K věci

Moderátor (Štěpánka Duchková):Vláda zřejmě na svém nejbližším zasedání schválí nominaci na českého eurokomisaře Miloše Kužvarta. Jaký mělo tedy smysl to vaše dnešní setkání s panem premiérem?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Určitě jsme zklamáni tím, že k němu došlo až teď. Očekávali jsme, že pan premiér bude jednat s opozicí dříve a že se bude jednat o více jménech, tedy i o našem kandidátovi. Nicméně zdá se, že premiér je pevně rozhodnut prosadit svého kandidáta i uvnitř vlády, přestože jak známo ani vláda, tedy ostatní koaliční strany nejsou v tomto názoru jednotné.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Co se vám na Miloši Kužvartovi nelíbí?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Já myslím, že nejde o nic osobního a nejde ani o to, že je členem sociální demokracie. To nemá nic společného s politickou příslušností. Nám se prostě zdá, že Miloš Kužvart je politicky příliš lehká váha na to, aby zastával funkci evropského komisaře. A pokud tedy, a v tom jsme se s panem Špidlou shodli, by Česká republika měla nebo chtěla usilovat o funkci komisaře pro životní prostředí, vědu a výzkum, tak v tom případě si myslím, že ODS v podobě pana Moldana nabídla kandidáta lepšího, kvalitnějšího.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Exministr životního prostředí Moldan je stejný jako pan Kužvart, ekolog. V čem je mezi nimi rozdíl?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Tak já myslím, že pan Moldan je bezesporu zkušenější, administrativně schopnější, mezinárodně známější, zastával různé funkce v různých agenturách OSN, dodnes má spoustu zahraničních úvazků, je to mezinárodně respektovaná osobnost, jazykově vybavená a já myslím, že takový člověk by rozhodně České republice v Evropské komisi nedělal ostudu.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Vy jste říkal, že vás mrzí, že nejednal pan premiér o dalších jménech, takže taková jména jako například zmiňoval pan Škromach – Miloše Zemana, Jana Kavana – to už vůbec nepřipadá v úvahu?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Pan Špidla hovořil pouze o jednom jménu a to je jméno pana Kužvarta, nicméně nepopřel, že vláda se bude zabývat jménem našeho kandidáta. Ale sám dal jasně najevo, že on bude prosazovat určitě kandidáta svého.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Myslíte si, že se nakonec vládní koalice shodne na panu Kužvartovi?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Znamená to slovo shodne, nevím přesně, co znamená to slovo. Já samozřejmě očekávám, že nakonec v případě potřeby sociální demokraté asi převálcují své partnery v koalici, ale to bude pro pana Kužvarta jenom špatně, protože kandidát, který nemá podporu ani celé vládní koalice a je jakýmsi kandidátem z musu nebo kandidátem trpěným, tak určitě ani v Evropské komisi nebude mít příliš silné postavení.

Moderátor (Štěpánka Duchková):S panem premiérem dnes jednal také předseda poslaneckého klubu KSČM pan Kováčik. Koho podpoří komunisté?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:To já nevím. My jsme s komunisty nejednali.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Nevíte, ani jak to jednání dopadlo?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Ne.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Neustále se tak spekuluje o tom platu eurokomisaře. Co má takový eurokomisař na starosti? Jaká je ta jeho funkce?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Tak Evropská komise je exekutivní orgán Evropské unie a ten komisař má na starosti určité pravomoci, které spadají právě pod Evropskou komisi, tedy to, čemu říkáme sdělné pravomoci tak, jak jsou definovány v těch smlouvách. Ono se někdy říká, že je to něco jako ministr. Já si myslím, že něco jako ministr to skutečně není, protože Evropská komise není vládou, Evropská unie žádnou vládu nemá, ale řekl bych, že odpovědnosti je tam poměrně dost.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Ono je to trochu komplikované pro normálního smrtelníka. Jaká bude jeho náplň práce?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:Tak on má pod sebou celou řadu úředníků a tzv. generálních sekretariátů nebo direktorátů, které se zabývají tu životním prostředím, tu oblastí vnitřního trhu, tu oblastí hospodářské soutěže a každý ten komisař má na starosti nějaké jiné, jak říkáme portfolio. Pokud by Česká republika získala komisaře pro životní prostředí nebo pro vědu a výzkum, tak by samozřejmě měl na starosti tyto agendy.

Moderátor (Štěpánka Duchková):A kope tzv. český eurokomisař za Českou republiku nebo je to prostě jeden z lidí z celé Evropské unie?

Jan Zahradil, místopředseda ODS:To on má dokonce zakázáno kopat tzv. za ten stát, ze kterého vzešel. On má v uvozovkách kopat za Evropskou komisi a má se starat o to, aby evropské regule a evropské směrnice byly dodržovány všemi zeměmi, takže nezřídka se stává, že ten komisař je nucen v případě potřeby vystoupit i proti své vlastní zemi, pokud ta nedodržuje pravidla tak, jak jsou definována v evropských smlouvách.

Moderátor (Štěpánka Duchková):Děkuji vám za rozhovor.