Otázky Václava Moravce

Moderátor (Václav Moravec):A v další části pořadu je chybou vládních politiků, že co se týče vyjednávání českého členství do EU, nepoukazovali na některé chyby, říká Jan Zahradil, další host. Necelých sto dní před vstupem Česka do EU už mají všechny parlamentní strany kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Sociální demokraty povede Libor Rouček, lidovce Zuzana Roithová, unionisté si vybrali Helenu Rögnerovou, KSČM počítá s Miroslavem Ransdorfem, občanští demokraté v pondělí oznámili, že jejich lídrem je Jan Zahradil.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu, nat. 22.1.2004:Podstatná část zahraniční politiky se prostě bude, ať už se nám to líbí, nebo nelíbí, odehrávat uvnitř EU.

Moderátor (Václav Moravec):Necelých sto dní před vstupem země do EU Česko klopotně vybírá svého kandidáta na komisaře. Výběr stranický převažuje nad výběrem státnickým. Největší šance má Miloš Kužvart.

Vladimír Špidla, ČSSD, předseda vlády ČR, natočeno 20.1.2004:Miloš Kužvart je mimořádně kvalitní kandidát a nejsou žádné osobnosti, které by byly silnější v tomto hledisku.

Moderátor (Václav Moravec):Podle vicepremiéra Cyrila Svobody má Česko při výběru komisaře šanci na…

Cyril Svoboda, US-DEU, ministr zahraničních věcí, natočeno 22.1.2004:To vůbec neznamená, že ten, který byl kandidován teď v květnu a bude komisařem do listopadu, tzn. v tom přechodném období, že by měl být kandidátem na to takzvané trvalé období.

Moderátor (Václav Moravec):Místopředseda ODS Jan Zahradil, druhý host. Přeji vám hezký dobrý večer.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):Věřím, že jste pozorně poslouchal ministra obrany Miroslava Kostelku. Zvednete ruku pro vyslání českých vojáků do Afghánistánu? Slyšel jste, jak odpověděl na podmínky ODS.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Slyšel jsem pana ministra a poslouchal jsem ho pozorně, jak jste poukázal. Myslím, že pan ministr v těch svých odpovědích prokázal dobrou vůli reagovat na naše požadavky. Některé ty jeho odpovědi přece jenom vyžadovaly asi trochu více konkrétnosti, než bylo možné v těch několika vteřinách odpovědi v TV pořadu, ale pokud by se tedy pan ministr, potažmo celá vláda, protože nejde jenom o jednoho ministra, chovali tak vstřícně jako to bylo teď naznačeno, tak si myslím, že šance pro souhlas pro ODS je docela dobrá.

Moderátor (Václav Moravec):Vaše ruka teď se jakoby zvedá.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Pozvedla se, řekněme.

Moderátor (Václav Moravec):Co ještě zbývá k tomu, aby se zvedla? Detailnější popis.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Detailnější popis, když bych to měl rozvést na konkrétních příkladech, nebylo mi příliš jasné vysvětlení pana ministra ohledně té naší třetí podmínky, tzn. té rotace. Tam to trochu…

Moderátor (Václav Moravec):Oni rotovat nebudou.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:To je právě věc, kterou si musíme vyjasnit, jakým způsobem tam ten kontingent bude vlastně rozmístěn. Pokud jde o finanční prostředky, zdá se skutečně, že k tomu ministerstvo přistoupilo seriózně a že nehodlá nechat situaci dojít tak daleko, jako se dostala s naší nemocnicí v Iráku. Takže zatím to vidím spíš pozitivně.

Moderátor (Václav Moravec):Jan Zahradil se stal v pondělí lídrem kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu. Nemáte strach, že jako eurorealista můžete část voličů ODS od voleb odradit a že zkrátka raději nepřijdou k volebním urnám?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Ten strach nemám, resp. nemám strach o to, že bych zrovna já nebo moje osoba odrazovala lidi od voleb. Jestli mám z něčeho obavy, tak je to obecná účast v těch eurovolbách jako takových, a to u voličů obecně. Ono i v západní Evropě v těch zaběhaných demokraciích se ukazuje, že eurovolby táhnou lidově řečeno výrazně méně než volby do národních parlamentů. Uvidíme tedy, jak dopadne ta historická premiéra v ČR. Já doufám, že dobře, jakkoliv si neslibuji, že účast bude tak vysoká jako ve volbách do národního parlamentu.

Moderátor (Václav Moravec):Vy jste řekl, budu-li vás citovat a interpretovat přesně, že zhruba polovina voličů pokud by se dostavila k volbám do Evropského parlamentu, že by to byl úspěch pro ČR.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:To bych skutečně považoval za úspěch.

Moderátor (Václav Moravec):Co budete vy osobně dělat pro to, aby průběžně k volbám přišlo maximum lidí. Jak se podle vás dají lidé, kteří jsou, alespoň rozumějme podle průzkumu veřejného mínění značně otráveni českou politikou, co můžete udělat pro to, abyste lidi přesvědčil, aby k urnám šli?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Já především doufám, že každá politická strana zná trochu svou voličskou základnu, ví, jakým způsobem se svými voliči komunikovat a ví, co je asi tak zajímá. Nicméně jsou to první, historicky první volby do Evropského parlamentu a bude v nich tolik neznámých a tolik proměnných, řešeno matematickým jazykem, že nikdo z nás asi nedokáže ten výsledek asi úplně přesně odhadnout a já mám největší obavy z následujícího. Ověřil jsem si z vlastní zkušenosti, že česká veřejnost, přestože byla loni masírována kampaní za 200 miliónů Kč, není příliš schopna rozlišovat mezi tím, co to je Evropský parlament, co to je Evropská komise, co to je Evropská rada. Ty orgány jim splývají vjedno. Dokonce se mi stalo, že mě někdo oslovil na ulici a říkal mi, nebo ptal se mě, kdy tedy budu nominován za toho evropského komisaře. Já jsem se mu snažil vysvětlit, že to nejsem já, kdo je nominován za evropského komisaře, že já pouze v uvozovkách se chystám kandidovat do Evropského parlamentu. Takže to povědomí společnosti o rozdílech mezi těmi orgány je velmi malé.

Moderátor (Václav Moravec):A vy si myslíte, že se to do května dá zvládnout a že na to vůbec voliči budou slyšet, aby jim Jan Zahradil vysvětloval, jaký je rozdíl mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem, Evropskou radou?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Myslím si, že na to, aby ti lidé vůbec k těm volbám přišli a do toho orgánu zvaného Evropský parlament volili nebo se uvolili volit, tak by především měli vědět, co ten orgán, co ta instituce vlastně dělá. Já myslím, že pokud budu vědět, že Evropský parlament schvaluje nebo spoluschvaluje zákony, které se dotýkají potom jejich každodenních životů, takže by je to mělo motivovat, aby se starali, kdo je v tom Evropském parlamentu bude zastupovat.

Moderátor (Václav Moravec):Vy jste si dal podmínku, co se týče lídrovství do Evropského parlamentu, a to tu, že v případě, že občanští demokraté v roce 2006, či dříve, budou-li předčasné volby v ČR, vyhrají, tak byste se chtěl vrátit do české politiky. Říkáte, že byste za úspěch považoval, pokud by občanští demokraté ze 24 křesel, která se ČR nabízejí v rámci Evropského parlamentu, pokud by byl pro vás úspěch, měl-li byste 8 těch křesel. V případě, že byste měli míň, uvažoval jste o tom, že byste nesl takové následky, že byste se do české politiky nevracel?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Já z české politiky především neodcházím, a to ani v případě, že budu zvolen do Evropského parlamentu jakýmkoliv poměrem, tzn. s jakýmkoliv výsledkem. Já budu zcela přirozeně mít zájem o funkci jakéhosi vedoucího nebo předsedy toho našeho euroklubu a z hlediska stanov ODS se tím automaticky stávám členem grémia, tedy nejužšího vedení. Takže nejde o to, že bych odcházel z politicky. Samozřejmě pokud by evropské volby dopadly nějak mimořádně špatně,…

Moderátor (Václav Moravec):Jaký trest byste si uložil?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Nemluvme o trestu, spíš mluvme o odpovědnosti. … tak jsem přesvědčen, že ta odpovědnost je tak jako tomu bylo v roce 2002 po parlamentních volbách, kdy ODS neuspěla jako celek, takže ta odpovědnost by samozřejmě byla věcí jednak lídra, jednak celého grémia, tedy celého vedení ODS. No, a jak víte, tak příští rok na podzim má ODS volební kongres, kde zhodnotí, jak se tomu novému vedení, tedy tomu zvolenému v roce 2002 vedlo v uplynulých dvou letech. Já doufám a všechno tomu nasvědčuje, že se nám povede dobře.

Moderátor (Václav Moravec):Vy myslíte, že kdybyste dopadli špatně ve volbách do Evropského parlamentu, tak by to otřáslo pozicí Mirka Topolánka jako předsedy?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Já jsem přesvědčen, že ty volby do Evropského parlamentu mají určitou signální hodnotu. Jsou to vlastně první volby, do kterých ODS půjde bez Václava Klause. Do kterých půjde s novým vedením, s novým předsedou, se mnou jakožto s lídrem a prvním místopředsedou, ale pokud jde o pozici Mirka Topolánka, ptáte-li se takto konkrétně, myslím si, že ta bude daleko víc předurčena výsledky krajských, tedy regionálních voleb a senátních voleb na podzim roku 2004, protože ty z vnitropolitického hlediska budou samozřejmě významnější.

Moderátor (Václav Moravec):Zmínil jste, že vás kdosi na ulici oslovil, zda je to Jan Zahradil, který bude tím evropským komisařem. S největší pravděpodobností to vypadá tak, že evropským komisařem, prvním komisařem, kterého bude nominovat ČR, bude Miloš Kužvart. Vy jste navrhli Bedřicha Moldána, stínového ministra životního prostředí. Uvažoval jste jako místopředseda, první místopředseda ODS a jako člen parlamentu, že by bylo dobré vyvolat mimořádné jednání Poslanecké sněmovny zaměřené na to, jak se v ČR vybírá evropský komisař?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Na mimořádné jednání sněmovny, musím se přiznat, je už v tuto chvíli trochu pozdě. Řádná schůze sněmovny začne 9. února a já myslím, že tam bude čas na to, bychom se pokusili, já doufám, že nejenom pokusili, ale i zařadili za pomoci ostatních politických stran, na jednání bodu, který se bude týkat postupu vlády při vybírání toho takzvaného eurokomisaře.

Moderátor (Václav Moravec):Tedy, považujete za nezbytné, aby na únorovém jednání Poslanecké sněmovny byl zařazený mimořádný bod, jak ČR vybírá eurokomisaře?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:V tuto chvíli už to považuji za nezbytné z jednoho prostého důvodu. Tím důvodem je nedodržení slibu ze strany předsedy vlády, který opakovaně několikrát slíbil opozici, tedy ODS, že s ní bude konzultovat věc výběru a postupu při výběru toho prvního nominovaného evropského komisaře. Zatím jsme od pana premiéra neobdrželi jediný signál, jedinou oficiální výzvu, jediný náznak toho, že je s námi vůbec cokoliv ochoten konzultovat, a jak je vidět, tak ani ve vládní koalici ta situace není zdaleka jasná. Toto je nedůstojné, když se podíváte, jakým způsobem vybírali svého eurokomisaře jiné kandidátské země nebo ty nové členské země, tak tam byla snaha sjednotit politické spektrum na jedné důvěryhodné osobě bez ohledu na její stranickou příslušnost a v ČR dochází k jakýmsi, já bych řekl, téměř kupčením nebo k nějakým handlům. Já myslím, že takto do EU vstupovat nemůžeme.

Moderátor (Václav Moravec):Promiňte, mluvíte o kupčení a handlech. Co je pro vás tím jasným důkazem, abyste použil tato slova?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Já mám pocit, že v sociální demokracii sílí přesvědčení, že kandidát pana premiéra není tím nejsilnějším a nejvhodnějším kandidátem, kterého i sama sociální demokracie mohla postavit a můj osobní dojem, ale to teď tady skutečně říkám jako dojem, takže to berte jako spekulaci, je, že jde spíš o snahu uklidnit určitou skupinu nebo určité skupiny uvnitř sociální demokracie, které v minulosti vystupovaly velmi ostře a velmi kriticky vůči předsedovi vlády Špidlovi a kde pan Kužvart, teď to jméno vlastně poprvé konkrétně říkám na kameru, kde pan Kužvart seřadil po bok těchto kritiků. Pokud je tomu tak, a já záměrně používám podmiňovací způsobu nebo tedy jakéhosi dohadu, pokud je tomu tak, pokud by bylo tomu tak, tak bych to považoval za velmi špatné znamení.

Moderátor (Václav Moravec):Jako místopředseda ODS, když jste řekl konkrétní věc, že budete občanští demokraté, budete považovat za nezbytné, aby na únorové schůzi byl zařazen mimořádný bod: způsob výběru komisaře za ČR. Uvažujete o tom, že byste zavázali vládu, protože tento komisař, který bude vybrán, tak je komisařem, řekněme, provizorním od května do listopadu? Klíčovější bude listopad, kdy ČR po obměně současné Evropské komise bude nominovat opět člověka, považujete za nezbytné, abyste zavázali vládu nějakým usnesením po únorové schůzi, že by měla být opozice daleko více vtažena do toho listopadového výběru a že by případně listopadový výběr měly ovlivnit volby do Evropského parlamentu a jejich výsledek?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Můžeme se o to pokusit. A musím říci, že moudrá a prozíravá vláda by na žádné takové usnesení nečekala, ale chovala by se tak i bez usnesení. Je totiž jasné, že každý, kdo zná poměry v EU a pravomoci jednotlivých orgánů, tak ví, že je to právě Evropský parlament, který schvaluje Evropskou komisi, tzn. včetně onoho českého zástupce. A jestliže ODS bude, jak já předpokládám nejsilnějším zástupcem ČR v Evropském parlamentu po evropských volbách v červnu tohoto roku, tak je jasné, že by se zejména k našemu názoru mělo přihlédnout a že by vláda s námi v tomto měla počítat a měla by s námi jednat.

Moderátor (Václav Moravec):Jednoduchá otázka. Prosím o jednoznačnou odpověď. Budete navrhovat takové usnesení?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:V tuto chvíli vám říci nemohu, zda ho budeme navrhovat, ale v každém případě jste mě touto poznámkou zajímavě inspiroval. Budu o tom přemýšlet.

Moderátor (Václav Moravec):Což znamená, že budete navrhovat?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Teď už to dál nebudu rozvádět, ale inspirace je to zajímavá.

Moderátor (Václav Moravec):A co se týče výběru evropského komisaře. Premiér Vladimír Špidla ještě tento týden několikrát zopakoval, že považuje za nezbytné, aby s opozičními stranami probral, o jaký resort by ČR měla mít zájem. Vy jako místopředseda ODS, jaký resort, jaké portfolio myslíte, že by slušelo komisaři nominovanému ČR?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Tak především pan Špidla neustále hovoří o tom, že s námi bude něco probírat nebo že to považuje za nezbytné, ale to říká jenom do televizních kamer. Nám to neříká.

Moderátor (Václav Moravec):Promiňte, otázka byla jednoznačná.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:A tu otázku samozřejmě zodpovím. Už z toho typu nominace, který my jsme provedli, tzn., když jsme nominovali bývalého ministra životního prostředí a našeho stínového ministra životního prostředí vyplývá, že se domníváme, že by ČR mohla mít zájem o resort buďto životního prostředí nebo s tím související resorty vědy a výzkumu. Musím říci, že ve srovnání našeho kandidáta a kandidáta sociální demokracie si myslím, že jsme postavili podstatně těžší váhu.

Moderátor (Václav Moravec):Co byste řekl spekulaci, která se objevila v jednom internetovém anglicky psaném deníku, že setkání premiéra, někdejšího premiéra za sociální demokracii Miloše Zemana a vašeho čestného předsedy, prezidenta republiky Václava Klause na Vysočině nebylo náhodné, protože Miloš Zeman by mohl být tím kandidátem nominovaným v listopadu, zkrátka kandidátem, který by reprezentoval ČR v Evropské komisi, v té řádné Evropské komisi, nikoli v té provizorní, nebyl by tím provizorním komisařem?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:To je spekulace bezesporu zajímavá, já jsem ji také četl, takže možná jsme oba četli stejný internetový magazín, nicméně pokud by…

Moderátor (Václav Moravec):Měla by vaši podporu?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Teď budu hovořit zase podmiňovacím způsobem. Pokud by taková nominace padla, tak by zejména musela padnout ze strany sociální demokracie. Myslím si, že by zase musela být nějakým způsobem prodiskutována s námi a v tuto chvíli já nemohu předběžně přislibovat naši podporu žádné takové nominaci.

Moderátor (Václav Moravec):Byl by pro vás Miloš Zeman těžší váha, označil-li jste Miloše Kužvarta…?

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Ale samozřejmě ve srovnání s Milošem Kužvartem je Miloš Zeman mnohonásobně těžší váha. O tom není pochyb.

Moderátor (Václav Moravec):Konstatuje místopředseda ODS a také lídr voleb ODS do Evropského parlamentu Jan Zahradil. Děkuji za to, že jste si udělal čas na tento pořad a někdy příště na shledanou.

Jan Zahradil, ODS, lídr kandidátky do Evropského parlamentu:Na shledanou.