K věci

Moderátor (Daniel Takáč):Takové jsou poslední novinky z domova, ze světa. Pane Zahradile, nechcete to vzít toho evropského komisaře?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Ne, děkuji.

Moderátor (Daniel Takáč):Proč?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Já kandiduji do Evropského parlamentu z dost dobrých důvodů a myslím si, že evropský komisař potřebuje poněkud jinou typologii, než mám já.

Moderátor (Daniel Takáč):Nemyslíte tím třeba, že je to třeba taková funkce s prominutím na nic?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:To rozhodně ne, ale jak je známo, tak já se spíš zabývám dejme tomu tvorbou budoucnosti EU, a to se dá z Evropského parlamentu přece jenom ovlivňovat lépe než z Evropské komise.

Moderátor (Daniel Takáč):Pojďme tedy na naši politickou scénu, padají různá jména. Jan Kohout, Vlasta Štěpová, Pavel Telička, Karel Kühnl, dokonce jméno se objevilo Bohumil Fischer. Co jim říkáte?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Nic.

Moderátor (Daniel Takáč):Nikdo z nich nemůže být evropským komisařem?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Tato jména padají tak, že je vytahují různí představitelé sociální demokracie jako králíky z klobouku, nebo je jmenují eventuelně novináři. Pokud jde o moji vlastní stranu, my jsme svého kandidáta navrhli.

Moderátor (Daniel Takáč):To není králík z klobouku?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Není, protože to je promyšlená kandidatura, a jak je vidět, tak my nemáme důvod měnit své priority, my prosazujeme stále profesora Moldana jakožto evropského komisaře za Českou republiku.

Moderátor (Daniel Takáč):Zdůvodněte vaši uváženou volbu, proč je nejvhodnějším kandidátem?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Je to člověk, který má exekutivní zkušenost. Je to člověk, který má odborné a řídící schopnosti, je to člověk, který je jazykově vybaven, a je to člověk, který má mezinárodní renomé a umí se pohybovat v mezinárodním prostředí. Takže splňuje podle mého názoru všechna nutná kritéria pro funkce evropského komisaře.

Moderátor (Daniel Takáč):To Pavel Telička není to všechno, co jste teď říkal?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Pavel Telička je kariérní diplomat, určitě schopný kariérní diplomat, ale obávám se, že evropský komisař by měl mít silnější politické zázemí, než má zrovna například Pan Telička.

Moderátor (Daniel Takáč):Vlasta Štěpová nesplňuje tyto priority, exekutivní zkušenost, jazyková vybavenost, evropská zkušenost z rady Evropy?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Myslím, že paní Štěpová, a není v tom nic osobního, je horší kandidát než Bedřich Moldan.

Moderátor (Daniel Takáč):Z jakého důvodu? Tady jsem vyjmenoval ony priority, které vy požadujete. Paní Vlasta Štěpová podle některých názorů a podle její historie splňuje.

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Já si ale myslím, že Bedřich Moldan je lepší kandidát.

Moderátor (Daniel Takáč):Z jakého důvodu?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Prostě mám pocit, že ta kritéria, která jste jmenoval a která jsem jmenoval předtím já, tak splňuje ve vyšší míře, ve větší míře než Vlasta Štěpová. Například se podílel na vyjednávání některých konkrétních kapitol při vstupu ČR do EU. Vlasta Štěpová nikoliv.

Moderátor (Daniel Takáč):Očekáváte nějaký kulatý stůl kdy se sejde vláda, koalice, opozice a budete jednat o nějakém společném kandidátovi?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:No, to samozřejmě očekávám. Já jsem to očekával už dnes a byl jsem velmi udiven, že koalice jen tak zvolna rozjíždí nějaké jednání, když podle toho, co bylo sděleno z Evropské komise, je tady opravdu čas spočítaný nikoliv na dny, ale na hodiny. Takže já se velmi podivuji, že jsme ještě nebyli vyzváni k nějakému jednání, a nevím skutečně, co si o tom mám myslet.

Moderátor (Daniel Takáč):A dovedete si představit, že byste odstoupili od Bedřicha Moldana proto, aby byl jeden jediný společný kandidát, byť rozhoduje vláda sama v Parlamentu, do toho nezasahujete příliš, myslím nějakým rozhodovacím procesem, ale že by byl jeden jediný kandidát, který by se líbil všem?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Dovedu si představit, že když někdo z vlády, a je mi celkem jedno z jaké strany, přinese nebo přivede kandidáta, který bude podle našeho názoru lepší, než je náš kandidát, že o takovém jménu jsme určitě ochotni jednat. Zatím se tak nestalo.

Moderátor (Daniel Takáč):A není pro vás jednodušší, není to strategie ODS třeba nechat vládu, ať si opět rozhodne sama, a pak ji za to kritizovat, koho vybrala?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:To byla poněkud krátkozraká strategie, protože ten komisař tam bude za Českou republiku, ne za koalici nebo za opozici, a myslím si, že takto bychom se asi daleko nedostali.

Moderátor (Daniel Takáč):Už jsou nějaké ohlasy z Bruselu na to, co se u nás stalo? Myslím takové ty promyšlené, protože Miloš Kužvart rezignoval v pátek, dnes je pondělí, všem to mohlo projít hlavou a ty reakce mohou být řekněme smířlivější?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Některých reakcí jsem si všiml. Jedna zajímavá, která přichází určitě do úvahu a stojí za zmínku, je reakce z Evropského parlamentu, kde se nejsilnější frakce, tedy pravicová frakce v Evropském parlamentu, nechala slyšet, že by asi bylo dobré, kdyby ten český evropský komisař nebyl kmenově socialistou nebo tedy příslušníkem sociálně demokratické strany, protože socialisté nemají v Evropském parlamentu, který schvaluje evropskou komisi, většinu.

Moderátor (Daniel Takáč):Bude-li nějaké společné jednání koalice, opozice, půjdete tam opět vy, nebo váš šéf Mirek Topolánek?

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:To uvidíme. Já myslím, že tam koneckonců můžeme jít oba.

Moderátor (Daniel Takáč):Jan Zahradil, host pořadu K věci, rozhovor o evropském komisaři, kterého zatím ještě nemáme. Díky za rozhovor, na shledanou.

Jan Zahradil /ODS/, stínový ministr zahraničí:Na shledanou.