to znamená, že jsou voliči, pane poslanče?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já myslím, že to v pořádku je. Já také podobně jako kolega Zahradil, podobně jako ministerský předseda, představitelé křesťansko-demokratické strany, …

Moderátor (Martin Veselovský): Vy dva teď.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … Unie svobody a dalších prostě, již 6 let po školách jezdím, jezdil jsem tam jako mluvčí vlády, jezdím tam jako poslanec. Záleží to samozřejmě na vedení školy. V mnohých případech nebo ve většině případech, kde vás to vedení pozve, oni jsou rádi, že tam ten politik nebo poslanec přijede, jednou si tam pozvou sociální …

Moderátor (Martin Veselovský): Pardon, proč to nenazvat jaksi pravým jménem? A to znamená před volbami je to v podstatě volební agitace pře jaksi novými voliči, 18letými studenty, protože tak to v podstatě je, ne?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Někde máte, někde přijedete na, já nevím, střední odbornou školu, kde ti studenti nebo ti žáci nebo ti učni jsou 16letí nebo 17letí.

Moderátor (Martin Veselovský): To určitě.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Čili ne všichni jsou 18letí. A já myslím, že to je naprosto v pořádku a já oceňuji prostě vedení těch škol, kde politiky zvou, že těm studentům, těm učňům dají možnost prostě zeptat se na všechno, ať je to ohledne Evropské unie …

Moderátor (Martin Veselovský): A vám možnost vystoupit před 18letými studenty.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jak říkám, tu možnost jednotlivé školy dávají každému. Pokud narážíte na to, co uvedla třeba Česká televize, jak na mém údajném vystoupení v Karlových Varech na gymnáziu …

Moderátor (Martin Veselovský): Zrovna na to nenarážím.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já musím říci, že tato zpráva byla jak z Rádia Jerevan, protože já jsem v životě nebyl na žádné střední škole v Karlových Varech.

Moderátor (Martin Veselovský): Pojďme kvalitu reportáží České televize odsunout stranou. Jestli byste dovolili, pojďme k dalšímu jaksi volebnímu podtématu. Co byste považovali za volební neúspěch vaší strany a vaší kandidátky, pane poslanče?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Méně než 8 mandátů.

Moderátor (Martin Veselovský): A vy?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já bych řekl méně než 4 mandáty. Zatím ty preference se pohybují někde mezi čtyřmi a devíti.

Moderátor (Martin Veselovský): Vyvodili byste v případě takto specifikovaného volebního neúspěchu nějakou osobní odpovědnost?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Osobní odpovědnost jako lídr samozřejmě máte obrovskou, protože vedete tu stranu do voleb. Pan kolega Zahradil to má lehčí, protože oni vedou v průzkumech veřejného mínění. U mě je to trošku těžší, podobně jako třeba u lídra kandidátky SPD v Německu.

Moderátor (Martin Veselovský): Jak by vypadala ta osobní odpovědnost v případě neúspěchu?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Pokud by to byl prostě nějaký debakl, já bych klidně i z toho místa toho Evropského poslance odstoupil.

Moderátor (Martin Veselovský): Tak „klidně“, to slovíčko je tam takové zavádějící. Ne, že bych to chtěl slyšet bez něho, ale …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Není to zavádějící, ale já věřím prostě, že ta naše kandidátka uspěje, že jdeme s dobrým programem, že hájíme zájmy lidí, jak jsem již řekl, prostě poctivých lidí, …

Moderátor (Martin Veselovský): Rozumím vám.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … že máme spojence v Evropě a již jsme dokázali například na příkladu železničního koridoru Praha – České Budějovice – Linec, že jsme schopni ty peníze do té republiky přinést.

Moderátor (Martin Veselovský): Já jsem četl určitá vyjádření hejtmana Jihočeského kraje …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já bych se s tím příliš neoháněl.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Rozhoduje Evropský parlament. O tom rozhodl hlasováním Evropský parlament, ne jihočeský hejtman.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče Zahradile, …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Napřed třetí žlutou kartu za chlubení cizím peřím, protože to byla záležitost hejtmanů – hejtmana jihočeského, středočeského a ústeckého. Takže chlubíte se cizím peřím. Nezlobte se.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Můžete mi dát i třeba červenou. Jak dobře víte, nebyla to záležitost hejtmanů, nechlubím se žádným cizím peřím, hlasovalo se o tom v Evropském parlamentu, já jsem tu věc inicioval společně s rakouskými kolegy a dotáhl do konce.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Chlubíte se cizím peřím. Pane kolego, nechte toho.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, dejme slovo panu poslanci Zahradilovi. Já bych vědět, jakou vy byste vyvodil jako lídr kandidátky osobní odpovědnost v případě neúspěchu.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě bych vyvodil takovou odpovědnost. Jak víte, mám různé funkce i v ODS, ve vedení ODS, ve stínové vládě a podobně, čili tyto funkce bych bezesporu nabídl k dispozici.

Moderátor (Martin Veselovský): Ty stranické?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ano.

Moderátor (Martin Veselovský): Dobrá. Myslím, že můžeme asi přistoupit k další události tohoto týdne, která je tématem dnešní Sedmičky.

Moderátor (Martin Veselovský):

Důchodcům a mnohým rodinám s dětmi se vláda rozhodla vyplatit mimořádné finanční příspěvky jako kompenzaci za letošní zvyšování daní. Opozice říká, že je to jenom předvolební tah. Vláda takové argumenty odmítá.

Tisícikorunu a dvoutisícikorunu navíc dostanou první důchodci a rodiny s dětmi nejpozději do konce června.

Eva Ludvíková, zástup. vedoucí pošty, České Budějovice: Důchodci se již ptali už před měsícem.

Vlastimil Tlustý, předseda poslaneckého klubu ODS: Jsou to předvolební příplatky, kterými se Špidlova vláda snaží získat alespoň část placených volebních hlasů.

Stanislav Křeček, poslanec ČSSD: Předvolební tah to rozhodně není. Tisíc korun nemůže mít přece vliv na rozhodnutí lidí, jak budou volit.

Mnozí důchodci jsou sice rádi za každou korunu navíc, ale pokud to prý má kompenzovat zvýšení daní, pak by to mělo být každý měsíc.

Důchodce: Je to strašně málo.

Důchodkyně: Kdyby to bylo víckrát.

Důchodce: Je to spíše almužna, ale zase to není, aby člověk řekl, že to nic není.

Spokojenější mohou být sociálně slabší rodiny s dětmi, i když i pro ně je příspěvek jednorázový, mohou si ovšem teď v červnu přilepšit podle počtu dětí třeba o 4, 8 i více tisíc korun.

Petra Dvořáčková, maminka pěti dětí: Máme pět dětí, takže tento příspěvek použijeme na tábory.

Kateřina Prejdová, mluví Ministerstva práce a sociálních věcí: Tyto mimořádné příspěvky se nebudou započítávat do příjmů a nepodléhají ani dani z příjmů.

V politickém zákulisí se mezitím rozhořel boj o to, jak díru po kompenzacích ve státní pokladně zacelit. Sociálně demokratický ministr financí chce totiž prosadit řešení, které ostatní vládní strany ostře odmítají.

Marek Zeman, mluví Ministerstva financí ČR: Navrhujeme použít prostředky, které jsou ve státním rozpočtu na tento rok určeny pro úhrady ztráty České konsolidační agentury.

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL: Čerpat na úkor úhrady ztráty Konsolidační agentury není nic jiného než zvýšení deficitu. Takový návrh je nepřijatelný.

Stejné stanovisko má i další vládní strana – Unie svobody. Ministr financí na svém návrhu ovšem trvá a chce ho ve vládě prosadit do konce července.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče, z jakého důvodu se vláda rozhodla k těm jednorázovým příspěvkům právě teď, v tuto chvíli?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Rozhodla se k tomu v době, kdy dochází ke změně u daně nebo u sazeb daně z přidané hodnoty, čili konkrétně u těch důchodců, když si vezmeme celý rok, víte, že důchodcům bylo přidáno v lednu v průměru 144 korun, asi 2 %, můžete se ptát, proč je tomu tak málo. Ano, to je málo, ale nezapomeňme, že loni jsme měli nejnižší inflaci v Evropě – 0,1. Nyní dochází právě se zavedením té zmíněné sazby daně z přidané hodnoty k určitému posunu, čili z toho důvodu ten jednorázový příspěvek.

Moderátor (Martin Veselovský): Váš názor, pane Zahradile?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Můj názor samozřejmě nemůže být jiný, než že to souvisí s volbami a já doufám, že lidé, kteří ty jednorázové příspěvky dostanou, na to neskočí. Vláda na DPH vyždímá z lidí 25 miliard korun. Z toho 12 miliard, zhruba polovina, souvisí s naším vstupem do Evropské unie, protože je to ta nutná úprava, kterou jsme museli přijmout kvůli vstupu do Evropské unie, a těch dalších 13 miliard je nevíc, to si tam vláda jaksi přidala, aby to tak netlouklo do očí, protože znamenat to bude zvýšení životních nákladů pro rodiny s několika dětmi o 5 až 10 tisíc korun ročně, to jsou ti obyčejní lidé, za které tolik bojujete, tak jim vláda teď hodí tisícovku nebo dvě před volbami. Takže je to takový hezký příklad sociální korupce.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu:

Ta slova mě udivují o sociální korupci. Pan Topolánek také mluví například o žebračenkách. Vzpomeňme si nebo připomeňme si, jak by situaci nízkopříjmových rodin s dětmi nebo důchodců řešila Občanská demokratická strana.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Neodvádějte pozornost.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Nechte mě domluvit.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Neodvádějte pozornost od vašich průšvihů.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Nechte mě domluvit. Občanská demokratická strana ústy pana Tlustého navrhuje například tu změnu, že každý by dostal 4 tisíce. Pokud mu to nevyjde, tak ať se jde pást.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Bavíme se tady o vašich pseudoreformách.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Vy jste strašili tím, jak s naším vstupem do Evropské unie, jak půjdou nahoru ceny. Nyní jsme v Evropské unii již druhým měsícem, ty ceny se víceméně nezvedly.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ne, ne, ne. Ničím takovým jsme nestrašili samozřejmě.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Podíváte-li se na spotřební koš, ano, je pravda, že asi u 19 % toho spotřebního koše ta základní sazba se posunula z té 5procentní do té 19procentní, ale u naprosté většiny, u více než 40 % toho spotřebního koše, naopak klesla z té 22procentní do 19procentní.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Můžu se zeptat na jednu věc?

Moderátor (Martin Veselovský): Mě?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Třeba i vás, ale spíš pana Roučka.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Tu 22procentní nezavedl nikdo jiný než Občanská demokratická strana.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Proč vláda prosadila změny daně z přidané hodnoty nad rámec toho, co po nás chtěla Evropská unie?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Protože … Já vám na to

Moderátor (Martin Veselovský): Nechte …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Jasně. Já jsem schopen pochopit těch 12 miliard, ale proč …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Otázku jste položil, čili je to jasné.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: … ale proč ždímete z lidí další 13 miliard korun na DPH?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Otázku jste pochopil, čili je to jasné, tady nikdo nic neždíme. Jestli někdo něco z lidí vyždímal, tak jste to byli vy, když jste zavedli 22procentní daň.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Odpovíte mi na tu otázku nebo ne?

Moderátor (Martin Veselovský): Odpovězte.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Odpovězte.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Odpovím tak, že prostě vláda provádí reformu celkových veřejných financí, čili někde ty peníze vezmete, jinde je dáte, je to všechno s cílem, aby se postupně snižoval deficit státního rozpočtu, veřejných financí a je to také s cílem, aby naše hospodářství prostě fungovalo efektivněji, aby byl silnější hospodářský růst.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: To já bych řekl, že ty důvody jsou spíš jiné.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: A já myslím, že pokud …

Moderátor (Martin Veselovský): Pane Zahradile, ale nutno přiznat vládě nebo vládní koalici, že dělá nepopulární kroky. To, co vy jste říkal, to je nepopulární krok, který je potřeba k reformě veřejných financí, který může vést k tomu, že budou třeba ztrácet voliče, protože to jsou nepopulární kroky. Jste ochoten toto uznat?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě, že každá vláda, a teď jedno, jestli levicová nebo pravicová, by v této situaci, do které ostatně se ta vláda sama přivedla, musela dělat reformu veřejných financí. My tady vládě vytýkáme, že ty reformy jsou polovičaté, že jsou nedůsledné, a že nejdou k jádru věci, protože daňové zatížení v této zemi zůstává stejné, naopak se zvyšuje, a celá ta šaráda s tou DPH, ta je způsobena jednou jedinou věcí. Vláda potřebuje zalepit díry ve státním rozpočtu, které jsou způsobeny její plýtvavou politikou. Kdyby to byla skutečná reforma, kdyby odstraňovala systémově ty příčiny těch deficitních rozpočtů, státního dluhu a toho všeho, do čeho nás tato vláda zavedla, tak bychom se možná mohli o něčem bavit. Takto to nemá vůbec význam.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jestli krátce můžu odpovědět?

Moderátor (Martin Veselovský): Já k tomu ještě podsunu jednu otázku.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Dobře.

Moderátor (Martin Veselovský): Nedávno vydal Mezinárodní měnový fond zprávu, ve které varuje Česko zejména před pomalou reformou penzijního systému a bujením rozpočtových opatření, které znepřehledňují situaci. Je to jaksi varující pro vás?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já nejdřív odpovím kolegovi Zahradilovi. Kolega Zahradil to jasně ilustroval.

Moderátor (Martin Veselovský): Já se obávám, že se trochu dostáváte do kruhu.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ne, ne, ne. V jedné větě řekl, že vláda okrádá občany, v druhé polovině věty řekl, že ty reformy jsou nedostatečné. Čili to je naprostý protimluv.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Aha, takže reformami rozumíte okrádat občany ještě víc.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Nechte mě domluvit. Já jsem vám také neskákal do řeči. Já jsem vám také neskákal do řeči. Co navrhuje třeba Občanská demokratická strana? Aby byla zavedena jedna 15procentní daň a potom všechny potraviny prostě půjdou z té 5procentní nahoru, všechny léky půjdou nahoru, čili vy ty občany okradete ještě víc.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ne.

Moderátor (Martin Veselovský): Mimochodem, když už mluvíte o té skupině jaksi zboží, které jste teď jmenoval, vy můžete zaručit, že například od příštího roku nebudou tyto věci jako léky, potraviny a tak dále zvednuty, přesunuty do vyšší jaksi šarže daně,

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Vláda nyní udělala tuto reformu, ta reforma je konečná. Můžu říci, že do roku 2006 se žádné daně s výjimkou spotřební daně na cigarety zvyšovat nebudou a i to celkové zatížení prostě daňové v roce 2006 je stejné jako v roce 2003.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ale pokud já vím, tak už se připravuje novela toho zákona.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Pozor. A to všechno s tím efektem, že když například mluvíme o té reformě veřejných financí, o státním dluhu, o kterém pan Zahradil říká, že se nedostatečně snižuje, tak to celkové zadlužení nebo ten celkový veřejný dluh v roce příštím bude 5,6 %, čili nižší, než byl v roce 2001, než byl 2002.

Moderátor (Martin Veselovský): Tak to jsou prognózy. Obávám se, že na prognostiku tady není ani jeden z vás odborník.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ne, ne, ne. A to všechno děláme za situace, kdy roste ekonomika a …

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Zajímavá věc je, že ta novela nebo tedy zákon o dani z přidané hodnoty nyní přijatý, nedávno, se má znovu v září novelizovat, protože je to tak velký legislativní zmetek, že je dokonce i nevysvětlitelný. Podnikatelé prostě nevědí v tuto chvíli, jak na něj mají reagovat, takže vy to budete novelizovat ještě jednou zřejmě a můžete tam provést ještě nějaké další přesuny. Takže nás nepřesvědčujte o tom, že to tak není.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Žádné přesuny se nebudou provádět.

Moderátor (Martin Veselovský): Já to shrnu do jedné jasné otázky. Prosil bych jasnou krátkou odpověď. Vylučujete, že by po skončení letošního volebního roku byly například léky a potraviny přesunuty do vyšší sazby DPH?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Naprosto to vylučuji.

Moderátor (Martin Veselovský): Pojďme k dalšímu tématu.

Moderátor (Martin Veselovský):

Téma číslo pět dnešní Sedmičky. Mezi kraji a vládou se rozhořel další spor. Jde o to, že vláda zrušila civilní službu a přitom nezajistila náhradu za civilkáře v nemocnicích, sociálních ústavech a neziskových organizacích. Většinou jde totiž o neatraktivní místa, na která se obtížně shánějí noví pracovníci. Vláda ale říká: „Regiony o ukončení civilní služby vědí už dlouho a měly se na to připravit.“

Pokud zákon schválí i parlament, což se očekává, skončí civilní služba k letošnímu 22. prosinci. Například nemocnice nebo ústavy sociální péče tak rázem přijdou o tisíce levných pracovních sil. I takovouto těžkou práci musejí dělat civilkáři na mnoha místech republiky.

Civilkář, Olomouc: Je to náročné.

Civilkář, Liberec: Za ty dva tisíce asi by sem nikdo nešel.

J. Růta, ředitel Domova důchodců Velké Hamry: Když by to byli normálně pracující, bylo by to rozhodně tak čtyřikrát víc.

Z. Vodičková, Vojenská nemocnice, Olomouc: Je to pro nás velmi neskutečný problém.

Krajští hejtmani proto do poslední chvíle věřili, že vláda současně s návrhem zákona o zrušení civilní služby přijme i opatření, jak například zajistit, aby na neatraktivní místa po civilkářích nastoupili nezaměstnaní.

Petr Bendl (ODS), hejtman Středočeského kraje: My jsme samozřejmě čekali, že stát bude reflektovat tuto změnu.

Jan Březina (KDU-ČSL), hejtman Olomouckého kraje: Řešení by bylo dát více peněz do krajů.

Pavel Pavlík (ODS), hejtman Libereckého kraje: Bohužel vláda přijme jednostranné rozhodnutí, a tak jako vždycky vůbec ji nezajímá, jaký bude finanční dopad na kraje.

Zdeněk Škromach (ČSSD), ministr práce a sociálních věcí: O tom, že bude zrušena civilní služba, vědí všichni minimálně dva roky.

Milan Šimonovský (KDU-ČSL), ministr dopravy:Nebudeme řešit problémy nemocnic nezaměstnanými.

Milan Urban (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu: Musí vytvořit podmínky tak, aby to zajistily jiným způsobem.

Kraje však na to, aby za místa po civilkářích nabídly více peněz, nemají.

Jan Březina (KDU-ČSL), hejtman Olomouckého kraje: Ty reálné dopady budou na naše rozpočty asi kolem 15 milionů korun.

Pavel Pavlík (ODS), hejtman Libereckého kraje: Těžko budeme hledat zdroje na to.

Petr Bendl (ODS), hejtman Středočeského kraje: K poklesu úrovně sociální péče vzhledem k odchodu civilkářů s největší pravděpodobností dojde.

Kraje se s postojem kabinetu nehodlají smířit a budou prý požadovat, aby jim vláda s obsazením míst po civilkářích pomohla.

Libor Knappek, ekonom: Hejtmani společně s centrální vládou by samozřejmě ten problém měli řešit zlepšením finanční situace na těch místech, popřípadě přílivem jakýchsi pracovníků ze zahraničí.

Zdeněk Škromach (ČSSD), ministr práce a sociálních věcí: Budeme v této věci spolupracovat standardními programy, které mají úřady práce k dispozici.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče Roučku, připouštíte, že kraje v tuto chvíli po zrušení civilní služby budou mít problém nebo, řekněme, problém navíc?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Mně to trošku připomíná to téma, které jsme již diskutovali, čili jakmile vláda něco rozhodne, kraje nebo obce prostě přijdou s nataženou rukou: „Vládo, řeš ten problém!“ Přitom je jasné, a je to jasné již dva roky, že my provádíme reformu armády, každému je jasné, že v roce 2006 prostě nebo koncem tohoto roku končí to, co je v současnosti, budeme mít profesionální armádu, čili tím pádem končí i ty civilní služby. Na to jsou dlouhé měsíce se připravit.

Moderátor (Martin Veselovský): Můžu vám do toho skočit citací vašeho stranického kolegy ministra Škromacha?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: A to měli možnost se připravit nejenom kraje, ale i ta jednotlivá zařízení.

Moderátor (Martin Veselovský): Dovolíte? Ono to ukáže ještě v jiném světle. On říkal minulý rok, myslím, ano, minulý rok: „Pokud bude vojenská služba napřesrok zrušena, civilní nebo ještě nějaké delší časové období bude pokračovat i pak dál, nemůže být zrušena ze dne na den.“ To trošku odporuje tomu, co jste říkal.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ne, ne, ne, není tomu tak. To není zrušeno ze dne na den, protože my mluvíme o prvním lednu.

Moderátor (Martin Veselovský): On říkal, že bude nějakou dobu pokračovat.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Jistěže jo. Nějakou dobu pokračuje. 1. ledna příštího roku postě ta civilní služba končí. Mě překvapuje, a jsou to hlavně hejtmani ODS, Občanské demokratické strany, která mluví o tom, jak si každý musí pomoci, každý je si strůjcem svého osudu, ať je to ten jednotlivec nebo i ten kraj, za který ti hejtmani nesou odpovědnost, ale jakmile se něco děje, stojí a křičí na vládu: „Chci víc peněz!“

Moderátor (Martin Veselovský): Abychom odešli, pane poslanče, od těch peněz oblíbených, protože jinak se asi zaseknete, řekl bych, výrazně. Myslíte, že je potřeba, aby vláda přijala nějaké systémové opatření, které by se právě týkalo, nechci říkat zaplácnutí, to není hezké slovo, ale jaksi zaplnění těch zhruba 8,5 tisíc míst po odejitých civilkářích?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Vláda samozřejmě takové nástroje v ruce má a já musím říci …

Moderátor (Martin Veselovský): Které to jsou?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: No, tak samozřejmě jedna z takových možností je vytvořit takové nástroje, pokud jde třeba o podpory v nezaměstnanosti nebo o možnosti zaměstnávání těch dlouhodobě nezaměstnaných, aby pro ně prostě to byla jakási, dejme tomu, první instance. Druhá možnost tedy zaměstnání v tomto typu sociální služby, kterou doposud plnili ti civilkáři.

Moderátor (Martin Veselovský): To znamená tedy tlak na to, aby museli přijmout to místo?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Tak „museli“ je samozřejmě silné slovo, ale aby prostě měli jakousi motivaci. Druhá možnost samozřejmě je …

Moderátor (Martin Veselovský): Pardon, ta motivace by byla jaká?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Tak samozřejmě by pan ministr Škromach musel zpřísnit výplatu těch dávek, musel by ji vázat na to, že když ten člověk dostane nabídku na takovou práci, a když ji odmítne, tak že pravděpodobně bude nějakým způsobem penalizován. Já vím, že hejtmani nejsou tak úplně spokojeni s tímto nápadem, protože ne všichni potenciálně nezaměstnaní jsou kvalifikováni pro takovou práci, ale vláda by to řešit měla. A já se obávám, že z toho … Já se na jednu stranu obávám, na druhou stranu mám z toho svým způsobem i radost, že se tady pan Rouček konečně přiznal k tomu, že vláda vede studenou válku s hejtmany ODS právě proto, že jsou z ODS. Vláda prostě dusí ty kraje, ať už se jedná o zdravotnictví …

Moderátor (Martin Veselovský): Přiznám se, že to jsem nepochopil teda z řeči pana Roučka, ale budiž.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já jsem to také nepochopil.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ano, pan Rouček tady řekl, že hejtmani ODS si stále na něco stěžují, …

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Především.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: … stále bědují, stále natahují dlaně za penězi. A já myslím, že je to velmi jednoduché. Jestliže, to už jsem tady řekl předtím, jestliže stát přenáší určité pravomoci na kraje, což je v zásadě správné, tak ty pravomoci musí být také doprovázeny finančními toky, a to nejsou. A já mám pocit, že je to cílená politická akce této vlády vůči krajům.

Moderátor (Martin Veselovský): Pojďme k tomu systému. Pane poslanče Roučku, chystá sociální demokracie zpřísnění vydávání dávek v nezaměstnanosti a nastaví systém tak, aby přinutil nezaměstnané přijmout například těch 8,5 tisíc míst po civilkářích? Chystáte to?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Vláda to chystá, část těch opatření je již v zákonech, které nyní probíhají tím parlamentním procesem a toto je jedno z řešení.

Moderátor (Martin Veselovský): Bude tam, řekněme, nějaká oblast, nějaká klausule, která opravdu bude moci přinutit ty nezaměstnané vzít toto místo, jinak by jim například nebyly vypláceny dávky?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Já vám toto nedovedu říct, protože tak daleko nejsem. Na to musí odpovědět prostě pan ministr Škromach, až to prostě bude …

Moderátor (Martin Veselovský): Váš názor? Mělo by to tak být?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Do určité míry, mluvíme-li všeobecně o nezaměstnaných, ano, je potřeba určitá klausule, aby nezaměstnaní přijmuli určitou práci, protože dnes máme bohužel mnoho tisíc a desítek tisíc nezaměstnaných, kteří pracovat nechtějí. Nechci do toho dávat civilkáře, protože ti civilkáři dělají poctivě, dělají za dva, za tři tisíce a já myslím, že všichni budou rádi prostě, když se dostanou alespoň na úroveň té minimální mzdy nebo na těch, řekněme, 7, 8 tisíc. To jim přeji. Já věřím, že k tomu dojde. A jsem přesvědčen, že i z celoekonomického hlediska prostě to bude přínosem, zrušení civilní služby, tak, aby ti lidé, mladí lidé, prostě za tu svou práci byli i poctivě odměněni, ne nějakými dvěmi, třemi tisíci.

Moderátor (Martin Veselovský): Váš názor?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Já myslím, že to zrušení civilní služby tady nikdo nezpochybňuje. Je jasné, že když probíhá reforma armády, a když se ruší základní vojenská služba, tak že s ní ruku v ruce musí přijít i ta civilní služba. A mně osobně to využívání těch civilkářů připadalo trošku někdy nedůstojné, mně to připadalo jako takové moderní nevolnictví, že oni byli prostě naveleni na práce, které by si třeba dobrovolně nevybrali.

Moderátor (Martin Veselovský): Tak třeba, pane Zahradile, vy jste poslanec, to znamená zákonodárce a v podstatě za to zodpovídáte.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ano. Ale v tuto chvíli, jestliže má dojít k tomu zrušení, tak je zapotřebí to prostě minimálně na těch krajích řešit buďto zpřísněním výplaty těch dávek poskytovaných v nezaměstnanosti, a nebo nějakými finančními toky ze státu na kraje.

Moderátor (Martin Veselovský): Jestli jsem to dobře pochopil, pan poslanec Rouček s tím souhlasil.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Pan poslanec Rouček s tím souhlasil. To jsem velmi rád, že s tím souhlasil. Bohužel nesouhlasil, a to jsem od něj neslyšel, s tím, že by měly následovat nějaké finanční přenosy nebo přenosy nějakých finančních toků na kraje, protože jestli dojde k nějakému zpřísnění, o tom já v tuto chvíli si dovolím velmi pochybovat.

Moderátor (Martin Veselovský): Abych se vrátil k tomu, co říkal pan poslanec Zahradil, 8 z 13 hejtmanů českých jsou členové ODS. Není možno to přece jenom chápat trochu jako útok například sociální demokracie na svoji opozici? Není to trošku takové přiškrcení kohoutků?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Není to žádné přiškrcení kohoutku. Ale jak jsem již řekl, překvapuje to, a to hlavně u hejtmanů ODS, kteří by měli být liberálové, jak o sobě tvrdí, jak všichni říkají, ať si každý pomůže sám, ať máte jakoukoliv změnu, jakýkoliv opatření, neustále čekají a žádají o peníze.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ne, ti hejtmani mají samozřejmě zákonem dané pravomoci a povinnosti, které musí plnit, které musí plnit, a stát na ně ty pravomoci přenáší a ty peníze nedává, takže já mám silný pocit, že to je tak, jak jste naznačil, že je to válka této vlády, a vy jste to po mně zopakoval, že je to válka této vlády s hejtmany jenom proto, že jsou z jiného politického tábora, než je vláda.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: To nesedí, protože máte i hejtmany jako pan Březina z lidoveckého tábora, lidovci jsou součástí prostě koalice.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Zrovna pan Březina vám také nemůže přijít na jméno, pokud jsem se s ním několikrát bavil.

Moderátor (Martin Veselovský): Bylo něco takového ze strany pana Březiny řečeno i v tom spotu, který šel před námi.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Pan Březina si hájí zájmy prostě svého kraje, je to dobrý hejtman, protože chce neustále víc a víc.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Takže on není s tou nataženou rukou? On tam nepatří?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: On je také s tou nataženou rukou.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Jenom hejtmani ODS, ale hejtmani KDU-ČSL tam nepatří.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Nemáme tady zástupce KDU-ČSL, máme tady zástupce ODS, dokonce místopředsedu strany, který i ty hejtmany reprezentuje, a já to jenom porovnávám s tou základní filozofií ODS, která je, že každý by si měl pomoci sám.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Pane kolego, filozofii ODS v tuto chvíli nepitvejte.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Ti důchodci a pak ty mladé rodiny, od nich to požadujete, aby si pomohli sami, ale pro ty vaše hejtmany peníze chcete.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ne, hejtman je představitelem samosprávného orgánu, který má zákonem dané povinnosti, ty zákony jste mimochodem schvalovali vy v Poslanecké sněmovně, a vy jste tedy jako vládní strana a jako vláda povinni jim vytvořit podmínky k tomu, aby ty povinnosti mohli plnit. Vy to soustavně a opakovaně neděláte.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Nic jiného jsem od vás nečekal než tuto odpověď. Já s tím nesouhlasím. A prostě konkrétní příklady dokazují, že to děláme, ale neustále stát s nataženou dlaní, to je …

Moderátor (Martin Veselovský): Už jste to říkal, pane poslanče. Pojďme k tomu poslednímu tématu, tedy poslední, šesté, události tohoto týdne, kterou se budeme zabývat.

Moderátor (Martin Veselovský):

Omluvu nařídil soud třem bývalým studentům brněnské architektury, kteří v lednu 1990 vyjádřili nedůvěru svému přednášejícímu a tehdejšímu předsedovi fakultní organizace KSČ. Podepsali listinu, v níž ho označili za demagogického, arogantního kariéristu spojeného s komunistickou mocí. Bývalý pedagog Jan Snášel je za to už před 14 lety zažaloval pro urážku na cti.

Velké rozčarování a spoustu emocí přinesl dnešní rozsudek Městského soudu v Brně. Původcem všeho je tato listina podepsaná třemi jmény. Vyjadřuje však názor široké studentské obce. Pro většinu přítomných byl rozsudek naprosto nepochopitelný. Všichni tři žalovaní se teď musí písemně omluvit.

Neuveden: My jsme do toho šli za demokracii a za svobodu a ne kvůli nějakým komunistickým kantorům a profesorům.

Jan Snášel, bývalý pedagog, žalobce: Rozhodl podle práva a ne podle politiky.

Nadějí studentů byl korunní svědek celého případu Ivan Ruller, děkan fakulty v revolučních letech.

Ivan Ruller, svědek: Já jsem počítal s tím, že v té situaci, kterou vyvolala ta brutalita na Národní třídě, bude on na té fakultně první podroben nějaké kritice.

Soud se ale nakonec přiklonil na stranu žalujícího.

Dušan Schinzel, soudce: Došlo k neoprávněnému zásahu do osobnostního práva žalobce.

Zdeněk Hirnšal, žalovaný: V každém případě se odvoláme a v žádném případě se omlouvat nehodlám.

Neuveden: Pro mě osobně je to opravdu poražená revoluce.

Bývalí studenti mají nyní podle zákona 15 dní na odvolání.

Moderátor (Martin Veselovský): Soud rozhodl podle práva a ne podle politiky, to jste slyšeli v té reportáži z úst Jana Snášela, bývalého pedagoga VUT v Brně. Souhlasíte, pane poslanče?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Je těžko komentovat prostě jeden jednotlivý případ, který je navíc tak složitý, táhne se 14 let, dále se potáhne. Jestli k tomu můžu říct, samozřejmě, já souhlasím s tím, souhlasil jsem s tím vždy, před listopadem i po listopadu, prostě lidé, ať byli na jednotlivých fakultách, ať byli jinde, pokud se nějak provinili, tak měli odejít.

Moderátor (Martin Veselovský): Musíme specifikovat, co je provinění.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Tak, tak, tak. Otázka je, zda, když někdo řekne prostě, že je, já nevím, arogantním kariéristou, jestli je to důvod k odchodu, ale já ten případ neznám natolik, nechci se prostě pasovat …

Moderátor (Martin Veselovský): Já vás nenutím komentovat rozsudek soudu, to v žádném případě.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … nechci se pasovat prostě do role soudce, abych o tom rozhodoval, protože …

Moderátor (Martin Veselovský): Tak pan Rouček z odpovědi lehce vyvlékl.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: … protože arogantní kariéristy můžete najít a nacházíme je v každém režimu.

Moderátor (Martin Veselovský): Podle práva a ne podle politiky rozhodnutí. Souhlasíte s tím, pane Zahradile?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: No, řekněme, že podle selského rozumu nebo podle zdravého rozumu se mi ten rozsudek samozřejmě nelíbí a nemůže se mi líbit, ale nemohu ho posuzovat z toho právního hlediska, protože jako politikovi mi to nepřísluší a kdybych to tady teď udělal, tak bych byl okamžitě napaden, že komentuji rozhodnutí nezávislého soudu.

Moderátor (Martin Veselovský): Já vás k tomu nenutím.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Ale podle zdravého rozumu, podle zdravého rozumu, tak jak já to cítím prostě nějakým instinktem nebo jak bych to pojmenoval, tak mi ten rozsudek připadá nespravedlivý.

Moderátor (Martin Veselovský): Taková otázka, která spíš jde po pocitu. Necítíte určitou pachuť z faktu, že pravděpodobně asi v 89. roce nikdo z nás jaksi nepomyslel, že na nějaké výroky proti komunistům, že za ně bude potom popotahován a možná dokonce odsouzen?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Pocitově samozřejmě cítím pachuť, a jak jsem již řekl, prostě v listopadu byla zde revoluce, byla zde sametová revoluce, já jsem děsně rád, že ta revoluce proběhla, i to, že proběhla sametově, ta pachuť prostě v těchto jednotlivých případech zůstává, bohužel zůstává i po těch 14 letech.

Moderátor (Martin Veselovský): Pane poslanče?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Teď bychom asi museli zaběhnout nějak hlouběji vůbec do práce soudů a systémů …

Moderátor (Martin Veselovský): Pojďme zaběhnout, protože já vám teď nadhodím jeden údaj. Za minulý rok si k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stěžovalo 874 českých občanů, což je meziroční 80procentní nárůst. Stížnosti byly směřovány zejména na práci nebo na pomalost práce naší justice. V čem je podle vás zakopaný pes?

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: No, teď tady už jsme skončili s tímto případem, jak jsem pochopil.

Moderátor (Martin Veselovský): Přesně tak.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: A teď jde o to, jestli soudy pracují …

Moderátor (Martin Veselovský): Tento případ se táhne 14 let.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Samozřejmě. Jestli soudy pracují rychle nebo pomalu a jestli pracují kvalitně, podle našeho názoru, teď budu mluvit za ODS, pracují pomalu mimo jiné proto, že je k té rychlosti nic nenutí. Dám dva příklady, které v poslední době jsme vytáhli a náš stínový ministr spravedlnosti v tomto smyslu zpracoval legislativní návrhy. Jeden je, aby existovaly určité časové lhůty pro předávání spisů, to znamená, aby někde nějaký spis neležel prostě dva, tři, čtyři roky, na nějakém soudu, ale aby se s tím muselo pracovat rychleji. Druhý, který já považuji ještě za závažnější, je návrh, že by se omezila možnost soudů vyšší instance, neustále a opakovaně vracet těm nižším soudům k došetření a k novému projednání ty případy, protože to máte desítky případů, kdy to ten soud vyšší instance prostě si přečte, najde tam nějakou chybu nebo nějaký procesní nedostatek, vrátí to a celá ta věc jede znova a trvá to další dva, tři roky.

Moderátor (Martin Veselovský): Já vám to, pane poslanče, řeknu přesně – 25 % projednávaných případů.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: To je mnoho. To je příliš mnoho a to je zapotřebí omezit.

Moderátor (Martin Veselovský): Pokud jsem se díval na návrhy ODS a vládní koalice týkající se právě reformy soudnictví, jsou téměř až na nějaké drobnosti shodné, jdou stejnou cestou.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: To, myslím, že je dobře, a to je prostě takový začátek toho světla na konci toho tunelu, když se dvě hlavní strany na řadě věcí shodnou, čili jde jenom o to ten proces urychlit, ty změny, legislativní změny …

Moderátor (Martin Veselovský): S těmito dvěma změnami byste souhlasil?

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Souhlasím s nimi, nemám s nimi problémy. Čili jde o to ten proces urychlit, a to ukazuje, že i prostě v té situaci, kdy máme nulovou toleranci, kdy máme většinu, vládní většinu jednoho, je možné na některých věcech spolupracovat právě v zájmu i toho celku, v tomto případě prostě zrychlení soudních projednávání soudních procesů, protože jestli to neuděláme, ten problém tady bude neustále, ten počet případů u štrasburského soudu se bude neustále zvětšovat.

Moderátor (Martin Veselovský): Poslední krátká poznámka.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: I to členství v Evropské unii …

Moderátor (Martin Veselovský): K tématu.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: V tuto chvíli ale musím samozřejmě ocenit, protože v Evropské unii, v těch standardních státech, prostě soudy fungují trochu jinak než tady a já myslím, že i k tomu standardu rychlých a přesných rozsudků a těch vyřešených soudních případů, že se prostě tím musíme inspirovat a že to tady musí fungovat stejným způsobem.

Moderátor (Martin Veselovský): Uvidíme v budoucnosti.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: I k tomu nám přispěje členství v Evropské unii.

Moderátor (Martin Veselovský): To je, pánové, z této Sedmičky téměř vše. Pokud se podíváte na obrazovku, tak tam uvidíte graf, který svou modrou barvou a 70 % na té jedné straně dává více důvěry vám, pane poslanče Zahradile, tak můžete to brát jako takový drobný nástřel před volbami, které budou příští víkend, volbami Evropského parlamentu. Vážení diváci, dnes spolu diskutovali kandidáti na české poslance v Evropském parlamentu Jan Zahradil a Libor Rouček. Pánové, děkuji za váš čas. Hezký zbytek neděle.

Jan Zahradil, volební lídr ODS do Evropského parlamentu: Na shledanou.

Libor Rouček, volební lídr ČSSD do Evropského parlamentu: Na shledanou.