Neagitoval jsem, prostě přednáším

Ondřej Neff zpravidla trefí hřebík na hlavičku, tentokrát šla ale rána vedle (poznámka měla podtitulek ODS trapně popírá, že vedla kampaň ve škole). Nic trapně nepopírám. Na školách a univerzitách vystupuji s přednáškami o Evropské unii pravidelně od roku 1998, kdy jsem se stal poslancem. Dávám si velký pozor na to, co říkám. Nikdy neagituji ani pro sebe, ani pro ODS, nikdy nerozdávám volební či jiné materiály (na rozdíl od jiných). Prostě přednáším. Takových vystoupení mám za ta léta za sebou několik stovek, od začátku letošního roku několik desítek.

Nejsem mezi politiky zdaleka jediný. A navíc si myslím, že je to dobře. Zavřít „pro jistotu“ školy a univerzity před politiky a vyhlásit na ně karanténu na základě velmi svérázného výkladu zákona je hloupost, kterou nehodlám akceptovat. Nebo si snad Ondřej Neff myslí, že jsem celá ta léta trvale porušoval zákon? Opravdu takovému nesmyslu věří?

Nepřijímám uměle vyvolanou hysterii kolem našeho vystoupení na školní půdě – obzvláště pokud jiným taková přednášková činnost na univerzitní půdě prochází bez povšimnutí (viz pan Zieleniec a jeho aktivity na půdě CERGE – Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání). Proto konstatuji, že na školách a univerzitách hodlám zcela samozřejmě vystupovat i nadále – ať už je zrovna volební kampaň nebo není, ať už si média kolem toho budou spouštět libovolnou kanonádu.